Sari la conținut

IJ modificat, ce parere aveti ?


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

Ce parere aveti de IJ-ul asta ? Cam ce e modificat la el fata de unul normal ? Cadrul ? Telescoape fata, spate ? Roata din fata para cam mare, oare e modificata ? Cauciucul pe spate se cam vede ca e unul mai gros decat cel normal de IJ. Eu am un Jupiter 2 standard si as vrea sa-l aduc in starea asta. Imi puteti spune cam ce ar trebui sa modific ? Orice sfat sau parere e bine venita !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopseaua. aia originala e neagra.

am facut scoala pe un ij d-ala de 3 jumate, dar niciodata nu mi=au placut. plezneste o data la basarab, o data in chibrit si daca ai rabdare il mai auzi o data-n chitila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Я считаю его очень успешным

Mama lui de google translate !!!! ;)

 

Si isi da duhu de tot la iesirea din chitila :hurt:

Haide man ca nu e chiar asa de nasol cum se zice. Pe mine nu m-a lasat batranu' niciodata in drum...bine ca are decat 9000 km si a fost luat de nou de bunica-miu, dar asta e alta parte. In fine, eu chiar sunt fan al motocicletelor de genu' asta. Chiar nu are nimeni un raspuns serios de postat aici ?

 

ala nu e IJ,e Harley ,voi nu vedeti bine :-L ?doar scrie pe el....

Harley rusesc...Intradevar abtibildu' ala e tiganie. dar asta nu-l face motoreta mai putin misto decat e...

Editat de Grig.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Eu am un Jupiter 2 standard si as vrea sa-l aduc in starea asta.

 

 

Chiar nu are nimeni un raspuns serios de postat aici ?

 

Ca sa-ti raspund intrebarii din titlu: eu unul am o parere proasta despre ce ai de gand sa faci, fiind adeptul reconditionarii imaginii originale a motocicletelor mai vechiutze... Poate ca si altii judeca ca mine, de aceea cred ca raspunsurile pe care le primesti sunt cum sunt. Toate bune, in rest!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa-ti raspund intrebarii din titlu: eu unul am o parere proasta despre ce ai de gand sa faci, fiind adeptul reconditionarii imaginii originale a motocicletelor mai vechiutze... Poate ca si altii judeca ca mine, de aceea cred ca raspunsurile pe care le primesti sunt cum sunt. Toate bune, in rest!

Ms de raspuns. Oricum nici eu nu vreau sa fac modificari majore la ea, doar atat ca sa o pot aduce inapoi la forma initiala daca vreau. De asta am si intrebat daca aia de acolo are cadru taiat, furca modificata sau alte modificari din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

roata de fara e de nipru/urinal... mai bine las-o originala, gasesti o planeta 5 la bani putini daca ai chef de ciopartit. oricum chopper in 2 timpi... suna ca o bashina chinuita in departare.... brrrrrrr... drang, brrrrr. nu ma intelege gresit, sunt fan motoare 2t dar cateodata chiar nu-si au rostul pe unele motociclete. partea buna e daca-ti plac chopperele lungi. nu trebuie sa modifici prea mult la el, furca poti s-o lasi si originala, tot o sa ai recordul pentru cel mai lung chopper! 2 metri motocicleta, 38 fumul din spate! :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de sfaturi la obiect! Motocicleta aia si cel care o calareste va da clasa,cu toti bidivii vostrii,''chopper''___de fabrica!

Fa-ti Grig motocicleta cum vrei si cum-ti place! Multi sufera de antisovietice pentru ca atunci cand au avut un amarat de nipru sau ural, cand erau studenti nu au reusit sa mearga cu el pentru ca nu au fost in stare.Bafta...sau Respect....fiecare ce vrea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de sfaturi la obiect! Motocicleta aia si cel care o calareste va da clasa,cu toti bidivii vostrii,''chopper''___de fabrica!

Fa-ti Grig motocicleta cum vrei si cum-ti place! Multi sufera de antisovietice pentru ca atunci cand au avut un amarat de nipru sau ural, cand erau studenti nu au reusit sa mearga cu el pentru ca nu au fost in stare.Bafta...sau Respect....fiecare ce vrea!

Ms ! De curiozitate, ce motor mai ai pe langa mt9 si mt11 ? Ai scris in descriere chopper si sunt curios...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e un chopper facut dintr-un M,din pacate(asa l-am luat),motor de nipru si cutie,multe chestii fabricate acasa. E un proiect vechi care inca nu a ajuns pe sosea!promite...mult motorul a mers bine multi ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

In 1996 cind mi-am cumparat Jupiterul, nu visam altceva decit sa-l modific sa arate cit mai mult a Harley.

Acum lucrez din cind in cind la el (adica in sfirsit de saptamina) si vreau sa il aduc la starea cum l-am cumparat, ce ironie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 1996 cind mi-am cumparat Jupiterul, nu visam altceva decit sa-l modific sa arate cit mai mult a Harley.

Acum lucrez din cind in cind la el (adica in sfirsit de saptamina) si vreau sa il aduc la starea cum l-am cumparat, ce ironie !

Asa e in totdeauna. Azi gandim ceva, maine ne schimbam. Oricum, nu-ti imagina ca vreau sa modific Jupiter-ul 2 din semnatura. Eu cautam un cadru de Jupiter/Planeta/56 cu motoru facut praf sau fara motor ca sa-mi fac damblaua. Ideea e ca am un motor de IJ in stare excelenta care zace in garaj si as vrea sa fac ceva cu el. Oricum, am taraganat-o si a venit frigu' :laugh: :laugh: Cred ca la primavara reiau ideea. Oricum, original-original, dar nici astea modificate nu arata rau. Imi poti trimite cateva poze cu ce ai tu, te rog ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e in totdeauna. Azi gandim ceva, maine ne schimbam. Oricum, nu-ti imagina ca vreau sa modific Jupiter-ul 2 din semnatura. Eu cautam un cadru de Jupiter/Planeta/56 cu motoru facut praf sau fara motor ca sa-mi fac damblaua. Ideea e ca am un motor de IJ in stare excelenta care zace in garaj si as vrea sa fac ceva cu el. Oricum, am taraganat-o si a venit frigu' :laugh: :laugh: Cred ca la primavara reiau ideea. Oricum, original-original, dar nici astea modificate nu arata rau. Imi poti trimite cateva poze cu ce ai tu, te rog ?

cu un cadru de jupiter 3 te pot ajuta eu este complet si are acte in vederea inmatriculariinuma k este desfacut in bucati pentru o sablare ce nu s-a mai efectuat (inca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, ideea este ca si eu, tot ce am modificat la mobra este reversibil, mai putin buretele de la saua care l-am coborit putin in partea din fata.

Pantalonasii sau cum se numeste suportul farului, i-am inlocuit cu o alta pereche rupta-lovta (ca asa era moda pe atunci, acum o vad ca pe o gaina golasa)

iar cei originali sunt intacti, la fel rezervorul si pedalele.

Eu am optat pentru comenzi avansate si pot spune ca a fost modificarea cea mai practica, deoarece confortul este inegalabil, pur si simplu nu oboseam conducind,

in timp ce cu Suzuki, dupa o ora de mers ma cam dor incheieturile miinilor.

Muzica a fost a doua optiune a mea, facea drumurile lungi, mai scurte :) in rest nu am modificat sau taiat nimic, considerind ca nu este cazul.

Asa arata mobra ultima oara post-33671-0-36127500-1384820996_thumb.jpgpost-33671-0-92673300-1384821044_thumb.jpg

Iar in timp ce o dezmembram m-am mai jucat putin:) post-33671-0-75518600-1384821346_thumb.jpg

Uite si un video de pe canalul meu, unde mai poti gasi si altele

sper sa mearga, toate cele bune si bafta cu proiectul tau !

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

O porcărie, în stil aşa cum zic creatorii de la ei "wannabe", cu manevrabilitate ca dracu' şi nu m-ar deranja dacă tocmai acest lucru nu ar pune în pericol şi siguranţa mea în trafic.

Mă refer la concept şi nu musai la munca de realizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...