Sari la conținut

Accident Suceava 25 august 2013, fara victime


piggy
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

am fost azi implicat intr-un accident relativ usor. A iesit un automeserias de pe un drum lateral (era pe interzis, mergind "contra curentului" pe sens unic) in intersectia cu drumul meu, fara sa se asigure. A fost foarte din scurt, eram cu degetul pe claxon pentru ca in zona sint niste treceri de pietoni. Am claxonat si pus frina concomitent (farul era aprins) si buf. Meseriasu' a iesit si foarte mult in drum, nelasind ocazia unei evitari (pe care poate ma descurcam sau nu sa o fac). Aveam echipament complet si viteza relativ mica, vreo 40. Am sarit peste ghidon cu mufa intre aripa si portiera fata stinga. Imediat dupa ce m-am cules de pe jos a aparut in zona un alt motociclist. Nu-l cunosteam, dar a parcat motorul si a venit sa-mi dea o mina de ajutor. A ramas acolo el cu motorul meu cit timp am fost la spital... adica vreo 2 ore sau mai bine. Asta da treaba! Respect!

 

Ma dor bratele, capul, gitul, piciorul drept, dar la spital, dupa radiografii, au zis ca-s ok si sa mai trec pe la ei doar in caz ca apar probleme. N-am poze, a venit salvarea repede si m-au luat rapid. Pun o harta cu zona: albastru eu, rosu el.

 

Daca moto, in urma accidentului, are cadrul si furca indoite, se mai pot reface fara sa existe riscuri in mers (cu referire la comportamentul motocicletei)? Cu asigurarea individului nu cred ca rezolv mare lucru, pentru ca la noi nu-ti poti schimba un cauciuc prea usor, ce sa mai vorbim de reparatii serioase. Cum sa tratez, oare, problema? Apreciez orice sfat util. Merci!

post-69013-0-18228100-1377462904_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde as putea-o repara. Recomandati-mi ceva, daca aveti idee. Voi incerca, dar cum am spus si mai sus... mi-e frica de o reparatie care nu va aduce motocicleta in parametri (exemplu cadru indoit). Adica sa am un motor care arata a motor, dar merge ca o roaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram cu degetul pe claxon pentru ca in zona sint niste treceri de pietoni.

:crack: Asta a fost tare.

 

 

 

Bine ca ai scapat relativ ieftin, vorbesc de tine, ca mobra se reface/schimba, dupa caz, important e sa fim noi sanatosi sa ne bucuram de ea.

Multa sanatate!

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de feedback! La partea cu claxonul.. ati inteles gresit. Sau m-am exprimat gresit. In zona respectiva se trece aiurea, ba pe trecere, ba pe linga, foarte dezordonat, deci eram pregatit. Asa am reusit sa-l claxonez pe meseriasul cu masina, dar n-a auzit.

Revin cu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca incercau sa-ti sugereze baietii ca in zonele unde e posibil sa-ti sara ceva in fata ar trebui sa tii un deget pe frana, nu pe claxon.

 

Multumesc de feedback! La partea cu claxonul.. ati inteles gresit. Sau m-am exprimat gresit. In zona respectiva se trece aiurea, ba pe trecere, ba pe linga, foarte dezordonat, deci eram pregatit. Asa am reusit sa-l claxonez pe meseriasul cu masina, dar n-a auzit.

Revin cu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva foarte asemanator s-a intamplat unui prieten acum o luna. Chiar daca nu ai avut nevoie de zile de spitalizare cred ca soferului i se face dosar penal pentru vatamare din culpa DOAR DACA depui plangere. Aceeasi problema a avut-o si amicul, la daune n-au vrut sa includa cadrul, cu toate ca furca era indoita si motorul spart. Daunele le poti recupera in instanta. Chiar daca iei bani de la sofer si semnati o hartie cum ca asta e intelegerea, tu tot ai dreptul ca in 60 de zile sa depui plangere, presupunand ca starea ta s-a agravat de la data semnarii intelegerii. Chestiile astea trebuia sa ti le spuna politistul care a deschis dosarul.

 

Da-l in judecata, recupereaza-ti banii si asigura-te ca isi invata lectia. Ai toate sansele.

 

Inca ceva, chiar daca acum te simti bine, fa-ti un control medical amanuntit peste cateva saptamani si peste 2 luni, mai ales RMN.

Editat de dani_d
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ala cu F-ul

Imi pare rau sa aud lucrul asta. Insanatosire grabnica! Si eu vara asta era sa o patesc rau de tot cu un taranoi din Patrauti, norocul meu a fost ca drumul era liber si am evitat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am procedat asa: M am dus la asigurari pentru constatari, apoi la reprezentanta Honda pentru evaluarea daunelor. A rezultat catalogarea daunelor ca si dauna totala. Din pacate, asigurarile or sa ti dea o suma de bani si te lasa sa ti pastrezi epava. Daca vrei s o repari, o repari pe banii tai, apoi cu chitantele te duci la asigurare pt despagubiri. Asta daca ai bani, pentru ca factura o sa fie de ordinul miilor de euro. La mine, avariile s au ridicat la 9000 euro, evaluate de Honda. Bineinteles ca n am avut bani s o repar si m am 'multumit' cu minunata suma de 5000 ron plus epava. Bafta si bine ca esti intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, dar despagubirile vor fi pt daune morale, nu materiale. Pt ca firma de asigurari s a spalat pe maini cu procedurile lor de evaluare a daunelor.. Nu are nimeni ce sa le faca. Asa ca da fuga si scoateti certificat IML daca vrei sa vezi ceva. Daca vrei ceva sfaturi vb pe privat.

Editat de Ady_R_001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene...ai avut noroc ca n-ai reusit "sa-l eviti" pentru ca, asa cum am vazut io vehiculele....daca faceai juma de metru spre axul soselei, te lovea in lateral, adica iti prindea piciorul intre motor si masina...si era mult mai rau. Din ce-am facut io atunci, cadrul nu era afectat, doar jambele, aripa fata, maneta de frana si plasticaraia din bord.In alta ordine de idei, incearca sa cazi la pace cu minotaurul ala care-o crezut ca e soseaua lu mama-sa ( trebuia sa-l vezi pe cumnatu-su ce iures o facut in fata politistilor) sa te despagubeasca, si cauta-l pe userul bladeshine, de pe forum, pentru ca s-ar putea sa aiba ce-ti trebuie tie, la preturi decente. bafta maxima! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...