Sari la conținut

Tura Croatia de 5 zile


Notka
 Share

Postări Recomandate

Salut,

In perioada 16/09 - 20/09, ma gandesc sa fac o tura cu urmatorul traseu:

 

Traseul este urmatorul:

 

16 sept. Timisoara - Sarajevo, 434 km, ore de condus 8:00

17 sept. Sarajevo - Dubrovnik ,240, ore de condus 3:30

18 sept. Dubrovnik - Split, 230km, ore de condus 3:00

18 sept Split - Sibenik, 90km, ore de condus 1:30

19 sept. Sibenik - Zagreb, 340km, ore de condus 3:00;

20 sept. Zagreb - Timisoara, 522km, ore de condus 6:20

 

 

Total aprox: 2.000km

Tura se poate prelungi cu o zi, daca este cazul si intoarcearea sa fie sambata 21 septembrie.

 

Momentan suntem doua persoane interesate de tura (un F650GS si un Transalp). Daca mai sunt si alti doritori ...

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva de genul asta am facut si noi acum o luna. Plitvice nu vizitati ? Parcul de acolo este foarte foarte misto.

Poate vizitam si Plivice (eu l-am vazut de 2 ori).

Cu cazarea cum ati facut? Ati planificat din timp sau ati ales ce ati gasit prin zona?

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Anul trecut am facut asa ceva, incluzand si plitvice, doar ca am stat 12 zile,

 

dubrivnik - split : daca mergi pe mal sa te astepti la mai mult de 3 ore. eu am facut vreo 5, pe la Omis se circula bara la bara pe ambele sensuri din cauza ca toti cautau cazare sau loc de parcare. Cu motor cu cutii si pasager cam greu sa faci slalom printre ei.

 

Cazare am cautat pe booking.com, dar vezi sa aiba cazare pe zii. Multi au doar de la 4-5 zile in sus, si deobicei e si mai scump un pic daca stai doar o noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dubrivnik - split : daca mergi pe mal sa te astepti la mai mult de 3 ore. eu am facut vreo 5, pe la Omis se circula bara la bara pe ambele sensuri din cauza ca toti cautau cazare sau loc de parcare. Cu motor cu cutii si pasager cam greu sa faci slalom printre ei.

Am pus durata teoretica a traseului. Nu am luat in calcul opririle, situatiile de care spui tu, etc. Am ales septembrie, pentru ca e sfarsit de sezon si sper sa nu fie traficul foarte mare si nici temperaturi peste 28 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

booking cazare si am iesit destul de ieftin...insa nu stiu daca a meritat booking-ul, parca mai misto ar fi sa te interesezi pe unde gasesti cazari pe la ce pret si te descurci pe parcurs. Parca esti prea infranat asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la cazare, eu m-am gandit sa alegem pe traseu, pentru ca iti permite un program mai flexibil. Fiind sfarsit de sezon, nu cred ca va trebui sa cautam prea mult ca sa gasim cazare. Dar daca va fi nevoie, o sa am telefonul la mine cu aplicatia booking.com.

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luand in considerare ca parcurgi trasee scurte (100-300 de km) poti sa incerci si prin cazare gasita acolo.

Ca o idee: uitate prin booking la ce pret se dau, iar cand esti acolo si omu i-ti cere cu 10-20 de euro mai mult eventual ai cu ce sa negociezi sau mergi mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus durata teoretica a traseului. Nu am luat in calcul opririle, situatiile de care spui tu, etc. Am ales septembrie, pentru ca e sfarsit de sezon si sper sa nu fie traficul foarte mare si nici temperaturi peste 28 de grade.

 

Anul trecut tot in 15 sept era haos in zona. Tot 5 ore am facut pe bucata aia. Dar oricum mai liniste decat in rest.

 

Referitor la cazare, eu m-am gandit sa alegem pe traseu, pentru ca iti permite un program mai flexibil. Fiind sfarsit de sezon, nu cred ca va trebui sa cautam prea mult ca sa gasim cazare. Dar daca va fi nevoie, o sa am telefonul la mine cu aplicatia booking.com.

 

True, nu am avut nimic rezervat. Toate au fost batut la usa unde scria apartmani. :)

 

Si evita campingurile. Au ramas la preturile de vara si apartamentele sau camerele sunt mai ieftine decat cortul. Sau la acelasi pret.

 

Si ai grija la telefon, chiar daca au intrat in EU, preturile la roaming pentru date inca au ramas sus. vreo 9 euro pe MB era anul trecut. Si wifi cam ioc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ai grija la telefon, chiar daca au intrat in EU, preturile la roaming pentru date inca au ramas sus. vreo 9 euro pe MB era anul trecut. Si wifi cam ioc.

Bine ca mi-ai spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In perioada 16/09 - 20/09, ma gandesc sa fac o tura cu urmatorul traseu:

 

Traseul este urmatorul:

 

16 sept. Timisoara - Sarajevo, 434 km, ore de condus 8:00

17 sept. Sarajevo - Dubrovnik ,240, ore de condus 3:30

18 sept. Dubrovnik - Split, 230km, ore de condus 3:00

18 sept Split - Sibenik, 90km, ore de condus 1:30

19 sept. Sibenik - Zagreb, 340km, ore de condus 3:00;

20 sept. Zagreb - Timisoara, 522km, ore de condus 6:20

 

 

Total aprox: 2.000km

Tura se poate prelungi cu o zi, daca este cazul si intoarcearea sa fie sambata 21 septembrie.

 

Momentan suntem doua persoane interesate de tura (un F650GS si un Transalp). Daca mai sunt si alti doritori ...

Ai ales un traseu sterp, nu prea vezi nimic si nu vad sa stai la baie, pacat sa bati atita drum pentru nimic, reconsidera, eu am facut traseul in sens invers si a fost prea scurt, acum reconfigurez pentru continuare. Nu va cramponati de rezervari, gasiti cazare oricind si oriunde pentru ca nu mai este sezon, nu aveti nevoie decit de card si ceva euro cash pentru cazare si daca este la hotel, nici macar. Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ales un traseu sterp, nu prea vezi nimic si nu vad sa stai la baie, pacat sa bati atita drum pentru nimic, reconsidera, eu am facut traseul in sens invers si a fost prea scurt, acum reconfigurez pentru continuare. Nu va cramponati de rezervari, gasiti cazare oricind si oriunde pentru ca nu mai este sezon, nu aveti nevoie decit de card si ceva euro cash pentru cazare si daca este la hotel, nici macar. Drumuri bune!

Daca tot ai afirmat ca e sterp, nu ma lasa acum in ceata si explica de ce spui asta? In ce sens nu vezi nimic? Sarajevo, Dubrovnik, Split, Trogir (e pe traseu), Sibenik, Zagreb sunt orase ce merita vizitate. Baia & facut plaja nu ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis asta pentru ca in zona dupa mine mai importante sint peisajele, traseele, parcurile naturale, unele plaje si apa marii. Prin orase am trecut, le-am parcurs pe motor iar in centru si pe jos, dar nu consider ca merita sa pierd timpul si banii pe zidurile lor care oricum nu-mi spun mare lucru, sau muzeele, statuile si monumentele. Nu am reusit sa vad si inteleg toate orasele noastre asa ca dupa aceea imi fac timp si pentru ale altora.

Iti sugerez sa vezi parcu Durmitorul, golful Kotor, intradevar si Dubrovnic, zona Metkovic, unde este un mic rai, culturi de portocali si orice fel de alti pomi, vita de vie, gradini de legume, etc., tot traseul pe coasta pina macar la Zadar, apoi parcul Plitvice.

Poate, zic unii, trebuia sa vedem Sarajevo, Mostar, Split, noi zicem sa continuam excursia din mai in jos pe linga lacu Skodar, Ohrid, apoi Albania si Grecia.

Citeste si aici:

Excursie croatia 26 iul - 4 aug , in pg 8(nu reusesc sa copiez link)

http://www.motocicli...sta-yugoslavie/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vignette pentru motor, Serbia / Croatia / Slovenia?

 

In Slovenia stiu ca e sigur pentru masina dar nu stiu pentru 2 roti, La celelalte nu-mi amintesc si nu prea am chef sa opresc sa intreb. E cursa, 1,200km

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vignette pentru motor, Serbia / Croatia / Slovenia?

 

Slovenia da, 7,50€ pe 7 zile. In Croatia platesti la instrare/iesire de pe autostrada, ca in Italia de exemplu. De Serbia nu stiu.

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna informative. de italia si franta stiu, aia te jecmanesc.., Slovenia 7 zile si o lipesti de windshield? hmm

mersi

 

.. la naiba le dau €15 in Slovenia ca trec inapoi dupa 8 zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna informative. de italia si franta stiu, aia te jecmanesc.., Slovenia 7 zile si o lipesti de windshield? hmm

 

.. la naiba le dau €15 in Slovenia ca trec inapoi dupa 8 zile...

 

La sloveni arata ca tb lipita pe rezervor, in dreapta. Insa Slovenia e interesanta de traversat si fara autostrada, se merge repejor si drumuri frumoase. Si asta nu pt 7,50€ ;)

 

Am intrebat acum o colega sarboaica si zice ca nici ei nu au viniete, ci taxe (mici) cu plata pe loc la putinele autostrazi pe care le au. Nu stie cum e pt moto (mai ieftin sau deloc) dar crede ca merge doar cu dinari (nu si cu €)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge si cu cardul. am fost in iunie in Serbia

 

mersi si pentru informatia de drumuri, stiu, am fost si cu masina.

cred ca nu te-ai uitat cine cere informatia.., :)

in ziua aia fac 1,200km, buc - aproape de Trieste..

nu da tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, n-am prins ideea ca si la dus si la intors faci 1200 dintr-o bucata :D

 

Atunci de ce ai mai intrebat de Serbia??

 

cand mergi? Weekendul asta sunt cu moto in zona Villach / Faak am See, daca cumva se nimereste si la tine... hai vb pe PM, ca poluam aici ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe 13 westbound

pe 21 sau 22 eastbound, :)

biztrip



Serbia pentru ca drumul cel mai scurt, drobeta cazane, Belgrade, Zagreb, Ljubljana, brescia, Geneva, nantes



sa inteleg ca Croatia e si in Schengen?

se mai opreste la granita cu slovenia de cand a fost inclusa in Europa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Croatia nu cred ca este in Shengen, dar nu este vama intre croati si sloveni.

 

Croatia abia a intrat de doua luni in UE, d-apai sa fie in Schengen!

 

Exista vama intre Slovenia si Croatia, inclusiv pe drumuri mici prin munti cand treci sunt bariere si politie de frontiera.

Intre Slovenia si Italia sau Austria nu exista vama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista vama intre Slovenia si Croatia, inclusiv pe drumuri mici prin munti cand treci sunt bariere si politie de frontiera.

Eu am trecut vama dintre croati si sloveni (pe drum catre Italia) miercurea trecuta si pe unde am trecut eu nu am vazut vama, de fapt nici nu mi-am dat seama cand am trecut. Sambata o trec din nou, la intoarcere catre tara. Daca vad vreuna va anunt.

 

Imi cer scuze. Parca este totusi vama intre croati si sloveni si am si platit ceva la iesirea din Croatia. Am facut cam multe drumuri in ultima luna si nu le mai tin minte pe toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...