Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Mda... Noroc ca nu citeste Wax forumul ca i-ar erupe toate cosurile. M-am uitat 1.5h pe generator, porchii de la enel s-au gandit ca prea mult curent strica. Nu stiu daca a meritat, n-am centicubat benzina ramasa :D

Tin minte cum se batea Schumacher cu Hill in fiecare cursa, iar cand punea Eurospirc split image il vedeai pe Michael lupta.d cu covrigul pe viraje de numa' in timp ce Damian era la Arcade, cu volan fara feedback! Si i-o cam tragea Schumi. S-au dus vremurile, si Vettel a fost young prodigy dupa ce a batut o cursa uda, acum il faceti pixda. Nu va grabiti sa-l ridicati pe Wax in slavi, cel putin nu inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu tot timpul l-am facut pe Vettel pixda :crack:

De Verst nu imi place in nici un fel insa are merite.Vom vedea la anul din ce e facut ca va trebui sa se lupte cu Ric de la egal la egal (cred ca pentru campionat).Si nu uitati ca baiatul ala Ric care arata ca Goofy si are gura pana la urechi efectiv l-a umilit in 2014 pe cvadruplul si mult laudatul campeon Vettel de a plecat ala impleticindu-se la Ferrari.Si a si recunoscut ca din cauza lui Ric a plecat.

 

Dar sa-l lasam pe Verst ca deja i s-a dat mult prea multa atentia,de Abu-Dhabi si verdictul de acolo nu zice nimeni nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-si gaseste manelarul un memeu care sa-l incurce pe Rontzberg treaba e stabilita. Si, la cum merg cotetzele alealalte, ar putea incurca mertzul doar cand il prinde cu un tur din urma :D

O sa mai avem un campion statistic, fara glorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-si gaseste manelarul un memeu care sa-l incurce pe Rontzberg treaba e stabilita.

Cica 2 memei, blondutul iese CM si cu locul 3. Evident, manelomanul trebuie sa fie cistigator in cursa.

Eu am asa un feeling ca o sa existe un crash la Abu-Dhabi in care va fi implicat unul din pilotii AMG.

 

Nu ma intelegeti gresit, nu-l idolatrizez (inca :funny: ) pe Max, insa baiatul are stofa de care trebuie, a scos ghioaga la bataie intre baietii cu joy-stick-uri. La naiba, e la fel de nesimtit ca Irvine, pentru cine mai tine minte blocaje si tampoane facute impecabil, in limitele celui mai desavirsit fair-play :crack: . Eu unul vreau trozneala roata-la roata in fiecare tur din fiecare cursa in oricare combinatie de piloti luate cite doi, destul cu corectitudinea asta politica stupida.

 

Nu inteleg nimic din ceea ce se intimpla cu Vettel, eu unul nu l-am simtit niciodata "tare de virtute", are faciesul ala cu barbia mare si grea, cica e semn de slabiciune de caracter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am zis incurce nu m-am referit sa se claseze in fata lui. Daca Wax s-ar bate acolo in fata cursa de cursa as zice, dar nu e cazul. Acum ca nu-l tine pe el sau nu mere cotetzul chiar deloc nu am de unde sa stiu, cert e ca nu se mai poate compensa din "mana" prea mult din dezavantajul tehnic.

Am vz azi (la Immedio cred) o carte rosie despre Schumacher, in limba romana dar scrisa de unul cu nume englezesc parca. Sunt atat de praf cu capul ca n-am retinut nici titlu, era cred Schumacher, dincolo de... ceva". Stiti ceva despre ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica 2 memei, blondutul iese CM si cu locul 3. Evident, manelomanul trebuie sa fie cistigator in cursa.

Eu am asa un feeling ca o sa existe un crash la Abu-Dhabi in care va fi implicat unul din pilotii AMG.

Let's hope so.

Macar ultima etapa sa fie cu cantec.

 

Rosberg iese campion intradevar si de pe 3.Ca sa iasa Hamilton campion,trebuie sa castige urmatoarea cursa iar Rosberg pe 4.Cred ca va incerca sa-l trozneasca.

Rosberg ar fi nebun sa incerce sa-l depaseasca.

 

Am vz azi (la Immedio cred) o carte rosie despre Schumacher, in limba romana dar scrisa de unul cu nume englezesc parca. Sunt atat de praf cu capul ca n-am retinut nici titlu, era cred Schumacher, dincolo de... ceva". Stiti ceva despre ea?

Probabil statistici romantate.

Sa nu te astepti sa gasesti vreo informatie despre perioada de dupa accident sau conditia lui actuala pentru ca nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vettel who ? :)) da-l draq v-am spus ca e sub orice critica inca de cand concura la newey ....


» Post actualizat in 17 Nov 2016 18:15

unul dintre cei mai salbi campioni si cu siguranta cel mai slab campinon multipluuu... ii da peste bot verstappen cu toro rosso :)))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)

 

Oricât de Vettel-hater ești, trebuie să recunoști că cel mai bun etalon când compari un pilot este coechipierul lui. Iar din acest punct de vedere Vettel și-a bătut coechipierul de 9 ori în 10 ani - inclusiv în primul an, 2007, când a concurat doar 7 curse din 17. Not bad ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Oricât de Vettel-hater ești, trebuie să recunoști că cel mai bun etalon când compari un pilot este coechipierul lui. Iar din acest punct de vedere Vettel și-a bătut coechipierul de 9 ori în 10 ani - inclusiv în primul an, 2007, când a concurat doar 7 curse din 17. Not bad ^_^

Whaaat?Hai lasa-ma.Sa fim seriosi,e usor asa dar ce spui tu acolo nu reflecta realitatea.E adevarat ce spui ca primul adversar al unui pilot de F1 e coechipierul pt ca are acelasi material de concurs,numai ca in multe ocazii coechipierul e muci.

Realitatea este ca Vettel l-a avut coechipier pe...Bourdais si pe Webber.Deci hai mai da-o'n sange.

Super concurenta,super adversari ce a avut.Daca il avea si el coechipier pe Raikonnen,Hamilton,chiar si Button,te mai credeam,dar asa..

 

Iar in 2014 cand i-a venit un coechipier cum trebuie,mister Goofy - Ricciardo,pai i-a dat-o baiatul ala cu gura pana la urechi din toate unghiurile - si in calif,si la fastest laps si in cursa si la puncte si la dueluri.Efectiv l-a violat.

Pai ce facea Vettel dac in anii aia multi cand a luat titlu dupa titlu pe barba lui Newey ar fi fost coechipier cu Alonso de ex?Pai nu il faulta Alonso pe unde il prindea?

 

Deci pe foaie arata bine Vettel,dar cand e la real,vai de c.uru lui.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super concurenta,super adversari ce a avut.Daca il avea si el coechipier pe Raikonnen,Hamilton,chiar si Button,te mai credeam,dar asa..

 

De 2 ani e cu Kimi în echipă și de 2 ani îl bate la puncte :) Iar despre Webber parcă nu aveai o părere atât de proastă O_o

 

Despre restul (dacă era-n echipă cu X, păi nu-l bătea ăla?) putem doar specula, nimic mai mult ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa lasa nu cu Kimi de acum cand il doare fix in pwla de F1 si o arde pe stil hobby in curse.Cu Kimi din 2008,ehe...

Nu,despre Webber am o parere foarte buna.E un baiat extraordinar.Ca pilot insa...hai sa spunem ca are anumite neajunsuri.E un pilot ok si atat.Normal ca dintre ei 2 Vettel e pilotul mai bun.Dar,repet,comparatiile cu Bourdais si cu Webber chiar nu il ridica in vreun fel pe Vettel.

E ca si cum l-am compara pe Alonso cu Massa.

 

Normal ca doar putem specula,nu avem cum face altceva.

Insa un lucru e sigur : in 2014,impotriva unui pilot nu debutant,dar destul de neexperimentat,pai si-a luat campeonul Vettel o bataie sora cu moartea pe toate planurile.

Asta e fact,nu au cum sa fie nunate aici.

A si declarat Vettel ca asta e unul din motivele pentru care pleaca,din cauza lui Ric.Mi-a si placut acea franchete,sinceritate,lucru foarte neobisnuit in F1.Vettel e un baiat extrem de inteligent si asta se vede.

Dar de 4 ori campion mondial,no way.


» Post actualizat in 19 Nov 2016 06:29

P.S. Vad ca pilotii de F1 sunt toti fani motogp :)

 

Hulk

Perez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub nici o forma!

Imi dau demisia din afaceri daca e asa

nici eu nu as vrea

dar in viata asta se intampla multe lucruri contrar vointei noastre :D

 

...chiar as fi dispus la un pariu, ca Vettel o sa mai castige cel putin un titlu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aș vrea să câștige doar ca să-i demonstreze celor ca Method că poate să câștige și titlu(ri)l cu o mașină inferioară, nu doar curse ^_^

Nu stiam ca esti asa mare fan Vettel.

Eu nu sunt.

Imi pare rau dar cred ca din pacate au apus vremurile cand un pilot foarte talentat ar fi putut castiga titlul cu o masina inferioara.

Cu atat mai putin Vettel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar cred ca din pacate au apus vremurile cand un pilot foarte talentat ar fi putut castiga titlul cu o masina inferioara.

Eu ridic miza si spun ca NICIODATA un pilot foarte talentat nu a putut cistiga cu o masina inferioara.

Nici Petre Cristea in '36 pe Nordschleife, nici Jack Brabham in anii '60-70 cu motorul derivat dintr-o motopompa de incendiu (bi-campion mondial daca nu ma inseala memoria) nu au avut masini inferioare, ci doar masini mai altfel, care pe hirtie erau mai slabe, insa pe asfalt erau exact ce trebuie.

Mizeria actuala cu lipsa de competitivitate a 90% din grila vine din cretinismul regulamentului tehnic; care cretinism a inceput sa inventeze lucruri in momentul in care trebuia oprit Michael sa il ia si pe al optulea la volanul unei masini rosii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,probabil ai dreptate.

Sunt depasiti major inginerii (FIA) care fac regulamentele de inginerii (echipelor) care le interpreteaza si le pun in aplicare.De acolo vine toata hiba.

Foarte interesant articolul asta,despre modificarile 2017.

Un lucru despre care nu stiam si e hilar,scrie acolo,faptul ca in 2009 inginerii FIA au creat un set de reguli intentionand sa dea o forma masinilor care sa inlesneasca depasirile "la aspiratie",iar setul lor de reguli a fost luat si folosit ca hartie igienica de Ross Brawn si apoi impreuna cu el de celelalte echipe,Ross Brawn care le-a stricat fengshuiu inventand blown diffuserul si facand regulile lor useless.

Diferenta enorma intre 2016 si 2017,downforce-ul va fi marit extraordinar de mult :

f1-giorgio-piola-technical-analysis-2016

 

Parerea mea e ca se deschide cutia Pandorei.

Masini cu 5s/tur mai rapide?Mai puneti 2-3 pe langa alea 5 preconizate de ei.Numa din gumele mai late cu 6/8 cm vor scoate 2-3s.

Stati sa vedeti ca la sf lui 2017 (cand probabil va domina copios RB) si vor fi niste viteze enorme pe curbe,nu vor mai sti cum sa contracareze aceasta viteza ca nu e safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vor fi niste viteze enorme pe curbe

Nu despre asta e F1?

Poate vor arata si masinile mai de doamne-ajuta, nu o sa mai aiba (cuvant urat) aia atirnata de nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu despre asta e F1?

Poate vor arata si masinile mai de doamne-ajuta, nu o sa mai aiba (cuvant urat) aia atirnata de nas.

Ba da.Vor arata fain la anul zic eu.

 

In alta ordine de idei,Lorenzo in AMG W05 pe Silverstone :

 

Cica omul e fast learning.

Sunt curios insa de timp : Silverstone - International Circuit - 0.50.452.

Nu am timpi de masina de F1 cu care sa o compar,sigur nu e varianta pe care se alearga in F1,acolo erau pe la 1.30.Nu am un timp cu care sa fac comparatie,ma poate ajuta careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...