Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Nu am vazut cursa,e ceva de capul ei?

O sa o dau si eu jos sa vad ca s-au cam depasit am impresia.

#godbless a mers tzipla am vazut.

A trecut pe langa Vettel ca voda prin loboda,vorba aia...Vettel nu a avut nici o reactie?Nu sunt hater numa intreb,era avion Ham sau l-a prins pe neamtz cu pantalonii in vine?

Adica ma asteptam si eu (imbatat probabil de cursa de motogp de la Philip Island) la o batalie intre cei 2,nu asa sa treaca unu pe langa altu ca la fp'uri....

 

P.S. am vazut ca Sainz a mers stas...pilot.

Ba da ce show a fost la circuit - link


» Post actualizat in 25 Oct 2017 08:03


» Post actualizat in 27 Oct 2017 22:24

Deci m-am uitat si eu finally la cursa...

Vettel a cam fost momaie cand a trecut Ham de el,dar mi-a placut totusi ca l-a exploatat pe Bottas atunci cand acesta a ezitat si a trecut frumos de el.Mai mult nici nu cred ca se putea,Ham a fost cam de neatins aici.Putina rezistenta totusi cand a depasit se putea si de la Vettel.

Pacat de Ricci,ca de obicei a facut o super cursa incercand sa il pacaleasca pe Bottas chiar daaca era clar ca masina era net inferioara.Pacat si de Alonso ca si el era in puncte bine de tot.

Ocon m-a uimit inca odata,exemplar,Sainz la fel,nota 20.Se pare ca avem piloti din ce in ce mai buni in F1.Speram sa aiba parte si de masini competitive.

Verst exemplar ca de obicei.Depasirea lui la Bottas superba.La fel si la Kimi,cred ca a facut o super depasire chiar daca,da,a cam scurtat-o,normal ca daca am vazut noi a vazut si Ferrari care a fugit la comisari,iar Mika Salo saracul nu a avut ce face,s-a vazut clar cum a taiat curba aia.

AMG a cam gresit-o insa cu strategia la Bottas...

 

Per total frumoasa cursa,foarte ok,sa ne pregatim pt #godbless ca ii trebuie un loc 5 in Mexic si sigur se incununeaza campion.Si anul asta meritat zic eu,nu a mai fost doar masina,si-a dovedit superioritatea asupra lui adversarului.


» Post actualizat in 28 Oct 2017 19:05

Va fi interesanta cursa din Mexic.In calificari :

1.Vettel

2. Verst (la 0.086)

3.Ham

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pfuuu, cat ma bucur ca i-a suflat pixda polu' prodigiosului! :D

Ce nu inteleg e cum nu a gasit erdeesh un meci important din liga a 7-a tanzaniana pe care sa-l transmita si a dat calificarile...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush ca mie nu imi mai place decat cu Brundle,cand ii aud pe romani cum bat campii fac alergie.Brundle le miroase de zici ca e cu ei in masina.Bine,el a si fost la un moment dar ani buni in masina,asa ca na,vorba lu Moromete "asta devine dupa facultati" :P

 

Mai nush,si eu ma bucur ca nu mai e #godbless in pole,bine,asta nu inseamna nimic,tot el ramane favorit daca nu la victorie,dar la castigarea camp aici in Mexic.

Dar forma lui Verst si a celor de la RB chiar imi place.Desi e adevarat,nu VErst ci Ricci e pilotul meu favorit nu pot sa nu ii neg meritele si lui wonder child.De rapid e rapid da-l in plm vorba poetului :crack:

As zice ca la timpi pe tur e el si cu Ham in liga lor.Si cum plm o mere asa bine pe ploaie si nici floci la pixda nu are,nush.Jos palaria pentru el,dar tot enervant ramane si tot Ricci e ze man :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,Verst a fost as aici,Vettel s-a aruncat dar s-a aruncat prost si a gresit-o pe virajul 2 si si-a rupt o bucatica de aripa dupa care impresia mea e ca ori a gresit-o cu cativa cm si la Ham ori i-a plecat spatele si a trebuit sa contrabracheze lucru care l-a facut sa il loveasca,neintentionat,nu cum a inttrebat Ham,dar totusi l-a lovit - cursa transata.

Dupa primele viraje cursa a fost jucata : Vettel intrare la boxe,Ham la fel,la revedere campionat.Oricum a fost jucat de la Singapore campionatul zic eu.

#godbless si asta e.

Asta e in cinstea manelistului?Sa fie primit :crack:

 

Ca o nota personala,pacat de Ricci care ne-ar fi desfatat cu niste depasiri frumoase,dar dupa ce a schimbat motorul si a luat 20 de pozitii penalizare,noul motor l-a tinut vreo 9-10 tururi.Deci da.Cam toate Renaulturile au facut poc datorita alitudinii mari de peste 2000m si in consecinta a aerului mult mai rarefiat.Pacat si de Sainz,la fel,motorul a cedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma,stiu,si mie mi se pare foarte enervanta fata lui,dar e bun.

Pe deasupra niciodata nu am suportat cumetriile,nepotismele - pilotii astia cu tati celebri : Magnussen,Rosberg,Palmer,etc.

Dar asta si Sainz chiar isi merita cu prisosinta locul.Cand e valoare,e.

 

Hmm,foarte interesanta o treaba insa : el si-a prelungit pe 3 ani contractul,Ricci,care parca e self-managed si el ca Vettel,nu scoate un cuvant.Desi Horner il tot curteaza.Sa aiba vreun precontract deja cu AMG sau Ferrari in sertarul de la noptiera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu altceva voiam sa zic: motorul lui wax a mancat ceva jar si tot nu s-a fasait, celelalte avec le cric au dat ortu popii. O avea wax Mercedes mascat cu cricul, cum juca Nastase in Cupa Davis cu racheta Dunlop mascata in Adidas? :P

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta cursa am vazut un Vettel cum de mult nu am mai vazut, a facut depasiri frumoase si rapide pe cand Ham s-a chinuit ceva. Probabil o fi avut probleme cu set-up sau cu partea din spate dupa contactul de la inceput.

 

Din punctul meu de vedere ce a facut Massa cand l-a depasit Vettel a fost frustrare si marlanie pe fata. Inca poarta pica pentru Ferrari, s-a vazut din avion.

Editat de Valentino Rossi VR46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales la start. Start care a pus capac si a terminat ce mai ramasese din visurile umede ale italienilor

Da,bine,erau doar vise.Vettel nu cred ca se mintea singur,e destul de destept baiatul.

Din punctul meu de vedere ce a facut Massa cand l-a depasit Vettel a fost frustrare si marlanie pe fata. Inca poarta pica pentru Ferrari, s-a vazut din avion.

Trebuie sa intelegi ca fiecare pilot isi are cursa lui.La fel,Alonso l-a calarit masiv pe Ham,chiar l-a fortat putin in afara pistei.dar asa e si normal,fiecare sa isi vada de treaba lui,si daca vine altul sa il depasesaca,sa isi apere pozitia cu orice pret.Asta nu are legatura cu MassaFerrari,sau mai stiu eu ce conspiratii,e vorba ca fiecare ar vrea cat mai mult,indiferent de ce vrea celaalt,si atunci normal ca ambitiile lor se vor ciocni.Massa sau Alonso nu se puteau da la o parte gandindu-se "stai ca eu ma bat pt 2-3 puncte amarate,astia se bat la campionat,stai totusi sa le fac loc".Nu,daca se gandesc asa,pot sa se duca sa se culce ca nu mai are rost sa concureze.

Fiecare trebuie sa traga cu dintii pentru cursa lui.Masssa de ex trebuie sa demonstreze ca inca mai are vlaga in el pentru inca un an si echipa ar trebui sa il pastreze pe el si nu sa-l schimbe cu Kubica sau Button.Si ce modalitate mai buna de a demonstra decat sa se puna de-a curmezisul,legal,si sa se bata cat poate de mult cu un pretendent la campionat?O ocazie foarte buna pentru el de a isi demonstra valoarea.Ar fi fost prost daca nu o facea.Poti sa ii reprosezi?eu nu.

Pe Massa il doare in fiund de Ham/Vettel si lupta lor,el mai vrea si el sa concureze un an.Tu nu ai fi facut la fel daca erai in locul lui Massa?Trebuie privit si prin ochii lui,nu numai prin prisma candidatilor la titlu sau a fanilor de pe margine cu steguletze,care bineinteles ca nici draq nu tine cu Massa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu nu inteleg care e treaba cu Massa. Nu vroia sa se retraga anul trecut?

A mai stat un an ca a plecat Bottas, a fost ceva de genul: hai ma ca mai raman ca n-aveti cu cine, ati ramas in pom, treaca de la mine inca un an'.

Acu ce face? Si-a dat seama ca de fapt inca mai vrea sa mai concureze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca nu pricep, cine a plecat ? Bottas ? Unde ? Parca mere inca ! Ah, la Mercedes ! De fapt vinovatul este Rosberg, aha ! S'apoi (serios) nu mai erau piloti buni, din cei din noul val (vezi formulele inferioare) ? Trebuia reactivat Massa ? Mi se pare un pic ciudat sa apelezi la un pilot la sfarsit de cariera si, care, a fost permanent un "locotenent". A avut o sansa acu' cativa ani dar n-a stiut s-o fructifice. Daca era vorba de un Alonso mai ziceam (saracu' incearca sa faca bici din ce stim noi) dar asa... Dupa parerea mea Alonso mai are multe de zis cu conditia sa aiba parte de un agregat cat decat corespunzator.

Hai ca am sarit de la una la alta. Aveti mila de astia mai batrani. S-auzim numa' de bine si de un viitor campionat mai echilibrat.

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai eu nu inteleg care e treaba cu Massa. Nu vroia sa se retraga anul trecut?

A mai stat un an ca a plecat Bottas, a fost ceva de genul: hai ma ca mai raman ca n-aveti cu cine, ati ramas in pom, treaca de la mine inca un an'.

Acu ce face? Si-a dat seama ca de fapt inca mai vrea sa mai concureze?

Eh,treaba cu Massa a fost foarte simpla de fapt : omul s-a retras fortat de imprejurari.Adica el nu vroia sa se retraga,nimeni nu i-a zis sa se retraga,dar anul trecut la Williams era el si Bottas,da?E,Frank i-a pus in vedere ca de la anul vine un baiat de bani gata cu tati milionaire pe nume Stroll si ca pe Bottas nu il poate da afara ca e bun.Deci cu alte cuvinte,noi nu te dam afara,dar loc nu prea mai e de la anul.Poate ii dadeau o slujba din aia cum avea Susie Wolff,"ia si tu masina si da-te in linie dreapta sa facem noi 2 setari la diff de 3 ori pe an" sau asa ceva.E si atunci omul a zis,corect,mai bine pas.Si s-a retras acolo la Interlagos,si emotii,si lacrimi si batiste si "pupat toti piata Universitatii" ca sa citez un clasic.

Toate bune si frumoase,numa ca pe toamna a picat bomba : Rosberg a zis ca isi baga ceva in ea F1 si se duce sa o fwta intensiv pe nevasta-sa sau asa ceva.Ee,si in locul gol de la ditai echipa campeoana AMG a fost momit Bottas.Pe care papa Frank normal ca l-a dat pe bani buni.Ee,si a ramas o gaura la Williams,asta era cred ca prin ianuarie deja.Ce sa mai cauti piloti,ce sa mai iei copii din formulele inferioare,deja aveau un copil in persoana lui Stroll.S-au gandit foarte bine ca Stroll probabil,avand 18 ani si exp zero,va face multe prostii,mai trebuie si un pilot experimentat si cat de cat rapid sa aduca puncte la echipa sa mai faca un setup etc.Button era si ala plecat in turnee de triatlon,ca cica la el s-au gandit,si atunci au zis ia hai sa-l reactivam noi pe Massa,ca inca un an nu ne refuza,mai ales ca Massa,desi nu imi place ca pilot,nu pot nega ca si la 36-37 de ani inca e rapid.Si asta-i treaba.

Pe scurt - il vedem pe Massa anul asta in F1 din cauza retragerii lui Rosberg.

Sper insa ca la anul sa il vedem pe Kubica in locul lui.Tot din cauza lui Rosberg...

Mi se pare corect.Plm,stiu,e manelist,nu are nici un pic de staif,dar draq,nu ai ce face,omul a luat 4 (patru) titluri mondiale.Meritele trebuie recunoscute,nu ai ce face.Daca stam sa ne gandim e pe aceeiasi treapta cu Alain Prost,cu Profesorul.(nu vreau sa ma gandesc ca si Vettel IV care tipa pe radio e pe aceeasi treapta cu Profesorul ca ma apuca dracii).

Draq,i-au dat lui Moss kinghthood si ala a avut 5 titluri de vice si atat.Sa nu uitam ca si Elton John e Sir.Si ala se imbraca in rochii.Adica plm.Hamilton nu ar fi cel mai rau.

» Post actualizat in 04 Nov 2017 20:49

Newey gives new insight into Senna’s death

» Post actualizat in 05 Nov 2017 18:48

ATENTIUNE ! Mai tineti minte retragerea lacrimogena a lui Massa de la Interlagos de anul trecut?Veti putea revedea episodul 2 peste o sapt - Massa se retrage din nou !

Sper sa-l vedem pe Kubica in locul lui.

» Post actualizat in 11 Nov 2017 09:59

...si pentru ca,desi umbrit de motogp,weekendul asta e si MP al Braziliei,top 10 momente emotionante de la Interlagos - link

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Uneori se mai intampla sa o dai si'n gard. Ce mult imi doresc ca maine minimal talking Bottas sa castige cursa si sa prinda locul 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...