Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Ricciardo Pole pe Mexic si s-ar putea sa avem o cursa maine.

image.JPG

Ritmul din Q2 ne-a aratat totusi ca RB nu are vreun mare avantaj...dar totusi poate a introdus si Renault un party mode.

...si tot maine in proportie de 99.9999 la suta va fi incoronat si #godbless campeon a 5a oara parca nu?

5 lantzuri de aur pe pept...poate il aduce pe Dani Mocanu sa cante la afterparty :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

me2....ok - e foarte bun mai ales avand in vedere varsta dar nu ii suport fata aia aroganta.

Sunt hater Verst si Vettel si fan Ricci,imi fac autocritica.

Si ma mai bucur pt ca,din nou,Gasly a trebuit sa schimbe motorul.Nu,nu am nimic cu saracul Gasly,insa arata cat de "buna" e marea Honda.La anul cred ca va fi jale pt Verst - cred ca va zice si el ca Vinales la gp "nu am venit aici sa ies pe 8"

...desi la anul se scoate mgu-h si astfel s-ar putea ca astfel Honda sa castige ceva si la capitolul fiabilitate si la capitolul power.De pierdut oricum nu mai are ce sa piarda :crack:

 

P.S. Oare Ricci a scos limba aia la Verst ? Seems about right. :bounce:


» Post actualizat in 28 Oct 2018 20:53

Mda,cursa marcata de abandonuri....si de plictiseala.am pierdut 2 ore degeaba.

Viva el manelist si cele 5 titluri ale sale.

A devenit patetica F1.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,no comment,manelistul e un pilot extraordinar.Jos palaria dpdv al pilotajului.

Pacat ca i-a crapat cotețul lui Ricci si nu lui wax...

Exact asta ma gandeam si eu in ultimele tururi "ba nu-i crapa si masina lui asta?" Si i-a crapat lui Ricci...


» Post actualizat in 29 Oct 2018 21:09

43596097-2186368761387087-11274467221344


» Post actualizat in 30 Oct 2018 06:59
10 crucial moments that decided the 2018 world championship

No.5 si 7 au fost cruciale.


» Post actualizat in 30 Oct 2018 21:18
Daniel Ricciardo’s 2018 Red Bull results before and after Renault announcement paint messy picture

Foarte interesant,dupa ce a anuntat ca se desparte de RB statisticile lui efectiv au cazut in cap.Coincidenta?Nu exista coincidente.Sa isi saboteze RB propriul pilot?Nu l-as vedea in stare pe Horner,insa cifrele nu mint,e prea mare coincidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eee,iti dai seama ca participa,are un contract,sponsori samd.Nu merge asa sa te sucesti cand vrei tu.

Oricum,foarte "ciudata" scaderea nu masiva ci prapastioasa de fiabilitate a RB#3 dupa ce Ricci a semnat cu Renault.De la cer la pamant.Sa inteleg ce cred eu sau ce se vede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pacat ca a fost cazut forumul la una dintre cele mai misto curse din 2018, in care victoria manelarului nu a contat aproape deloc in comparatie cu ce a facut Maxie pe pista: plecat de pe 5, condus autoritar o buna bucata pina l-a agatat aiurea Ocon pe care il depasea cu un tur, terminat pe 2 la sub 2 secunde de HAM, dupa ce la un moment dat distanta intre ei era de ~15s.

In '98 la Spa se intimpla asta: 

Dupa 20 de ani, dar la Interlagos avem asta:

Alaturarea celor 2 evenimente nu este intimplatoare.

 

PS: Kimi bun, Vetel penibil, Mercedeza campioana si la constructori.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes a mers relativ slab, rezultatul lui Bottas este relevant pentru performanța pe care au avut-o. Hamilton a performat peste capacitățile mașinii.

Ferrari au greșit strategia (deși se pare că au făcut record la primul pit-stop al lui Vettel), credeau/sperau ca supersoft-urile pe care au plecat Mercedes și RBR să se degradeze mai accentuat. Până la urmă au avut o degradare similară cu soft-ul pe care au plecat ei. Kimi a mers decent, dar nimic spectaculos. Vettel a avut o problemă cu un senzor încă din turul de formare.

În afară de încăierarea dintre Max și Ocon, știrea majoră de la Interlagos este de fapt legată de Kubica: este foarte aproape de a semna cu Williams pentru 2019.

Mi se pare destul de amuzant cum (aproape) toată lumea îi plânge de milă "sărmanului Max". Pentru că toată lumea se pare că a uitat de bălăriile pe care le-a făcut și el în ultimii 2 ani. E adevărat că are talent, iar cu o mașină capabilă va fi cel mai probabil campion mondial, dar mai laaaaas-o dracu' mă Maximiliane mă. Se poate și mai cu grije.

Ce-i drept, a făcut șou. Pentru asta trebuie apreciat. Și l-a făcut pe Kimi să râdă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Flex : Max a gresit.Nu am zis-o noi,nici jurnalistii,cel mai bine i-au spus-o cei 2 (kimi si ham) in camera de la podium : cand a inceput sa se planga cum ca pishatul de Ocon i-a taiat calea,kimi "sa stii ca un pilot intarziat poate depasi liderul,nu e interzis".Max : "yes,i mean,yeah but well...." si Ham "he had nothing to loose,you had everything to loose",iar Max :"yes,i mean,yeah but well...." e un dobitoc.

btw e o mare porcarie aceasta schimbare,am un spaceing intre randuri aberant pe care nu pot/nu stiu/nu vad cum sa il micsorez ca nu am optiuni ca in word,nu mai exista butonul undo si nici introdu picture....dar exista aliniere pe mijloc sau laterale...wtf?cand faci un upgrade se considera ca ar trebui sa fie mai bun decat vechea versiune,ori el e mai greu de folosit.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfff, la prostv a spus o fufă ca wax s-a acrosat cu Ocon si A ABANDONAT! Ce m-am mai bucurat pana am vz ca de fapt gunoiul a terminat pe 2 😬

I-au zis bine aia 2, dar copilul idiot vrea sa se dea toti din calea lui, cu putin creier ar fi putut castiga cursa. Raman la parerea mea ca e mai dobitoc decat talentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ocon un muist,pe steag albastru a incercat nimic!Ca Max putea sa mai astepte e alta poveste!E tanar ,din greseli inveti!

Kimi si Luis si-o sug in batista!Ei se plag la orice rahat si daca-i percuta Ocon faceau ca trenul!

De fapt doi labagii ofticati ca a trecut pustiul ca trenul pe langa ei! 

Max este cel mai talentat pilot din ultimii zece ani!Probabil nu va castiga titluri cat Luis sau Vettel dar va fi superstarul F1!

Eu sper sa ramana la fel de bataios si in viitor !E singura pata de culoare in cacaniul din F1!Plin de strategii si ordine de echipa!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, adiy32 a spus:

Ocon un muist,pe steag albastru a incercat nimic!

A încercat pe dracu'. Venea din spate, îl depășea pe Verstappen. Nu era niciun steag albastru acolo.

Clip de acum 17 ani, când Verstappen (celălalt) prins cu un tur, scotea leader-ul din cursă:

Interesant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,mi.a venit sa plang atunci cand a abandonat Montoya.eram fan.ar fi castigat fara drept de apel.si Jos la fel de mare dobitoc ca fi.su.

Vazut in car view Montoya face treaba asta cu condusul unui monopost de F1 sa para atat de simpla....

Si intradevar dupa cum a zis si colegul,nu era absolut nici un steag,Ocon era in dreptul lui in a depasi.

Ce m.a enervat cel mai mult a fost insasi fraza spusa de Max 'dar cum sa depasesti liderul?da ce are liderul e inamovibil?ala are multi gargauni in cap,pe bune.Lasa ca la anul poate il vor aduce la realitate recunoscutele atuuri ale motoarelor Honda - performanta si fiabilitatea😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ocon l-a depasit pe linia dreapta, dar cine a intrat primul in S-ul Senna?

Maxie chiar a lucrat curat acolo, si-a tinut trasa pina la iesirea din in virajul 2 , nu a ghiolbanit-o cum ar fi facut acum un an, a mai crescut si el.

E uimitor cum reusim sa vedem lucrari diferite privind acelasi tablou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, FLEX a spus:

Ocon l-a depasit pe linia dreapta, dar cine a intrat primul in S-ul Senna?

Maxie chiar a lucrat curat acolo, si-a tinut trasa pina la iesirea din in virajul 2 , nu a ghiolbanit-o cum ar fi facut acum un an, a mai crescut si el.

E uimitor cum reusim sa vedem lucrari diferite privind acelasi tablou.

Ai dreptate ,unii dintre noi vedem doar ce vrem.Nic macar pe primul viraj din S nu a intrat primul musiu Max,a recuperat insa pt ca era pe interior si a venit in fata,insa cu 50cm,insa in al doilea era pe exterior si intr-o pozitie mai dezavantajoasa fata de Ocon chiar daca era cu botul in fata :

Screenshot-2018-11-15-Verstappen-And-Oco  2s Screenshot-2018-11-15-Verstappen-And-Oco   SI PROSTIA : Screenshot-2018-11-15-Verstappen-And-Oco

Deci in poza 2 sunt aproape roata la roata,numai ca Ocon e pe interior.Si atunci Verst se comporta ca si cum Ocon nu ar fi la 20cm de el si 30 cm mai in spate,ci ar fi gol acolo,si ia curba pe trasa ideala,efectiv ignorand masina de langa el.Tampenie pe care a mai facut-o si cu alte ocazii.Daca imi spui tu ce trebuia sa faca Ocon in acea situatie,ce variante avea,eu sunt de acord cu tine.

Ocon a stat pe ext roata la roata cu VErst pe primul viraj,iar pe al doilea normal ca avea interiorul.Logic ar fi fost ca Verst sa ia virajul din larg lasandu-i spatiu pe interior,iar pe ultimul viraj Verst ar fi avut interiorul si dus ar fi fost.Montoya era maestru la asa ceva.Asta da cu bata in balta ori de cate ori are ocaza.Nu era insa vorba despre asta - era vorba despre altceva :

1.nu vede the big picture - vorba lui Hamilton - el nu avea nimic de pierdut,Max avea totul.Nu trebuia sa te iei la rupere cu Ocon pe miza zero riscand,iata,un incident.

2.Chiar si in acea patetica incercare de depasire,daca ii lasa spatiul lui Ocon care bagase botul,nu se intampla nimic.el insa face iar si iar aceeiasi greseala - deja m-am plictisit eu de cate ori am semnalat prostia asta repetitva la Verst - trateaza curba ca si cum ar fi singur pe ea el avand masina la 20cm de el.Si a inchis trasa intrand pe vibrator peste ala.Rezultatul e inevitabil.Sunt convins ca a franat Ocon,se vad rotile virate,dar unde sa se mai duca?

Urmarile au fost foarte light in majoritatea cazurilor ala intra cu rotile in radiatoarele tale si rupe tot - vezi Vettel in Franta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam așa e. E comparabil cu Senna în momentele cele mai urâte. Dar în momentele cele mai bune, parcă nu e.

Vă mai amintiți de sezonul 2007? Ultimul titlu Ferrari? Implozia de la McLaren? Cum au pierdut ambele campionate cu cea mai bună mașină și cu (probabil) cel mai competitiv cuplu de piloți de pe grilă? Au trecut mai bine de 10 ani, iar povestea urâtă din spate a ieșit la iveală.

Spoiler: Liuis a fost un jegos, Fernandino un îngâmfat :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.11.2018 la 22:49, PzKpfW a spus:

Cam așa e. E comparabil cu Senna în momentele cele mai urâte. Dar în momentele cele mai bune, parcă nu e.

Vă mai amintiți de sezonul 2007? Ultimul titlu Ferrari? Implozia de la McLaren? Cum au pierdut ambele campionate cu cea mai bună mașină și cu (probabil) cel mai competitiv cuplu de piloți de pe grilă? Au trecut mai bine de 10 ani, iar povestea urâtă din spate a ieșit la iveală.

Spoiler: Liuis a fost un jegos, Fernandino un îngâmfat :) 

true

Era clar ca s-au intamplat o gramada de calcaturi acolo.Era si mai clar ca probabil cel mai incapabil sef de echipa ever,Ron Dennis,era trup si suflet pt wonder-boy'ul cel british iar visul lor cel mai ud ar fi fost ca un british rookie sa castige campionatul in anul de debut la o echipa british si nu un spaniol ingamfat.Stim cu totii clar cui ii tinea spatele Dennis indiferent de cum o da.In 2007 s-a vazut "la mano de Dios" a la Maradonna in acel campionat : s-au aliniat toate stelele pentru a nu castiga sub nici o forma Hamilton :bounce: ...lucru care m-a bucurat enorm.

Iar greseala colosala a lui Alonso e ca dupa cum a fost tratat la McLaren a deci sa se intoarca din nou la ei.Pacat,pentru ca un asemenea pilot ar fi meritat mult mai mult de 2 campionate mondiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...