Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Naiba sa-i ia, nu l-au penalizat pe Verst si nici pe alti care au luat-o pe acolo si si-au creat avantaj, o exista o explicatie regulamentara pe care putinicii n-au stiu sa o livreze radioascultatorilor 😜.

 

Max e un golan nevrotic comparat cu restul plutonului, tineri aseptici si corecti politic, fecioare neprihanite insurubate la volanul unor monstri electro-mecanici pentru a executa comenzile venite pe radio.

Comparat cu corifeii F1 (Senna, Prost, Michael, Villeneuve, chiar si gentlemanii Hill, Mansell - ca pe astia am apucat sa-i vaz pe sticla din '90 incoa') e un soricel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt prima data in ultimii 10 ani cred, m-am pus de m-am uitat vreo 15-20 de tururi. Wtf?! Nu am înțeles nimic. Toti mergeau lejer, nimeni nu facea nimic. Ce supărare s-a intamplat? Aaa, si ce sunet, valeeeu. Fac inca o pauza de 10 ani si mai incerc. 😝

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparent, daca asculti ce spun putinicii, se pare ca pachetul aero actual atit de sofisticat genereaza turbulente oribile in spatele tirliei, astfel incit urmaritorul, cel care teoretic ar vrea si ar putea sa depaseasca pierde apasarea aerodinamica pe fata, implicit nu mai poate vira, frina, accelera astfel incit sa poata incepe si eventual finaliza manevra de depasire. Ba chiar toata manevra asta uzeaza extrem gumele, deci e complet dezavantajos sa incerci sa depasesti pe pista. Totusi, sa extinzi conceptul de "aer murdar" de la 1 secunda fata de cel urmarit (cum era acum 3-4 ani) la 2.5 secunde cum e acum mi se pare usor fantasmagoric. Si totusi exact asta se intimpla, membrii procesiunii se pun la 2 secunde juma' unul in spatele celuilalt si asteapta schimbul de pneuri pentru a incerca o depasire "pe la standuri" sau cu pneuri proaspete si incalzite sa prinda un nefericit in intervalul DRS-ului.

Nu am idee ce s-ar putea face pentru corectarea situatiei, banuiesc ca o reintoarcere la aerodinamica simpla "aviatica" din anii '90 nu mai e posibila, s-a investit prea mult in aripioare, cutite, dinti de caine, si alte cacaturi.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am impresia ca sufera de sindromul "doar eu contez si ma doare la 5 metri in fata pu1ii de restul". Nu a facut spectacol acolo ci pe pista in general, cum a mers, cum a depasit, etc. Ignorarea steagurilor galbene (mai si spui ca te-a durut la preputz de ele), lipsa de minima atentie fata de restul participantilor la cursa si nesocotirea bunului simt (Bottas l-a agatat pentru ca Max a facut o manevra tampita acolo) din punctul meu de vedere nu il fac un mare pilot, ci doar un dobitoc cu un volan in mana. DIn punctul asta Hamilton de exemplu, oricat de pixda este, este peste Vax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hamilton nu e pixda, el e doar manelar 😀 si cel mai bun pilot de pe grila din mai toate punctele de vedere; pixda e altul ...

 

Max mai are de mincat ceva pita pina sa ajunga mare pilot, deocamdata e un pilot agresiv care iese cumva din rindurile unei generatii de tineri excesiv de cuminti si corect politic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Max pe Ferrari sau pe Mercedes se bate de la egal la egal cu Luis!

Acum incearca sa se bata cu Ferrari si Mercedes cu o masina inferioara!

El nu e Albon sa le zica sarutmana jupanilor!

Eu zic ca e mare smecherie sa te lupti cu smecherii avand  material de concurs inferior !

Si sa castigi curse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.10.2019 la 16:35, cuki a spus:

Toata lumea vrea spectacol in F1, daca e unu care si ofera spectacol, nu e bine.

 

Sa revenim la subiect, Verstappen cu riscul de as pierde cursa, s-a luat la tranta cu Hamilton si cu Bottas. Omu a incercat ceva, omu a aratat niste racecraft...depasirea lui Bottas in stadion putea fi una dintre cele mai frumoase depasiri din F1 2019. Pacat ca a fost agatat de Bottas si a suferit pana.

 

Altfel ce a facut rau? S-a lovit un pic cu Hamilton?. Daca era Vettel probabil ca facea piruete, daca era Leclerc plangea in Radio, iar Bottas...no combat. 

A incercat omu ceva, a ajuns pe ultimul loc, dupa care cu un pic de show a terminat pe 6. Maxim pentru el era probabil 5. Nu degeaba a fost votat driver of the day.

 

Nu is fanboy, dimpotriva...cred ca nu e complet normal baiatu, dar eu asta vreau sa vad...vreau sa vad piloti adevarati, nu "robotzei". Vreau sa-l vad cum se ia la tranta cu ala mai bun, as vrea sa-i vad pe toti asa. Nu gaini, care stau sa depasasca pe strategie, care stau la 2 sec. distanta asteptand sa cedeze gumele unuia sau altuia, ca sa poata depasi usor. 

 

Anyway...silly season...

Sa lovesti pe toata lumea in dreapta si in stanga nu mi se pare spectacol.Daca spectacol e pe sistemul asta,atunci Maldonado e regele spectacolului.Sa fim seriosi.

Racecraft'ul il arati cand ii crosetezi fara sa ii lovesti.A avut noroc ca s-a lovit cu 2 piloti f experimentati care au luat metraj totusi fata del...daca se intalnea cu Magnussen dadeau amandoi ca 2 talani unul in altul si ieseau cu succes din cursa.

 

Nu mai vorbiti aiurea de pilotii actuali - e o generatie de piloti ff talentata...numai ca sunt prevazatori pt ca toti sunt pe "borrowed time" ca sa zic asa.Leclerc,Sainz,Lando Norris,Magnussen,Albon toti sunt niste piloti foarte talentati...la naiba daca sta Ocon pe bara....mai e ceva de zis cand un pilot atat de rapid nu isi are locul in F1?Pai cine si-ar permite sa faca ce face Verst care e ancorat beton la RB?

TOTI cei pe care i-am enumerat mai sus sunt piloti adevarati.Dar nimeni nu a fost impins la RBR la 17 ani ca musiu,de aia nu ii vedem noi in prim plan precum pe Verst.Leclerc e in al 2lea an de F1?Il domina pe cvadruplul Vettel in quali DAR si la punctaj general....daca nici asta nu inseamna pilot adevarat...vezi ca Verst in al 2lea an in F1 nush daca si-a putut domina coechipierul....care btw nu e nici pe departe asa de galonat ca Vettel.Deci?

 

Silly season" din cate stiu eu e o expresie inventata de Vettel si preluata de toata presa care se refera la mutarile de culise si barfele din zona transferurilor de piloti de la o echipa la alta,nu prea are legatura cu ceea ce vorbeam noi aici :P

La 29.10.2019 la 11:29, TheHuskyCrobats a spus:

Eu am impresia ca sufera de sindromul "doar eu contez si ma doare la 5 metri in fata pu1ii de restul". Nu a facut spectacol acolo ci pe pista in general, cum a mers, cum a depasit, etc. Ignorarea steagurilor galbene (mai si spui ca te-a durut la preputz de ele), lipsa de minima atentie fata de restul participantilor la cursa si nesocotirea bunului simt (Bottas l-a agatat pentru ca Max a facut o manevra tampita acolo) din punctul meu de vedere nu il fac un mare pilot, ci doar un dobitoc cu un volan in mana. DIn punctul asta Hamilton de exemplu, oricat de pixda este, este peste Vax.

:agree:  

La 29.10.2019 la 14:14, FLEX a spus:

Hamilton nu e pixda, el e doar manelar 😀 si cel mai bun pilot de pe grila din mai toate punctele de vedere; pixda e altul ...

 

Max mai are de mincat ceva pita pina sa ajunga mare pilot, deocamdata e un pilot agresiv care iese cumva din rindurile unei generatii de tineri excesiv de cuminti si corect politic.

True.

 

Deocamdata,orice s-ar spune,Hamilton ne-a aratat time and time again ca este cel mai bun pilot din lot.

Still rise?sau asa ceva scria pe casca lui

In romaneste "inca e sculata" :lol:

 

Parerea mea e ca la ora actuala un singur pilot se poate bate de la egal la egal cu Hamilton - Ricciardo.Insa ala nu are masina....si nici nu cred ca va avea vreodata.Mai era Perez,dar a cam imbatranit,parca nu mai e atat de rapid ca in tinerete.

Dar vine Leclerc puternic,vine Verst intradevar si poate Ocon....dar ei sunt inca la gradi,nu ies cu veteranii in curtea scoliii la fumat ca ii altoiesc aia :P

Acum 12 minute, cuki a spus:

https://www.formula1.com/en/latest/article.2021-car-revealed-as-fia-and-f1-present-regulations-for-the-future.3ZkeTsu1sNCrFGP1HI9KVy.html 

 

Eu sincer is destul de optimist in ceea ce priveste sezonul 2021. Masina, cel putin din randari, arata bine. 

 

Din punct de vedere aerodinamic se reduce cu peste 60% dirty air, asta insemnand posibilitatea de mai mult racing. Sper doar sa renunte la rahatul de DRS

Eu nu sunt.Cine nu cunoaste istoria e condamnat sa o repete.Nu uita ca in acest sezon s-au marit aripile (wtf?) pt a scadea dirty air?sau asa ceva...nu mai tin minte justificarea fantasmagorica insa am spus inca de atunci ca nu va functiona si ghici ce?nu a functionat :D

La fel si cu asta...va fi putina debandada pana se vor pune in ordine,dar de la jum sezonului tot AMG si Ferrari vor prelua fraiele.

Si anul asta reduceau dirty air'ul si blablabla.Si ce s-a intamplat de fapt?nimic!

Cost cap'ul e o prostie monumentala,acea limita de 175 de mil poate fi driblata de orice echipa cu un contabil mai mult decat ageamiu.Respectiva echipa poate da "in subantrepriza" contracte de design al unor piese componente/aero samd unor firme capuse care sa ii livreze la inceput de sezon piesele gata facute,iar fima mama sa cumpere de la ei doar piesele fizice cu 3 lei 30,insa tot R&D facut pana sa se ajunga la piesa respectiva sa nu se gaseasca in costul piesei,ci sa ramana pe firma capusa.In acest fel poti sa ai in contabilitate costuri f mici si sa o arzi perfect legal.Chestie de gradinita.Ex : RBR...are buget de 400 mil.Pai pot da la RB tehnology centre care pun pariu ca e o firma separata sa le faca tot sasiul...si aia sa bage zeci si sute de mil in research,iar RBR sa cumpere de la ei la sfarsit sasiul gata executat si studiata aero cu o suma derizorie.E legal?e legal contabiliceste - cost cap?nu exista asa ceva,e imposibil.

 

Gumele de 18 vor insemna mai putin grip.

Si dupa cum am banuit si am zis - Pirelli au declarat ca grafica cu uzura gumelor nu are nici o legatura cu realitatea.corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gumele de 18' nu văd de ce ar avea mai puțin grio, dar va trebui reproiectat cotețul în întregime pt că acum mare parte din treaba suspensiei o fac gumele, pe față abia dacă se clintesc basculele la denivelari... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, cuki a spus:

...cel putin nu in acest sezon.

Asta mi-a placut.Fixed :)

Acum 23 ore, cuki a spus:

Mare rahat, in Mexico s-a luat la tranta cu marele Hamilton si gata Verstappen e idiot. I-a tras-o lui Bottas in fata a zeci de mii de spectatori, zici ca a trecut pe langa un GP2. Faptul ca Bottas a inchis, parca a fost inadins sa-l agate pe Verstappen. Daca ii reusea manevera complet, era una din cele mai faine depasiri din F1, poate e ever.

Da,pai faptul ca ii lovesti pe toti in timp ce treci de ei nu inseamna ca faci depasiri frumoase.Pe sistemul asta Maldonado e king of the hill :P

Ala se batea pt campionat,normal ca nu si-a pus mintea cu el si a cedat.Problema e nu ca i-a depasit,ci ca i-a lovit pe amandoi.Iar Hamilton a iesit destul de castigat din acel clinci,Verst nu.

Nu e ceva de lauda - nici nu a reusit sa il depaseasca,a si pierdut o gramda de locuri in acest duel si si-a si avariat masina putin.So....unde e racecraft'ul?

Iar la depasirea cu Bottas,daca esti atent vei vedea ca de fapt Verst a facut ceea ce se cheama block-pass pe stilul Alonso la Monaco - adica luat interiorul si franat dar mers drept ca nu mai avea cum sa prinda apexul - Bottas a luat viraj Verst nu.Daca si un dive fara speranta si un block-pass poate fi considerata "una din cele mai faine depasiri din F1,poate ever"....no comment.

Bottas nu a gresit franarea si nici Verst nu a facut vreo mare franare,pur si simplu a fost un block-pass...oricum Verst nu avea race pace ca sa se tina de Bottas,s-a vazut ca imediat l-a depasit inapoi,chiar daca nu ar fi avut pana tot aia s-ar fi intamplat.

Acum 23 ore, cuki a spus:

In rest raman Hamiton si Verstappen...piloti cu pofta, piloti setati si piloti capabili. Leclerc inca nu e acolo. Asta nu inseamna ca peste 1-2 ani, sa nu-l apreciez pe Lecerc asa cum o fac acuma cu Verstappen. 

Toti au "pofta".Putini au insa si masini competitive.

Leclerc inca nu e acolo??Hah.Cate puncte are Leclerc ci cate Verst?Il domina Leclerc deja pe cvadruplul campion Vettel?il cam.Pe Verst nu am vazut sa-l domine pe Ricci...care cel putin statistic nu se poate compara cu Vettel.

Iar vis-a-vis de marele campion in devenire,a zis bine Sainz - sa nu se nasca talent  si sa moara speranta - uiti un lucru important cand il compari cu Leclerc - Verst e in al 5lea sezon de F1,Leclerc in al 2lea....si deja Leclerc pare ca are sanse mai bune decat Verst la un eventual titlu.

 

Da,Verst e unul din cei mai rapizi piloti din grila,si da e un talent extraordinar,dar pana una alta nu e inca material de campion mondial tocmai pt ca e destul de inconstant si agresiv gratuit pe pista.Asta,in the long run,nu are cum sa iasa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Method a spus:

....si deja Leclerc pare ca are sanse mai bune decat Verst la un eventual titlu.

 

Da,Verst e unul din cei mai rapizi piloti din grila,si da e un talent extraordinar,dar pana una alta nu e inca material de campion mondial tocmai pt ca e destul de inconstant si agresiv gratuit pe pista.Asta,in the long run,nu are cum sa iasa bine.

Se vede ca te pricepi la piloti.....probabil la fel ai fi spus despre Senna cand era laToleman sau Lotus!Asa era si brazilianul,tupeist,obraznic,Max e mic copil pe langa el!Ca tupeu!

Banuiesc ca sti faza cu zidul care s-a miscat!Ala tupeu!

Normal ca Leclerc are sanse mai mari sa iasa campion,Bottas le are si mai mari ca Leclerc iar Vettel si mai si ca ceilalti doi!Dar poate nu ti-ai dat seama de ce?

Pentru ca au masini net superioare RB!De aia e si iubit Verstapen de public,pentru ca toata lumea a inteles asta,in afara de unii ca tine!Ca lupta cu floreta impotriva spadei!

Sa-ti mai zic ca daca Max era cuminte in spatele Mercedesurilor si Ferrariurilor, in cursa asta ar fi prins un loc 5,nu mai mult si probabil nici mai putin!Si nu am fi vazut nici noi si nici cei peste 300000 de mexicani absolut nimic!Asa Max s-a bagat la bataie ,a facut spectacol,a facut pana,a revenit very fast end furios si a terminat pe 6!Adica cu un loc sub maximul posibil!Spectacol si show,ce vrea publicul!De aia a si fost votat omul cursei de public!

Ce sa-i faci noi muritorii de rand apreciem o depasire nebuna si nu o strategie de la boxe!

Si pentru ca stiu ca esti fan Ricci!Sper ca ti-a placut duelul cu Perez si nebuneasca incercare de depasire!Desi era evident ca are sanse infime,cangurul a incercat-o cu riscul sa se duca in parapeti,cu riscul de a compromite gumele(ceea ce s-a si intamplat)!Nu a stat la alibi,ca aer murdar,ca poate cedeaza guma lui Perez!Nu tata la lupta!

In antiteza nonocombatul locurilor 2-3 si 4 ,sa nu toceasca caucicele,ca aer murdar,ca nustiu ce curenti!

Toti pilotii sunt rapizi in F1,asa a fost dintotdeauna!Diferenta o face talentul si materialul de concurs!Unul mai putin talentat poate castiga campionatul daca are masina buna!

Din pacate unul foarte talentat nu poate castiga campionatul daca are masina slaba!Iar sa te bati la titlu cu patru masini peste a ta e imposibil!Asa ca nu ai de ales, te lupti

sa castigi locuri in fata lor si din cand in cand cate o cursa!Asta daca ai sange in instalatie,altfel stai cuminte in cursa si arati publicului aproape nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda,insa tu uiti niste amanunte importante :

1.in paralela Ricci-Perez,exista un mic amanunt pe care nu l-ai sesizat - Ricci nu l-a lovit pe Perez in timp ce incerca sa il depaseasca.

2.in paralela (aberanta) Senna-Verst iarasi uiti un mic amanunt - Senna si-a dominat intotdeauna colegii de echipa mult mai titrati.Verst nu a reusit sa il domine pe (titratul?) Ricci,asta in timp ce Leclerc deja dupa juma de sezon il domina pe Vettel (IV campionate).

 

Ceea ce nu se vede daca esti imbracat in portocaliu si porti stegulete cu Olanda la palarie,e ca,in ciuda curentului de opinie,cum-necum Leclerc are un parcurs mai bun in F1 decat Verst...care are vreo 5 anisori de exp deja si tot speranta ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de cel mai prost prim tur facut vreodata de Vettel in F1 - cursa fara istoric.

Hamilton campion - meritat zic eu.

 

Ferrari foarte slow...de cele 8s la pit-stopul lui Leclerc nici nu mai are rost sa amintim.

 

Cedarea suspensiei nu mi se pare ciudata la Vettel - avand in vedere in ce hal e circuitul.Zici ca l-a asfaltat Umbrarescu.La anul cand vin pe el daca e tot asa,cei din motogp vor cadea ca mustele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, cuki a spus:

Pacat de steagu galben de la final. Cred ca Verstappen trecea de Hamilton, daca avea liber la depasit acolo.

Nici wax nu mai e ce-a fost, el de obicei se 3.14șă pe cârpele alea agitate de pe margine și face spectacol. :moron: Trecea, daaaa, trecea codrii de aramă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, cuki a spus:

Albon a facut cursa la indigo cu Verstappen in Mexico. Dupa primul tur ajunge la coada clasementului --> termina pe 5. 

Da' ce osanale i s-au ridicat lui wax pt asta! În schimb lui Albon mai salcâm. Normal, pt că el nu e prodigios! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.11.2019 la 19:10, adiy32 a spus:

noi muritorii de rand apreciem o depasire nebuna

 

Acum 3 minute, cuki a spus:

Una e sa nu ridici acceleratia, alta e sa fortezi o depasire.

 

Ori e golan, ori nu mai e! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, john17 a spus:

Nici wax nu mai e ce-a fost, el de obicei se 3.14șă pe cârpele alea agitate de pe margine și face spectacol. :moron: Trecea, daaaa, trecea codrii de aramă...

Daa,trecea wax de Hamilton daca il lasa Hamilton vreo cateva ture pe Vettel in locul lui :P

 

Si mie mi se pare ca Albon mere ff ok de cand a venit la RB.Am vazut o statistica in care se arata ca de cand a venit la RB a strans mai multe puncte decat Verst pe acel interval.

 

Bai da circuitul praaaf...mai aveau putin si le sareau plombele...inadmisibil.Plm,Adancata e salon pe langa ala,si sunt direct in state,nu e posibil asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pixda iar vorbeste fara nici un sens si fara nici o cunostinta de cauza,iar Leclerc ii dadu putin peste nas - Leclerc hits back at Verstappen's Ferrari allegations

 

Leclerc said: “I think it is a joke, to be completely honest. He has no clue. He is not in the team.

"We know exactly what we are doing. I don’t know why he is speaking. He doesn’t know anything about us.”

Si Binotto ii dadu putin peste nas,normal ca Verst vorbeste in aer.

Chestia haioasa e faptul ca s-ar putea totusi sa aiba dreptate  :) ...vom vedea la cursele urmatoare daca Ferrari mai are inca plusul de putere.

 

Sunt povesti ca Ferrari s-ar putea sa dribleze fuel flow meter'ul FIA care cica masoara debitul nu continuu ci la anumite intervale....si ei merg cu ce fuel flow vor ei,dar la intervalele masurate sunt in stas.

Desigur,aceeiasi poveste veche - pana la urma este vorba despre inginerii echipelor vs inginerii FIA,iar cei din urma pierd tot timpul.Pentru ca invariabil sunt mai slabi.

FIA nu are buget alocat r&d de sute de milioane anual :P

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...