Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Method a spus:

A murit marele Micky Alexandrescu?i.a plesnit inima intr.un meci de tenis?

Acuma am vazut nu stiu daca e bascalie sau e pe bune...pana si felul in care a murit e oarecum funny.😁

Da, au anunțat Digi Sport și ziare.com

Nu mă lasă telefonul să pun link'ul. Îmi aduc aminte când eram puștan in anii 99 - 00 și îl ascultam pe PRO TV.

Să'i fie țărâna ușoară.

 

În altă ordine de idei, cred că sezonul o sa înceapă prin iunie, dacă se întinde mult criza în Europa. Și WRC'ul s'a mai decalat, Euro douăzeci douăzeci o sa fie douăzeci douășunu, turnee de tenis amânate sau anulate.

Și așa zicea Verstappen că sezonul ăsta o să provoace divorțuri, mecanicii erau revoltați că nu pot sta cu familiile. Iaca cum Budha și duamni duamni le'a ascultat dorințele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, cuki a spus:

Reglementariile din 2021 se amana pe 2022

 

Situatia pilotiilor cu contracte pana la sf. de 2020 va fi iarasi ciudata...

Am citit si eu treaba aia.Da,totul va fi ciudat...n-avem ce face,toate lucrurile au scapat de sub control.Sa speram ca se va indrepta.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe burtiera de la Digi că s-ar face între 15 și 18 curse anul ăsta. Pe net circulă informația oficială, cică, pe care a zis-o și @cuki.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motogp.com, dupa ce mi-a tot zis ca videopassul meu e la fel de bun ca oricand si nu are de ce sa-mi restituie banii (am cerut full refund si ne-am tot mesagiuit, ultimul meu reply fiind ca astept anuntul oficial de anulare a unor etape ca sa cer si mai hotarat refund si sa nu o mai poata ei aburi ca etapele se vor tine, doar au fost amanate blabla), ieri mi-a trimis mail ca imi face full refund. Asa ca mai salcam curse in 20 20 zic eu...

 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am trait sa o vad si pe asta ... echipe de formula unu care au centre de cercetare foarte smechere se apuca de produs aparate de ventilatie mecanica ... 

Nu e un lucru rau, si ca sa si ne amuzam, oare ce "nave spatiale" o sa scoata ? :)

https://adevarul.ro/news/societate/Sapte-echipe-formula-1-intra-bara-bara-cursa-producerea-aparate-respiratorii-1_5e7f031e5163ec42713fc97b/index.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cate ai sa mai vezi! 

De mult puteam sa realizam ca virusul si fenomenul molimei nu e o joaca mediatica. 

Ca marile puteri fac jocuri economice in culise, pe fondul acestui fenomen, si asta e adevarat, dar e alt aspect. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.03.2020 la 19:27, TeDy 'M a spus:

Si cate ai sa mai vezi! 

De mult puteam sa realizam ca virusul si fenomenul molimei nu e o joaca mediatica. 

Ca marile puteri fac jocuri economice in culise, pe fondul acestui fenomen, si asta e adevarat, dar e alt aspect. 

True.Toti am minimizat treaba asta socotindu'l o viroza respiratorie enhanced de genul AH1N1,SARS,etc.Problema e ca nu e deloc asa - pe langa faptul ca e extrem de contagios declanseaza si acele "cytokine storm" care duc la inflamatii ale plamanilor de multe ori fatale...similare gripei spaniole....pai ok,termenul general e tot viroza respiratorie,dar de la viroza respiratorie "obisnuita" si pana la chestia asta...e cale lunga.Nu mai zic de rata mortalitatii care pana acum a ajuns direct la 18%...asta e gripa?C'mon.Sunt total afon la chestia asta,dar ma uit pe statistici...nu e deloc de bine.

Trebuia sa ne alertam cu totii cand chinezii au construit un spital in 6 zile si au scos armata pe strazi...insa...China pare atat de departe...

La 28.03.2020 la 10:40, Zven a spus:

Hai ca am trait sa o vad si pe asta ... echipe de formula unu care au centre de cercetare foarte smechere se apuca de produs aparate de ventilatie mecanica ... 

Nu e un lucru rau, si ca sa si ne amuzam, oare ce "nave spatiale" o sa scoata ? :)

https://adevarul.ro/news/societate/Sapte-echipe-formula-1-intra-bara-bara-cursa-producerea-aparate-respiratorii-1_5e7f031e5163ec42713fc97b/index.html

Meh...ei saracii incearca iti dai seama,si sunt convins ca vor scoate niste ventilatoare state-of-the-art dar problema e ca spitalelor nu le trebuie 3 ventilatoare pe zi tziplan,ci cateva zeci chiar daca sunt mai naspa.

Au masini de cnc gramada si toate utilajele posibile,insa ei fac manufactura nu productie industriala.

Lumea si-a dat seama brusca ca nu mai stie (nu mai vrea de fapt) sa faca nimic nici un utilaj,totul se face in China....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Method a spus:

.Nu mai zic de rata mortalitatii care pana acum a ajuns direct la 18%...asta e gripa?C'mon.Sunt total afon la chestia asta,dar ma uit pe statistici...nu e deloc de bine.

 

 

Coronavirus Cases: 724,759 

 

Deaths: 34,020

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,asa e frumos numa ca rata mortalitatii se calculeaza din cazurile inchise nu din toate cazurile.Degeaba ne uitam ca avem 725 mii cazuri si "doar" 34 000 morti,pana la finalizarea tuturor cazurilor,nr mortilor va creste in mod sigur.Ar fi asa precum zici tu daca nu ar mai muri nimeni de acum incolo.Deocamdata insa,rata mortalitatii este asta :

Screenshot-2020-03-30-Coronavirus-Update

Sa speram ca nu mai creste...oricum,extrem de ridicata pt ceea ce se credea initial a fi o viroza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statisticile respective sunt ca si exitpolurile, comandate de diferiți. 

Problemă mare, ca in generatiile prezente, corpurile noastre sunt iradiate sistematic ex-ind. SAR ale terminalelor tel cat si wifi microunde etc, corpurile noastre sunt in parte dopate cu anumite substanțe in banalele pastile, saturate de alimente chimizate si modificate genetic, acum inca si cu 5G...

(Declansat in Wuhan ceea ce cu zeci de ani in urma, era ca intr-o doară oglindit în scenarii futuriste) 

De unde naiba sa mai am resurse sa lupt cu diferite boli, de unde imunitate, samd

Si? Mai pompam banei la fondul de pensii private, pt ca? Aha a scazut forta de munca activa si nu mai poate fi asigurata pensia de vârstă. 

Si daca inca vedem bătrâni printre noi, sa gandim ca sanatatea lor nu a fost influentata atat de nociv, ba din contra i-a intarit in mod natural fata de noi. 

Revin: Si care fond de pensii privat... Si ala e ca o banca ce poate deveni falimentara. Contribuim da, zeci de ani, ca odată cu vârsta de peste 60 ani-de râs nu??? sa ajungem sa dam coltul, 

"Ei! Si cu asta ce-am facut?"-C. Tanase

 

Nu se termina subiectul asta, imi pare rau ca am ajuns sa discutam pe pagina asta lucruri atat de grave. 

Regizorii mondiali au ajuns ca pe noi muritorii de rand, sa ne joace la cărți, rămâne ca Providenta sa traga linie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.04.2020 la 10:46, cuki a spus:

image.thumb.png.a105c3cf6342fd14bf26ce6c4a9d267b.png

Hai sa nu mai fim asae prapastiosi.

As fi de acord intru totul cu tine...daca mortalitatea ar fi de 2-3% asa cum s-a vehiculat initial,ci de 20%....

Interesanta statistica oricum. 

Acum 22 ore, TeDy 'M a spus:

Regizorii mondiali au ajuns ca pe noi muritorii de rand, sa ne joace la cărți, rămâne ca Providenta sa traga linie. 

true,true

Acum 17 ore, john17 a spus:

 

Interesant reportajul,interesant sa studiezi telemetria.

Faptul ca era robot si efectiv nu gresea o cursa intreaga ,asta stiam,de fapt toti campionii sunt campioni in primul rand datorita acestei constante incredibile si a feelingului superior ce le permite sa duca masina la limita limitei si sa o tina acolo o cursa intreaga. (exceptand perioada 2014-2017 cand toata lumea ducea masina la limita 2-3 tururi pentru ca management de gume/gaz/motor etc,thank God it's over).

Smoothness'ul lui Schumacher e renumit,Button era unul din cei care incerca sa il imite (deviza lui Button - misca volanul cat mai putin) si multi altii il laudau.Nu stiam insa ca practica acel oversteer,cam ce face Marquez la gp nu?

Si inca un punct pe care nu l-a abordat cel care a facut reportajul dar il spun eu....cum a zis Rosberg despre el? Schumacher - Mr.Mind Games.Ma cum sa stai in toaleta s-o ocupi special ca sa nu poata alalalt sa se usureze si tu tacticos in wc sa cronometrezi cat mai e pana incep calificarile?Deja insanity.Insa intradevar functiona - si-a dominat aproape toti adversarii...pe Alonso nu prea dar in rest...

Asta plus pregatirea fizica maniacala plus cunostinte avansate de mecanica plus acel leadership inascut prin care strangea toata echipa de la femeia de servici pana la Jean Todt in jurul lui au dus la performantele acelea.

 

Interesant si reportajul despre Senna,n-am stiut ca folosea acea tehnica de "sprituri" ale acceleratiei pe iesire.Foarte ciudat.

Chiar m-am intrebat cand am vazut demult reportajul despre NSX cu filmarea aceea cu pantoful de pele maro plus soseta alba de cocalar spritand accelereatia - de ce face asta?Foarte ciudat.Ok,rezultatele - no comment nota 20,dar sistemul nu il inteleg.De ce?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Method a spus:

plus cunostinte avansate de mecanica

Pilotul dezvoltator? :huh:

Vezi și în filmul Rush cum a tunat Lauda cotețul roșu - ceva adevăr o fi. 

Voiam să zic și de filmulețul cu Senna, eu zic că din cauză de absența TC. 

Cu izolarea asta am mai avut timp de youtube & stuff... 🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, john17 a spus:

Pilotul dezvoltator? :huh:

in F1 cu atat mai putin decat in gp.Mai degraba pilotul care face foarte bine fine tunning'ul.Dar conteaza.Mult.

Pe aia din Rush cu "Enzo masina ta e de calcat,stai ca iti explic eu cum tre sa o faci" n-o cred nici cu slujbe.A,se prea poate ca Lauda sa ii fi zis ca masina lui Enzo e de calcat,dar ca i-a explicat el cum sa o faca,neah.Poate i-a explicat cum ar vrea sa se comporte masina,ce cere el de la masina,restul e teritoriul inginerilor.

In F1 de pe la Colin Chapman s-a cam terminat cu pilotii dezvoltatori - deja era prea mare progresul tehnic pt a fi inteles de cineva fara pregatire.

Acum 21 ore, john17 a spus:

Voiam să zic și de filmulețul cu Senna, eu zic că din cauză de absența TC. 

Cu izolarea asta am mai avut timp de youtube & stuff... 🤬

Da,se prea poate.

Ee,aici nu a mai facut nea musiu cu videoclipul ceea ce a facut la videoul cu Schumi - ar fi fost extraordinar sa vedem o telemetrie comparativa cum ne-a aratat intre Schumi si Herbert? si intre Senna si....Prost.

Asta da telemetrie comparativa.Am fi vazut niste chestii acolo. :10:

Ne-ar fi elucidat si de ce Senna facea chestia aia si mai ales daca era mai buna tactica/rezultatele fata de ale lui Prost.Foarte interesant ar fi fost.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca era.

Avand in vedere ca masina privita drept "cea mai avansata tehnologic masina din F1"  este Williams FW14B (cea cu suspensie activa poreclita si Airbus daotrita complexitatii sale) din 1992,as zice ca telemetria in acea era nu era o problema.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare că de la anul Kimi se va retrage și în locul lui va veni Luca Ghiotto.

McLaren ar fi renunțat la motoarele Mercedes și va merge cu Ferrari din 2021.

Toto se pare că va pleca cu Stroll la Aston Martin, deși el a negat treaba asta.

 

N'am idee dacă's farse de 1 aprilie, așa că așteptam sezonul 2021 să vedem ce va fi fiind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...