Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

https://www.formula1.com/en/latest/article.breaking-perez-ruled-out-of-british-grand-prix-after-testing-positive-for.4MLhBq01mPizIDrg3jrWXJ.html

 

Coala se întâmplă.

Să sperăm că se va face bine repede, să'l vedem din nou în mașină și că va fi singurul caz pozitiv dintre piloți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Method a spus:

Am vazut ca s-a izolat preventiv.

 

Casca lui Norris - priceless

 

EeLWBC7XoAIov0L.jpg?itok=eoRn6OO0

 

Modelul a fost desenat de o fetiță de 6 ani, parcă ceva rudă sau fană de-a lui, și pt că ii aducea aminte de copilărie, a transpus modelul pe cască pt cursa de acasă. Până acum e cel mai mișto desen pe care l-am văzut pe căștile piloților.

https://www.formula1.com/en/latest/article.hulkenberg-set-to-be-confirmed-as-perez-replacement-racing-point-british-gp.6k5DOb9L6OqwFLCW3P6nGz.html

 

Hulk îl înlocuiește pe Perez. Dacă se confirmă diagnosticul mexicanului, e posibil să'l vedem pe Hulk și săptămâna ce vine.

Ce performanțe credeți că va avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pomo a spus:

Hulk îl înlocuiește pe Perez. Dacă se confirmă diagnosticul mexicanului, e posibil să'l vedem pe Hulk și săptămâna ce vine.

Ce performanțe credeți că va avea?

Hulk nu e slab....dar nu cred ca va rupe gura targului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut cursa doar highlights.

Da am o intrebare pt cei ce au vazut cursa...daca nu schimba de safety gumele Verst castiga?

 

L.au sarit pe Binotto din ghete,gata?sau sunt doar zvonuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incarcarea prea mare pe complexul Maggotts-Beckets etc.Gumele efectiv nu rezista - astea la 250-260kmh pun efectiv tone (si nu zic la figurat) de presiune pe gume si de aia fac pana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://m.ziare.com/lewis-hamilton/lewis-hamilton-ramane-la-mercedes-dar-nu-se-grabeste-sa-semneze-contractul-1623908

 

Pam - pam. După ce s'a anunțat că Bottas și'a prelungit contractul, apare și vestea cu Ham. Deci e clar cum vor decurge sezoanele astea două.

În 5 minute încep antrenamentele de la Silverstone și am înțeles că Pirelli a venit cu alte compoziții de gume și că probabil echipele vor face o strategie cu două opriri la boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursă? Ce cursă?!? :huh:

Aaa, formula 😴😴... Nici n-aș fi dormit-o cap-coadă, dar aiogura ăia de  comentatori zici că sunt Ilie Mobre cu clapeta blocată pe deschis și m-au trezit de vreo 2 ori. 🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam da.

Bottas a invinuit strategia Mercedes.

Vettel la fel pe cea a Ferrari.

Verst a fost enervant de bun.

Totusi cursa fara istoric pe un circuit superb dealtfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, apriliacluj a spus:

si a mai castigat un mare premiu manelistu'....

si Ferrari tot varza....

Cred ca asta va fi trendul pe tot parcursul anului.Din pacate pt noi.

Si totusi sunt de parere ca nu Amg ci Ferrari e de vina pt toata porcaria asta de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În anii '90 măcar se mergea TARE! Acum toată lumea la conservare, calculat, departe rău de potențialul maxim. În schimb au nșpe ventilatoare pt fiecare răhățel de pe mașină, a rămas doar circ din marele circ de odinioară... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, cuki a spus:

Bottas poate sa tot dea vina pe strategia Mercedes, faptic este un pilot de mana a 2-a, locotenentul perfect pentru alpha dog. Daca era pe barba lui, trebuia sa arate asta la start. Asa cum Max si altii au facut pozitii bune, putea si el daca era marele pilot.

Verstappen cred tot mai mult ca este cel mai bun pilot de F1. Isi domina coechipierii din anul 1, iar in ultimii 2 ani se vede foarte clar de ce este in stare Max cu o masina net inferioare Mercedesuriilor. Pacat ca nu apuca sa-l snopeasca mai repede pe Hamiton.

 

Ferrari isi bate joc efectiv de Vettel, parca il saboteaza doar pe considerentul sa nu para alegerea gresita. Apar tot mai multe zvonuri cum ca Vettel este net dezavantajat de echipa, nu care cumva sa-l bata pe protejatul Leclerc. Pacat 

Da,Bottas isi arata limitele.

Verst nu e nici pe departe cel mai bun pilot din F1,nu prea si-a dominat toti coechipierii...Ricci?...intr-un moment in care era ridicat in slavi si preferat chiar si in discursuri de Horner,Ricci i-a cam pus piedica.SI daca a putut Ricci,pot si altii,stai lin.Iar Albon asta mie anul trecut mi s-a parut super.Anul asta...meh.Acuma nici sa-l schimbe cu Gasly pe care l-am vazut in actiune,nu e de RB.

Vettel nu are cum sa-l bata pe Leclerc.Anul trecut Leclerc a sters pe jos cu el fara sa fie "protejat".Cum a sters si Ricci pe jos cu el cand i s-a dat ocazia,si tot asa.Am spus intotdeauna ca marele Vettel IV are probleme atunci cand e in pluton/trebuie sa faca depasiri fara o masina cu 1s/tur mai rapida sau cand se pune presiune pe el.Anii 2014-2020 imi dau dreptate iar si iar.Un cvadruplu campion mondial s-ar fi descurcat mult mai bine in aceste situatii.Vettel insa...cred ca,dintre toti campionii mondiali din era moderna,doar Button este mai slab ca si el.Si are 4 mai nene...4 betze...incredibil.Cum poate o masina/echipa sa iti dea atatea...macar Hamilton s-a batut de-a lungul carierei de pe masini diferite si cu piloti/coechipieri foarte galonati.Hamilton e proven.Vettel...turta.

Dar da,si Ferrari deja are probleme mari.Ar fi cazul sa restructureze procaria aia de echipa....de acum 1 an de la venirea lui Leclerc tot tipam ca Ferrari greseste strategia la fiecare cursa.

Acum 21 ore, john17 a spus:

În anii '90 măcar se mergea TARE! Acum toată lumea la conservare, calculat, departe rău de potențialul maxim.

:agree:

Eu de cand tot spuneam,de aia nu e spectacol - ei fac cursa fiabilitatii : save the tyres,save the engine save the fuel save the car 85% din timp.Pai ce racing e ala unde tu nu dai 100%?Merg tare 3-4 tururi la start si cu 3 tururi inainte de a intra sa schimbe gumele.In rest numa la relanti.Wtf?

 

Ar fi atat de simplu sa aduca inapoi spectacolul : un motor/cutie pe race weekend (faza cu motoarele de calficare din anii 90 era prea exagerata),si interzicerea totala a oricarui tip de comunicatii intre masina si pit crew pe durata cursei.

Ar spune ca se dubleaza costul ansamblului motor/cutie - ba se dubleaza dar cred ca li s-ar dubla si lor incasarile din publicitate...plus ca acordul Concorde ala e asa o incuscrire si o tiganie de te doare mintea,ar fi cazul ca banii sa fie impartiti echitabili pe baza punctelor si nu pe baza de smecherie cum e acuma.Si ar baga vrajeala ca nu e safety,ok,sa fie o comisie din partea FIA care sa se ocupe de afisarea pe ecranele masinilor (ca acum au infotainment in masina cu ditai lcd'ul,se poate afisa orice pe el) a mesajelor de atentionare in cazul unui accident - steag galben pe sector cursa resturi ramase pe o bucata de circuit samd samd.

Ce vreau sa subliniez e ca aceste lucruri sunt perfect posibile,dar efectiv nu vor sa le puna in practica.Echipelor nu le place ceea ce noi numim "spectacol".Nu e nevoie de com radio si telemetrie in timp real,sa lase vrajeala asta proasta.Ei folosesc telemetria in timp real pt a monitoriza n parametri ai masini si fol com radio pt a instructa pilotul in a face n schimbari asupra maparilor/setari dif/setari frane/setari pt gume samd,nu pentru safety,sa fim seriosi.

Le mai dau si saracilor aia de la Haas penalizari acum cateva curse ca vezi-Doamne le-au zis la piloti sa intre sa schimbe pe gume de ploaie si asta inseamna ca nu au condus pilotii masina.Ha-Ha ! Rad si curcile.Pai Hamilton conduce singur masina?wtf?Toti pilotii primesc instructiuni pt a opera n modificari in timp real pt a-i ajuta in n feluri sa conduca masina/sa imbunatateasca comportamentu acesteia tur dupa tur,e o echipa intreaga de strategi si ingineri care ii sopteste prin inginerul de cursa la ureche ce sa faca.Am mai zis-o si o repet : publicul nu vrea sa vada cum se intrege strategy-team'ul AMG cu cel al RB,vrea sa vada cum se bate Ham cu Verst samd.

 

Echipelor nu ar trebui sa li se permita comunicarea cu pilotul de nici un fel in timpul cursei - decat prin pitboard ca la motogp.Ii spui inainte de cursa - in tururile 18 si 35 intri la schimb, ii dai mesaj pe pit board : BOX ! E prost/neatent nu vede?Ii mai dai in turul urmator.Briefing inainte de cursa,sa i se explice strategia,dar de vorbit,vorbiti dupa cursa,descarcati-i telemetria cand vine masina in garaj si analizati-i si chilotii dupa cursa.Dar in timpul cursei sa lase bai nene pilotii acolo singuri doar ei si cu masina sa se bata cu ceilalti 1 ora jumate cum stiu ei.Daca nu stiu pierd,daca au skill si sange rece castiga.

Cum a zis Dovi la motogp in conferinta de dupa?"Nu aveam ce strategie sa-mi fac decat dupa ce imi vedeam race pace'ul in functie de al celorlalti.Cand am vazut,mi-am facut strategia in timpul cursei.Deci pilot,da?Sange rece,gandire,calculat.Ee,asa sa fie si in F1,pt ca este perfect posibil ca ce se intampla in motogp sa fie aplicat si aici.Si atunci chiar e respectata regula ca "pilotul sa conduca masina neajutat".

Pana nu se va taia ajutorul masiv dat pilotilor de pe margine de catre pit crew in timpul cursei, nu vom avea,efectiv e imposibil sa avem spectacol in F1.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...