Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Din ce scrie in articol, la FIA au ajuns documente foarte detaliate despre motor, lucru care se putea face doar din interior. Se banuieste ca totul a fost orchestrat de Wolff, apeland la fosti angajati Ferrari si a facut asta pentru a se razbuna, deoarece echipa italiana nu a vrut sa-l sustina la alegerile presedintelui FIA din decembrie 2021.

Mai scrie acolo ca Racing Point este Mercedesul de anul trecut pentru ca s-a facut un schimb, a primit Wolff actiuni la Aston Martin, sau la viitoarea echipa de formula 1. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

20 minutes ago, Valentino Rossi VR46 said:

Din ce scrie in articol, la FIA au ajuns documente foarte detaliate despre motor, lucru care se putea face doar din interior. Se banuieste ca totul a fost orchestrat de Wolff, apeland la fosti angajati Ferrari si a facut asta pentru a se razbuna, deoarece echipa italiana nu a vrut sa-l sustina la alegerile presedintelui FIA din decembrie 2021.

 

Asta deja sună a can-can.

 

Quote

Mai scrie acolo ca Racing Point este Mercedesul de anul trecut pentru ca s-a facut un schimb, a primit Wolff actiuni la Aston Martin, sau la viitoarea echipa de formula 1. 

 

Racing-Point oricum au tot trenul rulant de la Mercedes, restul a fost efectiv copiat din poze. Nu-i ușor, dar nici extrem de greu, având în vedere că primeau detalii tehnice implicite de la Mercedes. Iar cei de la RP au făcut chestia asta strict din considerente raționale: știau că în principiu din 2021 se schimbă regulamentul și vor trebui să facă un șasiu complet nou, iar o echipă de talia lor nu avea resursele necesare pentru a investi într-un upgrade substanțial pentru sezonul actual, apoi un design complet nou pentru anul următor. Schimbul de tehnologie este lucru evident și știut între echipe partenere: vezi relația Ferrari cu Haas și Alfa Romeo Sauber. Sau Red Bull cu Toro Rosso/Alpha Tauri (care folosesc în mod constant șasiul Red Bull din anul anterior). Lumea s-a scandalizat mai mult din considerente morale (RP au copiat prea evident, inovație 0) și frustrări, când au văzut că noul lor monopost 2020 este mai lent decât Mercedes-ul de anul trecut. Și mă refer aici în primul rând la Renault.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Valentino Rossi VR46 a spus:

Din ce scrie in articol, la FIA au ajuns documente foarte detaliate despre motor, lucru care se putea face doar din interior. Se banuieste ca totul a fost orchestrat de Wolff, apeland la fosti angajati Ferrari si a facut asta pentru a se razbuna, deoarece echipa italiana nu a vrut sa-l sustina la alegerile presedintelui FIA din decembrie 2021.

Mai scrie acolo ca Racing Point este Mercedesul de anul trecut pentru ca s-a facut un schimb, a primit Wolff actiuni la Aston Martin, sau la viitoarea echipa de formula 1. 

Am citit,deci foarte tare articolul,nu stiu daca Totto a orchestrat-o,cert e ca cineva i-a dat pe goarna pe FErrari dintr-un capat in altul.Si e clar cineva din interior pt ca deja RB stia prea multe.I-au banuit pe Andy Cowell/Wolff dar nu stiu ce sa zic...nici Horner nu e mielusel.

Foarte bun articolul,da,merita citit pt a intelege cat de cat macar motivele decaderii Ferrari.

Cert e ca dupa toate astea,RB/Honda (care se suspecteaza ca dribla senzorii furnizand mai multa putere de cei 120kw prin motorul electric) si mai ales Ferrari (care e banuita ca dribla senzorii pt a baga combustibil peste limita de 100kg/h si acumula combustibil dupa senzori dar inainte de injectoare pt maparea agresiva din Q3),au fost facute harcea-parcea.

AMG a iesit neatinsa,ceilalti rivali au fost expusi si concureaza acuma in funduletul gol cu monstrul neamt,dupa cum se zice si in articol "Ferrari are la ora actuala cel mai curat motor de pe grila",si in consecinta probabil cel mai slab.

In 2020 se speculeaza ca are cf masuratorilor GPS 40 de cai sub AMG si 20 de cai sub Honda.In consecinta se reorganizeaza : A new organisation for Scuderia Ferrari

In consecinta...2020 e pa si s-ar putea ca si 2021 sa fie la fel.Si toate astea pt ca nu l-au lasat pe Wolff sa fie sef la FIA?I donno,se prea poate.

In F1 vad ca sunt mai interesante culisele decat ce se petrce pe pista :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.07.2020 la 15:33, cuki a spus:

Eu am tot spus ca F1 care il vedem noi, este doar varful unui Eisberg. Articolul este bun, dar nu cred ca tine prea multa apa. De ce? Era un nobrainer ca motorul Ferrari avea ceva ascuns. Noua de la televizor ne era greu sa vedem asta, dar pilotii si inginerii altor echipa puteau observa foarte bine ca Ferrari avea echivalentul unui buton NOS.

 

Discuti pe subiect pot fi multe, era clar ca Ferrari nu putea merge la nesfarsit cu ulciorul la apa. Smart era sa caute sa gaseasca alternative ca sa compenseze acel surplus de putere obtinut prin metode "discutabile". Mercedes de ex. si-au facut aici temele mai bine, Ferrari a fost prinsa cu pantolonii la ghenunchi.

 

2020 e done pentru ei, 2021 e basically tot done...iar din 2022 vom vedea.

 

Formula 1 adds Portimao, Nurburgring and 2-day event in Imola to 2020 race calendar
 

Exelent...pentru noi astia care ne uitam la F1 de la TV, avem 3 curse extraodrinare in program.

 

2020 se pare a fi un super sezon dpdv a circuitelor

:ok:

Bai am stat mult cu ochii in soare,dar acum e motorsport garla pe fiecare weekend..."noroc" ca e vreme mohorata tot cam pe fiecare weekend si ne tine obligatoriu in casa si ii putem urmari :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.formula1.com/en/latest/article.breaking-perez-ruled-out-of-british-grand-prix-after-testing-positive-for.4MLhBq01mPizIDrg3jrWXJ.html

 

Coala se întâmplă.

Să sperăm că se va face bine repede, să'l vedem din nou în mașină și că va fi singurul caz pozitiv dintre piloți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Am vazut ca s-a izolat preventiv.

 

Casca lui Norris - priceless

 

EeLWBC7XoAIov0L.jpg?itok=eoRn6OO0

 

Modelul a fost desenat de o fetiță de 6 ani, parcă ceva rudă sau fană de-a lui, și pt că ii aducea aminte de copilărie, a transpus modelul pe cască pt cursa de acasă. Până acum e cel mai mișto desen pe care l-am văzut pe căștile piloților.

https://www.formula1.com/en/latest/article.hulkenberg-set-to-be-confirmed-as-perez-replacement-racing-point-british-gp.6k5DOb9L6OqwFLCW3P6nGz.html

 

Hulk îl înlocuiește pe Perez. Dacă se confirmă diagnosticul mexicanului, e posibil să'l vedem pe Hulk și săptămâna ce vine.

Ce performanțe credeți că va avea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, pomo a spus:

Hulk îl înlocuiește pe Perez. Dacă se confirmă diagnosticul mexicanului, e posibil să'l vedem pe Hulk și săptămâna ce vine.

Ce performanțe credeți că va avea?

Hulk nu e slab....dar nu cred ca va rupe gura targului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut cursa doar highlights.

Da am o intrebare pt cei ce au vazut cursa...daca nu schimba de safety gumele Verst castiga?

 

L.au sarit pe Binotto din ghete,gata?sau sunt doar zvonuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incarcarea prea mare pe complexul Maggotts-Beckets etc.Gumele efectiv nu rezista - astea la 250-260kmh pun efectiv tone (si nu zic la figurat) de presiune pe gume si de aia fac pana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://m.ziare.com/lewis-hamilton/lewis-hamilton-ramane-la-mercedes-dar-nu-se-grabeste-sa-semneze-contractul-1623908

 

Pam - pam. După ce s'a anunțat că Bottas și'a prelungit contractul, apare și vestea cu Ham. Deci e clar cum vor decurge sezoanele astea două.

În 5 minute încep antrenamentele de la Silverstone și am înțeles că Pirelli a venit cu alte compoziții de gume și că probabil echipele vor face o strategie cu două opriri la boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cursă? Ce cursă?!? :huh:

Aaa, formula 😴😴... Nici n-aș fi dormit-o cap-coadă, dar aiogura ăia de  comentatori zici că sunt Ilie Mobre cu clapeta blocată pe deschis și m-au trezit de vreo 2 ori. 🤬

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam da.

Bottas a invinuit strategia Mercedes.

Vettel la fel pe cea a Ferrari.

Verst a fost enervant de bun.

Totusi cursa fara istoric pe un circuit superb dealtfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...