Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

asta e o discutie sterila din lipsa de cunostinte exacte

ramane totusi ca trecerea la 1.6 a fost facuta la cererea renault in special (care a vrut motor turbo 4 in linie, ferrari s-a opus fiindca trebuiau sa foloseasca un spaceframe) si a fost motivul pentru care honda s-a intors in f1

 

aia aparent au considerat ca ar beneficia de pe urma dezvoltarii motoarelor astora mici turbo si hibride

 

pacat ca scot mgu-h, dar aparent producatorii considera ca n-are viitor, mizeaza mult pe electric

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

Gordon Murray a luat ideea aia de ventilator in 78 de la americani, era deja interzisa la ei, doar a actionat ventilatorul cu priza de putere... si acu o ia si o pune si pe aia de strada. care aia de strada are motor electric separat sa invarta ventilatorul (care nu face doar downforce totusi ). Unde e inovatia F1? 

 

a folosit ideea intr-o cursa adevarata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, cuki a spus:

 

nu am spus ca s-au inventat in F1. Am spus ca au coborat din F1 spre alte competitii si ulterior spre strada.

Inginerii F1 s-au inspirat, au cautat solutii pentru problemele lor, chiar daca solutia poate venea din industria spatiala sau aeronautica. Cert este ca au luat solutia si au adaptat-o, au dezvoltat-o, au imbunatatit si i-au creat poate si alte scopuri decat cele initiale. Noi stim o mica parte, cine stie ce alte nebunii au mai incercat/testat, doar ca nu au ajuns sa se materializeze din varii motive.

 

Cele enumerate de mine s-au "raspandit" dupa ce au trecut intai prin F1. Oricum astea sunt discutii de pahar, ce-ar fi fost daca. Si TC la moto de strada, poate nu ar fi unde este azi, daca nu s-ar juca aia de la motogp cu el...plus multe alte tehnologii.

 

Inca un exemplu bun, dar nepoluar. Formula E. Decand competitia, s-au facut progrese enorme. Cine le-a facut? Echipele din Formula E. Sunt inventii? Nu toate

 

Mda,si istoria ne arata ca nu "au coborat din F1",ci erau bagate deja in productia in masa si in masinile de strada inainte sa apara in F1.

F1 e foarte specifica datorita regulamentelor draconice,de aia nu are aplicare.Nu neaga nimeni talentul inginerilor din F1 care sunt de departe cei mai inventivi din domeniul auto,insa sunt legati la maini de regulament.

 

TC la moto...1988 BMW K1....nu s-a jucat nimeni cu el in motogp,ci BMW,la fel si cu ABS'ul.Nici o legatura cu lumea curselor doar cu tehnologia nemtilor.E simplu.Tot BMW l-a "reinventat" pe S1000RR,2009? in perioada cand era interzis parca in gp.S-ar putea sa ma insel.Oricum nici in clin nici in maneca una cu alta,pt ca bmw nu participa in gp.Apoi dupa acel S1000RR care a reinventat motoretele sport,au venit si restul cu versiunile lor.Nici o legatura cu racingul.

Cu formula E ai perfecta dreptate - e singura competitie racing unde chiar se testeaza si se fac progrese in domeniul auto electric,la naiba,de aia sunt aproape toti marii producatori bagati acolo.De ce e diferita?Pt ca spre deosebire de motoarele clasice,cel electric+bateriile sunt in anii de pionierat pe masini.

Acum 20 ore, prafrau a spus:

asta e o discutie sterila din lipsa de cunostinte exacte

ramane totusi ca trecerea la 1.6 a fost facuta la cererea renault in special (care a vrut motor turbo 4 in linie, ferrari s-a opus fiindca trebuiau sa foloseasca un spaceframe) si a fost motivul pentru care honda s-a intors in f1

 

aia aparent au considerat ca ar beneficia de pe urma dezvoltarii motoarelor astora mici turbo si hibride

 

pacat ca scot mgu-h, dar aparent producatorii considera ca n-are viitor, mizeaza mult pe electric

true

nu prea avem date exacte

 

stiu ca prod au insistat insa acum ii vad mai concentrati pe electrice unde clar exista un potential masiv de facut bani multi cu cheltuieli mai mici.

Productia unui motor electric e f ieftina ca si manopera+mat fata de un motor cu ardere interna,iar bateriile au ajuns la sub 100$ (85?)/KWh.plus ca o ardem green.win-win.

 

Mi-e frica sa zic faptul ca F1 e depasita daca se poate spune asa ceva,insa deja motoarele hibrid (pe care ei le-au dus pe niste culmi fantastice) nu mai au aplicare in real life,sunt depasite.Trendul e de full electric,si e o idee logica si f buna datorita complexitatii reduse a randamentului enorm si a fiabilitatii fantastice.

Nu te poti lupta cu motorul lui Tesla,e perfect (vorbesc de ceh,nu de Elon Musk aici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au zis giurgea și bratu că le cric captur (frumos ca scos din rimă) hibrid are tehnologie din f1, așa că n-o mai aburiți, luați captur f1 la copii! 😜

Maaaare pilot ăsta bronzat, cum s-a calificat el al 3-lea! 😈

Mâine o face wax un verștapăn la start sau credeți că prinde și turul 2?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca prinde si turul doi, trei etc, pana la final :)), cu startul are el probleme, adica pleaca foarte ''patinat'' din grila. Insa nu cred ca pe termen lung, in ritm de cursa are vre-o sansa in fata Mercedesurilor.

Si una calda, nenea Helmut Marko, a declarat ca are doua optiuni pentru la anul, in locul lui Albon, si ca anunta luni pe cine a ales. Batalia pentru locul doi in echipa RedBull se da intre Perez si Russel.

Editat de Valentino Rossi VR46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Russel e mai compliche că trebe Toto să'l lase. El e sub contract cu Mercedes și probabil nu vor să'l lase din mână având în vedere figura frumoasă pe care a făcut'o weekendul trecut. După mine Perez e cea mai bună opțiune, căci la câtă experiență are îl poate ține în șah pe Max și nu se dă deoparte de la duleuri între coechipieri și uneori e foarte agresiv (vezi cazul când era să'l bage pe Ocon în zid înainte de Eau Rouge sau când l'a trosnit în Singapore, parcă).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, john17 a spus:

Au zis giurgea și bratu că le cric captur (frumos ca scos din rimă) hibrid are tehnologie din f1, așa că n-o mai aburiți, luați captur f1 la copii! 😜

Maaaare pilot ăsta bronzat, cum s-a calificat el al 3-lea! 😈

Mâine o face wax un verștapăn la start sau credeți că prinde și turul 2?

ahahha bun aia  cu captur,da corect,renault f1 clar :crack:

 

O comite Verstappen.

Oricum,insolentul e bun rau de tot.Ma enerveaza cumplit dar e bun tare.Si pachetul iata ca a inceput sa dea roade,noroc ca iese Honda din F1....oare de ce?Pt a face motoare electrice ca isi dau seama clar ca hibridul asta nu duce niciunde :P

Acum 4 ore, pomo a spus:

Cu Russel e mai compliche că trebe Toto să'l lase. El e sub contract cu Mercedes și probabil nu vor să'l lase din mână având în vedere figura frumoasă pe care a făcut'o weekendul trecut. După mine Perez e cea mai bună opțiune, căci la câtă experiență are îl poate ține în șah pe Max și nu se dă deoparte de la duleuri între coechipieri și uneori e foarte agresiv (vezi cazul când era să'l bage pe Ocon în zid înainte de Eau Rouge sau când l'a trosnit în Singapore, parcă).

Russell nu il vad o optiune pt RBR,e de pe alta filiera.

 

Perez...nush daca vine Perez la RB.Markko nu e genul de om pe care il incanta ca Perez isi aduce gen 45 mil sponsorii lui,nu pune botul la din astea.Ar fi frumos pt Perez sa isi incheie cariera la RB,tot timpul am zis ca e un pilot ff rapid si incisiv.

Daca l-a batut Ocon ca si rapiditate insa,Verst nu va avea nici o problema cu el.

Va fi interesant insa daca vine pt ca in mod sigur nu se va da la o parte din calea printzului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți dai seama ce dueluri Kvyat - Max o să fie la anul? Amândoi sunt incisivi și se bagă tare, uneori cam prostesc și e posibil să avem Baku 2018 în multe curse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, cuki a spus:

... 

Băi, voi vreți să mă faceți să-mi iau kamkur d'ăsta! :crack:

Ar fi mișto Însă dacă m-aș învârti printre hipsteri cricofili, s-ar găsi vreunul să-mi explice ce mașină de f1 conduce el până în pipera... 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca idei:

a) cum ar fi fost o echipa RB cu Max si Lewis, contra unei echipe Merc cu Russel si Perez? 

b) sau ambele cu piloti debutanti si mariile lor transferati la echipele satelit?

Just for fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lup69 a spus:

Doar ca idei:

a) cum ar fi fost o echipa RB cu Max si Lewis, contra unei echipe Merc cu Russel si Perez? 

b) sau ambele cu piloti debutanti si mariile lor transferati la echipele satelit?

Just for fun!

cum a fi sa vina Rossi si sa se dea cu mercu.. :D 

fantezii si speculatii ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, john17 a spus:

Nu cred, femeile sunt mai încantate de gizmo-uri decât de pedigree-ul sportiv al unui blender. 

Am dat peste asta:

https://youtu.be/AAeQHfwtr5s

Am vazut-o si eu f misto simularea.

 

Nu am vazut cursa am inteles ca nu am ce vedea.

Verst a rulat-o bravo lui.

 

Hai cu Perez la RBR,m-as bucura f mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Method a spus:

Nu am vazut cursa am inteles ca nu am ce vedea.

Cum să n-ai?!? Vezi cât de magistral a pilotat ăla care e 3 capete peste toți! Cum care?!? Ăla bronzat! 😈 Nici măcar nu l-au arătat, puțin doar când îl fugărea (parcă) Perez! :lol:Nici măcar la botă nu a încercat să se dea, a demonstrat încă o dată - magistral aș spune - că e cel mai bun din curtea școlii. 

O cursă obișnuită de f1 când wax nu comite nici un verștapăn, adică poți dormi liniștit. "În schimbul meu nu s-a întâmplat NIMIC!", ăsta e leitmotivul. 

Să tot urmărești așa ceva... :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cuki a spus:

Daca nu ramane...nasol. Pacat ca au iesit anul asta multi piloti buni (Magnussen, Grosjean, Kvyat?, Perez?) si au intrat Alonso, Marzipan, Schumi Jr. , si japonezul de la Honda. Au iesit 4 driveri talentati si cu palmares, si au intrat in schimb 2 paydriveri, un fiu a lui tata si un pensionar. Not really good

deci pleaca baiatul lui tata, talentul care moare speranta, torpila si ala care vine cu banii lui carlos slim?

imi curge o lacrima solitara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Method a spus:

Alonso la young drivers test

De la o vârstă e ceva firesc să dea în mintea copiilor! 

Acum 6 ore, Method a spus:

Dar a rupt norma - a fost sub timpul de calificare al lui Ocon

I-au dat o mașină necurată

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca a mai prins 1 an,chiar merita o sansa intr-o masina competitiva.

Probabil si echipa e una din cele mai competitive din F1,dar si una care pune presiune imensa.Eh,a mai vrut 1 an in F1 si  o sansa - le are.

Va fi interesant.Perez e rapid.Nu stiu,nu cred ca e la fel de rapid ca Verst,dar e bataios si rapid.

Fingers crossed,asteptam iuresuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, cuki a spus:

RedBull este o echipa foarte dificila, iar decand cu Max si tot focusul din jurul lui...a devenit aproape imposibila pentru 2nd Driver. Asta din pacate nu cred ca se va schimba anul viitor, cred ca is in stare sa-l dea afara pe Perez daca indrasneste sa-l challenguiasca pe Max si prin asta cauzeaza un dublu abandon. 

Va fi oricum interesant de vazut ce abordare va fi in echipa...eu chiar sper ca Perez sa ajute la rasturnarea Mercedesului de pe tron, chiar daca sansele sunt extrem de mici avand in vedere ca masiniile si aproape identice anult viitor

:agree:

Eu nu cred ca RB va putea sa atace in mod real AMG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare că Mazepin e out de la HAAS. Am găsit ceva pe net că echipa și'a luat mâna de pe el după tâmpeniile postate ca să nu strece relația cu sponsorii, și'a actualizat profilul cu titulatura Professional racing driver iar Fittipaldi și'a trecut pe profilul personal HAAS F1 driver.

Poate avem parte de o surpriză plăcută și n'o să'l vedem din primăvară, căci tare cred că s'ar fi purtat de 1 milion de ori mai urât decât Magnussen.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce o să fie, mai ales că Mazepin venea cu o basculantă de bani de care HAAS are nevoie ca de aer. Oare s'ar putea deschide o noua poartă pt Hulk sau să vină un alt începător bun precum Callum Ilott sau Robert Swhartzman?

Mazepin are ceva ieșiri nervoase în palmares: l'a luat la pumni pe un pilot din Formula 3, la Spa anul ăsta a dat cu mașina în pancarta cu locul 2 și a sărit măgăria de era să'l lovească pe Tsunoda. Un astfel de comportament nu ar trebui să fie promovat în F1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, pomo a spus:

Sunt curios ce o să fie, mai ales că Mazepin venea cu o basculantă de bani de care HAAS are nevoie ca de aer. Oare s'ar putea deschide o noua poartă pt Hulk sau să vină un alt începător bun precum Callum Ilott sau Robert Swhartzman?

Mazepin are ceva ieșiri nervoase în palmares: l'a luat la pumni pe un pilot din Formula 3, la Spa anul ăsta a dat cu mașina în pancarta cu locul 2 și a sărit măgăria de era să'l lovească pe Tsunoda. Un astfel de comportament nu ar trebui să fie promovat în F1.

Sigur,sa vina numai baietasi politicaly corect.Baietasi dastia care trec prin f1 fara sa lase nimic in urma lor.Nici

macar un scuipat pe jos.Ca nu e mumos.

Iar carnatul ala de Hulk,care de bun ce este nu l-a vrut nimeni.

Vine Schumi junior cu PR si zece consilieri care o sa-l invete sa zica si buna ziua,si cum sa se stearga la cwr.Asta da chilot.

Ce sa o dam de gard,e rus si deja daca ramane si Kvyat sunt prea multi rusi.Pe deasupra pustiul are sange in instalatie nu este inca pizdificat ca fatalaii de seama lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, adiy32 a spus:

Ce sa o dam de gard,e rus si deja daca ramane si Kvyat sunt prea multi rusi.Pe deasupra pustiul are sange in instalatie nu este inca pizdificat ca fatalaii de seama lui.

 

cand esti bad boy pe barba ta e frumos

cand esti pe banii lu' tac-tu parca e de porc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...