Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Admin

Nu contează motivația. 

Mă refer la faptul că e prost de-a binelea pentru că se joacă cu focul. 

De data asta a avut noroc, data viitoare poate fi penalizat sau să rămână singurul accidentat. 

Dar stai să vedem și ce spun comisarii de cursă, că acolo este intenție clară de lovire. Hamilton are toate atuurile, era în față, a avut interiorul tot timpul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incident de cursa.

Luis a gresit aici,trebuia sa-l lase pe Max.Era pe medii iar Max pe harduri.

Max pierduse la pitstop tot avantajul,era nervos i-l facea Luis fara greturi.

Max a avut ghinion la pitstop dar si noroc ca Luis a intrat la bataie.

Dublul abandon a fost maximul ce putea obtine.

In rest Ricci imperial,Lando in continua crestere si Bottas relaxat de viitorul sigur,a mers foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, apriliacluj a spus:

Max, penalizat cu trei locuri pe grila

Mai șmecher marchez, joacă popice cu cine vrea pwla lui și pwla penalizare! La f1 și dacă râgâi în direcția cuiva iei penalizare, și ăia au cockpit, centuri, hans, halo etc. Pixde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu mai vede nimeni ca la Silverstone cine era în față. Asta înseamnă double standard.

La Silverstone toată lumea a sărit de fiund în sus ca " Verst era în față avea deci voie sa și aleagă trasa"..  aici un singur coleg a zis ca Liuis era în fata și deci își putea alege trasa.

Meritata penalizarea .

Finally au penalizat Wonder boy ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ragaie Luis si Toto ,stau toti drepti.Se stie,unul e BLM si alalat este eminenta cenusie a F1.

Cum erau Ron Dennis ,Frank Williams sau Jean Todt la timpul lor.

Acum 4 minute, Method a spus:

Acuma nu mai vede nimeni ca la Silverstone cine era în față. Asta înseamnă double standard.

La Silverstone toată lumea a sărit de fiund în sus ca " Verst era în față avea deci voie sa și aleagă trasa"..  aici un singur coleg a zis ca Liuis era în fata și deci își putea alege trasa.

Meritata penalizarea .

Finally au penalizat Wonder boy ul.

Dublu standard este decizia expertule.Atunci nu s-a dat nimic,acum hop si penalizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S a dat dar ți era ție somn și ai uitat.Dormi liniștit.

Verst vorba comentatorului -  a cam cautat contactul pe un circuit unde ar fi pierdut puncte.Tigan si jevruta.

 

Insa nu conteaza,Ricci a impuscat una bucata victorie,sunt fan,a facut si shoey,iar cei 2 aroganti s-au calcat pe cap unul pe celalalt deci Monza poate fi declarata o cursa reusita :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Verst vorba comentatorului -  a cam cautat contactul pe un circuit unde ar fi pierdut puncte.Tigan si jevruta.

 

a facut iar exact ca ala de la poza ta, dar fara sa o dea cu rugaciuni la comentariile de dupa

oricum schimba pu cursa viitoare, nu prea conteaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, l.u.v said:

Mă refer la faptul că e prost de-a binelea pentru că se joacă cu focul. 

 

Dacă Hamilton n-a văzut-o pe asta venind după ce a făcut la Silverstone, cred că el merită calificativul tău. Hard racing? Păi hard racing :) Să mergem acum să ne plângem la mami stewarzi și în media că ne-am lovit mi se pare absolut penibil.

 

7 hours ago, l.u.v said:

Hamilton are toate atuurile, era în față, a avut interiorul tot timpul. 

 

Faci confuzie, pe virajul de stânga unde s-au lovit Max avea interiorul. Da, Hamilton era în față. La fel cum era și Max în Copse. Din nou, paralelă cu Silverstone: 

- Hamilton se bagă într-o depășire riscantă la interior, știind foarte bine că adversarul lui are de ales între a-l lăsa să treacă sau a produce un accident.

Monza:

 

- Verstappen se bagă într-o depășire riscantă la interior, știind foarte bine că adversarul lui are de ales între a-l lăsa să treacă sau a produce un accident.

 

S-a lovit ca urmare a incidentului? La fel și Max la Silverstone.
Adversarul n-a venit să verifice dacă este OK? La fel cum a făcut el cu Max la Silverstone.

 

Nu sunt fan #33, mi se pare un îngâmfat și un râzgâiat. Dar îmi place maxim cum i-a întors serviciul marelui campion. Păcat doar că niște stewarzi inconstanți în decizii (și nu mă refer aici doar la incidentele dintre cei doi crai) se bagă în lupta pentru titlu.

 

2 hours ago, Method said:

a cam cautat contactul pe un circuit unde ar fi pierdut puncte.

 

Nu are de-a face cu circuitul, ci cu situația. Greșeala de la start a fost a lui, cea de la standuri nu. A vrut să scoată maximul dintr-o situație delicată. Aș spune "la fel ca Hamilton la Silverstone" dar cred că m-am făcut înțeles :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Să mergem acum să ne plângem la mami stewarzi și în media că ne-am lovit mi se pare absolut penibil.

 

Faci confuzie, pe virajul de stânga unde s-au lovit Max avea interiorul. Da, Hamilton era în față. La fel cum era și Max în Copse. Din nou, paralelă cu Silverstone:

Judeci cu 2 masuri :

1.Plangerile la comisari deja sunt litera de lege.Asa a fost si in anii 80 asa a fost si la Silverstone asa e si aici - daca poti obtine un avantaj,clar se vor plange.Nu stiu ce te mira.Si de ce nu te-a mirat la Silverstone?

2. La Silverstone era loc de 3 masini prin virajul ala nu de 2.Verst a insistat sa isi tina trasa ideala desi stia clar ca ala era langa el,s-a comportat ca si cum n-ar fi existat.Aici nu prea era loc nici de 2 masini in acel viraj,iar Hamilton nu poti spune ca si-a tinut trasa ideala,ci ca intradevar i-a facut loc.nu cat ar fi vrut Verst dar sub nici o forma Ham n-a fost pe trasa ideala acolo special pt a-i face loc lui Verst.

Deci o mica mare diferenta.

 

Peste hatereli si simpatii pt oricare din penibilii si arogantii astia 2,outcome'ul nu a fost bun pt Ham,el mi se pare ca a pierdut aici.De ce? - pai pt ca in primul rand a pierdut la sprint exclusiv pe barba lui iar in al 2lea rand pt ca in cursa la Monza avea un avantaj si ar fi trebuit sa recupereze puncte fata de musiu.

Ce-a facut ce n-a facut - vErst iar i-a luat cateva puncte.

Retrospectiv mi s-a parut greseala faptul ca (iarasi) a tremurat (ca la Imola) si acolo in virajul 1 fiind in fata clar nu i-a taiat calea lui Verst alegandu-si linia ideala.Ca sa fie fix ca la Silverstone - sa mearga ca si cum VErst n-ar fi existat langa el.Asta ar fi insemnat ca in virajul 2 Hamilton sa fie la interior.Verst clar ar fi franat in 1 fiind si la ext si n-ar mai fi avut nici o sansa in 2.

Vorba aia pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti - Ham nu a luat trasa ideala in 1 spre 2 i-a lasat loc la ext lui VErst si nu i-a taiat calea,lucru care mai apoi i s-a intors in cap.Si la propriu si la figurat.

Restrospectiv Verst a fost the better pilot aici - a stiut sa scoata cel mai mult din acea situatie.Tiganeste si cu tupeu jegos insa....rezultat totusi bun pt Monza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://sport.hotnews.ro/stiri-motor-25035187-lewis-hamilton-max-verstappen-accident-teribil-monza-formula-1.htm

A fost cam urita treaba, LH chiar a primit o ditamai roata in crestet, cam putea s-o mierleasca de-adevaratelea.

CIt despre cine ce si cum, in link exista si o suita de stop-cadre (contul de twitter al FIA) din care se vede (ma rog, eu vad 😉) ca Lewis a fost cam nehotarit ce sa faca in situatia data, pare ca in prima faza (scurta linie dreapta intre viraje) a mers pe dreapta, apoi a incercat sa-l blocheze pe impertinent, insa ala era deja in paralel, s-au angrenat rotile spate si a iesit ce a iesit.

Faptul ca masinile actuale din F1 sint lungi cit niste autobuze nu ajuta deloc in sicana aia, nici nu e nevoie de manvre agresive/ilegale ca sa iasa de un carambol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, FLEX a spus:

.... Lewis a fost cam nehotarit ce sa faca in situatia data, pare ca in prima faza (scurta linie dreapta intre viraje) a mers pe dreapta, apoi a incercat sa-l blocheze pe impertinent, insa ala era deja in paralel, s-au angrenat rotile spate si a iesit ce a iesit.

Faptul ca masinile actuale din F1 sint lungi cit niste autobuze nu ajuta deloc in sicana aia, nici nu e nevoie de manvre agresive/ilegale ca sa iasa de un carambol.

Exact.

Trebuia sa il inchida in virajul 1 - sa mearga pe trasa ideala si atunci nu cred ca exista nici un incident - Wax nu ar fi intors din ext peste el - era capatul prostiei,si deja in 2 Liuis ar fi fost in fata.

Faptul ca Liuis n-a fost transant a dus de fapt la asta.

Wax a fost mai hotarat aici.Iata ca pana la urma la asta se reduce toata treaba.

Acum 1 oră, cuki a spus:

Eu is de parere ca aici Lewis a dovedit stupiditate, Max se stie ca e Kamikaze si daca ar putea, ar termina toate cursele ramase in nisip daca stie ca il ia pe Lewis cu el odata.

Se vedea de la o posta ca are viteza mult prea mare pentru virajul acela, nu avea nici o sansa sa ramana pe asfalt. Lewis daca era destept, frana si tragea dreapta, lasandu-l pe Max sa se torpileze singur in nisip.

Daca era desept iesea din acea situatie rapid, iar pe urmatarea linie dreapta, il papa cu tot cu fulgi...ca doar avea DRS si gumele mai bune. 

Din cauza asta si Max e constient ca a scos maximu din situatie, si anume ca nu l-a lasat pe Lewis sa ia vreun punct.

 

In rest cursa faina...bravo celor de la Mclaren

Ne,ne...iti lasa doar impresia asta.E intimidare toata ziua.

Wax nu avea deloc prea multa viteza - a luat virajul f bine.Amandoi l-au luat.

Doar ca nu era loc pt 2 masini acolo in zona aceea.S-au atins cu rotile spate.

Nu a reusit Liuis sa depaseasca McLaren'ul lui Norris acolo,decum daca il scapa pe asta.Wax pe hard l-ar fi tinut in spatele lui distrugandu-i gumele cele medii si noi.Era imperativ necesar sa fie in fata lui.

Iar din punctul de vedre al lui Wax - dupa ce au comis-o la boxe - 11s,Liuis daca scapa cu gume medii ar fi zburdat departe in fata salut.

De ce crezi ca s-au incontrat asa?Acolo s-a jucat toata cursa.

 

Ricci bos :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, cuki said:

Eu is de parere ca aici Lewis a dovedit stupiditate, Max se stie ca e Kamikaze si daca ar putea, ar termina toate cursele ramase in nisip daca stie ca il ia pe Lewis cu el odata.

 

Exact. Cu atât mai mult după ce s-a întâmplat în Marea Britanie.

 

1 hour ago, cuki said:

Se vedea de la o posta ca are viteza mult prea mare pentru virajul acela, nu avea nici o sansa sa ramana pe asfalt. Lewis daca era destept, frana si tragea dreapta, lasandu-l pe Max sa se torpileze singur in nisip.

Daca era desept iesea din acea situatie rapid, iar pe urmatarea linie dreapta, il papa cu tot cu fulgi...ca doar avea DRS si gumele mai bune. 

Din cauza asta si Max e constient ca a scos maximu din situatie, si anume ca nu l-a lasat pe Lewis sa ia vreun punct.

 

Total de acord.

 

5 minutes ago, Method said:

Doar ca nu era loc pt 2 masini acolo in zona aceea.S-au atins cu rotile spate.

 

Nu era pe naiba :) Lățimea minimă a pistei la Monza este de 8m.

 

Vrei să spui că Verstappen, în încercarea de a câștiga titlul, a căutat contactul într-o cursă care-i fusese compromisă (în mare parte) din motive obiective? Parcă erai fan Senna.

 

image.thumb.png.d35582ef48e3fb0d9864a47561bd77f4.png

3 hours ago, Method said:

Doar ca nu era loc pt 2 masini acolo in zona aceea.

 

image.thumb.png.852416254cc3ebd7d71ff98329f27802.png

 

Era loc și de 3 :) 

  

image.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am insinuat nimic,nu cred ca Max a cautat contact.Dar nici nu l a evitat.Pana la urma nici nu e de condamnat Max.E o tiganeala ce face merita penalizare,dar...meh.Ori suntem golani ori nu mai suntem.

Îl blamez puțin pe nigger pt ca nu a tranșat o din 1.Daca se baga în 1 cum trebuia și cum avea întâietate problema asta nu exista.

 

Nu sunt de acord cu ce ziceți voi și anume ca Liuis a dat dovada de prostie și ca trebuia sa evite el,"pt ca Max e kamikaze...se stieee"

Pai dacă gândește asa pleacă bătut din start.Numai Button gândea asa când se întâlnea cu Schumi.

Nu poți ca pilot sa cedezi asa mai ales cand t3 bați la titlu "vai ala e nebun nu ma pun cu el,lasă că îl depășesc eu alta data" no way.

Liuis ar fi ieșit clar în spatele lui Max dacă ceda acolo.

Repet greșeală lui Liuis a fost ca nu a fost mai hotărât în 1.

Vezi Vettel cu Ocon parca?superb de dur dar la limita.Ma cum l a scos pe vettel iv perfect pe vibrator ca sa și facă loc și totodată ca sa împiedice orice șansă de a riposta.Liuis sa ia lecții.

 

În continuare nu ii suport pe nici unul din ei însă Wax e de admirat credeam ca se va tăia puțin după ce a muscat gardul la Silverstone,însă nu fuge de bumbaceala. Eh e și diferita situația în sensul ca acolo erau alte viteze aici e totul în slo.mo fata de acolo,mult mai safe.

Are îndârjire i'll give him that.Cateodata e de ajuns.

Va fi  interesant pana la capăt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cuki a spus:

...la fel ca Max la Silverstone, Lewis a fost aici infantil. Cursa era lunga, avea masina superioara, mai putea interveni un SC etc.

Deloc.

Nu mi s-a parut infantil Max la Silverstone si nici Liuis aici.

Max la Silverstone a fost over confident ca Liuis va ceda.

 

Liuis aici a fost prea temator si avand interiorul in totalitate pe intrare in 1 (revezi secventa),nu a blocat "un" Verstappen agresiv.Daca il bloca in 1 era done,faza nu mai exista - vezi Vettel vs Ocon cu Ocon pe interior in primul viraj - Vettel in al 2lea deja era total off trasa.Pt ca in 1 VErst a fost pe ext,in 2 deja a venit pe interior si cel de pe interior are upper hand.

De aia am spus ca la Silverstone a fost greseala lui Max si aici putin cam a lui Liuis.

 

Cursa era lunga degeaba.Daca venea Wax in fata lui era done.Am mai zis - fiecare au fost indreptatiti sa forteze.

 

DA,iti dai seama ca si mie imi place cu scandalul asta,in sfarsit e cineva care ii pune piedica marelui nigga activist si rainbow man and shit.Pacat insa ca e Wax,dar e bine si asa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cel care iese de la boxe are intotdeauna dezavantaj.Cold tyres.E lucru stiut pt oricine se uita la F1.In primul tur dupa iesirea de la boxe e cam pe gheata,indiferent de compozitia gumei.

Daca Max ajungea in fata lui,ii distrugea gumele cele medii si noute si frumoase,Liuis ar fi vazut cei 2 tauri de pe eleronul lui Wax tot restul cursei.Era clara treaba.

Buna concluzia :

241807156-607075293778204-64784058289335

 

Si in alta ordine de idei,Stroll isi face "prima F1 factory construita de 17 ani incoace"

241790233-219419356891574-22632835714029

E superb sa ai atatia bani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

TELEMMGLPICT000271215017_trans_NvBQzQNjv4BqXbemceMJgkWHHR1xL7WSd2L_7g9yIycDHTswgt5FOUU.thumb.jpeg.94838ec04af1cf7c9defbde176152c82.jpeg

 

Eeee? Maaare pilot ăsta bronzat, și se și îmbracă bine! 

🤦‍♂️

E cel mai mare fashion victim.

PE-NI-BIL

L-au mai facut si Sir

Regina aia e mai curva decat alea de fac trotuarul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
1 hour ago, cuki said:

numai la Alfa mai este un loc de confirmat

 

Da, și se pare că de Vries și-a cam pierdut șansele acolo. Guanyu Zhou și Giovinazzi par favoriți acum.

 

Mai e cineva care crede că Sir Liuis merită titlul anul ăsta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La 24.09.2021 la 11:01, PzKpfW a spus:

Mai e cineva care crede că Sir Liuis merită titlul anul ăsta?

Perversa intrebare.Eu il prefer in dauna arogantului aluia.

Pe sistemul "intre cele 2 rele o aleg pe cea mai mica" :bounce:

Acuma daca "il merita" sau nu...asta e o discutie...il merita cam tot la fel de mult ca si Wax.Nu cred ca a fost niciodata pt cine il merita acest titlu ci pt cine e cel mai caine si mai rau si pt cine il vrea mai mult...sau pt cine se nimereste pt cine e la locul potrivit in momentul potrivit - vezi Button,era sa zic vezi Massa dar totusi nici chiar asa :P

 

De ce presa beneficiaza si Wax asta - mai ceva ca bombardamentul mediatic covid - plang jurnalistiii cu rauri rauri de cerneala ca trebuie sa inceapa din coada clasamentului.Funny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...