Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

În acest punct mi se pare inevitabilă o penalizare pentru Hamilton. Mercedes se pot scoate doar dacă demonstrează cumva faptul că Verstappen le-a "modificat" aripa cu mâna. Ceea ce mi se pare puțin aberant: aripile alea spate sunt capabile de a susține sute de kg de încărcare aerodinamică.

EDIT: între timp s-a clarificat treaba. Verstappen a fost amendat cu 50.000€ pentru încălcarea articolului indicat de către @ilarionciobanu

image.thumb.png.ef2ae5759962e690b1380e56407c7c7a.png

 

Nu a fost deci oficial acuzat că le-ar fi alterat aripa celor de la Mercedes. Descalificare deci iminentă (din quali pentru cursa de sprint) pentru Hamilton.

 

3 hours ago, ENEOS said:

Domnu' sir face nașpe? Cum?!? Nu pot să creeeedddd! Sau el e alb și imaculat (🤭), și țoțo e diavolu'?

 

Sunt curios care a fost cauza iregularității. Se speculează problemă în procesul de fabricație deocamdată. Nu cred că o echipă ca Mercedes ar fi făcut o asemenea greșeală cu bună știință.

 

EDIT2: Descalificare confirmată pentru Hamilton (însoțită de o explicație detaliată) .

 

image.thumb.png.9f63adfa8894a328dfb5a46f4f0c73cf.png image.thumb.png.080e4cc52bdfc45e52f6c794ab563ed6.png image.thumb.png.fae887affae4d7ae48eb9fa268c1aa2c.png

 

Să vedem ce se întâmplă în curse, dar mi-ar părea rău să se decidă titlul în felul ăsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 24 minute, PzKpfW a spus:

Nu cred că o echipă ca Mercedes ar fi făcut o asemenea greșeală cu bună știință.

În toate sporturile mecanice se fac nașpe la greu! Dar rar sunt descoperite la nivelurile înalte pt că sunt făcute în general finuț și cu cap. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Dar vorbim despre lucruri ambigue sau care nu sunt ilegale în mod explicit. Aici este vorba de un aspect bine știut, ilegal în mod explicit și foarte ușor de verificat (motiv pentru care au o sculă specifică pentru asta).

 

 

În continuare cred că este vorba de o greșeală pe undeva, nu ceva intenționat. Dealtfel, Mercedes sunt puțin dezorientați, nici ei nu par să știe de unde a apărut problema.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

Corect. Dar vorbim despre lucruri ambigue sau care nu sunt ilegale în mod explicit. Aici este vorba de un aspect bine știut, ilegal în mod explicit și foarte ușor de verificat (motiv pentru care au o sculă specifică pentru asta).

 

În continuare cred că este vorba de o greșeală pe undeva, nu ceva intenționat. Dealtfel, Mercedes sunt puțin dezorientați, nici ei nu par să știe de unde a apărut problema.

 

 

Sunt derutati ca au fost descoperiti cu ocaua mica.

Nu se asteptau ca Max sa le miroasa smecheria.Se vede clar pe filmare cum se uita la flapsurile lui ,sa aiba reper si apoi la ale lui Luis.

Probabil el pe pista sau echipa pe monitor au sesizat o diferenta ,fata de cat ar fi trebuit sa fie deschiderea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, adiy32 a spus:

Sunt derutati ca au fost descoperiti cu ocaua mica.

Nu se asteptau ca Max sa le miroasa smecheria.Se vede clar pe filmare cum se uita la flapsurile lui ,sa aiba reper si apoi la ale lui Luis.

Probabil el pe pista sau echipa pe monitor au sesizat o diferenta ,fata de cat ar fi trebuit sa fie deschiderea.

👍

Beleme, beleme, discriminare! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes au nimerit strategia cu pneurile pentru Bottas. Cursă foarte bună făcută de Hamilton. Are șanse bune la podium mâine - poate chiar mai bine. De reamintit că cele două Mercedes-uri au motoare (mult) mai proaspete decât restul. Asta se traduce prin putere suplimentară, s-a văzut la ce depășiri a făcut Hamilton.

 

Cursă slabă făcută de Red Bull în general. Pérez cu precădere într-adevăr, dar nici Verstappen n-a făcut o treabă foarte bună. Soft-urile au fost pneurile optime pentru cursa asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte evident ca sunt doar 4 monoposturi și 3 piloți (fără Perez) care conteaza. 

Deci mâine o sa fie 1.Bot 2. Verst 3.Ham

Sau 1.Verst 2.Ham 3.Bot

Evident asta în caz în care niciunul din cei menționați nu o dau de gard sau nu ii dau alții de gard, sau defecțiuni tehnice. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal îi dau șanse lui Hamilton chiar la victorie dacă merge cum a mers astăzi. Mercedes are un avantaj palpabil pe partea de performanță. Cel mai evident a fost în cazul depășirii asupra lui Norris - care a spus după cursă, urmărind reluarea, că a fost o depășire ușoară pentru Hamilton. Nici nu avea rost să riposteze.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 14 ore, adiy32 a spus:

Nu se asteptau ca Max sa le miroasa smecheria.Se vede clar pe filmare cum se uita la flapsurile lui ,sa aiba reper si apoi la ale lui Luis.

Dacă tu crezi că Verstappen a descoperit că acolo lipsește un mm sau poate chiar mai puțin, ești copil! 🤭

Foarte posibil că el să aibe două mâini stângi, sunt puțini piloți care înțeleg ce se întâmplă cu mașina dpdv tehnic și ingineresc. 

 

Este clar că Red Bull au avut informații din interiorul echipei Mercedes, iar Verstappen a fost pus special de către echipă să facă showul ăla cu inspectarea aripii fix în momentul ăla.😊

Se vede asta și din răspunsul la mișto dat de Christian Horner: ”Am fost intrigați de viteza atinsă de Mercedes în linie dreaptă. Iar Max a aruncat o privire, doar atât. Piloții sunt niște oameni extrem de curioși”. 

Să fim serioși, 50 de miuțe sunt nimic la nivelul ăsta! 

În cazul ipotezei ăstea era clar ca Mercedes a făcut-o intenționat. 

Evident că toți încearcă să fenteze regulamentul, în sportul ăsta sunt doar hoți prinși sau nu. 

 

Întrebarea este alta, ok, au revenit la aripile alea legale. 

Păi și legal depășește 15 mașini din 20 în 24 ture?? 

Ce-aș mai râde cum necum să câștige cursa, să vezi jale și nedumerire la Red Bull 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, cuki said:

Victorie improbabil, dar sigur va fi pe podium…eu cred ca optimistic 2 

 

Hamilton a terminat la o secundă de locul 4 a lui Pérez, asta în cazul în care a și depășit 15 piloți. Acum are doar 9 în față cu totul. Situația va fi într-adevăr diferită în cursa principală (încărcătură mai mare de combustibil, alte pneuri, alte condiții atmosferice, etc.), dar tot îi dau șanse la victorie la ce avantaj tehnic a arătat Mercedes. Are doar nevoie de puțin noroc la start, să nu fie implicat în ceva incident.

 

2 hours ago, l.u.v said:

Este clar că Red Bull au avut informații din interiorul echipei Mercedes, iar Verstappen a fost pus special de către echipă să facă showul ăla cu inspectarea aripii fix în momentul ăla.

 

Să nu ne pripim la concluzii. Aripa de pe mașina #44 a fost ilegală pentru 0,2mm - și doar pe o parte. Nu doar că Verstappen sau Red Bull nu aveau cum să știe/observe asta, dar și performanța câștigată astfel ar fi fost neglijabilă în cel mai bun caz.

 

Este adevărat însă că Red Bull a atenționat FIA în legătură cu ceva suspect la aripile spate ale celor de la Mercedes, mai precis faptul că în anumite condiții acestea flexează peste limita admisă. Probabil că această atenționare a celor de la Red Bull a dus la verificarea aripii spate în cauză după calificări și descoperirea ilegalității. În același timp, chiar Horner a declarat că:

  • cel mai probabil acea discrepanță a fost accidentală, și că
  • acea "ilegalitate" nu i-a ajutat pe Mercedes pe partea de performanță

La rândul lor, Mercedes au declarat că Verstappen nu ar fi avut cum să genereze acea problemă prin ceea ce a făcut în parc fermé și că aripa în cauză a suferit o deformare chiar în sesiunea de calificări. Mai departe, folosesc aceeași specificație de aripă în continuare, deci sunt destul de încrezători că problema a fost izolată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, l.u.v a spus:

Păi și legal depășește 15 mașini din 20 în 24 ture??

Asta mă pune și pe mine pe gânduri, de aia am dat exemplul cu Toyota Celica vs draciile nova! 

Deja gume medii vs soft văd că nici nu a contat în cele 10 tururi, doar că alea roșii par să fi avut avantaj la start. 

Chiar acum, danypop a spus:

ham pierde timpul cu depășirile din pluton

La sprint a pierdut fix o 🍌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, ENEOS said:

Deja gume medii vs soft văd că nici nu a contat în cele 10 tururi, doar că alea roșii par să fi avut avantaj la start. 

 

A fost destul de răcoare ieri, lucru care a ajutat foarte mult longevitatea soft-urilor. Astăzi va fi mai cald.

 

2 minutes ago, danypop said:

A terminat la 20sec de lider, deci cred ca a pierdut ceva 

 

A pierdut timp inerent plecând de pe ultimul loc. După vreo două ture era pe locul 14 la aproximativ 20 de secunde de lider. Tot la 20s de Bottas a și terminat. Un lucru e cert: la modul în care l-a depășit pe Norris nu prea poate nimeni să se apere. Și DRS-ul devine irelevant. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

0,2 mm este clar o scăpare de proiectare și design. 

Totuși, să depășești atâtea mașini în 24 tururi 🤔

Este clar că secretul focului  este în altă parte, nu într-un căcat de eleron. 

 

PS: eu n-am văzut cursa scurta de calificări, aveți vreun link pe YouTube cu ea? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes au cel mai puternic motor. Când mai e și nou și cu performanța la maxim se întâmplă chestii din-astea, depășiri de la juma' de km :)

*Nu știrbesc performanța lui LH#44, a făcut o cursă foarte bună; un pilot precum Bottas pus în aceeași situație probabil ar fi eșuat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După mintea mea descalificat înseamnă exclus, out, nu start de pe ultima poziție. Asta înseamnă penalizat. De asemenea pt neconformități tehnice știu că se exclud piloții/mașinile, dar au mai fost cazuri în care s-au aplicat alte sancțiuni (în campionate mioritice, nu mondiale). 

În cazul de față pare a fi o penalixcluzare. :wacko:

Să vedem cât de bine o să adorm la cursă! 😁

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...