Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Nu știu cine e bam-bam, dar Verstappen sigur mai are medii. Horner tocmai ce a spus pe Sky că erau 50-50 între M și S înainte de quali.

 

Ferrari face figură bună până acum.

Pole Verstappen cu ajutorul aspirației oferite de Pérez. Hamilton neașteptat de lent: în prima tentativă a greșit la acul de păr. La a 2-a încercare a fost doar lent. Pérez slab. Bottas foarte slab. Super Norris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 26 minute, PzKpfW a spus:

Nu știu cine e bam-bam

bam-bam putinică, nu știu despre ce abera - mi-e imposibil să-l ascult când îl apucă diareea verbală - dar a făcut la începutul q1 "bam-bam!". 😜

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

Aproape toată tribuna principală e portocalie, de-aia. Sunt mii de suporteri neerlandezi.

Le-a dat câte o găleată de taur roșu + 1 kg de făină! 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, ENEOS said:

bam-bam putinică, nu știu despre ce abera - mi-e imposibil să-l ascult când îl apucă diareea verbală - dar a făcut la începutul q1 bam-bam! ". 😜

 

E drept că alea urmau să fie gumele de cursă, dar aveau soluții: puteau să mai iasă cu un set de Medium, puteau să facă cerere la FIA să le permită să schimbe doar pneul cu flat-spot, etc. Horner a reiterat că erau indeciși înainte de quali între Medium și Soft.

 

Wolff: plecarea de pe Medium este un avantaj. Va fi mai greu la start și primele 5-6 ture, după care vom avea avantajul. În quali nu am reușit să facem pneurile să funcționeze la fel de bine ca Red Bull.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu doar ma mir cat de prost sa fie Ham sa faca o faza d-aia cu iesirea pe race line in antrenamente. Daca aplicau astia regulamentul pleca de pe 6 in cel mai bun caz.

Pe de alta parte nu merita intervenit asupra titlului mondial in felul asta. Mi se pare o decizie buna a directorului de cursa. S-au facut, practic, ca n-au vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Speedy.K a spus:

Eu doar ma mir cat de prost sa fie Ham sa faca o faza d-aia cu iesirea pe race line in antrenamente. Daca aplicau astia regulamentul pleca de pe 6 in cel mai bun caz.

Pe de alta parte nu merita intervenit asupra titlului mondial in felul asta. Mi se pare o decizie buna a directorului de cursa. S-au facut, practic, ca n-au vazut.

Au revenit aiogura și bam-bam și au zis în quali că regulamentul permite folosirea trasei ideale la ieșirea de pe linia boxelor. Ca la nebuni... 

Acum dacă e să fie țîgani n-au decât să îi dea drumul lui Perez cu câțiva litri de benzină în rezervor cu "mission win now" să ajungă din urmă și să percuteze sîru'! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Au revenit aiogura și bam-bam și au zis în quali că regulamentul permite folosirea trasei ideale la ieșirea de pe linia boxelor. Ca la nebuni... 

Acum dacă e să fie țîgani n-au decât să îi dea drumul lui Perez cu câțiva litri de benzină în rezervor cu "mission win now" să ajungă din urmă și să percuteze sîru'! 😈

A fost o duma d-asta candva, demult, nu mai stiu cu cine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Speedy.K said:

Pe de alta parte nu merita intervenit asupra titlului mondial in felul asta.

 

Evident, asta a fost circumstanța care a contat. F1 are parte de o atenție globală cu care nu s-a mai întâlnit de mult pentru cursa asta. Să afectezi lupta de la vârf printr-o decizie de genul ar fi stupid. În plus nu pilotul ar trebui penalizat ci echipa: ei sunt responsabili să-și avertizeze pilotul dacă cineva e pe tur rapid în spate (pentru cine nu a prins faza, despre asta este vorba).

 

În apărarea stewarzilor, au fost indulgenți în general cu fazele de genul în acest week-end: Norris s-a plâns de Gasly, Vettel de Ocon, Alonso de Ricciardo, Gasly de Vettel, etc. Și asta în Q, nu în antrenamente. Rezultatul: nicio penalizare, doar o mustrare pentru Ocon.

 

Element interesant care a trecut aproape neobservat datorită luptei dintre #33 și #44:

 

image.thumb.png.bed0013e36452760d06c9f25bd0cb922.png

 

4 hours ago, danypop said:

Nu va îmbătați cu apa rece, mercedes are ritmul de cursa superior. Și dacă pleca de pe 6 tot câștiga. Evident într-o cursa curată, fără tot felul de "anomalii" 

 

Sunt de aceeași părere. Strategia cu gumele va fi însă foarte interesantă: toată lumea din top 10 pleacă cu Soft-uri, mai puțin Mercedes-urile și Tsunoda (Medium). Cineva a nimerit strategia, cineva a greșit-o. Vom vedea care.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganie cu tow'ul executat (perfect) de Perez pe liniile drepte pt a suplini lipsa de putere a RB lui Verst - stilul Marquez tow pt Q2...Daar perfect legal,nu i se poate imputa.

Indiferent ce zice Verst,acela e clar motivul pt pole (ei vor sa fie desigur si virgini si neprihaniti nu doar sa castige) - s-a vazut clar ca pe sectorul unde pierdea masiv la AMG acum n-a mai pierdut cu tow'ul lui Perez.

Nu am inteles de ce AMG n-a recurs la aceeiasi tactica ca si raspuns,insa vad ca nu comenteaza,bine - nici nu prea au de ce.

Inca o data strategie mai buna a lui RB - sa vedem in cursa cine a ales gumele castigatoare si daca AMG isi pot transpune avantajul din FP'uri in rezultate castigatoare.

 

Faza din FP3...din greseala am vazut-o - mie mi s-a parut de penalizare : Hamilton a iesit de la boxe cu gen 100kmh exact pe trasa ideala in fata (again) a lui Mazepin,care venea cu vreo 300kmh - Mazepin l-a ocolit iesind de pe circuit.Hamilton a baiguit ceva gen "eu i-am facut loc cat am putut...i tried to give way" ceva de genul.

Sincer am crezut ca isi va lua clar penalizare si nu inteleg de ce nu si-a luat - mi se pare a fi clar pe trasa ideala.

Despre comentariul de pe Digi - cei 2 "putinici" sunt fani clari Verst,ceea ce mi se pare penibil pt un comentator sa aiba preferinte,nu mai conteneau cu "schimbarea garzii" paralela intre Schumacher si Alonso 2005 si "posibilul nou campion" samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revazand acum faza, cred ca nu e nimic in regulament care sa o amendeze clar. Mie mi se paruse ca a incalcat linia, la cum a aparut acolo. S-ar putea sa fie toata lumea acoperita de regulament.

In fine, oricum nu era de intervenit in situatia data.

Cat despre faza cu Perez, ma indoiesc ca de acolo a aparut timpul ala foarte bun al lui MV, mie mi se pare ca a fost prea departe ca sa castige o jumatate de secunda din manevra aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Method a spus:

Despre comentariul de pe Digi - cei 2 "putinici" sunt fani clari Verst,ceea ce mi se pare penibil pt un comentator sa aiba preferinte,nu mai conteneau cu "schimbarea garzii" paralela intre Schumacher si Alonso 2005 si "posibilul nou campion" samd.

Este ciudata situatia de acolo. Nu am mai vazut de mult timp o cursa pe Digi, dar ultima data erau fani Ham. Cred ca de fapt ei au o problema cu modul in care pun problema cand comenteaza. Nu imi dau seama daca sunt chiar fani sau ii ia entuziasmul intr-un mod neprofesionist, cand cu unul, cand cu altul. Trebuie sa umple spatiu cu ceva. Daca te vei uita pe pagina lor de Facebook o sa vezi ca o parte ii injura pentru ca sunt cu Ham, alta pentru ca sunt cu Ver, iar majoritatea pentru ca nu reusesc sa taca pe team radio.

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Element interesant care a trecut aproape neobservat datorită luptei dintre #33 și #44:

 

image.thumb.png.bed0013e36452760d06c9f25bd0cb922.png

Este circuitul mai scurt anul acesta.

1 oră în urmă, Method a spus:

Tiganie cu tow'ul executat (perfect) de Perez pe liniile drepte pt a suplini lipsa de putere a RB lui Verst - stilul Marquez tow pt Q2...Daar perfect legal,nu i se poate imputa.

Indiferent ce zice Verst,acela e clar motivul pt pole (ei vor sa fie desigur si virgini si neprihaniti nu doar sa castige) - s-a vazut clar ca pe sectorul unde pierdea masiv la AMG acum n-a mai pierdut cu tow'ul lui Perez.

Daca ai posibilitatea de a vedea inregistrarea discutiilor de dupa calificari dintre Hill, Button si Rosberg de pe Sky o sa ai niste explicatii si de la ei, mai mult de la Rosberg, de ce nu a fost vorba doar despre tow. Chiar la un moment dat discutau pe faze concrete din calificari si le puneau in paralel Ver vs Ham. Hill si Button erau cam plouati, iar Rosberg radia :) :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, therocketscientist1 a spus:

o parte ii injura pentru ca sunt cu Ham, alta pentru ca sunt cu Ver, iar majoritatea pentru ca nu reusesc sa taca pe team radio

Important e că îi înjură toată lumea! 

Ăștia cred că sunt din bancul cu mama fotbalistului care visa să rateze fi-su cu poarta goală și tot stadionul să strige "s-o f_t pe mă-ta"! ", sau poate neam de vânători cărora le place să-i prindă mereu ursu'! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, therocketscientist1 a spus:

Este ciudata situatia de acolo. Nu am mai vazut de mult timp o cursa pe Digi, dar ultima data erau fani Ham. Cred ca de fapt ei au o problema cu modul in care pun problema cand comenteaza. Nu imi dau seama daca sunt chiar fani sau ii ia entuziasmul intr-un mod neprofesionist, cand cu unul, cand cu altul. Trebuie sa umple spatiu cu ceva. Daca te vei uita pe pagina lor de Facebook o sa vezi ca o parte ii injura pentru ca sunt cu Ham, alta pentru ca sunt cu Ver, iar majoritatea pentru ca nu reusesc sa taca pe team radio.

Este circuitul mai scurt anul acesta.

Daca ai posibilitatea de a vedea inregistrarea discutiilor de dupa calificari dintre Hill, Button si Rosberg de pe Sky o sa ai niste explicatii si de la ei, mai mult de la Rosberg, de ce nu a fost vorba doar despre tow. Chiar la un moment dat discutau pe faze concrete din calificari si le puneau in paralel Ver vs Ham. Hill si Button erau cam plouati, iar Rosberg radia :) :).

Da,mai demult îl pupau în fiund pe primadona,acum pe Verst.asta asa e...cred ca îl pupa pe cine e pe val.

Problema e ca nu ar trebui sa pupe pe nimeni ci sa fie obiectivi.Si sa nu vorbească pe radio,perfect de acord.

 

Despre tow nu știu,ce am văzut e faptul ca Verst n.a mai pierdut pe liniile drepte.

 

De ce radia Rosberg?🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Method said:

Despre tow nu știu,ce am văzut e faptul ca Verst n.a mai pierdut pe liniile drepte.

 

Nu a mai pierdut pentru că folosește mai puțină apăsare aero. Pérez nu l-a ajutat aproape deloc, s-a văzut la a 2-a tentativă când a fost chiar mai rapid ca la prima și când nu a avut tow de la nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era startul la și 10 minute la f1? Sau s-a modificat schimbarea? 

Race direction 🤡... 

Sau, cum se spune în popor, "s-a arătat pricina", protejatul în cazul ăsta. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...