Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

 

Faci bășcălie :) FIA au schimbat regulamentul în mod specific pentru a-i penaliza pe Ferrari/Schumacher, acuzând (printre altele) lipsa de audiență.

Sorry😀

Deci e ca mine

Doar ca atunci nu a fost asa pe fata

Acum cu americanii si cu spectacolul clasic de la ei, sa nu devina un fel de wrestling😀

Audienta…clar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Tzitzicat said:

Deci e ca mine

Doar ca atunci nu a fost asa pe fata

 

Din contră: atunci au făcut-o în mod evident, pe față. Nu s-a sesizat nimeni în afară de Ferrari. Și asta într-o epocă în care regulamentul era mult mai permisiv ca acum. Iar în 2021 îi suspectăm că scot prea repede SC-ul de pe circuit ca să vedem racing. Wow.

 

@l.u.v - a apărut on-board și radio de pe mașina lui Hamilton imediat după accidentul lui Latifi - vezi aici. Contrar a ceea ce credeam inițial, putea să intre să schimbe sub SC (nu trecuse de intrarea standurilor). În cel mai rău caz (el schimba, Verstappen nu schimba), se regăsea cu Soft-uri proaspete în spatele unui Verstappen pe Hard-uri uzate. Lucrurile ar fi fost inversate :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar daca se termina sub SC?😀 Sorry, am postat prea tarziu, au spucat colegii sa replice ...

Una peste alta o cursa pasionanta, eram frint la final, ce o fi fost sub casca protagonistilor ? Prima oara cind Max a aratat cs nu e run obot arogant si nesimtit, avea lacrimi in ochi cind vorbea cu Jos.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă nu-i exploda cauciucul lui Verstappen la Baku? Sau dacă nu se acroșa Bottas cu Russell exact în momentul în care Hamilton băga mașina în parapet la Imola? Sau dacă nu juca Bottas popice cu Red Bull la Hungaroring? Sau dacă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, PzKpfW a spus:

 

Te contrazici. Parcă americanii voiau audiență și circ :) 

Nu pare asa?

Nu sunt eu vreo pierdere pt F1

Urmaresc de ceva ani

Plictisitor cu MS, spre final

Plictisitor cu Sir, spre final

Asta pentru audienta generala

Sezonul asta dupa Silverstone, schimbare de generatii…cu forta

Daca la anul Russell nu e la nivel…ne indreptam spre o noua perioada de “plictiseala” cu wax?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Tzitzicat a spus:

Hai ca asta nu te pricepeai…inca

 

Nu mai urmaresc Formula 1 de peste 10 ani, a devenit plictisitoare. Intru pe aici doar ca sa mai vad ce abereaza alde astia care nu sunt in stare sa faca un schimb de ulei dar care "cunosc" fiecare surub de la masinile de Formula 1. Am vazut un titlu in presa ca a castigat Verstapen si am intrat sa vad ce scrie "lumea buna" a Formulei 1 de pe motociclism.ro. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, istoria contrafactuala nu face 3 bani. Un sezon frumos, disputat, cu rasturnari neasteptate de situatie, terminat intr-un mod dramatic. Sa tot fie asa F1.

PS: aparent, hole-shot-ul pe puntea spate al celor de la Mercedes a facut toti banii, a intors mersul campionatului.

PPS: mai nene, oare LH merge si la buda cu blonda dupa el? probabil ca e o persoana minunata si o foarte buna profesionista, dar e un pic cam mult ce se intimpla, cind e afara din masina blonda e la maxim juma de metru. Nu tin minte sa mai fi vazut o astfel de pereche vreodata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, PzKpfW a spus:

Și dacă nu-i exploda cauciucul lui Verstappen la Baku? Sau dacă nu se acroșa Bottas cu Russell exact în momentul în care Hamilton băga mașina în parapet la Imola? Sau dacă nu juca Bottas popice cu Red Bull la Hungaroring? Sau dacă...

Sau daca Mateschitz de la anul fara motorizare de uzina…?😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, Tzitzicat said:

Sezonul asta dupa Silverstone, schimbare de generatii…cu forta

 

Din contră, de la Silverstone a început Hamilton să recupereze față de Verstappen:

  • înainte de Silverstone, Verstappen conduce clasamentul cu 32 de puncte avans
  • la două curse după Silverstone (Ungaria), Hamilton conduce cu 8 puncte avans

 

11 minutes ago, Tzitzicat said:

Daca la anul Russell nu e la nivel…ne indreptam spre o noua perioada de “plictiseala” cu wax?

 

În cel mai rău caz, dacă se întâmplă așa ceva va dura maxim 4 ani. În 2026 se schimbă din nou regulamentul.

 

1 minute ago, Tzitzicat said:

Sau daca Mateschitz de la anul fara motorizare de uzina…?😀

 

Motiv pentru care nu cred că e posibil să avem o eră de dominanță Red Bull începând cu anul viitor. Vor mai avea ceva susținere din partea Honda, dar nu va mai fi la fel ca până acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am asteptat startul cursei ca fiind suporter Hamilton si dupa virajul sase din primul tur, am devenit fan Verst, care in primul tur a facut un blockpass ca la carte, Hamilton mi s-a parut un Rossi la Assen in 2015, interiorul lasat mult prea liber, facandu-se ca da in Verst ca sa o ia prin frunzis si sa castige multe secunde, de ce nu a facut ca Verst saptamana trecuta? Sa stea in paralel putin prin afara circuitului si sa-l jeneze la iesire din sicana? Lucru pentru care apropo, Verst a fost penalizat cinci secunde. Sa nu uitam ca la apex, RedBull-ul era in fata, nu a iesit nici o clipa de pe circuit, doar un blockpass bine executat. Trebuiesc readuse in competitie pe iesirile din virahe, gazonul si pietrisul, ca asa ceva sa nu se mai repete.

 

In rest, am vazut o echipa RedBull foarte foarte buna la strategie, foarte prompti si mereu cu un pas in fata tuturor.

 

Din ce am vazut mai sus cu comunicarea radio a lui Hamilton de pe SC, stiau ca or sa-l aibe pe Verst in spate, lucru normal, mereu se lasa masinile cu un tur in urma sa reintre in tur cu liderul, singura problema, deobicei, SC-ul mai face un tur dupa aceasta schimbare, pentru asteptarea intarziatilor sa intre in formatia de restart, lucru care aici nu a mai fost posibil pentru ca mai era doar un tur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

  

2 hours ago, therocketscientist1 said:

Ma uitam pe transmisia in direct si l-am vazut pe Ver depasindu-l putin pe Ham in timp ce se asezau pentru restart.

Este una dintre contestatiile depuse de Mercedes. Se cam vede.

 

Contestație respinsă oficial.

 

image.thumb.png.1c538c0eb06897a028233fc71b396951.png image.thumb.png.f36622934c45a24aab0125ed8834581d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

 

Motiv pentru care nu cred că e posibil să avem o eră de dominanță Red Bull începând cu anul viitor. Vor mai avea ceva susținere din partea Honda, dar nu va mai fi la fel ca până acum.

 

Pai cam ultima ocazie, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2011

“I drive the way I drive, if people have an issue with that, that’s their problem,”

“I think there is a balance ... I don’t ever try to be aggressive to endanger anyone. I drive aggressively because my car is not fast enough at times and I have to push and be aggressive.”

https://www.reuters.com/article/uk-motor-racing-prix-hamilton-aggression-idUKTRE78M4YY20110923

 

Asta in contextul in care Perez s-a aparat agresiv (conform spuselor lui si ale lui sef-su) :) :) .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, PzKpfW a spus:

. Iar pentru 2026+ s-ar putea să colaboreze cu Audi sau Porsche.

Speculatii

 

Cand ziceam de Silverstone ma refeream la stiluri

Wax a fost la rupere…continuu

Si astazi turul 2 virajul 1

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...