Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

51 minutes ago, damager said:

inteleg ca laBarcelona vin cu ceva radical schimbat.

 

Majoritatea vor veni, dar mai sunt două curse până atunci. Iar șansele să rezolve acolo în mod subit problemele de extreme porpoising pe care le au (Russell zicea de exemplu că ieri trebuia să ridice piciorul din gaz pe linia dreaptă) sunt destul de reduse. Sezonul pare deja compromis pentru ei. Dacă vor să revină la vârf probabil vor începe să se concentreze pe monopostul de anul viitor.

 

Monopostul Williams mai are puțin și vine cu fibra de carbon goală:

 

image.thumb.png.8638aeaf04dba9ea0a504140918368bc.png

 

Faină prima cursă de sprint a sezonului. De observat cât de puțin țopăie Red Bull-ul față de Ferrari. Șanse destul de mari de ploaie și pentru cursa principală de mâine:

 

image.thumb.png.81705bc6ea274df108ff7530b181fed9.png

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, PzKpfW a spus:

 

Majoritatea vor veni, dar mai sunt două curse până atunci. Iar șansele să rezolve acolo în mod subit problemele de extreme porpoising pe care le au (Russell zicea de exemplu că ieri trebuia să ridice piciorul din gaz pe linia dreaptă) sunt destul de reduse. Sezonul pare deja compromis pentru ei. Dacă vor să revină la vârf probabil vor începe să se concentreze pe monopostul de anul viitor.

 

Monopostul Williams mai are puțin și vine cu fibra de carbon goală:

 

image.thumb.png.8638aeaf04dba9ea0a504140918368bc.png

 

Faină prima cursă de sprint a sezonului. De observat cât de puțin țopăie Red Bull-ul față de Ferrari. Șanse destul de mari de ploaie și pentru cursa principală de mâine:

 

image.thumb.png.81705bc6ea274df108ff7530b181fed9.png


deci aveam dreptate cand ziceam ca sunt sanse 50-50 ca sa nu mearga inovatiile astea :). 
sau tu cand ziceai ca de la un test la altul au venit cu ceva total diferit☺️
 

frumoasa depasirea lui max. Si curata. E bine pt spectacol in campionat, desi as fi preferat sa castige Leclerc. Poate maine🙏🙏🙏

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am vazut ieri din calificari au fost multe abandonuri

O sa fie o cursa dificila daca va fi ploaie ca in sesiunea de calificari

 

Acum 6 minute, danypop a spus:

16:00

Ora României 

 Mersi danypop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da😅 Eu m-am luat după comentatorii curselor de dimineață a claselor adiacente F1

🙈Sainz iar dezastru🤦‍♂️🤦‍♂️ omg

Bun start pentru redbull, poate au noroc și-i tine utilajul intreaga cursă de data asta 🤣🤣🤣

🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Imagine de pus în ramă:Marele champion(de carton) depășit cu un tur la jumătate cursa🙈🤣🤣

🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ Pfff dezastru și pt Leclerc. Uite ca se'nvarte roata și se muta ghinionul. Asta echilibrează puțin clasamentul

https://thejudge13.com/2022/04/25/hamilton-tired-of-the-grind-of-f1/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor Moderatori, ne puteți spune, va rugam de ce l-ați interzis pe Method pe acest topic!? 

Tocmai acum când aveam nevoie sa ne explice noua și chiar și celor de la mercedes(piloti&co) cum funcționează mega-giga-ultra-inventia celor de la mercedes🥵

Curaj Method, haide ca nu-ți facem nimic(poate râdem puțin de tine, atata tot) 🙄🤤🤤

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima greșeală curată a lui Leclerc, prima dată când cedează sub presiune (cursa de casă a echipei, așteptări mari, Verstappen în față, etc.). Interesant cum povestea Pérez în cooldown room cum Leclerc era foarte rapid în Variante Alta și cum câștiga 2-3 zecimi acolo în fiecare tur, adică exact acolo unde a pierdut-o. Devreme totuși în campionat, nu mă așteptam. Dacă greșește sub presiune în etapa a 4-a, nu-i dau mari șanse împotriva lui Verstappen - care când nu abandonează din motive tehnice, câștigă.

 

On 26.04.2022 at 9:19, danypop said:

cum funcționează mega-giga-ultra-inventia celor de la mercedes

 

Sunt oarecum de acord cu faptul că la nivel de concept monopostul lor este sănătos. Motivul pentru care nu sunt rapizi este aproape exclusiv legat de porpoising. Fără problema asta sunt convins că s-ar bate cu Red Bull și Ferrari. Dar tot timpul (și resursele) pe care-l alocă rezolvării acestei probleme înseamnă nu doar puncte pierdute în campionat, ci și ocazii pierdute de a dezvolta monopostul. Ceea ce rivalii lor fac deja. Dacă rezolvă problema țopăitului anul ăsta și încep să-și eficientizeze design-ul, nu m-ar surprinde să fie iar la bătaie sus în 2023.

 

On 26.04.2022 at 9:00, apriliacluj said:

fix la asta m-am gandit si eu..

Hamilton VII si Vettel IV, pffff.....

 

Vettel mi se pare mai capabil în a scoate performanță dintr-o mașină slabă dacă este pe stilul lui. Problema lui este că și greșește mai mult. Cât despre Hamilton, anul ăsta este pentru prima dată în cariera lui din F1 (!) când nu are o mașină de top 2. Și deși nu vreau să trag concluzii după doar 4 etape, parcă se observă un trend.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este oficial - Grupul VW intră în F1 prin Audi și Porsche.

  • Porsche va intra ca motorist și va colabora cel mai probabil cu Red Bull (care va deveni de facto echipa lor "de uzină")
  • Audi va intra cu o echipă proprie, întreagă (șasiu + motor) ceea ce presupune cumpărarea unei structuri existente - McLaren, Sauber, Aston Martin și Williams sunt pe listă.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Audi va intra cu o echipă proprie, întreagă (șasiu + motor)

 

Cod motor ALH?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

 

  • Porsche va intra ca motorist și va colabora cel mai probabil cu Red Bull (care va deveni de facto echipa lor "de uzină")
  •  

pe langa Mercedes, sunt mare fan Porsche..

amu' daca se asociaza cu Red Bull si Wax, chiar nu stiu ce dracu sa fac...., grea decizie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema porpoising-ului celor de la Mercedes este complexă și nu se rezvolă ușor:

 

 

În același timp, se pare că guru-Newey a produs încă un design bun.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Williams va termina probabil sezonul cu monopostul în fibră de carbon goală-

 

image.thumb.png.8af940be819107a1949da45145a9422c.png image.thumb.png.4d2e139a632103ce61384fb766a32887.png image.thumb.png.e91b9e03d3973c734f425e427bb2dc6b.png

 

Câteva aripi spate pentru Miami:

 

image.thumb.png.67db5f632a55958c155f460d0bf80abe.png image.thumb.png.f64ea3f3da9f1cad928198ee8ae5b9ae.png image.thumb.png.67c35cf39793951130293c642e06e57b.png 

image.thumb.png.02b45b1b492b44bd24020bb69825025c.png

 

Mercedes par să singurii cu o aripă spate complet nouă - și cel mai puțin downforce. Restul cred că sunt cu configurația de la Jeddah.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verst procent de 100%. Toate cursele terminate au fost pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Perez slab, cu medii noi nu a putut trece de Sainz cu harduri vechi

Marele negru din nou surclasat de colegul rookie 

Per total o cursa mult mai buna decât se anunța la începutul weekend ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam plictisitoare cursa - dacă nu era incidentul dintre Gasly și Lando ar fi fost de-a dreptul anostă. Leclerc nu are (încă?) nivelul lui Verstappen. Sainz stă și mai rău, iar de acum este clar că va juca rolul de susținător pentru coechipier. În mod ironic, Ferrari ar putea pierde titlul anul ăsta datorită piloților.

 

12 hours ago, danypop said:

Marele negru din nou surclasat de colegul rookie 

 

Adevărat, deși trebuie notat faptul că Russell a avut noroc cu Safety Car-ul. Totuși, chiar și fără asta, a făcut o super cursă. Din nou. Iar Hamilton una mediocră. Din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Russel (...) a făcut o super cursă. Din nou. Iar Hamilton una mediocră. Din nou.

A mai fost o cursă la care au participat și steliștii de mercedes? Că în aia la care m-am uitat eu nu i-am văzut... 

😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...