Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guanyu Zhou era mort fără halo. Leclerc, și într-o oarecare măsură Verstappen ar fi meritat victoria mai mult decât Sainz - care a câștigat doar prin prisma norocului. O super cursă făcută și de către Pérez.

 

Ferrari au demonstrat încă o dată că nu au maturitatea de a se bate serios pentru titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și-a văzut de treabă și și-a făcut cursa, nu s-a descurajat. Verstappen la fel, a tras de un monopost handicapat din punct de vedere aero și a terminat în puncte.

 

Leclerc a făcut o mega cursă: cu aripa față deteriorată din primul tur a fost constant mai rapid decât Sainz. Ca să-i mulțumească, echipa l-a lăsat pe gume Hard vechi la sfârșitul cursei, când toată lumea din jurul lui era pe Soft-uri noi. Impresionant cum s-a bătut și cum a reușit să-l țină pe Alonso în spate în condițiile astea. Probabil cea mai bună cursă din cariera lui.

 

De notat și punctele (primele) luate de către Schumacher.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O cursă foarte bună făcută de Leclerc. M-a surprins pozitiv. L-a făcut pe Verstappen cu inteligență și strategie. Din păcate pentru el, e pilot la Ferrari; fără greșeli majore din partea RBR sau lui Verstappen, va fi (foarte) greu pentru titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

L-a făcut pe Verstappen 

Cu o mașină mult mai rapidă. 

Ma bucur ca e încă echilibrat oarecum campionatul. Merc pare ca revine încet incet

Mi-ar plăcea sa mai fie încă 2-3 echipe acolo sus la bătaie pentru podiumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevărat că atunci când merge, F1-75 pare să fie peste RB18. Practic doar viteza de vârf îi lipsește (datorită apăsării mai mari). Red Bull câștigă însă mult pe partea de fiabilitate (paradoxal față de începutul sezonului) și mai ales coeziune în echipă, strategie și piloți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etapa asta chiar a făcut o cursă bună. Și la Silverstone la fel.

 

A 2-a cursă la rând când îl bate pe Magnussen. De văzut pe viitor dacă e doar un episod sau confirmă.

  

21 minutes ago, danypop said:

Sincer, eu îl vreau campion la final de '22 pe Leclerc😕

 

Mașina o are, echipa din spate, nu. Și nici nivelul lui Verstappen nu cred. Poate mă înșel.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ieri, dupa ce a iesit in decor monegascul, chiar nu mai stiam la ce mama dracului sa ma uit, la F1 fara challange pt locul 1, sau la CFR cum ia bataie de la Craiova lui Mititelu....

 

in rest ce sa zic, bravo Sainz pt recuperare, bravo Max..., in ritmul asta o sa castige titlul in septembrie :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are la dispoziție a 2-a cea mai proastă mașină de pe grilă, nu are ce să facă. Chiar și așa, a mai fi făcut ocazional spectacol; la Monaco a făcut vreo 3 sau 4 depășiri în cursă de exemplu. Dar de obicei spre coada clasamentului nu prea apare pe ecran. Cu un monopost mai bun probabil că ar fi fost mai atractiv (vezi ce face Alonso de ex).

 

Iar în ultimii ani a devenit apreciabil ca persoană. Cred că a fost singurul pilot fără manager, fără social media (până azi) și care nu s-a băgat în toate rahaturile și polemicile specifice F1. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar două locuri 2 (descalificarea din Ungaria nu a fost vina lui). Dar Aston Martin-ul de anul trecut era la alt nivel față de troaca de anul ăsta. Ce este mai trist pentru AM este că și-au compromis voit două sezoane ('20 și '21) și au mers practic cu o copie a monopostului Mercedes doar ca să fie mai pregătiți pentru schimbarea de regulament de anul ăsta. Penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...