Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

M-am uitat pe Sky - Karun Chandhok a explicat toată faza, cu imagini.

 

image.thumb.png.33f7c076f4b88028acace6c6fa5d187f.png

 

Puțin aiurea și modul în care FIA a anunțat decizia, după ceremonia podiumului, deși "infracțiunea" s-a produs în primna treime a cursei. În același timp, în mod obiectiv totul a plecat de la greșeala lui Alonso pe grilă.

  

3 minutes ago, PzKpfW said:

M-am uitat pe Sky - Karun Chandhok a explicat toată faza, cu imagini.

 

Confirmat și de către Mike Krack acum: FIA le reproșează faptul că acel cric spate a atins monopostul înainte de trecerea celor 5s.

 

Alonso nu pare prea afectat - "am făcut poze, am primit trofeul, m-am bucurat pe podium cu șampanie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 14 minute, PzKpfW a spus:

 a atins monopostul înainte de trecerea celor 5s.

 

 

Greșeli de grădiniță. Nu pot să-mi dau seama cum într-un asemenea sport de precizie extraordinara se pot face în repetate rânduri asemenea greșeli. Cu siguranță toți cei de acolo știu regulamentul și știu foarte bine ca NU au voie sa atingă monopostul. 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Krack spunea că "regulamentul interzice intervenția aspupra monopostului și că exprimarea asta poate fi ambiguă" în sensul în care cricul a fost fixat pe monopost dar nu și acționat până după trecerea celor 5 secunde.

 

Se vede clar în clipul ăsta.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfffff... Balaceancaaa! 

As cere si daune morale ca team manager la AM. Eventual 5 sec avans la start in cursa urmatoare 😆

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine macar ca nu l-au mai f#t#t...

Fara sa fiu mai paranoia decat altii, as zice ca in F1 se greseste mai rar decat in GP. Dar cand se greseste, parca e chiar cu "dedicatie", sa faca rau cuiva. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Bronzatu' ce-a făcut? :huh:

A plecat de pe ultimul loc, a crosetat tot si a castigat detasat. Totul din talent.

 

Ah, stai. Asta era acum 18 luni cand el se dadea cu miar si ceilalti cu sasesute.

Acum doar si-a luat-o iar de la coechipier, nimic spectaculos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, TETEA. said:

As cere si daune morale ca team manager la AM.

 

3 hours ago, ENEOS said:

Înțeleg că rămâne pe 3 Fernandel?  :huh:

Să mor, zici că e la federacia română... :moron:

 

Vedeți explicația în post-ul de mai sus. O exprimare ambiguă din regulament a dat naștere unor interpretări diferite. Nu este atât de "amatoricească" situația pe cât pare. Mai ales că și mecanicii de la Aston Martin au interpretat diferit: cel din față nu a atins monopostul cu cricul înainte de trecerea celor 5s; cel din spate, da. Și a făcut-o cel mai probabil din obișnuință/reflex. Situația va duce la o clarificare a exprimării din regulament.

 

FIA a greșit prin modul decalat în care a anunțat penalizarea - după 35 de ture. În același timp este destul de complicat să urmărești atâtea camere cu atenție în mod constant. Și sunt doar 4 stewarzi/etapă.

 

4 hours ago, ENEOS said:

Bronzatu' ce-a făcut? :huh:

 

Sezonul trecut l-a bătut coechipierul. Sezonul ăsta se va întâmpla probabil la fel. De văzut dacă-și mai prelungește contractul cu Mercedes. Era lui a apus.

 

5 hours ago, frigider said:

la asta se rezuma spectacolul in F1? :grinbandit:

 

Uită-te și decide singur. Ai înregistrarea cursei aici, și calendarul mai jos.

 

image.thumb.png.dce8649403c79cc8ec6dc8a7c2033b75.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, PzKpfW a spus:

modul decalat în care a anunțat penalizarea - după 35

Ce atâta grabă?!? Or fi ardeleni stewarzii...

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

A plecat de pe ultimul loc, a crosetat tot si a castigat detasat. Totul din talent.

 

Ah, stai. Asta era acum 18 luni cand el se dadea cu miar si ceilalti cu sasesute.

Maaaaare pilot! Belciugu' din 🐽 și l-a scos sau are dispensă? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, apriliacluj said:

numar si ma minunez, doar (..sa nu zic decat...) 9 curse europene

pffff, unde am ajuns....

 

La limită ai putea spune chiar 10 (Azerbaidjan este la granița dintre Europa și Asia, iar în 2016 cursa de acolo a fost ținută sub numele de "MP al Europei"). Printre țările cu tradiție lipsește într-adevăr o cursă în Germania și una în Franța (dacă nu socotești cursa de la Monaco); dacă procesiunea de la Paul Ricard nu cred că lipsește nimănui, cursele de la Hockenheim sau Nürburgring erau de obicei animate. De notat totuși că Italia are două etape.

 

În același timp: 4 etape la arabi și 3 la americani. Iar dacă primii au construit măcar circuite dedicate care oferă cât de cât spectacol, ceilalți încropesc trasee urbane prin parcări (Miami, Las Vegas). Dar acolo sunt banii din păcate.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 3/21/2023 at 7:14 AM, danypop said:

 

Are perspectiva lui de pilot, dar câteodată cea a spectatorilor obiectivi poate fi mai relevantă.

 

Pentru cine nu-și amintește de prăpastia de performanță dintre Mercedes și restul în anii 2014+, recomand clipul de mai jos.

 

 

După un tur de la restart, erau băieții de la Mercedes la 4.5s de locul 3. No comment. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...