Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Au dat-o cu mucii in fasole astia de la Ferrari de nu'i adevarat. Cred ca mai bine se duce Arivabene la Juventus, poate face treaba mai buna. Imi pare rau de Ricci ca i'a cedat ceva la masina si n'a mai putut sa iasa sa faca timp in Q3. O sa fie o cursa interesanta maine si abia astept sa il vad pe Vettelinho ce minuni si grazzie ragazzie poate sa faca de pe locul 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parca in Jafonia e cursa, nu? Ma intrebam cum fac astia cu logistica. Ok, masini, piese etc le-or trimite de colo colo la etapele din afara Europei cu avionul, dar camioanele alea imense care se labarteaza? Sau functioneaza fara ele? Ca nu prea cred ca au timp sa ajunga pe vapor de la o etapa la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DHL...probabil le aduc cu camioanele dhl direct la circuit,truck urile acelea speciale sunt doar pt cursele europene.au totul modular dhl trebuie sa livreze de fapt nist3 cutii de diferite dimensiuni.

» Post actualizat in 07 Oct 2018 05:43

...si campionatul e gata,l-a rezolvat Vettel IV.omg ce pilot slab...desi la incidentul cu Kimi e total vinovat,la incidentul cu Vettel nu ii gasesc nici o vina lui Verst.a lasat loc,nu mult dar a lasat,daca Vettel isi tinea trasa era totul ok.IV insa s.a indepartat de la vibrator si s.au lovit,era la limita aderentei si pe deasupra s.a si rotit.Sah mat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

b...desi la incidentul cu Kimi e total vinovat

 

E adevarat, l-am injurat si eu pe Verstappen azi dimineata, dar hai sa ne uitam la mainile lui pe volan la revenirea pe pista. A gresit virajul, corect, dar era cu volanul luat maxim stanga. Cred ca a avut si ghinion, nu a incercat sa-l inchida pe Kimi, a fost fara intentie de a bloca - pur si simplu masina era in glisada si s-a dus de-an-pulea

post-4023-0-59193900-1538904840_thumb.png

post-4023-0-91080300-1538904846_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat, l-am injurat si eu pe Verstappen azi dimineata, dar hai sa ne uitam la mainile lui pe volan la revenirea pe pista. A gresit virajul, corect, dar era cu volanul luat maxim stanga.

Nuuuu,a fost curva,hai sa nu il scoatem basma curata.Chiar la asta m-am uitat si eu la mainile de pe volan pentru ca iti dai seama clar astfel daca a fost intentie sau nu : se vede clar ca atunci cand e pe astro turf are volanul dus la maxim spre stg si brusc cand ajunge pe asfalt imediat reduce bracarea ba chiar indreapta putin volanul special pentru a matura toata pista si a-i taia fata lui Kimi care era deja paralel cu el.

Curvasaria e faptul ca acea sicana e una de viteza ff mica - 60/70 kmh ok inteleg pe astroturf ca nu avea grip dar cand a venit pe asfalt la 60kmh el nu mai putea spune ca nu avea grip si vezi-Doamne a derapat dintr-o parte in alta a pistei,ba chiar si jumate pe vibrator.Si cand ajungi pe asfalt lasi mana din volan?haida-de.

Exercitiu de imagine - daca in locul unui pilot matur cum e Kimi ar fi fost acolo K-mag?Mai facea Verst asa ceva?iti garantez ca nu,ca in urmatoarea secunda avea suspensia fata rupta.scurt.I-a dat cu piciorul in nas lui Kimi stiind ca ala va frana,ce sa mai....

Inteleg ca prodigiosu' a fost implicat in 2 evenimente azi? Bun baiat...

La ambele Ferrari : pe Kimi l-a maturat afara de pe circuit dupa ce gresise ultima sicana si iesise pe aratura a reintrat pe pista si efectiv a dat in el.5s penalizare.

Cu Vettel...nu a fost usa de biserica insa i-a lasat loc.exact locul pe unde se bagase Vettel pe interior Verst nu l-a ocupat.Problema e ca Vettel nu a putut sta pe acel loc si pe apex si a iesit putin spre exterior iar Verst era langa el la mm.S-au atins usor,Verst a degajat si a iesit pe aratura insa Vettel a pierdut fata si s-a rotit cazand pe ultimul loc.

Depasire indrazneata a lui Vettel insa prost pregatita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima parte te contrazic. Am vz piloti sarind afara cu tractiune fata pe iesirea din viraj pt ca, fiind subvirator cotetul, unghiul rotilor directoare fusese mai mare pe tot virajul, iar cand au prins aderenta si s-a redus forta centrifuga i-a tras la interior de numa'. N-am vazut faza si nu pot sa ma pronunt la wax vs Kimi, dar poate fi justificata manevra pe care ai descris-o taman din cauza diferentei de aderenta.

Inteleg ca nu numa' pixda si-a luat adio, dar si fierarii la constructori. Pacat ca boul baltii de wax nu a dat in aia argintii, macar ar fi relansat cat de cat cacampionatu' si i-ar fi sters ranjetu' lu' țoțo...

» Post actualizat in 07 Oct 2018 19:38

Oricum e o gluma dintre cele mai proaste "competitia" asta. Mai au sa vina cu ventilator pt oo, in rest mufeaza la feonuri pe cotețele alea mai ceva ca la salonul de coafura si pana si pustii din competitiile suport par mai preocupati de cum le sta ciuful geluit cand isi dau jos castile. Ma uitam la podiumul gp3 precedent (etapa castigata de țoțo) si ce coafuri impecabile aveau copiii aia dupa 30 min de racing... Mi-e dor sa mai vad racing adevarat, dar nu prea mai e cazul, numa' strategii, management, drs :finger:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La prima parte te contrazic. Am vz piloti sarind afara cu tractiune fata pe iesirea din viraj pt ca, fiind subvirator cotetul, unghiul rotilor directoare fusese mai mare pe tot virajul, iar cand au prins aderenta si s-a redus forta centrifuga i-a tras la interior de numa'. N-am vazut faza si nu pot sa ma pronunt la wax vs Kimi, dar poate fi justificata manevra pe care ai descris-o taman din cauza diferentei de aderenta.

Inteleg ca nu numa' pixda si-a luat adio, dar si fierarii la constructori. Pacat ca boul baltii de wax nu a dat in aia argintii, macar ar fi relansat cat de cat cacampionatu' si i-ar fi sters ranjetu' lu' țoțo...

» Post actualizat in 07 Oct 2018 19:38

Oricum e o gluma dintre cele mai proaste "competitia" asta. Mai au sa vina cu ventilator pt oo, in rest mufeaza la feonuri pe cotețele alea mai ceva ca la salonul de coafura si pana si pustii din competitiile suport par mai preocupati de cum le sta ciuful geluit cand isi dau jos castile. Ma uitam la podiumul gp3 precedent (etapa castigata de țoțo) si ce coafuri impecabile aveau copiii aia dupa 30 min de racing... Mi-e dor sa mai vad racing adevarat, dar nu prea mai e cazul, numa' strategii, management, drs

@john : Inteleg ce zici,dar nu a fost cazul,uita-te la manevra calcatului olandez ca sigur o gasesti pe youtube.Pe langa faptul ca se vede clar ce a vrut sa faca,la reluarea din masina se vede clar cum atunci cand il vede pe Kimi ca vrea sa treaca pe langa el brusc slabeste unghiul volanului facand masina sa mature asfaltul.

Plus ca la ce viteza avea el pe acea sicana nu a pierdut controlul ci pur si simplu nu s-a incadrat cu franarea si a iesit pe astroturf.La intrare era deplin stapan pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca Vettel nu a putut sta pe acel loc si pe apex si a iesit putin spre exterior

 

Pai e normal, doar se lansase de la 50m din spatele lui Verstappen. Si mai venea si pe interior - sansele sa si-o ia erau mai mari pentru Verstappen, dar a avut noroc.

» Post actualizat in 08 Oct 2018 16:37

Nuuuu,a fost curva,hai sa nu il scoatem basma curata.

M-am uitat din nou, cu viteza la jumatate si imi mentin parerea ca nu a fost cu intentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incidente de cursa ,dar in epoca adevaratului F1 i se platea cu aceasi moneda!

Acum toti sant fatalai,culmea ,chiar Max e cel mai cu sange in instalatie!

Restul numara banii si asculta strategiile!

Asa ca bine le face Max,da-i in kakat de pilotii pwli!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca boul baltii de wax nu a dat in aia argintii, macar ar fi relansat cat de cat cacampionatu' si i-ar fi sters ranjetu' lu' țoțo...

Pai nu i-a putut ajunge ca in mod clar ii curenta si pe aia daca ii prindea :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

f1 - motogp 1-0!

:bow:

Cursa nu a fost rea.Mai buna decat cursa de motogp,true.

 

Titlul s-a jucat,acum e doar o formalitate.Mister Mynele o sa isi puna al 5lea lantz de haur pe pept in acest sezon.

Avelo baftalo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...