Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

 

Kimi iesind cu noua Alfa Romeo...se pare ca am avut dreptate - sunetul ce trebuia sa apara odata cu inlaturarea mgu-h e hai sa zicem cu indulgenta cu 10-15 la suta mai puternic.Zero efect cu alte cuvinte.

Nu ca am presimtit eu in cafea dar e logic ca nu ai cum scoate sunet dintr-un V6 de 1.6 a carui turbina "toaca" tot sunetul iesit din supape,si care pe deasupra se mai si roteste la 8-10 mii rpm chiar daca  limita e la 15k dar asa e cand ai 4 motoare pe sezon,le dai mai incet ca sa nu crape nu?

Deci faza cu eliminarea mgu-h "pentru a imbunatati sunetul" a fost dupa cum am zis praf in ochii prostilor si o mare mana de ajutor data Hondei.Treaba haioasa e faptul ca Honda in mod sigur se va descurca sa o umple de sange cu succes si in anul de gratie 2019 :bounce:

Pa 2020 propun sa i se dea un fisier dwg cu toate sectiunile motorului de pe AMG W10 ca sa nu mai aiba neclaritati....ce draq,Honda'i Honda,ne batem joc sa ne incurcam acum intr-un amarat de V6 de F1?:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A apărut și Ferrari SF90 între timp.

 

racefansdotnet-20190215-091300-1.jpg

 

 racefansdotnet-20190215-093420-1.jpg

 

racefansdotnet-20190215-093320-3.jpg

 

Ochiul meu neavizat observă următoarele:

  • Aripă față radicală, cvasi identică cu cea de la Alfa Romeo. Scopul principal este devierea și "aruncarea" aerului în afara spectrului roților față.
  • Probabil cea mai mică priză de aer superioară de până acum, contrar trendului general: celelalte echipe încearcă să maximizeze intake-ul de deasupra capului pilotului și să minimizeze prizele din nacelele laterale. Ferrari face invers.
  • T-wing biplan destul de mare.
  • Datorită culorii negre, au reușit să ascundă bine complexitatea bargeboards-urilor și a turning vanes-urilor.
  • Endplate-urile aripii spate sunt foarte sculptate și intricate. Probabil cel mai complex design de până acum.
  • Așa cum a prefațat monopostul Haas, motorul Ferrari folosește o nouă configurație de evacuare pentru westgate-urile turboului, care sunt acum plasate deasupra evacuării principale. Au încercat configurația asta în antrenamente, la Hockenheim anul trecut dar nu au mai folosit-o de atunci.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata...gandit.Binoto e bun.Cica au dat cu vopsea mata fara lac pt ca lacul are cateva sute de grame in plus si vor sa elimine orice extra weight.

Eu insa am o presimtire rea in  legatura cu W10.Cred ca s.a terminat sezonul inainte sa inceapa.Sper insa sa ma insel.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inceput testele "pa" Barcelona.

Live timing

Detaliu de sidepod la Renault...mindblowing...bai la ce complexitate s-a ajuns...deasemenea lateralele aripii spate sunt ff complexe - au studiat ceva baietii.

Dzr-Ql1-ZVAAACsf-H-jpg-large.jpg

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Method said:

Detaliu de sidepod la Renault...mindblowing...bai la ce complexitate s-a ajuns

 

Zona bargeboards-urilor a devenit cea mai de interes pentru aero anul ăsta. Anul trecut limita de întălțime era mai mare, iar asta le făcea mai eficiente. Anul ăsta este nevoie de mai multă complexitate pentru a ajunge la același nivel de performanță.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important de notat că Renault și Mercedes au împărțit ziua între piloți. Astfel Renault a parcurs 109 ture în total, iar Mercedes 150 - lucru care-i pune pe locul 2 la numărul total pe echipe, la vreo 20 de ture de Ferrari. Încurajatoare fiabilitatea McLaren (aproape 120 de ture). Dezastru la Williams, care vor alerga abia de mâine după-masă. În cel mai bun caz.

 

Timpii nu spun absolut nimic deocamdată. Indicativ, timpul lui Vettel (1:18.1) este la două secunde de timpul de pole din 2018 (1:16.1).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True,au zis toti ca timpii nu sunt importanti.

Din cate a zis Ham,masina e diferita dar buna.Sa speram ca Ferrari va fi macar egal ca si performante,pt ca si echipa si pilotii AMG mi se par superiori.

Vettel la randul lui a zis ca totul mere struna.Om vedea.

Williams moare si ea?Ca am inteles ca au plecat sefii multor departamente,de abia pot termina masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Williams se pare că au avut probleme de design cu sistemul de frânare și și-au dat seama târziu, când au început să asambleze mașina. De-asta nu e gata încă.

 

6 minutes ago, Method said:

Sa speram ca Ferrari va fi macar egal ca si performante,pt ca si echipa si pilotii AMG mi se par superiori.

 

Ca echipă, Mercedes are coeziune și stabilitate. Lucru care lipsește la Ferrari. Ca piloți, nu mă pronunț.

 

Detaliu aero pe oglinzi la Red Bull:

 

DzwcNaRX0AAIzKl.jpg DzwcN7RXcAAILc7.jpg

 

În același timp, Ferrari a renunțat la oglinzile aerodinamice de anul trecut și au revenit la un design clasic. Le-au schimbat însă poziția, le-au pus mult spre exterior.

 

image.thumb.png.2821f519304f4a74fafc0ec0d40d16cf.png

 

Articol interesant de la AMuS despre importanța aripii față (subestimată se pare) în performanțele din acest an. Două abordări diferite:

  • Alfa Romeo, Ferrari, McLaren și Toro Rosso cu un design extrem al cărui scop este dirijarea cât mai acută a aerului în exteriorul roților față.

image.thumb.png.0a4e8393ef7c61f6ade8ef1508cad8be.png

  • Red Bull, Mercedes și Renault cu o abordare mai clasică. În plus, endplate-ul aripii la Mercedes este curbat spre interior - contrar celorlalte echipe:

image.thumb.png.cb2a9601b0fade5ec133074683161a37.pngimage.thumb.png.a042893085c72a312aaf2859708e88d3.png 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA,am vazut si eu treaba asta,sunt 2 solutii total diferite care se bat cap in cap.Unii arunca aerul pe dupa roti,cum ar fi logic in teorie,AMG efectiv il dirijeaza in roata ceea ce,iarasi in teorie,nu e benefic.

Vom vedea cine are dreptate in timpul sezonului..o echipa va imita pe cealalta si se va vedea solutia "castigatoare" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic update legat de cele două concepte de aripă față de la un reporter AMuS. Pe scurt: inginerii Mercedes s-au gândit și au testat soluția, dar și-au dat seama că se pierde prea mult downforce, așa că au abandonat-o. Sunt acum surprinși de faptul că Ferrari/Alfa Romeo/Toro Rosso au reușit s-o facă să funcționeze și în ceea ce privește apăsarea aerodinamică.

 

Oricum, nu cred că există o soluție magică și clar superioară. Aripile față sunt gândite să funcționeze cu întregul pachet aerodinamic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha,da,corect,un amanunt f important.

 

In alta ordine de idei,deja se pare ca sunt probleme(le stiute) :

Testing is well underway in Barcelona as the teams work out their new 2019 cars but an issue may have already arisen at Red Bull. According to some early rumours, the team is unable to run full power due to vibrations caused by the power unit.

According to ex-McLaren engineer Marc Priestley, the RB15 is currently dealing with a power unit issue caused by the level of vibrations caused by the team's new Honda power unit.

If the rumour is true, it has left Max Verstappen and Pierre Gasly down on power compared to their rivals and in need of a fix as the Red Bull team continues to get to grips with their new power unit partner.

A rumour that has existed for a while, both McLaren and Toro Rosso have reportedly had to deal with the same kind of issue in the past and it seems as though the Japanese manufacturer has been unable to find a fix to their problem.

While it is early in the season right now the team will be hoping the issue can be fixed before they arrive in Melbourne for the season opener next month. 

 

Max Verstappen,bine ai venit in minunata lume Honda...ii asteptam cu nerabdare vociferarile :crack:

....btw am citit ca Helmut Marko se lauda ca RBR e la ora actuala mai rapida ca Mercedes...asta ce-a fumat?Ei sa fie fericiti daca termina toate cursele din sezon si nu crapa cazanu' la fel ca TR anul trecut odata la 2 curse :crack:

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 20.02.2019 at 21:21, Method said:

btw am citit ca Helmut Marko se lauda ca RBR e la ora actuala mai rapida ca Mercedes

 

Unde? Nu am auzit despre așa ceva. A făcut o evaluare după a 3-a zi de teste parcă, unde spunea că "se pare că Ferrari ar avea cea mai rapidă mașină, iar RedBull ar fi puțin în fața celor de la Mercedes". Nu cred că e chiar de aiurea omul, până și un privitor ocazional își dă seama că nu ai cum să cunoști diferențele după câteva zile de teste. În cel mai bun caz o ordine aproximativă, dar și acolo e foarte greu. Nu se știe cât de rapid au mers fiecare și cu ce încărcătură de carburant.

 

Comparație între aripile față de anul acesta:

 

x16enrxs54i21.png

 

Și o aproximare făcută de către Autosport a timpilor pe care i-ar fi scos toți piloții cu C5 - cea mai aderentă versiune de gumă  (conform datelor de diferență timp/tur date de către Pirelli):

 

image.thumb.png.86d0c160485c7b1d1e15fec68430b6e4.png

 

Mențiune importantă:

 

Correcting the best lap times from the opening test as if everybody had used C5 tyres is simplistic, and does not produce a definitive picture of the competitive order. But it serves to highlight just how misleading this week's headline times were, as just changing one element of testing can completely transform the leaderboard. A tyre-'corrected' leaderboard also tallies with all the other available data and assessments that Ferrari holds an advantage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, PzKpfW a spus:

 "se pare că Ferrari ar avea cea mai rapidă mașină, iar RedBull ar fi puțin în fața celor de la Mercedes".

Nu mai gasesc articolul,dar ala da,ala era citatul.

Mie personal mi se pare penibil ca un om de f1 sa spuna asa ceva.

Cine nu cunoaste istoria e condamndat sa o repete.

In primul rand de ani buni AMG aplica tactica asta de a baga in ceata competitia facand long runs pe gume hard etc si nearatandu-si niciodata in teste adevaratul potential...de cel putin 2 ani la rand face treaba asta,a si zis seful de la Haas - e atat de usor de bagat "fraierii" in ceata : mape diferite pe motor si combustibil mult.Ori el,ditai patronul si implicat in F1,asa repede a uitat cine e AMG si cum domina ei copios din 2014 incoace?...si,ud tot,anunta "RB e putin in fata celor de la Mercedes"....shiiit....

Iar a doua problema,avand in vedere vestita fiabilitate Honda precum si cei vreo 60-70 de cai deficit fata de AMG in sezoanele trecute,e logic si normal sa se lanseze la asemena afirmatii?

 

Asa satul sunt de vrajelile astea...de cativa ani same shit...la inceputul sezonului care mai de care cu mari inovatii sperante masini declaratii etc etc si brusc dupa 2 curse ne trezim dur la realitate si #godbless.

Asa ca eu zic sa nu ne imbatam cu apa rece si cu redbull'ul lui Marko.Chiar mi-as dori sa ii faca Ferrari sa transpire anul asta.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și Mark Hughes de la MotorsportMagazine a ajuns la aceeași concluzie, după observații "educate" de la marginea circuitului:

 

Sebastian Vettel and Charles Leclerc were both delighted with the car, Vettel describing it as the best pre-season test he's ever experienced. Out on track, it looked as though it allowed them all sorts of liberties with Leclerc in particular often to be found experimenting with how late he could brake, how much kerb he could get away with. It was noticeable how much earlier than anyone else they get on the power, feeling the stability and going with it. In this way it was joining up the acceleration stretches between, say, the exit of Turn 1 and the beginning of Turn 2, visibly better than anything else. Vettel and Leclerc shared the car on each of the four days and were generally extremely evenly matched for pace – at around 0.4sec clear of the field when account was made for the tyre offsets.

image.thumb.png.73d113ed68590246d74454efc2b3cc75.png

 

Unsurprisingly, it would appear we have the same elite group of top three teams as in the last few seasons. Within that group Mercedes was never entirely happy with the balance of the new W10 and it was visible that it was keeping its drivers busier than the Ferrari. Two different versions of front suspension were tried but neither gave the car the balance Hamilton and Bottas sought. It would be no surprise to see a much-improved car next week after the boffins have analysed the results of this week.

 

Ce crede Scarbs despre diferitele abordări de aripi față:

 

image.thumb.png.e85c236ddaa105d160146f9b4f99528d.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.02.2019 la 11:23, PzKpfW a spus:

Și Mark Hughes de la MotorsportMagazine a ajuns la aceeași concluzie, după observații "educate" de la marginea circuitului:

 

Ce crede Scarbs despre diferitele abordări de aripi față:

Nu cred o secunda ca RB ar fi cumva in fata lui AMG,precum se speculeaza prin presa de specialitate.

Si as cadea in fiund stupefiat daca Ferrari ar arata ca are un edge cat de cat in fata aceluiasi AMG.

A zis Leclerc f bine : timpii nu conteaza deloc,nimeni dar absolut nimeni nu isi da cartile pe fata acum.Ori sa tragi in asemenea momente concluzii din astea "suntem in fata lui AMG",dupa 2 zile de teste,e deja pueril si optimist,drogat de optimist e musiu Marko.Pe la jum sezonului cand (probabil) o sa aiba toate motoarele explodate si o sa inceapa sa incaseze puncte de penalizare,mi-ar place sa ii dau atunci cu quote :crack:

Masina AMG as zice ca e 80% noua,si de aceea nu merg lucrurile rozee din prima.E o mica mare diferenta,Ferrari e o evolutie dupa cum zice Leclerc a celeei precedente.

Eu inca ma tem de AMG.Spun ca inca e nr.1 si acum cu o masina noua,s-ar putea sa continuie dominatia.Din pacate.Mi-ar place insa sa il vad pe #godbless luandu-si bataie runda de runda,dar foarte improbabil...

 

Scarbs probabil are dreptate.Deci cu alte cuvinte ce zice el e faptul ca e mai benefica acea "basculare" a aerului de pe aripa fata direct in gumele fata.

I donno,e ceva ce ma depaseste total,si cred ca pe mai toata lumea,ceea ce m-a intrigat insa a fost faptul ca AMG au ridicat din sprancene foarte mirati cu aripa Ferrari pe stilul "noi am incercat aceeiasi treaba si nu ne-a iesit,cum draq le-a iesit la astia?",iar Toto era destul de ingrijorat de treaba aia,inseamna ca e ceva acolo.Cu alte cuvinte ca e o solutie mai avantajoasa pe care AMG nu a putut sa o aplice.Se teme ca probabil ii va penaliza treaba asta de-a lungul sezonului....asta vis-a-vis si de ce vorbeam noi despre solutii superioare etc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Method said:

Masina AMG as zice ca e 80% noua,si de aceea nu merg lucrurile rozee din prima.E o mica mare diferenta,Ferrari e o evolutie dupa cum zice Leclerc a celeei precedente.

 

Ambele monoposturi sunt evoluții ale celor de anul trecut. Mai mult, Mercedes au fost mai conservatori și au rămas fideli conceptului pe care-l folosesc de câțiva ani deja: cred că este cam singura echipă care merge cu un rake foarte redus. RedBull și Ferrari au ajuns deja la extrem. Iar un rake mare, deși are dezavantajele lui, pare să fie ceva pozitiv anul acesta, maximizând efectul aripii față.

 

1 hour ago, Method said:

Scarbs probabil are dreptate.Deci cu alte cuvinte ce zice el e faptul ca e mai benefica acea "basculare" a aerului de pe aripa fata direct in gumele fata.

 

În exteriorul roților față. Pentru a avea cât mai puțină rezistență aerodinamică.

 

Pare din ce în ce mai clar că tipologia asta de aripă față este mai bună. Și Toto spune că există posibilitatea să urmeze calea asta. Ar fi un mare setback pentru ei. La fel de interesantă partea asta:

 

We have gone longer than the other teams [se referă la ampatament]. We have never had rake in the car compared to some of the other teams. It is not because we believed our concept was superior in every angle, but we believe that the whole car power unit package was the best for us that way.

 

Rămâne deci de văzut. Încep iar testele mâine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Pare din ce în ce mai clar că tipologia asta de aripă față este mai bună. Și Toto spune că există posibilitatea să urmeze calea asta. Ar fi un mare setback pentru ei.

Deci am putea spune ca e o solutie superioara,nu? :P

Desigur insa,cei de la AMG sunt destul de vizionari sa nu se incapataneze in prostie si sa adopte acea solutie daca ea se dovedeste a fi mai avantajoasa,in ciuda faptului ca asta i-ar penaliza initial.Ca de obicei neamtul e metodic.

 

Interesant acest garaj :

52898459-2229476170645774-73766403599058  12.jpg

 

13.jpg  14.jpg

 

 

Nu am stiut ca powertrain'ul de la masina AMG de Formula-e provine din ceea ce au facut ei in F1,interesant.Chiar ca e laborator de testare.Impresionant.

Update

.... eu cand am zis sa nu ne imbatam cu apa rece....in prima zi al celui de-al 2lea test,AMG brusc a adus "a heavily updated car with upgrades to the nose, front wing, floor, sidepods and t-wing to name a few."

D0UWgJyXcAE8edB?format=jpg&name=medium   D0UWhbHXgAEYCFw?format=jpg&name=medium

 

Ba nene,cum au scos ei ditai upgrade'ul in cateva zile....pfff ce chestie....

Daca nu il tineau la dospit special sa arunce praf in ochii fraierilor,daca nici asta nu a fost manevra...aduc masina blank fara aero la primul test si testeaza doar partea motor(nou da?)-cooling etc etc si la al 2lea test poc pachetul complet.

Pai nu e musiu Helmut Marko un mare gugustiuc ca a muscat-o?Pt el gata,deja erau la bataie Ferrari cu RB,AMG ce mai,era in spate,nici nu mai avea rost sa ii aduca in discutie este?

Pfff,eu ce tot ziceam - cand te-ai fript din 2014 efectiv in fiecare an cu ei,sa suflam si in iaurt in legatura cu Mercedes,na poftim acum !

#godbless si anul asta i'm afraid

Vettel surprised by extent of Mercedes upgrades

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 25.02.2019 at 22:05, Method said:

Ba nene,cum au scos ei ditai upgrade'ul in cateva zile....pfff ce chestie....

 

Nu l-au scos în câteva zile, era pe țeavă. Lucrează la el din ianuarie, doar că nu a fost gata pentru prima săptămână de teste. Asta nu-l face însă neapărat mai bun. E doar o variantă. Sunt sigur că echipele mari (Mercedes, Ferrari, RBR cel puțin) vor veni la Melbourne cu upgrade-uri noi pe care nu le vom vedea la teste. În momentul de față, track-time-ul contează cel mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...