Sari la conținut

Formula 1


Jorge Lorenzo

Postări Recomandate

Dar de baietii astia 2 ce zici?

 

'89: Prost intra in Senna; abandoneaza amandoi**; Prost castiga titlul.

 

 

On lap 46 with seven to go, Senna pitched his McLaren down the inside of Prost’s at the Casio Triangle chicane. Prost lazily pulled this car into the path of Senna’s, and the two slid gracelessly out of the race with interlocked wheels. Though Prost later proclaimed his innocence, the replays attested to his guilt – in no way had he tried to take the corner. As Keke Rosberg put it, "you could tell Alain had never done anything like that in his life – he did it so badly!" It was the first time a Formula One championship was decided by one driver deliberately crashing into another.

 

'90: Senna intra in Prost; abandoneaza amandoi; Senna castiga titlul.

 

http://youtu.be/SvSgJDIsRnc

 

Prost may have reflected before the start that, having deliberately run into Senna to win the championship the year before, he could expect the Brazilian to return the favour under the same circumstances. But he probably did not expect that not only had Senna indeed drawn this conclusion, but that after the row over moving the pole position Senna was convinced that he was the victim of a conspiracy, and vowed not to let Prost pass through the first corner in the lead under any circumstances. Sure enough, Prost drew ahead at the start on the grippier side of the track and Senna hurled his McLaren down the inside of the Ferrari, sending both cars spinning into a cloud of dust at 200 kph (130mph).

 

Morala: genul asta de lucruri se va intampla tot timpul, mai ales cand e campionatul in joc.

 

**Senna nu a abandonat oficial. A continuat si terminat cursa, dar a fost descalificat.

 

 

 

 

La aceea cursa Senna a fost exceptional. A fost lovit de Prost, a iest in decor, a reintrat in cursa cu ajutorul comisarilor de cursa care l-au impins, s-a dus cu masina pana la boxe, i-au schimbat mecanicii partea din fata a masini, apoi a facut o cursa fantastica. In ultimul tur l-a depasit pe Nannini, liderul cursei ... si a castigat aceea cursa. Teoretic, trebuia sa fie campion mondial. Dar din pacate a fost acuzat ca a scurtcircuitat o sicana la reintrarea pe pista (lucru real), si i-a fost "retrasa" victoria. Nu cred ca vom mai avea vreun pilot ca Senna vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Teoretic, trebuia sa fie campion mondial.

 

Nu neaparat.

Era penultima etapa a sezonului. Prost avea 16 puncte avans fata de Senna. Chiar daca ar fi castigat la Suzuka, ar mai fi avut 6 puncte de recuperat, iar la Adelaide (ultima etapa) nu a punctat niciunul dintre ei: Prost a refuzat sa concureze datorita conditiilor meteo, iar Senna a fortat inutil si a intrat in Brundle. Chiar daca i se acorda lui Senna victoria in Jponia, Prost tot ar fi fost campion pentru 6 puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca a aparut filmul Rush in cinematografe. E super, l-am vazut aseara. Daca nu stiti despre ce e vorba, cautati trailer pe youtube. E despre rivalitatea dintre Niki Lauda si James Hunt. Actorii sunt de nota 10 si ii interpreteaza extraordinar de bine pe cei doi piloti.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam nasol daca stii dinainte ce s-a intamplat in sezonul 1976, dar vreau neaparat sa-l vad si eu.

 

Sa stii ca tot o sa iti faca placere sa te uiti, fiindca sunt relatate mai in detaliu evenimentele, si sunt multe lucruri pe care cel putin eu nu le cunosteam. Chiar daca in mare stii de accident si cine a luat campionatul, o sa vezi ca e interesant.

 

Sunetul face toti banii :) Mai ca iti vine sa iti pui dopuri de urechi cand auzi motoarele monoposturilor... parca ar fi langa tine. Striga unu' in sala cand am fost eu: "dati-l ba mai incet !!" :D Apropo, actrita care joaca rolul sotiei lui Niki Lauda, e romanca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ca a aparut filmul Rush in cinematografe. E super, l-am vazut aseara. Daca nu stiti despre ce e vorba, cautati trailer pe youtube. E despre rivalitatea dintre Niki Lauda si James Hunt. Actorii sunt de nota 10 si ii interpreteaza extraordinar de bine pe cei doi piloti.

 

De un an il tot astept.

 

In alta ordine de idei : http://www.f1today.net/en/news/red-bull-mimics-blown-diffuser-through-engine-mapping

Se speculeaza ca RedBull ar folosi un blown-diffuser,dar cu ajutorul engine-mapping-ului.

Intr-adevar,masina lui Vettel suna exact ca si cand ar avea blown-diffuser,clipul aici (e prima) : http://autosprint.corrieredellosport.it/2013/09/30/sentite-il-rumore-del-motore-di-vettel/10584/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De un an il tot astept.

 

In alta ordine de idei : http://www.f1today.net/en/news/red-bull-mimics-blown-diffuser-through-engine-mapping

Se speculeaza ca RedBull ar folosi un blown-diffuser,dar cu ajutorul engine-mapping-ului.

Intr-adevar,masina lui Vettel suna exact ca si cand ar avea blown-diffuser,clipul aici (e prima) : http://autosprint.corrieredellosport.it/2013/09/30/sentite-il-rumore-del-motore-di-vettel/10584/

 

E plauzibil (Mercedes a incercat ceva similar in 2012), dar cred ca e mai mult o speculatie care a luat nastere din suspiciunile lui Minardi. Presa italiana abia a asteptat un asemenea "ciolan".

Daca treaba e totusi reala, ma intreb de ce n-ar folosi-o si pe masina lui Webber. Pana la urma nu e nimic ilegal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate,trebuia sa se auda si pe masina lui Webber.Nu cred ca au pus-o doar pe masina lui Vettel,nu ar avea motive pt asemenea treaba.Desi niciodata nu poti fi sigur.

Oricum,daca ai ascultat clipul acela,sunetul e identic unui blown diffuser.

Eu totusi nu inteleg mecanismul : bine blown diffuser am priceput,la luarea piciorului de pe accel motorul ramane in gaz pt ca aerul din evacuari sa bata in continuare pe aripioare si sa-i dea apasare.Dar daca s-a interzis acea treaba,cum pot s-o faca legal din mapari?Nu prea pricep.

Ce nu pricep iarasi e de ce restul echipelor sunt efectiv intepenite fata de Redbull la asemenea treburi,bine,probabil ca nu prea le mai pasa pt ca deja s-au axat pe masinile din 2014...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method: si eu am auzit de-acum ceva timp un sunet ciudat la RedBull, asemanator cu blown diffuser. Chiar ma intrebam "astia n-aud cum face masina aia a lui Vettel?". Am vrut sa scriu si aici despre asta, dar am zis ca poate am eu greieri in cap si asa trebuie sa faca monopostul de F1. Totusi, sunetul nu e nici pe departe identic cu cel care era cand aveau blown diffuser (

). Atunci sunetul masinilor (mai ales ale celor de la Redbull) era demonic :) Acum, doar cateodata se aude ceva asemanator, dar la o intensitate muuuult mai mica.

 

Eu nu sunt sigur insa ce anume producea sunetul de "blown diffuser". Am inteles principiul - se folosesc de gazele de evacuare pt downforce chiar si cand se franeaza. Insa eu credeam ca pentru a avea un flux puternic de gaze de esapament, tot din maparea motorului se facea treaba asta. Mai exact, credeam ca se injecteaza in continuare o anumita cantitate de combustibil fara sa fie aprinsa in camera de ardere, urmand ca acel combustibil sa iasa pe evacuare si sa se aprinda acolo (datorita temperaturii), generand astfel gaze folosite in continuare in diffuser. Si de aici credeam eu ca provine acel sunet. E corect ceea ce spun?

 

Acum, daca Redbull foloseste din nou o mapare asemanatoare, nu ar trebui sa fie neregulamentara?

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)

Oricum,daca ai ascultat clipul acela,sunetul e identic unui blown diffuser.

Eu totusi nu inteleg mecanismul : bine blown diffuser am priceput,la luarea piciorului de pe accel motorul ramane in gaz pt ca aerul din evacuari sa bata in continuare pe aripioare si sa-i dea apasare.Dar daca s-a interzis acea treaba,cum pot s-o faca legal din mapari?Nu prea pricep.

Ce nu pricep iarasi e de ce restul echipelor sunt efectiv intepenite fata de Redbull la asemenea treburi,bine,probabil ca nu prea le mai pasa pt ca deja s-au axat pe masinile din 2014...

 

Confunzi putin conceptele:

 

1. Exhaust blown diffuser (EBD) este un sistem de diffuser care a aparut dupa interzicerea DDD-ului (double deck diffuser) in 2011. Efectul lui este similar (desi mult mai redus) cu cel al unui DDD. Se foloseste de gazele de esapament ca sa creeze portanta. Mai multe detalii tehnice si o explicatie elaborata gasesti aici.

2. Aggressive off-throttle engine map este un mapping al motorului gandit in asa fel incat acceleratia sa ramana deschisa (intr-o anumita masura) chiar si cand pilotul nu apasa pedala. Scopul este de a creea mai multe gaze de esapament care sa faca acel EBD mai eficient.

 

Cateva explicatii:

- EBD-ul a aparut oarecum logic ca evolutie aerodinamica dupa ce DDD-ul a fost interzis si a fost o solutie adoptata de majoritatea echipelor inca de la inceputul lui 2011. DDD-ul a fost un "loophole" gasit de inginerii de la BrawnGP si care le-a furnizat un avantaj clar in 2009 cand au castigat si titlul. Pentru toti ceilalti era o solutie greu de adaptat si presupunea regandirea masinii in intregime, pentru ca sistemul strabatea tot sasiul pe dedesubt. EBD-ul in schimb a fost aplicat de aproape toate echipele inca de la inceput de 2011, diferentele de performanta constand in maniera mai mult sau mai putin eficienta a implementarii, adica de dirijare a gazelor spre diffuser;

- Unele echipe (Mercedes, RedBull) au vrut sa duca conceptul mai departe folosind un "Aggressive off-throttle engine mapping" asa cum l-a botezat oficios FIA. Cei din federatie si-au dat seama de "problema" si au incercat sa le scoata din joc prin mai multe modalitati, punand mai multe limitari, dar nu au cum sa faca engine mapping-ul ilegal.

- Revenind la EBD: este folosit si azi, desi FIA a incercat sa ii reduca importanta prin mai mutle mijloace. In 2012 regulile dictau ca ultimii 15cm (parca, nu mai stiu exact) din evacuare sa fie orientata in sus, la X grade fata de orizontala. Echipele au "ocolit" legal regulamentul folosindu-se de efectul Coanda: gazele calde, desi ies dintr-o evacuare orientata in sus, se "lipesc" de caroserie si sunt directionate prin niste elemente aerodinamice tot in jos, spre diffuser. Mai multe despre "evacuarea Coanda", aici.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham,deci engine-mapping-ul pt a crea acel efect nu e interzis.Dar stiu ca spuneau astia de la FIA ca accel trebuie sa fie doar la 5% maxim deschisa atunci cand nu e actionata.Ori ce se aude acolo nu e 5% clar.Bine,acum normal ca e o zona gri,pt ca accel nu scade de la 100% la 5% instant,si poate pe aceasta revenire la "relanti" daca ii putem spune asa se joaca cei de la redbull.

Oricum,cert e ca nici una din celelalte echipe nu are acest sunet.Si nici motorul nu putem spune ca face asa,pt ca e motor renault care e folosit si de alte echipe.

Sunt convins ca e o mare smecherie acolo,mai ales la ultima cursa s-a vazut ca RedBull cu Vettel sunt in alta liga,si o alegere/protejare coresp a gumelor foarte buna sau ceva asemantor nu cred ca ii putea da acel avantaj.Iarasi,dupa cum am mai spus,Vettel e un pilot foarte rapid,dar nu e chiar asa rapid.Undeva acolo iar si-a bagat Newey coada.De fapt mai degraba capul :P.

Nu ma deranjeaza faptul ca RedBull/Newey au gasit o solutie/portita,etc prin care poate face masina mai rapida,bravo lor,ma deranjeaza faptul ca restul echipelor dorm.

Bine,pe de alta parte,pana miros ei ce-a facut Newey,pana reproduc,pana testeaza,pana pun in practica,e cale lunga si campionatul e aproape gata si Vettel e mult in fata.Si 2014 bate la usa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut si eu Rush, exceptional filmul, m-a prins asa mult povestea ca mai sa plang la unele faze, in special la partea cu revenirea lui Lauda. Zei ai motorsportului adevarat, nu ca acum cu 100 de calculatoare si cipuri si senzori! ! !

 

Apropo de chestia asta, cu cipuri si senzori... ma uitam pe youtube zilele trecute la un clip in care se incalzea motorul masinii care a fost a lui Senna in 1986, un Renault V6 turbo (JPS Lotus Renault). Tragea mecanicul cu mana de o maneta acolo la motor si se ambala. Apoi am cautat si incalzirea unui motor de generatie noua, un V8. Mi-a aparut tot un monopost Lotus, doar ca de data asta statea omu' pe un scaun cu laptopul in fata, si ambala motorul masinii apasand cu degetul pe un buton la laptop :D Clipurile le pun mai jos:

 

V6 Turbo 1.5

 

V8 2.4

http://www.youtube.com/watch?v=BVbXAyBxUc8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bombe pe roti erau masinile de F1 in prima era turbo. Regulile erau mult mai putin stricte.
In jur de 550kg si 1000+ de cai (1400cp pentru motorul BMW, in configuratie de calificare). Si asta in masini cu o aerodinamica si suspensii mult sub ce avem astazi.
Circ - in sensul bun.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,e foarte bun acest reportaj :

 

Hamilton in McLaren-ul turbo al lui Senna (parca ultima masina din era turbo).A fost foarte tare,a condus-o,i-a placut f mult,banuiesc ca are acel umf de putere colosal,siguranta pwla,zbarnaiau plasticele pe ea,a fost foarte funny cand a fost intrebat daca ar putea sa mearga la limita in cursa cu o asemenea masina : "pfff,no way,forget about it". :D

 

coment :

one handed, no power steering, no traction control, no seat belt, no fire suit, no stability control... like a boss.

 

 

Deh,unu era Fangio.

Am vazut niste documentare despre el,Stirling Moss spunea ca era extraordinar cum putea duce masina imediat la limita.Deci se urca in ea,masina noua,n-o cunostea si in juma de tur era in blana cu ea.Nici o perioada de acomodare,nimic,pedala la podea.Si pe acele masini care erau extrem de puternice si cu rotitele alea de bicicleta.Big cohones.Cred ca batranu' avea in cockpit loc mai mare facut special sa-i incapa oole :D

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa avem iertare, dar aceeia erau adevaratii piloti. Ayrton Senna, Alain Prost,Nigel Mansell, Nelson Pique, Gilles Vilneuve.... Cei de azi nu se apropie de ei! Cine isi mai aduce aminte de finalul cursei de la Monaco 1992? La finalul acestei curse Mansell era epuizat, nu se mai putea tine pe picioare ...

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa avem iertare, dar aceeia erau adevaratii piloti. Ayrton Senna, Alain Prost,Nigel Mansell, Nelson Pique, Gilles Vilneuve.... Cei de azi nu se apropie de ei! Cine isi mai aduce aminte de finalul cursei de la Monaco 1992? La finalul acestei curse Mansell era epuizat, nu se mai putea tine pe picioare ...

 

Da,intr-adevar,in acea perioada sf anilor '80 si inceputul anilor '90 erau niste piloti extraordinari cum probabil nu vor mai fi vreodata,Senna in opinia mea a fost ceva out of this world.

Bine,faptul ca Mansell nu se mai putea tine pe picioare,Mansell era un pilot foarte talentat,insa nu prea se ducea pe la sala.Pregatire pwla,merea din talent.Vorba lui Coulthard,venea la teste,dadea 2-3 ture,scotea un timp bun si dupa aia o taia la golf.Motivul pt care a plecat de la Williams este ca Frank s-a enervat si l-a dat afara dupa ce la inceputul sezonului nu a mai incaput in masina :D.(bine,dupa aia s-a dus peste ocean si asa grasutz cum era,a luat 4 campionate in Indy daca nu ma insel,deci era gras,nu si prost).

Deci faptul ca Mansell era epuizat dupa ce l-a calarit Senna si mai ales la Monaco nu ma surprinde.

Masinile erau mult mai greu de condus decat cele actuale si pe deasupra nici nu prea se pregateau ei fizic ca acum,Lauda putin dar mai apoi Senna a adus in F1 aceasta pregatire fanatica dpdv fizic si mental,pe care Schumacher a dus-o la nivelul perfectiune (l-a vazut cineva pe Schumacher surmenat dupa vreo cursa?ca eu nu-mi amintesc)

 

La ora 20 a inceput documentarul "Senna" pe HBO. Pt cei care-l pierdeti, o sa-l mai reia ( e premiera)

 

Da,e cam demulticel acel documentar,banuiesc ca l-a vazut toata lumea,daca nu,ar trebui ca cei pe care ii pasioneaza fenomenul F1 sa-l urmareasca macar odata.

Se poate descarca linistit de aici : http://thepiratebay.sx/search/senna/0/7/200

Titrari gasiti pe titrari.ro,sau daca nu dati un pm si va dau eu

 

In alta ordinde de idei,Korea 2013,FP1&2,Hamilton cel mai rapid.

A avut si o declaratie fata de performanta lui Vettel de la Singapore : “If you look at their onboards, he’s on the power, full throttle at least twenty metres before everyone else which is a huge advantage. There’s nothing we can really do, we’re always asking for rear downforce, always want to be able to get on the power sooner. But the last time I was able to put the pedal down that quick was what, 2007, 2008? 2007 when we had traction control, so it’s a lot different.”

Deci baiatul are mult mai multa apasare pe spate decat restul daca poate da gaz cu 20m inaintea celorlalti.Deci s-ar putea ca speculatiile privind blown-diffuserul daca pot sa-i spun asa (desi nu e un blown-diffuser) sa fie foarte intemeiate.

Balaria de Massa da de inteles ca ar fi gasit un loc de la anul intr-o echipa bunicica.Sper sa nu fie cazul,sper sa lase draq locul vreunui pust talentat,ca lui i-am vazut talentul destul,e de-ajuns,la revedere.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma trezesc eu azi pe la 10 :D si ma uit la program sa vad cand incep antrenamentele. Scria ca Practice 3 incepe peste vreo 18 ore... wtf, cand au avut loc primele doua antrenamente? dupa aia mi-am adus aminte ca e in Korea, si asta inseamna ora Romaniei foarte dimineata :) Maine incerc sa ma trezesc macar la 8, sa prind calificarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...