Jump to content

Rucar-Bran stare drum

Recommended Posts

BV-Bran - gropi, denivelari

Bran - granita cu judetul AG - stare buna, foarte buna

De unde incepe judetul AG, gropi, foarte prost la Podul Dambovitei (gropi, denivelari, nisip), dar se poate merge cu 40-50km/h (cu atat am mers eu pe naked).

Pana la Dragoslavele (dupa Rucar) e plin de gropi apoi din Dragoslavele pana in varf la mausoleu e ok

la coborare in Campulung iar mai e denivelat, nisip

Campulung-Pitesti - gropi pe alocuri, unele zone reparate

Per totat acceptabil, cu adaptarea vitezei la gropile gasite...

Drum bun!

Edited by ruxi2k
Guest MosRahao

comparat cu alte drumuri din RO, starea lui e mediu + . poate fi parcurs fara probleme cu orice motocicleta insa nu permite o abordare "in fortza". atentie deosebita la nisip, aflat in toate curbele.

... nu permite o abordare "in fortza". atentie deosebita la nisip, aflat in toate curbele.

Pe portiunile cu asfalt bun nu am observat nisip si chiar i-am dat mai tarisor prin cube. Problemuta a fost putin ca era destul de frigulet (acum vreo 2 saptamani) pe acolo chiar si ziua si simteam cum mai pleca usurel spatele cand fortam :D

Edited by Cap0ne

De unde incepe judetul AG, gropi, foarte prost la Podul Dambovitei (gropi, denivelari, nisip), dar se poate merge cu 40-50km/h (cu atat am mers eu pe naked).

Pana la Dragoslavele (dupa Rucar) e plin de gropi apoi din Dragoslavele pana in varf la mausoleu e ok

Drum bun!

Nu zic cu parere de rau, dar de cand nu ai mai fost prin zona aia ? Eu am fost in 2010 si era asfalt nou in zona unde sunt serpentinele, Dragoslavele spre Rucar, stiu ca am dat si peste zone proaste, mai aprope de Campulung. Chiar m-am uitat si pe Google street si pare bun. De la Brasov pana la Rasnov e super drumul, pe la Poiana Brasov, de la Rasnov e cam prost pana la Bran. Poate ai si dreptate, dar zona o tin inca minte :)

Eu stiam ca sunt gropi si nisip si pe 9 august cand am fost pe acolo am mers cu atentie dar nu am vazut nimic decat drum bun si reparat din Bran pana in Campulung. Nimic de obiectat. Drumul rau e din Rasnov pana in Bran.

nu trebuie s-o luati in nume de rau, o gasesc nostima...

ar trebui si coordonatele GPS ale gropilor si locurilor in care este nisip, :)

ce naiba? voi mergeti noaptea? nu va uitati pe jos? sau va pregatiti de-acasa?

daca apare si o balta undeva pe sosea, ce faceti?

salutare+mersi de pareri

Vad ca destul de multi ati spus ca sunt si portiuni cu gropi..am pasager cu dureri de fund momentan, asa ca renunt la idee in favoarea DN1 (unde stiu sigur ca drumul e bun)

Mersi pentru info+noroc!

Mergi linistit, nu-s gropi si nici nisip, o singura portiune de 3-400 de metri e mai nasoala, la iesire din Podu Dambovitei si coborare spre Rucar, sunt niste denivelari la nivelul solului - alunecari de teren. In rest, drumul e chiar ok, 2-3 gropi mici oi putea si tu sa le ocolesti.

Cat despre bagatori in seama care scriu tampenii, numa - numa sa-si promoveze produsele, numai de bine.

Gropi si nisip. Trebuie mers cu atentie.

bati campii.

drumul este exact cum zice m72ihai. singura portiune unde trebuie sa incetinesti este zona de la intrarea in Podul Dambovitei si Rucar. sa zicem pana la iesire din Rucar. In apropierea fabricii de ciment ar mai fi drum putin surpat in rest drumul e bun.

nu stiu de unde scot unii ca drumul e nasol. ultima data cand am fost pe acolo a fost weekendul trecut.

poza din "parcarea" de langa mausoleu' . am si filmat drumul dar n-am timp acum sa il pun pe net.

1238234_10152177460589908_516409000_n.jp

Eu stiam ca sunt gropi si nisip si pe 9 august cand am fost pe acolo am mers cu atentie dar nu am vazut nimic decat drum bun si reparat din Bran pana in Campulung. Nimic de obiectat. Drumul rau e din Rasnov pana in Bran.

atat de rau incat eu ii dau 180 intotdeauna pe acolo :)

..voi cu ce mergeti de vi se pare drumul atat de rau ?

pe la min 19 cred ca sunt pe bucata aia "rea" cum vii dinspre rasnov . asta e un film din primavara. am mai multe filme pe traseul ala. o sa le pun saptamana viitoare

Edited by Kali
Limbaj neadecvat

Drum bun!

Mai bine de atat nu se putea descrie. :10: Am fost si eu acum 2 saptamani cu cruiser-ul meu si se poate face fara probleme,doar ca trebuie atentie in anumite zone.

• Admin

Majoritatea romanilor sunt un popor sensibil prin venele carora curge sange albastru, de-aici jena multora la fiecare bob de mazare pe care-l simt de sub 7 saltele..

Nu mai conteaza frumusetile naturii, mirosul fanului cosit, vacile si oile de pe pasunile verzi si mirosul balegii..important este ca drumul nu este sticla, daca sunt 5 gropi si 8 denivelari intr-o suta de kilometri nu ne mai aventuram, stam acasa, la Antena 3..

In timpul asta, pe toate drumurile astea circula strainii cu motocicletele lor, ca exemplu majoritar pe transfagarasan sunt polonezii, cehii, nemtii..dar astia nu merita luati in calcul, sunt bogati, isi cumpara motociclete noi dupa ce le distrug pe drumurile noastre..

Vorba cantecului..tara te vrea prost..

Edited by l.u.v

Eu nu inteleg de ce se irita lumea. Mai ales aia care nu contribuie. Oameni diferite, motoare diferite, perceptii diferite. Omul a cerut niste pareri, cei care au fost le-au dat, pareri diferite, dosuri diferite, motoare diferite. Initiatorul a tras o concluzie.

Fan cosit?

oameni buni, am fost pe bran-rucar :D

ce sa zic..de la bran dupa moeciu sunt curbele alea smechere si asfalt impecabil dar dupa ce s-au terminat alea a inceput un sir INTERMINABIL de localitati de m-a luat boala rea!

in acele localitati drumul era cam naspa (nu erau gropi ci denivelari). (eram deja cam obosit dupa TF cu pasager :D )

bonus - mi-a si intrat o viespie / ablina in cizma si m-a-ntepat! (sa mai pipereze treaba...)

drumuri bune!

Majoritatea romanilor sunt un popor sensibil prin venele carora curge sange albastru, de-aici jena multora la fiecare bob de mazare pe care-l simt de sub 7 saltele..

Nu mai conteaza frumusetile naturii, mirosul fanului cosit, vacile si oile de pe pasunile verzi si mirosul balegii..important este ca drumul nu este sticla, daca sunt 5 gropi si 8 denivelari intr-o suta de kilometri nu ne mai aventuram, stam acasa, la Antena 3..

In timpul asta, pe toate drumurile astea circula strainii cu motocicletele lor, ca exemplu majoritar pe transfagarasan sunt polonezii, cehii, nemtii..dar astia nu merita luati in calcul, sunt bogati, isi cumpara motociclete noi dupa ce le distrug pe drumurile noastre..

Mare dreptate ai....

• 2 weeks later...

Edited by Kali, 16 September 2013 - 09:08 PM.

Limbaj neadecvat

Kali, te-a lovit asa dintr-o data simtul justitiar ?

poate pui la loc si linkul cu filmuletul pe care l-am pus si in care se vedea starea drumului sau asta nu te-am interesat prea mult.

Ai V-Strom deci simti mai putin denivelarile dintre Bran si Rasnov. Pe un naked se simt altfel, pe un sport nu mai spun. De fapt sunt gropi plombate. Oricum, poti un 110-120 cu naked, dar cu clantanit de dinti.

starea drumului conteaza mai mult sau mai putin in functie de categoria motocicletei, ar trebui sa stii asta ;)

de-aia nu iesi cu chopperul pe camp (cred ca nu era nevoie de completarea asta, dar na, sa fiu eu impacat ca e clar :) )

+ sa nu comparam excursii f lungi (vezi strainii) cu mini-excursii din tara.