Sari la conținut

top drumuri virajate bucovina.


MVA
 Share

Postări Recomandate

Salut, intentionez in cateva zile sa vizitez zona.

 

ma intereseaza sa stiu de la voi, cei din zona, cele mai bune drumuri de prin munti din zona.

prin drumuri bune eu inteleg:

1-asfaltul bun

2-sa fie virajat

3-peisaje

4-eventual s cum e cu aglomeratie

 

pana acum eu m-am hotarat sa merg pe la tihuta si pe la bicaz.

pe maps vad si alte drumuri aparent frumoase.

astept opinii/pareri.

 

mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, urmareste harta din urmatorul link: http://www.openmap.ro/moto/ si vezi acolo starea drumurilor in functie de codul de culoare.

Oricum, drumul E58 Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita, consider ca este cel mai misto drum de la noi din tara, mai ales pentru o motocicleta cum ai tu.

Daca vrei sa mai incerci un drum care sa intruneasca urmatoarele conditii: 1. peisaje 2. sa fie virajat 3. starea asfaltului, iti recomand DN17A Sadova - Sucevita.

Inca un lucru foarte important, te-ai uitat de curiozitate care este starea vremii pentru zilele urmatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus,

 

Daca vrei sa faci ceva mai "off the beaten track" dar cu drumuri bune spre bunicele dar cu un peisaj bestial, ti propun 2 variante depinde de timpul tau.

 

Traseu 1: ( cam o zi intereaga de mers super lejer, admirind, poze, mincare, vizitat etc)

Cum mergi de la cimpul lung moldovenesc spre pasul mestecanis, la iesirea din cimpu faci dreapta spre Sadova. Dupa care Sadova- vatra moldovitei-sucevita- marginea- solca- cacica- paltinoasa-gura humorului. E super mega bestial nemaipomenit de frumos traseul. Cred ca cel mai fain din tara.

 

traseu 2 ( daca ai mai putin timp)

 

Cum mergi dinspre cimpu spre pasul mestecanis, la iesirea din Pojorita, chiar imediat dupa bariera de cale ferata faci dreapta. spre fundul moldovei. si mergi pe el tot innainte pina ce ajungi la granita cu ucraina. Si varianta asta e superba dar vezi ca e un pic mai salbateca ( nu ai nici o benzinarie, mai ai portiuni de 200-300m, cind drumul e mai prost spre foarte prost) dar peisajul....

Faza mai nasoala la drumul asta e ca tot pe el tre sa te intorci. nu ai bucla ( poate pe la ucrainieni sa te intorci si sa ajungi cumva in radauti, dar nu am trecut granita si nici nu am chef sa o trec)

 

Daca cele 2 trasee propuse nu te atrag, zi-mi ( aici sau pe pm) si iti mai propun. Stiu cam fiecare piatra si curba dintr-o raza de 100km de cimpul lung moldovenesc;-)

Bafta.

PS pacat ca nu sint in tara ca te-as fi primit la mine la casa la o bere rece si un gratar ceva.

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa mai incerci un drum care sa intruneasca urmatoarele conditii: 1. peisaje 2. sa fie virajat 3. starea asfaltului, iti recomand DN17A Sadova - Sucevita.

Aceeasi parere...Sadova-Vatra Moldovitei-Sucevita-Marginea-Solca-Cacica-Varful Dealului-Paltinoasa....

Partea dintre Sadova si Marginea nu e foarte circulata, asfalt destul de bun, dar sunt unele portiuni umede din cauza altitudinii si padurii. portiunea Marginea-Paltinoasa are trafic insa drumul e in stare excelenta (ai grija la virajele de la Varful Dealului).

Pe traseul asta ai si multe obiective turistice!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la cheile bicazului asfaltul nu e chiar bun insa privelistea e faina

daca mergi usor cu siguranta te vei bucura de peisaj valabil si pentru bicaz-coada lacului



dinspre bucuresti iti recomand acest drum proaspat asfaltat si putin circulat

http://goo.gl/maps/PfNAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campulung Moldovenesc - Vatra Dornei - Bistrita e cartush....asfalt bun, curbe, peisaj ce vrei tu...vatra dornei bicaz drumul e cam praf...adica e peticit tot...mergi ca in carutza...daca mergi incet e ok. peisajul e minunat, dar drumul cam varza.

Cu 1000RR cred ca o sa injuri tot drumul spre bicaz.

Editat de ricomuerte1981
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moldovita - Pasul Palma este acceptabil dar coborârea înspre Suceviţa nu îţi sugerez să o faci cu un SS. Drumul este destul de peticit, aiurea bineînţeles, şi pietriş în curbe plus că mai ai şi un miliard de TIR-uri cu lemne care tranzitează acel drum. Ideal ar fi să faci invers: Suceviţa - Moldoviţa - Mestecăniş - Tihuţa. Pe Mestecăniş am şters asfaltul cu cizma cu tuorerul meu cu cauciuc de 130 pe spate aşa că tu poţi pune genunchiul jos fără nici o problemă. Deci drumul e mama şi tata lor. Curbe largi şi foarte strânse, puţine ca număr, dar suficiente să-ţi pompeze puţină adrenalină în corp.

 

Un alt drum foarte fain cu câteva viraje consecutive este din Suceava înspre Gura Humorului la ieşirea din satul Ilişeşti.

 

Mă gândesc la un traseu care să cuprindă cele mai importante monumente din zonă şi drumurile cu peisaje faine şi am să-ţi scriu diseară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca esti din bucuresti. in locul tau as urca spre Suceava, apoi cum a zis si pomo, as veni spre Gura Humorului. sunt cateva curbe super misto....dar asa, doar pt incalzire. apoi, te indrepti spre bistrita pe Mestecanis si Pasul Tihuta... abia acolo vei intelege ce inseama curbe, peisaje si asfalt bun.

 

daca vrei sa te dai pe Tihuta intr-un ritm mai sportiv (daca te bazezi pe tine) ti-l recomand pe post de "ghid" pe userul Stau de 6 si prietenii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, in calitate de bastinas din Campulung Moldovenesc iti recomand calduros Pasul Mestecanis (Campulung Mold-Vatra Dornei). Ai asfalt bun, peisaje faine si pe alocuri 2 benzi/sens la urcare. Drumul urca fain pana pe vf Mestecanis si ai vizibilitate foarte buna in marea majoritate a timpului...poti urca sportiv fara riscuri prea mari.

 

Daca petreci mai multe zile in zona, neaparat fa o urcare pana pe Rarau, dar atentie: pe drumul Pojorata-Rarau, nu pe cel ce incepe in Campulung (acesta din urma fiind potrivit pt enduro). Drumul Pojorata-Rarau are curbe extrem de frumoase, panta acceptabila, asfalt bun si peisaje foarte-foarte frumoase...nu are cum sa nu iti placa. Deci Pojorata-Rarau, ti l-as recomanda pe locul doi. Apropos...de pe Rarau poti cobori in satul Chiril (Valea Bistritei), insa ruta asta e destul de proasta...bolovani si pietris pe alocuri...dar ca idee, daca te bagi, e fain ca din Chiril faci dreapta si ajungi imediat in Vatra Dornei....apoi faci din nou dreapta si ajungi rapid pe Mestecanis.

 

Despre ce ziceau colegii mai sus si anume:

3 Movile (Sadova-Vatra Moldovitei)

Palma (Vatra Moldovitei-Sucevita)

Ambele trasee sunt frumoase, peisaje faine si pe alocuri poti sa ii mai dai si gaz pe serpentine, insa nu prea tare pt ca sunt inguste ambele (o banda pe sens), asfaltul e vechi si reparat cam prost, vizibilitate scazute avand padure pe ambele parti in marea majoritate a drumului...daca ar fi sa compar 3 Movile cu Palma...cred Palma as pune-o pe locul intai (personal imi place m mult).

 

Drum bun si daca ajungi prin zona, sper sa te simti bine si sa te reintorci si alta data cu placere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Daca tot discutati despre drumurile din zona Campulung, as avea si eu o intrebare despre un drum.

Este vb despre drumul de la Frasin - Stulpicani - Ostra - Brosteni - Poiana Teiului pe DJ177A.

 

Este bunicel sau prost.

 

Vreau sa il fac cu un grup de prieteni. Motocicletele vor fi BMW GS si Harley.

 

Multumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

 

Daca tot discutati despre drumurile din zona Campulung, as avea si eu o intrebare despre un drum.

Este vb despre drumul de la Frasin - Stulpicani - Ostra - Brosteni - Poiana Teiului pe DJ177A.

 

Este bunicel sau prost.

 

Vreau sa il fac cu un grup de prieteni. Motocicletele vor fi BMW GS si Harley.

 

Multumesc frumos.

daca te ai pe bune cu sfintii...po sa te risti...doar ca tot drumul o sa clantanesti incontinuu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

postat 23 septembrie: desigur, il prind tot la tura asta, dus intors GH-Rarau-Mureseni 280km din care aproape 200km pe virajate!



postat 20 octombrie: Nu cumva sa treaca o luna si sa nu calc la Muresenii Bargaului! De fapt aia 75/125 km sunt scopul... Dus-intors se dubleaza portia de virajate/sens. Salutari dornenilor intalniti pe drum la Poiana Stampei!

 

s-au cumulat postarile, na.

post-57095-0-01625800-1382293151_thumb.jpg

post-57095-0-91595900-1382293182_thumb.jpg

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Vizitator suzuki_fan

Salutare Mihai!

 

Suceava - Bistrița - Cluj drumul este ok. Cea mai frumoasă parte este Mestecăniș - Mureșenii Bârgăului.

 

Locuri sunt de vizitat, începând cu mănăstirile Voroneț - Sucevița - Putna... Pensiunile din zonă oferă o mâncare foarte bună, iar depinde de zona unde te oprești poți afla mai multe de la săteni ce poți vizita în zonă.

 

Asfalt uscat și să ne spui cum ți s-a parut Bucovina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ptr.raspunsurile voastre. O sa pun o harta sa vedeti la ce mam gindit eu.

 

https://maps.google.hu/maps/ms?msid=210119862457833484802.0004f609857ecbd5c485e&msa=0&ll=46.377254,22.697754&spn=5.934635,9.876709

 

Deci pentru drumurile din Bucovina mar interesa cam in ce stare sint. de la Suceava la Satu Mare.

Si daca cumva cunoasteti loc de cazare intre Vatra Dornei - Borsa - Bistrita pentru 10-12 persoane mar interesa. ( niste prieteni de la Budapesta cu placere vor sa vina prin Bucovina / sa le aratam cum este in Romania / :) Cam pe 17-18 august sintem pe acolo.

Va multumesc pentru ajutor!

Multi kilometri cu asfalt uscat!

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Locuri de cazare sunt cu zecile pe traseul ăsta, dar ar fi bine din timp să îți faci o programare la o pensiune/hotel din zona. Totuși 10-12 persoane sunt multe pentru o ocazie. În pirioada asta de august este posibil să prindeți reuniunea de la Vatra Dornei. M-am uitat în mare pe traseul ales de tine, în câteva zone vor fi probleme, dar nimic de speriat. Prin multe locuri drumul este cu lucrari și denivelări, zone scurte cu găuri. Dar suntem în Ro și cred că deja ne-am învățat cu asta. Distracție plăcută și vreme bună!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator suzuki_fan

Multumesc mult!

Poate ne intilnim pe drum :)

In septembrie va scriu cum a fost !

Mihai

Cu plăcere! Distracție plăcut și asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...