Sari la conținut

Care ati fost pe 7 septembrie prin Dobrogea?


ZLI
 Share

Postări Recomandate

Mai degraba lipsa de common sense :crack:

Iti trebuie ceva licenta sa faci asta sau doar common sense?

 

 

PS. Felicitari, faine filme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie ceva licenta sa faci asta sau doar common sense?

nu patalamaua conteaza, dar fara un curs dedicat nu poti sa folosesti un deltaplan. in bucuresti nu stiu sa existe vreo scoala de parapante/deltaplane etc, dar in miercurea ciuc stiu sigur ca era acum cativa ani. cu 1000 de euro faci si cursul si-ti cumperi si un deltaplan sh, cu tot cu hamuri.

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu patalamaua conteaza, dar fara un curs dedicat nu poti sa folosesti un deltaplan. in bucuresti nu stiu sa existe vreo scoala de parapante/deltaplane etc, dar in miercurea ciuc stiu sigur ca era acum cativa ani. cu 1000 de euro faci si cursul si-ti cumperi si un deltaplan sh, cu tot cu hamuri.

bafta!

Este un pic cam departe mircurea ciuc, dar o sa incerc sa includ acest "Sport" in bugetul de anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce diferenta de trafic.........si anume data videoclipului este de 22.08 si erau sute de masini pe TA , pe cand acum sunt eu pe TA si .....pustiu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@juld5 trebuie licenta... trebuie investit mult timp...

@dot977 sunt doar cativa instructori in tara.... toti de nota 10.... eu am facut scoala in Dobrogea si a durat cam 2 ani cu peste 150 de zboruri progresive de la cativa metri la cateva sute. Uite aici siteul instructorului meu. A pus teoria gratis pe net:

https://sites.google.com/site/dobrogeahg/home

@samuraimache Am aterizat aproape de Cartisoara, unde lasasem una din masini.

@choixalacreme Priopcea!

@ctrad foarte aglomerat. Multe motoare, mai ales straine.

 

Multumesc pentru incurajari.

 

Daca treceti pe langa Banesti (pe dn1) opriti-va la monumentul lui Aurel Vlaicu. Azi se implinesc 100 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari @ZLI ca practici asa ceva. Si eu visez, macar o singura data, sa zbor cu deltaplanul.

Apropo, cum e toamna la Priopcea? Mai gasesti ceva termici? Nu am zburat decat in plina vara cu parapanta acolo.

Editat de dudah15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Din cate stiu eu sunt, dar am zburat numai in dinamica pantei toamna trecuta.

Am sa intreb.

Frumos e cand bate SV, ai ditamai creasta...

 

In we asta cand am facut foto era destul de turbulent la pranz. Termica sparta de vant puternic. Nu era de parapanta. Imi apare ascendenta maxima de 20m/s pe igc :)) dar n-o gasesc... o fi fost doar un ciocan :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Din cate stiu eu sunt, dar am zburat numai in dinamica pantei toamna trecuta.

Am sa intreb.

Frumos e cand bate SV, ai ditamai creasta...

 

In we asta cand am facut foto era destul de turbulent la pranz. Termica sparta de vant puternic. Nu era de parapanta. Imi apare ascendenta maxima de 20m/s pe igc :)) dar n-o gasesc... o fi fost doar un ciocan :)

Din ce stiu eu, cand am invatat meteorologie, ar trebui sa mai fie termica. Dar cu vremea care e tot in schimbare, nu stii la ce sa te astepti.

 

Termica in sine e o turbulenta, iar daca ai avutsi vant tare, cam naspa. Nu stiu cum se comporta deltaplanul, dar eu stiu sigur ca spuneam toate rugaciunile si ca nu mai zbor in viata mea, la care se adauga o aterizare cu minus de la decolare datorita faptului ca sunt prea usoara. :)))

 

Chiar ca spre SV este super, dar si pe partea cu viile cand prinzi termica buna, o tai la distanta cu vant de spate. Sanse sa ajungi in nori.

Editat de dudah15
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...