Jump to content

Cum imparti chiria?

Recommended Posts

1) de ce platesti tu 115 si el 135?

2) camera aia mare in care stai tu si platesti 115 este de trecere?

3) garajul cine-l foloseste / ocupa mai mult?

Dupa ce-mi dai raspunsurile astea iti spun cum sa platiti.

ok acum am vazut ca el foloseste garajul.

Pai platiti chiria la fel ca si pana acum iar cheltuielile le impartiti la 3 si tu platesti 2 treimi.

gavel.gif

Daca-i spui si cate treimi are un intreg,poate-l ajuti mai mult :)))))) Eu zic sa te muti cu prietena ta intr-o garsoniera si ai scapat de probleme ;)

Frate... in cazul asta nu iti este prieten cum crezi tu, iar in cazul in care stau 3 persoane in aceiasi casa e normal sa se imparta la 3, chiar daca 2 stau intr o camera, si unu in alta. La fel si la utilitati.

in general,,,daca stau 3 persoane in apartament de 2 camere, se plateste chiria pe camera, deci jumate jumate, si cheltuielile se impart la 3...iti spun eu ca peste tot pe unde am stat asa a fost...si tot clujean sunt si eu :P

asa este normal...nu sa se imparta la 3 chiria...ca pana la urma tu imparti camera cu cineva, el nu...bucataria si baia sunt comune...deci din punct de vedere al spatiului, persoana in plus nu-l incurca cu nimic....tu ti-ai asumat sa o ti in camera ta...in schimb utilitatile e normal sa se imparta la 3

Edited by Tince1290

Nu, tu nu esti om serios, esti un analfabet care nu stie sa scrie, nu stie sa se exprime si nu stie sa se descurce. Imparti la cat te intelegi cu prietenul, nu la cat iti spune cineva de pe Internet, ca nu locuiesti cu forumistii in casa.

prietene daca ar fi sa tin cont de toate parerile de la forumisti ar trebui sa-mi impart prietena cu colegu de camera, Acum tu mare destepet si profesor de limba Romana ma insulti pe mine ca n-ai alta traba, bravo tie , sanatate multa si numai bine

Taci ca s'a suparat :)

Ori aveai impresia ca n'o sa fii ciuca batailor de p..endula cu un topic de genul ? Ba' daca stai si te gandesti ai primit si pareri pertinente ... abia asta e surprinzator ;)

sa vezi problema cand va trebui sa imparta banii de mancare cu prietena, pai ce daca ea mananca mai putin?!?! sau impartiti frigiderul pe rafturi! tu iei primele 3 de sus ca ai camera cu AC, prietena ia sertarele si colegul ia congelatorul ca are camera fara vedere la strada!! sa vezi atunci topic

Rizi tu rizi harap alb, dar in Olanda ( unde mi-am petrecut cei mai multi ani din viata) chiar asa se procedeaza. Un singur frigider la mai multi in app si sa vezi cum apar etichete pe rafturi, pe cutiile de lapte, etc. poate unii cred ca treaba e dusa la extrema, dar totusi e un lucru bun.

pe vremea aia aveam un singur lucru la comun. In bucatarie era o vaza, in care toti puneam iarba ( de fumat). Cam 1-3 grame de pers pe sapt. ne-am gindit la sistemul asta din pura lene. Daca erai deja fumat pe la 2-3 am si iti era prea lene sa mai cobori jos si sa traversezi strada sa mai cumperi, luai din vaza, iti mai faceai un joint si gata. Ehei... tineretile, ce vremuri...

Edited by reverend

Parerea mea: chiria ramane la fel, consumul se imparte la 3, iar prietena ta se ocupa de spalat toate vasele ca si compensatie pentru orele suplimentare cat o sa fie ocupata baia :D

Ce prostii vorbiti. Nu inteleg de ce ar sta prietena in camera cand locul ei e in bucatarie?!

sau in debara...legata in lanturi, astea tinere nu au ce cauta in bucatarie...ii prea high tech pentru ele :crack:

Ioi de ar vedea pretena ce scriu aci :shootingsmilie: :diggin:

stop whining and get a job?!

consumul creste, pentru ca si atunci cand faci dus deodata cu prietena, va trebuie mai multa apa sa va acoperiti ambele suprafete ale corpurilor voastre. numai daca e imaginara ar merge sa mentii acelasi pret. daca am inteles bine ca te plangi.

Omu' intreaba de chirie, nu de intretinere.

Eu as imparti la 3. Trei locatari, trei contributori egali. Mai putin garaju', daca-l foloseste numai unul din voi...

Aaaaa... Intreb si io in ce zona din Cluj, ca poate ma pui in legatura cu pretenu' pentru un loc in garaj si mai dau si io zece iepuroi pe luna, sa mai scada din cheltuieli. La pretena nu ma bag, ca-s om insurat, cu copil mic acasa, asa ca nu-mi insel amanta...