Sari la conținut

cz 175cc din 1938


jethro tull
 Share

Postări Recomandate

de ceva vreme,m-am pricopsit cu beleaua asta,care nu ma lasa sa dorm...am luat hotararea (inteleapta???!) sa incerc restaurarea ei...deci,am mare nevoie de ajutor din partea voastra ,cu informatii ,material tehnic(??).va trebui sa refac cadrul in partea din spate,care a fost modificata,trebuie sa indepartez rugina si vopseaua veche(acolo unde mai este) si nu vreau sa sablez,va trebui o furca fata fie ea si replica(am mari indoieli ca as mai gasi un originala,care probabil mi-ar depasi posibilitatile financiare)...are cineva imagini cu partea spate a unui cadru rigid?multumesc!

post-1067-0-06586700-1379138235_thumb.jpg

post-1067-0-78564500-1379138254_thumb.jpg

post-1067-0-99928800-1379138273_thumb.jpg

post-1067-0-37187000-1379138291_thumb.jpg

post-1067-0-37106300-1379138316_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva vreme,m-am pricopsit cu beleaua asta,care nu ma lasa sa dorm...am luat hotararea (inteleapta???!) sa incerc restaurarea ei...deci,am mare nevoie de ajutor din partea voastra ,cu informatii ,material tehnic(??).va trebui sa refac cadrul in partea din spate,care a fost modificata,trebuie sa indepartez rugina si vopseaua veche(acolo unde mai este) si nu vreau sa sablez,va trebui o furca fata fie ea si replica(am mari indoieli ca as mai gasi un originala,care probabil mi-ar depasi posibilitatile financiare)...are cineva imagini cu partea spate a unui cadru rigid?multumesc!

 

Cred ca cel mai bine sa iei legatura cu pasionati pe un forum cehesc poate au notita tehnica. Pt furca paralelogram originala sigur este o rara avis. S-ar potrivi cea de Victoria KR20 , ca bani este vreo 200 euro. Si cele de Zundapp DBK ar merge dar sunt mai scumpe si mai rare.

http://www.ebay.de/itm/Victoria-KR20-Gabel-forks-/180979954374?pt=DE_Motorradteile&hash=item2a233ef2c6

 

Va trebui sa folosesti sablare pt ca unele piese inca mai au resturi de nichelare care se indeparteaza mai greu prin alte metode.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca daca vrei sa o faci bine,ar trebui sablata ca sa nu ai neplaceri ulterioare....

 

Uite si un filmulet la care sunt sigur ca te-ai uitat...

multumesc!mai am un pic si-l invat ca pe apa!:)..de filmulet zic!

 

O furca fata dar de yamaha RD 250cc, fabricata in 1973 in buna stare de functionare si ambele roti am eu . daca te intereseaza PM.

multumesc..nu,nu cred!multumesc inca o data!

 

Bibelou,sper sa reusesti sa o restaurezi,asa moto pacat lasata deoparte.iti urez succes

multumesc!voi incerca sa nu dezamagesc!..(pot sa zic ca mi-e al dracului de frica?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu vreau sa te dezamagesc dar o sa coste ceva si este de umblat exclusiv pe situ-ri de afara.Daca te stii un tip ambitios cu ceva cash disponibil, o sa reusesti.Mirajul viitorului este frumos cand inchizi ochii :) dar pana acolo este un drum foarte lung. Iti spun asta fiindca exista doar doua variante, o faci pana la capat cu toate ce inseamna asta sau o vinzi cuiva care poate duce proiectul la capat.A doua varianta este de preferat sa o dai in starea asta, daca o desfaci si o vinzi in cutii, va fi ceva mai greu.

In filmuletul de pus mai sus moto arata...cred ca e unica in romania si arata genial.Eu iti urez succes si sper sa o faci ca in filmuletul de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer mereu am avut visul asta,sa restaurez ,repar moto,doar ca nu am ocazia cu cine sa ma invat.in + ca sunt si in strainatate.daca e sa ai nevoie de ceva,eu pot sa ma informez.Cere si ti se va da ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, cred ca am o piesa care sigur iti lipseste

in filmulrt arata mult mai bine dar cea pe care o am eu este completa si se poate readuce la viata

bafta in continuare la piese si binenteles la proiect

post-53313-0-69071900-1379431565_thumb.jpg

post-53313-0-92195800-1379431582_thumb.jpg

post-53313-0-06169400-1379431601_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, cred ca am o piesa care sigur iti lipseste

in filmulrt arata mult mai bine dar cea pe care o am eu este completa si se poate readuce la viata

bafta in continuare la piese si binenteles la proiect

salut!esti un dragut,multumesc!este de vanzare?daca da,ce pret are?

 

Eu sincer mereu am avut visul asta,sa restaurez ,repar moto,doar ca nu am ocazia cu cine sa ma invat.in + ca sunt si in strainatate.daca e sa ai nevoie de ceva,eu pot sa ma informez.Cere si ti se va da ;)

salut!multumesc!caut piesele ce-mi lipsesc,fireste,dar am nevoie si de informatii tehnice,in principiu,am nevoie de ajutor pentru a finaliza treaba asta in care m-am bagat!

 

cum rezolv necazul asta cu rezervorul?mentionez ca rezervorul a fost construit prin suprapunerea a doua "emisfere" sa zic asa,lipite cu alama...in poze este ceea ce a ajuns ,in timp,partea inferioara a rezervorului...unde refac aceasta parte a rezervorului?

post-1067-0-63411100-1379569374_thumb.jpg

post-1067-0-83073700-1379569391_thumb.jpg

post-1067-0-55469800-1379569409_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, nu te apuca de el pana nu strangi piesele necesare si pana nu repari cadrul pe spate. Scrie-i tipului de pe youtube, poate are ceva contacte pentru documentarea restaurarii.

Rezervorul nu il sabla, curata-l cu peria de sarma si apoi ti-l cositoresti singur.



Sau mi-l trimiti la Bucuresti la iarna si incerc sa vb cu un carosier batran, sa vedem daca poate sa ti-l reconstruiasca, forma mi se pare minimala totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...