Sari la conținut

Tentativa de musamalizare accident auto cu victima


George M.
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Desi nu e accident moto, este vorba despre mine si va rog sa veniti cu o parere.

Ieri dupa-amiaza mama mea a fost implicata pasiv intr-un accident auto. Unei masini care se deplasa cu viteza i-a explodat un pneu si s-a ciocnit cu alta masina care efectua o parcare. Masina care parca a ricosat, lovind-o pe mama mea care se afla in afara carosabilului, cazand la pamant. Din cauza adrenalinei n-a simtit mare durere pe moment si s-a ridicat in picioare, atunci mama unuia dintre soferi a intrebat-o daca se simte bine si i-a dat 100 de lei bani pentru taxi si a rugat-o "sa ramana intre noi, iar daca mai aveti nevoie de medicamente platim noi totul". In taxi a fost sfatuita sa mearga la spital si s-a conformat. La spital au intrebat-o ce s-a intamplat, a povestit, iar medicii au chemat Politia Rutiera. Politia i-a luat o declaratie.

Problema:
Cei doi soferi si restul ocupantilor celor doua masini declara ca "mama mea s-a speriat, s-a impiedicat de o piatra si a cazut". Probabil au convenit intre ei sa declare acelasi lucru, pentru a nu se incadra la "accident cu victime".
Politia a revenit la spital in cursul serii si i-a mai luat mamei inca o declaratie, care a fost identica cu prima.

Deoarece declaratiile sunt contradictorii, Politia a stabilit sa ne intalnim astazi cu totii la ora 14 la locul faptei pentru reconstituire. Eu o voi insoti. Cum ne putem apara? Nu dorim plata daunelor, desi putem solicita, dar nici nu dorim ca ancheta sa fie nedreapta. Observ ca intentia soferilor este de a scapa de mama mea, ca sa fie un accident doar cu daune materiale (alta incadrare juridica), ceea ce nu mi se pare acceptabil.

Momentan sunt la serviciu si le-am trimis pe mama si sora mai mare la IML pentru a obtine un certificat medico-legal.

Vom incerca sa gasim niste martori neutri.

Deci, cum ne putem apara in prima faza, inainte de a apela la un avocat, daca situatia o cere?

Va multumesc,

George.

PS: La aceasta ora, desi nu are nimic rupt, mama are dureri in tot corpul, iar in urmatoarele 48 de ore prevad si aparitia echimozelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu, daca persoana vatamata cauta recuperarea unor prejudicii, cheltuieli, merge mai departe in demersul asta. Altfel, daca cei responsabili sunt de buna credinta nu inseamna ca vor sa musamalizeze treaba asta ci vor sa cada la o intelegere, lucru pe care nu-l mai pot face daca ei declara din start victime in accident. Acest lucru necesita ca mama ta sa isi schimbe declaratia. Accidentul cu victime inseamna dosar penal chiar daca se inchide cu NUP. Discutati cu soferii daca aveti nr. de telefon. Stabiliti o suma reparatorie si cu asta basta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru patania mamei tale, dar nu e mai competent un avocat in ati da sfaturi ? Timpul e pretios si puteti face greseli daca va luati dupa unul si altul... Contacteaza urgent un avocat macar pentru o consultatie, nu e nevoie sa il si angajezi mai departe. Depinde ce doresti (daune etc) Sanatate mamei tale George !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu, daca persoana vatamata cauta recuperarea unor prejudicii, cheltuieli, merge mai departe in demersul asta. Altfel, daca cei responsabili sunt de buna credinta nu inseamna ca vor sa musamalizeze treaba asta ci vor sa cada la o intelegere, lucru pe care nu-l mai pot face daca ei declara din start victime in accident. Acest lucru necesita ca mama ta sa isi schimbe declaratia. Accidentul cu victime inseamna dosar penal chiar daca se inchide cu NUP. Discutati cu soferii daca aveti nr. de telefon. Stabiliti o suma reparatorie si cu asta basta.

 

dosarul penal nu se trece in cazier daca este cu nup...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am inteles nimic.

1. astia i-au dat bani mamei tale si i-au promis si alti bani ca sa-si tina gura

2. mama ta ia banii dar apoi ii reclama ca au facut accident

3. apoi te plangi ca astia vor sa musamalizeze tot si ti- e teama ca vor sa-ti dea si alti bani-sau ca nu vor sa-ti mai dea???

4. ce anume doreste mama ta? dosar penal pentru aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am inteles nimic.

1. astia i-au dat bani mamei tale si i-au promis si alti bani ca sa-si tina gura

2. mama ta ia banii dar apoi ii reclama ca au facut accident

3. apoi te plangi ca astia vor sa musamalizeze tot si ti- e teama ca vor sa-ti dea si alti bani-sau ca nu vor sa-ti mai dea???

4. ce anume doreste mama ta? dosar penal pentru aia?

1. Nu ca sa-si tina gura, ci pentru eventuale cheltuieli medicale. Au rugat-o sa ramana "intre noi".

2. N-a reclamat pe nimeni, a spus povestea completa la politie.

3. Nu ma plang, cer un sfat.

4. Nu vrea sa bage la inchisoare pe nimeni.

 

Mama se simte mai rau acuma si am chemat o ambulanta, va merge la spital din nou. Un RMN ne-ar furniza un raspuns clar.

 

Va multumesc pentru gandurile bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca intr-adevar s-a intamplat din cauza unei explozii si nu a vreunui retardat e nasol, atunci e clar ca totul a fost doar o intamplare nefericita. in schimb mie-mi pute ceva... repet, daca e din cauza unei explozii si atat, soferii nu pateau nimic dpdv legal, declarau accidentul si aia e. asigurarea platea spitalizarea mamei tale. poate ca unul din ei nu avea permis? nu stiu, e o posibilitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuia sa ia aia 100ron, intr-un scenariu apocaliptic aia cu accidentul o pot acuza ca a cerut mita sau ca nu a fost multumita cu banii primiti, plus faze de genul: Pai doamna eu am fost om cu dumneata, te-am ajutat, ti-am dat si bani si tu vrei sa ma bagi la puscarie??? Mi-e scarba ca traiesc in Romania!!! Se lasa cu circ.

Pe masina care a lovit-o nu au ramas urmele impactului cu mama ta? Asta ar rasufla teoria celorlalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Desi nu e accident moto, este vorba despre mine si va rog sa veniti cu o parere.

 

Ieri dupa-amiaza mama mea a fost implicata pasiv intr-un accident auto. Unei masini care se deplasa cu viteza i-a explodat un pneu si s-a ciocnit cu alta masina care efectua o parcare. Masina care parca a ricosat, lovind-o pe mama mea care se afla in afara carosabilului, cazand la pamant. Din cauza adrenalinei n-a simtit mare durere pe moment si s-a ridicat in picioare, atunci mama unuia dintre soferi a intrebat-o daca se simte bine si i-a dat 100 de lei bani pentru taxi si a rugat-o "sa ramana intre noi, iar daca mai aveti nevoie de medicamente platim noi totul". In taxi a fost sfatuita sa mearga la spital si s-a conformat. La spital au intrebat-o ce s-a intamplat, a povestit, iar medicii au chemat Politia Rutiera. Politia i-a luat o declaratie.

 

Problema:

Cei doi soferi si restul ocupantilor celor doua masini declara ca "mama mea s-a speriat, s-a impiedicat de o piatra si a cazut". Probabil au convenit intre ei sa declare acelasi lucru, pentru a nu se incadra la "accident cu victime".

Politia a revenit la spital in cursul serii si i-a mai luat mamei inca o declaratie, care a fost identica cu prima.

 

Deoarece declaratiile sunt contradictorii, Politia a stabilit sa ne intalnim astazi cu totii la ora 14 la locul faptei pentru reconstituire. Eu o voi insoti. Cum ne putem apara? Nu dorim plata daunelor, desi putem solicita, dar nici nu dorim ca ancheta sa fie nedreapta. Observ ca intentia soferilor este de a scapa de mama mea, ca sa fie un accident doar cu daune materiale (alta incadrare juridica), ceea ce nu mi se pare acceptabil.

 

Momentan sunt la serviciu si le-am trimis pe mama si sora mai mare la IML pentru a obtine un certificat medico-legal.

 

Vom incerca sa gasim niste martori neutri.

 

Deci, cum ne putem apara in prima faza, inainte de a apela la un avocat, daca situatia o cere?

 

Va multumesc,

 

George.

 

PS: La aceasta ora, desi nu are nimic rupt, mama are dureri in tot corpul, iar in urmatoarele 48 de ore prevad si aparitia echimozelor.

 

In primul rand incearca sa aduni cat mai multe dovezi... vorbeste cu oameni care locuiesc in zona, vorbeste la un eventual magazin de unde ar fi putut vedea vanzatoarea toata faza, incearca sa-i convingi sa-ti fie martori daca au vazut tot accidentul.

Important e si raportul IML. Poate sa stabileasca clar ca a fost vorba de un accident rutier si nu de o simpla cazatura, cum declara aia. E foarte important sa noteze tot in raport, stai pe langa medicii care o sa o consulte. Iti spun sigur ca e o mare diferenta intre leziunile dintre o cazatura din picioare, cum declara ei, si o lovitura dintr-un accident auto, chiar si cu viteza mai mica. O sa-ti dai seama cand o sa apara echimozele despre ce vorbesc... In ce zona a fost lovita?

 

In functie de nr de zile de spitalizare (nu efectiv stat in spital, ci nr de zile pe care le considera dr necesare pt recuperare), fapta e mai putin sau mai mult grava.

Si mai e o chestie... declaratii mincinoase, care sunt pedepsite penal.

 

Nu vrei tu sa ajunga la inchisoare nimeni, dar ce au facut aia a fost urat... oricum nu cred sa primeasca mai mult de amenda penala si maxim pedeapsa cu suspendare + complementara anularea permisului. Eu zic ca cel mai bine e sa gasesti 1-2 martori care sa declare adevarul, mama ta sa isi mentina declaratiile si, daca (sper) se incepe cercetarea penala, sa depuna si plangere penala + civila, dupa terminarea urmaririi penale si sentina judecatoareasca.

 

bafta si multa sanatate pt mama ta.

 

E simplu, daca persoana vatamata cauta recuperarea unor prejudicii, cheltuieli, merge mai departe in demersul asta. Altfel, daca cei responsabili sunt de buna credinta nu inseamna ca vor sa musamalizeze treaba asta ci vor sa cada la o intelegere, lucru pe care nu-l mai pot face daca ei declara din start victime in accident. Acest lucru necesita ca mama ta sa isi schimbe declaratia. Accidentul cu victime inseamna dosar penal chiar daca se inchide cu NUP. Discutati cu soferii daca aveti nr. de telefon. Stabiliti o suma reparatorie si cu asta basta.

 

Singura fraza corecta e prima... in rest, tot ce ai spus e gresit. Macar abtine-te sa mai dai sfaturi...

"dosarul penal" de fapt E doua... dosar de cercetare penala, care se face in faza incipienta a cercetarilor de catre Politie si procuror... si dosar de urmarire penala, care ajunge pe masa unui judecator, judecator care da o sentinta. In functie de sentinta respectiva se face acel "dosar penal" de care tot vorbeste lumea, de fapt inscrierea faptei in cazierul penal.

NUP inseamna Neinceperea Urmaririi Penale... si se da dupa cercetarea penala de catre procuror, daca, la recomandarea politistilor si in urma cercetarilor, el hotaraste ca fapta nu este o infractiune. Adica, daca tu traversezi pe rosu si eu dau peste tine, circuland legal, o sa fiu cercetat penal timp de 2-3-4 luni (circul cu dovada de la procuror), dupa care procurorul va da NUP, imi voi recupera permisul si ura si la gara...

Victima unui accident poate depune sau nu plangere penala (si civila, evident, dar e alta poveste) si nu are nici o treaba cu cercetarea penala, aia oricum se face. Declaratia nu are legatura cu plangerea victimei, sunt lucruri separate. Intelegerea partilor se poate intampla doar pe parte civila, nu si penala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1-Pune-te si tu in locul lor,tu ce ai fi facut ?.Poate respectivul e sofer de meserie,si asta ii mai trebuie sa ramana fara permis/fara loc de munca.

2-Daca mama ta nu a patit nimic grav,,,,sa zica saru'mana ca e in viata si intreaga si cu asta basta.

 

Orice ai zice,daca erai tu in locul respectivului,,,,si tu ai fi facut tot posibilul sa scapi cat mai usor.Omu' nu a plecat de acasa cu gandul sa dea peste cineva,de aia se numeste accident.Dupa cum a zis si cineva mai sus,,,tu cam ce ai vrea ? A fost un accident.Daca era un idiot la volan,si facea accident din prostie,era normal sa faci tot posibilul sa il lasi fara permis,,,dar in cazul de fata ??? Atata timp cat doamna a plecat pe picioarele ei,,,,trebuia sa mai luati cateva milioane si asta basta.

Editat de niniarges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1-Pune-te si tu in locul lor,tu ce ai fi facut ?.Poate respectivul e sofer de meserie,si asta ii mai trebuie sa ramana fara permis/fara loc de munca.

2-Daca mama ta nu a patit nimic grav,,,,sa zica saru'mana ca e in viata si intreaga si cu asta basta.

 

Orice ai zice,daca erai tu in locul respectivului,,,,si tu ai fi facut tot posibilul sa scapi cat mai usor.Omu' nu a plecat de acasa cu gandul sa dea peste cineva,de aia se numeste accident.Nu mai tratati si cea mica greseala ca o tentative de omor.

 

De asta se numeste "vatamare din culpa", pt ca nu a facut-o cu intentie. Oricum ar fi... a facut-o. Si cel mai urat nu e ca a facut-o, pt ca a fost un accident (daca e sa despicam firul in 4, poate daca nu avea viteza mare nu se intampla, bla,bla), cel mai urat e ca a incercat sa scape rapid de vina... "ramane intre noi, ia 100 lei", declaratiile mincinoase cu care s-au pus de acord...

1. duceam femeia la spital. asta e obligatia ta, inclusiv prin lege. Cauta in legislatia rutiera ce scrie...

2. daca acum se plange ca o doare tot corpul, o sa aiba o surpriza cand o sa fie plina de vanatai si nu o sa poata sa stea... nici in picioare, nici intinsa... grav e doar daca murea sau ajungea la spital cu gat rupt si fracturi deschise, hemoragii interne si alte cele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul medico-legal ar trebui sa confirme sau infirme daca a fost lovita sau nu de acea masina, iti trebuie avocat, daca mama ta nu are nimic nu inteleg de ce nu lasi oamenii in pace, in cazul exploziei unui cauciuc e clar ca nu a fost vina sau intentia soferului.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. duceam femeia la spital. asta e obligatia ta, inclusiv prin lege. Cauta in legislatia rutiera ce scrie...

Daca domna s-a ridicat si a zis ca e ok ? Sa o ia cu forta ? Iti dai seama ca daca nu putea sa mearga,sau pleca cu sangele siroind,cu capu spart sau ceva,,,,,nu o lasa sa plece.Sau cel putin asa cred eu.......si dupa cum am spus,pune-te in locul lui,omu nu a facut intentionat accidentul,si acuma risca sa ramana fara permis cine stie cat timp.Atata timp cat a fost dispus sa suporte si cheltuile suplimentare,a aratat ca nu e indiferent.

Editat de niniarges
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca mama omului a ajuns pe picioarele ei la spital, probabil e vorba de vatamare corporala simpla (nu grava), infractiune la care "Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penală a fost pusă în mişcare din oficiu"

 

Mai bine te abtii si tu!!!!

 

Iar dam copy-paste?

Politia se autosesizeaza in cazul de fata. Mai studiaza, e vorba de un accident rutier si gravitatea faptei inca n-a fost stabilita. De asta se face dosar de cercetare penala... se cerceteaza fapta, asta insemnand si gravitatea ei, nu doar incadrarea generala.

Am 2 accidente cu victime la activ, nici unul din vina mea, cred ca stiu destul de bine despre ce e vorba. Plus ceva amintiri din copilarie, din facultate.

 

Daca domna s-a ridicat si a zis ca e ok ? Sa o ia cu forta ? Iti dai seama ca daca nu putea sa mearga,sau pleca cu sangele siroind,cu capu spart sau ceva,,,,,nu o lasa sa plece.Sau cel putin asa cred eu.......si dupa cum am spus,pune-te in locul lui,omu nu a facut intentionat accidentul,si acuma risca sa ramana fara permis cine stie cat timp.Atata timp cat a fost dispus sa suporte si cheltuile suplimentare,a aratat ca nu e indiferent.

 

Ai citit ce a scris George mai sus? Daca pe moment nu a simtit durerea, acum o simte rau si azi a chemat salvarea... nu decidem noi cat de grav a fost/este. De asta se merge la spital, ca sa te vada niste oameni mai priceputi. Poti sa pleci pe picioarele tale si sa mori 15 min mai tarziu din cauza unei hemoragii interne. Asta inseamna ca era ok?

Eu nu am fost de vina si tot m-am dus la cea de-a doua victima (era in varsta si s-a lovit mai rau decat primul, care a fost un pusti cu 2 vanatai mici la picior si sold) din 3 in 3 zile, i-am luat si medicamente, unguente etc. Plus ca ambele victime le-am urcat direct in masina si le-am dus la spital, indiferent de consecinte (juridice). Esti obligat prin lege, ori suni la 112 si astepti, ori transporti victima la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iese accident cu victima se va cere expertiza. daca la expertiza iese ca acel cauciuc a explodat ca un eveniment fortuit, lucrurile se incheie "frumos". vezi caz fortuit exemplu http://legeaz.net/dictionar-juridic/caz-fortuit

daca se constata ca nu (cauciuc uzat, montat aiurea, vechi, necorespunzator anotimpului, etc etc etc) atunci vina apartine soferului masinii cu cauciucul explodat si se continua cercetare penala cum au spus colegii mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti mai dau o data paste cu ce ai scris, poate renunti la atitudine :burnout:

"Intelegerea partilor se poate intampla doar pe parte civila, nu si penala."

 

Repet inca o data: in cazul asta, acum, nu se pot intelege in nici un fel. Cercetarea penala continua, indiferent ca partile se "impaca" sau nu, indifierent ca victima depune plangere sau nu.

Am facut referire si la civil pt ca, dupa (si daca) ce s-a stabilit ca soferul e vinovat, victima poate intenta proces civil, in baza sentintei pe parte penala, pt despagubiri etc.

Nu am la ce atitudine sa renunt, din moment ce spun un adevar (nu ca zic eu, ci pt ca asta e procedura) si sunt contrazis cu un copy-paste.

 

Caz concret, poate e mai usor de inteles: victima 1 merge pe carosabil in aceeasi directie de mers cu mine, cu castile de la mp3 in urechi. La 1m distanta de el, se hotaraste sa faca stanga si ajunge pe capota mea. Se ridica, se verifica, e intreg, vrea sa plece... il urc in masina si il duc la Municipal. Acolo vine un echipaj, suflu in fiola, dau si eu, si el, declaratie... ma intorc cu echipajul la locul accidentului, se fac poze, masuratori etc. Suntem amandoi chemati la Udriste, dam iar declaratii, el declara (cu parintii de fata pt ca era minor) si ca nu depune plangere impotriva mea. partea interesanta acum incepe: cercetarile penale continua, permisul meu e in continuare la ei, eu ma duc in continuare lunar la parchet, unde sunt frecat la icre de un procuror gretos care ma vede ca pe ultimul criminal. Dupa cateva luni bune, primesc acasa scrisorica cu NUP (o am si acum), in care scrie ca nu sunt considerat vinovat de producerea accidentului. Deci nu sunt vinovat, da? Nu ca a renuntat ala sa depuna plangere si de asta mi-au dat permisul inapoi si au rupt dosarul (vorba vine)... ci pt ca Politia a facut cercetari si a trimis procurorului dosarul de cercetari si propunerea neinceperii urmaririi penale, procuror care a decis NUP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi arati si mie articolu' ala il mananc...

Litera c.

 

Art. 222. - (1) Conducatorul vehiculului implicat într-un accident de circulatie de pe urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii unei persoane sau în orice alt accident de circulatie care, prin urmari, constituie o fapta prevazuta de legea penala este obligat:

a) sa opreasca, sa anunte imediat politia, sa nu modifice sau sa stearga urmele accidentului si sa nu paraseasca locul faptei;

B) sa nu schimbe pozitia vehiculelor ori a obiectelor ramase la locul faptei si care provin din accident decât atât cât se impune pentru evitarea agravarii consecintelor accidentului;

c) sa transporte ranitii la cea mai apropiata unitate sanitara, în lipsa altor mijloace de transport, dupa care sa revina imediat la locul accidentului. Conducatorul care a transportat ranitii trebuie sa se legitimeze si sa comunice numarul de înmatriculare al vehiculului unitatii sanitare;

d) sa nu consume bauturi alcoolice, substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora, dupa producerea evenimentului, pâna la testarea concentratiei alcoolului în aerul expirat si/sau recoltarea probelor biologice.

 

Pofta buna :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui numai neadevaruri! Faci referire la civil...nu stii nimic. Constiuirea ca parte civila se poate face inca din faza urmaririi penale, nu trebuie sa astepti sa se stabileasca vinovatia in instanta.

Te sfatuiesc sa nu mai induci oamenii in eroare pe baza experientelor tale pe care pe langa faptul ca le-ai inteles si interpretat gresit, acum mai crezi si ca de fiecare data merg lucrurile asa.

 

Da? Si pe cine ataci tu in civil in cazul unui ACCIDENT? Ok, te constitui in parte civila... fata de cine??? Daca omul ala nu este inca considerat vinovat, ci doar este cercetat, cum poti tu sa-i ceri despagubiri? Daca se considera ca vinovat de producerea accidentul este producatorul anvelopei? Daca se considera caz fortuit, cum a spus un coleg pe prima pagina, pe cine mai tragi la raspundere?

Posibil sa stii tu mai multe, dar nu in cazul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Litera c.

 

Art. 222. - (1) Conducatorul vehiculului implicat într-un accident de circulatie de pe urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii unei persoane sau în orice alt accident de circulatie care, prin urmari, constituie o fapta prevazuta de legea penala este obligat:

a) sa opreasca, sa anunte imediat politia, sa nu modifice sau sa stearga urmele accidentului si sa nu paraseasca locul faptei;

B) sa nu schimbe pozitia vehiculelor ori a obiectelor ramase la locul faptei si care provin din accident decât atât cât se impune pentru evitarea agravarii consecintelor accidentului;

c) sa transporte ranitii la cea mai apropiata unitate sanitara, în lipsa altor mijloace de transport, dupa care sa revina imediat la locul accidentului. Conducatorul care a transportat ranitii trebuie sa se legitimeze si sa comunice numarul de înmatriculare al vehiculului unitatii sanitare;

d) sa nu consume bauturi alcoolice, substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora, dupa producerea evenimentului, pâna la testarea concentratiei alcoolului în aerul expirat si/sau recoltarea probelor biologice.

 

Pofta buna :crack:

Habar n-ai. Cheia sta in cuvintele "în lipsa altor mijloace de transport". E vorba de atunci cand nu poti sa chemi salvarea, nu in mijlocu' orasului. Poate nu stii ca toata lumea, inclusiv politia si smurdul recomanda sa nu misti accidentatul pana vine salvarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, cauta-ti rapid un avocat, e o chestie importanta ce are nevoie de sfat SPECIALIZAT.

N-ai nimerit bine pe forum la sfaturi de categoria asta, probabil ti-ai dat si tu seama.

Fiecare speta are caracteristicile ei, aici fiecare iti va spune ce-a gasit pe google sau ce-a patit vreo cumnata de gr.2.

Imi pare rau pentru mama ta, multa sanatate si succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saraca limba romana, neinteleasa cum e ea, ca un emo ce se taie cu lama. Ah! Era Geo, e ok. Numai el are probleme cu cititul.

Vezi, mestere, cum e cu combatutul ideilor exprimate, nu a omului care le posteaza?! In cazul de fata suntem de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...