Sari la conținut

Membrane pentru carburatoare


bmwio
 Share

Postări Recomandate

Salut, pina anul acesta am avut motociclete pe injectie, din aprilie am luat o Yamaha XVZ 1300 Royal Venture, cu carburatoare, motorul se mai foloseste pe Royal Star sau V-Max.

Chiar inainte sa plec in CO am patit-o, adica s-au spart membranele, asa ca totul a fost compromis.

Am comandat dar pentru ca este un model rar, aceste ajung dupa inchiderea sezonului, voaiam sa va rog sa-mi spuneti daca exista producatori interni, sau variante de remediere temporara,

multumesc.

post-48168-0-96899700-1379520284_thumb.jpg

post-48168-0-49073800-1379520309_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era pe vremuri un threat cu cineva (sau o firma) din Bucuresti - pe la Piata Domenii care confectiona tot soiul de garnituri de pompe de frana, parca si membrane.

Cauta postul sa pe net informatii si suna, poate se pot lipi cum trebuie ca sa te tina fara stres pana iti vin cele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint Mikuni, au niste membrane mari; o sa pun si poze dar acum moto este la un mecanic.

Ce nu inteleg este si daca se schimba impreuna cu pistonasul pentru ca nu vad cum se demonteaza, membrana este prinsa intre 2 flanse si nu am gasit nici o modalitate de demontare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe google Librane, sunt niste nemti care iti vand doar partea de guma si lipiciul, au si tutorial frumos listat despre cum sa faci reparatia.

 

Pretul e unul mai mult decat decent, cam 300 ron/2 bucati, fata de sute de euro cat e un kit original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe google Librane, sunt niste nemti care iti vand doar partea de guma si lipiciul, au si tutorial frumos listat despre cum sa faci reparatia.

 

Pretul e unul mai mult decat decent, cam 300 ron/2 bucati, fata de sute de euro cat e un kit original.

Asta e si recomandarea mea si asa am procedat si eu. Si mi se par calitative smecheriile respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, cele originale vin cu tot cu pistonas si sunt ingrozitor de scumpe.

Cea mai viabila varianta e cea descrisa de Dan Cata, indiferent de unde gasesti membranele separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc toturor pentru sfaturi, am primit mesaj ca miine sosesc membranele (548 lei toate 4 cu arcuri si inele) si poate duminica fac o proba,

Sursa mea de piese este la www.moto-gear.ro



Catastrofa, am primit coletul dar sint membranele mici, bine ca le primeste inapoi, se folosesc la multe modele de Yamaha, singura speranta este aici:

http://www.motorradbay.de/yamaha-sh-3.html?sessID=e98200aed279437bd4e1388ff812a455&sessID=e98200aed279437bd4e1388ff812a455

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, pina anul acesta am avut motociclete pe injectie, din aprilie am luat o Yamaha XVZ 1300 Royal Venture, cu carburatoare, motorul se mai foloseste pe Royal Star sau V-Max.

Chiar inainte sa plec in CO am patit-o, adica s-au spart membranele, asa ca totul a fost compromis.

Am comandat dar pentru ca este un model rar, aceste ajung dupa inchiderea sezonului, voaiam sa va rog sa-mi spuneti daca exista producatori interni, sau variante de remediere temporara,

multumesc.

Salut.

Ca si masura temporara de lipire a membranelor, eu personal, am folosit silicon Reinzosil.

Procedura e destul de simpla:

1. cureti bine membranele cu alcool acolo unde sunt sparte / fisurate

2. aplici siliconul asta (care e pe baza de grafit) si pe o parte si pe alta a sparturii, insa nu pui mult, doar cat sa faci o pelicula de maxim jumatate de mm grosime.

3. peste siliconul propaspat pus, aplici cate o foitza de plastic decupata in prealabil dintr-o punga de exemplu.

4. lasi peste noapte sa se intareasca siliconul

5. cu grija, scoti foitele de plastic a doua zi.

 

Am aplicat asta la 8 carburatoare ... 4 din ele au deja peste 8 mii de km si lipitura este intacta.

 

Succes.

 

Asta e siuliconul pe care il gasesti cred in targ la Vitan pe la aia cu piese sau daca esti prin buc ti-l imprumut eu.

 

$(KGrHqRHJCYE9!Hb,N,OBP,7BzqFWw~~60_35.J

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Online se poate procura? E un silicon normal, ca si cel rosu sau negru pt garnituri?

Mersi

Salut eu l-am primit cadou ... dar trebuie sa fie pe net de vanzare

NU este ca un silicon normal!

In primul rand nu miroase deloc ca cele normale, nu are mirosul ala intepator. defapt nu prea miroase a nimic ... scrie pe el ca e cu graphit. Mai multe nu pot sa-ti spun. pt ca nu cunosc.

Important este ca nu se face muci de la vaporii de benzina.

 

Uite aici detalii tehnice:

 

http://datenblatt.reinz.de/_pdf/out/web1/REINZOSIL_en.pdf

 

uite si de vanzxare pe net:

 

http://www.polmot.ro/spray-uri-tehnice-chimicale/1248-silicon-etanare-victorreinz-300c-negru-70ml-70-31414-10-4026634207673.html

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu l-am primit cadou ... dar trebuie sa fie pe net de vanzare

NU este ca un silicon normal!

In primul rand nu miroase deloc ca cele normale, nu are mirosul ala intepator. defapt nu prea miroase a nimic ... scrie pe el ca e cu graphit. Mai multe nu pot sa-ti spun. pt ca nu cunosc.

Important este ca nu se face muci de la vaporii de benzina.

 

Uite aici detalii tehnice:

 

http://datenblatt.reinz.de/_pdf/out/web1/REINZOSIL_en.pdf

Mersi de info-uri, am gasit la un prieten pe care tocmai l-am sunat, are pe stoc. Mersi inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu l-am primit cadou ... dar trebuie sa fie pe net de vanzare

NU este ca un silicon normal!

In primul rand nu miroase deloc ca cele normale, nu are mirosul ala intepator. defapt nu prea miroase a nimic ... scrie pe el ca e cu graphit. Mai multe nu pot sa-ti spun. pt ca nu cunosc.

Important este ca nu se face muci de la vaporii de benzina.

 

Uite aici detalii tehnice:

 

http://datenblatt.reinz.de/_pdf/out/web1/REINZOSIL_en.pdf

 

uite si de vanzxare pe net:

 

http://www.polmot.ro/spray-uri-tehnice-chimicale/1248-silicon-etanare-victorreinz-300c-negru-70ml-70-31414-10-4026634207673.html

SE GASESTE LA ORICE MAGAZIN DE PIESE AUTO-MOTO? NU ESTE DE AJUNS RASPUNSUL MEU?este un silicon foarte bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SE GASESTE LA ORICE MAGAZIN DE PIESE AUTO-MOTO? NU ESTE DE AJUNS RASPUNSUL MEU?este un silicon foarte bun

Cel putin in zona mea NU se gaseste la orice magazin, am 4 prieteni care au magazine de piese auto si 3 din ei nici nu au auzit de produs, de aia m-am strofocat asa, ma temeam ca nu apuc si eu un tub :))) acum fara gluma e bun de stiut si avut in dotare produsul, si nu numai pt membrane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu l-am primit cadou ... dar trebuie sa fie pe net de vanzare

NU este ca un silicon normal!

In primul rand nu miroase deloc ca cele normale, nu are mirosul ala intepator. defapt nu prea miroase a nimic ... scrie pe el ca e cu graphit. Mai multe nu pot sa-ti spun. pt ca nu cunosc.

Important este ca nu se face muci de la vaporii de benzina.

 

Uite aici detalii tehnice:

 

http://datenblatt.reinz.de/_pdf/out/web1/REINZOSIL_en.pdf

 

 

uite si de vanzxare pe net:

 

http://www.polmot.ro/spray-uri-tehnice-chimicale/1248-silicon-etanare-victorreinz-300c-negru-70ml-70-31414-10-4026634207673.html

E de foarte bună calitate - confirm.

Dar miroase a pământ de flori :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista u silicon de la loctite la tub care rezista la benzina (am folosit la etansarea paharelor de carburator care curgeau cu succes).

L am luat de la badi.ro (Bucuresti)

 

ceva de genul ,daca nu chiar codul asta :45-9403.jpg

cat a costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am intrat pe site-ul Badi...dar nu am gasit nici unul care sa scrie ca rezista la benzina.si mai ales cu codul de pe tubul acela...nu sunt din Bucuresti..dar as vrea sa-mi cumpar asa ceva...pentru ca nu gasisem un etansator rezistent la benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...