Sari la conținut

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

Da, greseala mea, ma intereseaza FZ1S, cu ABS.

 

Tie nu ti-o trebui cu ABS, mie imi trebuie.

Asta e, nu putem toti sa fim barbati adevarati :)

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cat costa distractia asta cu lupele?se monteaza greu? Si daca se merita si du unde cumperi lupe bune????

Eu as opta pentru o motocicleta cu abs dar sa il pot dezactiva cand vreau,abs e bun pe nisip,ploaie......

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat costa distractia asta cu lupele?se monteaza greu? Si daca se merita si du unde cumperi lupe bune????

Eu as opta pentru o motocicleta cu abs dar sa il pot dezactiva cand vreau,abs e bun pe nisip,ploaie......

 

Aia e problema... ca nu-l poti dezactiva cand vrei... Si e f enervant uneori

» Post actualizat in 08 Mar 2015 09:02

Da, greseala mea, ma intereseaza FZ1S, cu ABS.

 

Tie nu ti-o trebui cu ABS, mie imi trebuie.

Asta e, nu putem toti sa fim barbati adevarati :)

 

Imi cer scuze pt chestia cu barbatul... n-o lua personal :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti bazat adica stii sa mergi si sa te adaptezi pe toate conditiile nu ai nevoie de abs,te poti opri mult mai repede fara abs,dar daca nu ai experienta si te sperii,franezi brusc cu absul asa taras cum se duce el posibil sa te duci fix in obstacol,repet pe ploaie si nisip parerea mea este numai buna despre abs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un upgrade la far.Lupe Bixenon D2S 4300k.

Marfa mobra!

 

 

,abs e bun pe nisip,ploaie......

Depinde de situatie. Treaba e sa nu fortezi nota, incat sa dai de belea. Cu ABS sau fara :)

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marfa mobra!

 

Depinde de situatie. Treaba e sa nu fortezi nota, incat sa dai de belea. Cu ABS sau fara :)

 

Total de acord... asa zisa conduita preventiva... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un upgrade la far.Lupe Bixenon D2S 4300k.

Arata foarte OEM.

Stiu ca e nevoie de multa rabdare si indemanare pentru asta.

Au incercat si altii urmarind tutoriale de pe youtube dar au cam ciomagit farurile.

Intrebare: daca iti trimit farurile mele, te poti ocupa de ele? Daca da, zi un pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt posesorii de fazer Mk2, daca si-au demontat coada... Clemele / bradutii care tin plasticul de sub sa de semicarena spate / sa / etc... cum se desfac?

(se vad cand te uti de sub sa, deasupra rotii spate)


» Post actualizat in 09 Mar 2015 08:49

Este vorba de aceste cleme (incercuite cu rosu)


» Post actualizat in 09 Mar 2015 08:52

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ai montat lupa pe far?

 

Am desfacut farul.

Cat costa distractia asta cu lupele?se monteaza greu? Si daca se merita si du unde cumperi lupe bune????

Eu as opta pentru o motocicleta cu abs dar sa il pot dezactiva cand vreau,abs e bun pe nisip,ploaie......

 

Nu stiu exact cat costa lupele,eu le-am primit contra unui serviciu,montajul a fost efectuat de catre mine

,se merita pe deplin.

Arata foarte OEM.

Stiu ca e nevoie de multa rabdare si indemanare pentru asta.

Au incercat si altii urmarind tutoriale de pe youtube dar au cam ciomagit farurile.

Intrebare: daca iti trimit farurile mele, te poti ocupa de ele? Daca da, zi un pret.

Trimite-mi un PM cu ce vrei ,la ce vrei, mai exact .

O intrebare pt posesorii de fazer Mk2, daca si-au demontat coada... Clemele / bradutii care tin plasticul de sub sa de semicarena spate / sa / etc... cum se desfac?

(se vad cand te uti de sub sa, deasupra rotii spate)

» Post actualizat in 09 Mar 2015 08:49

Este vorba de aceste cleme (incercuite cu rosu)

» Post actualizat in 09 Mar 2015 08:52

attachicon.gifUntitled-1.jpg

 

 

Pozitia 64,are o inima care se scoate(daca are gamalie exterioara se extrage ,daca nu are gamalie exterioara se impinge)dupa care se scoate cu grija clema/bradutul.... folosind o surubelnita.

post-4659-0-25597400-1425901117_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am desfacut farul.

 

Nu stiu exact cat costa lupele,eu le-am primit contra unui serviciu,montajul a fost efectuat de catre mine

,se merita pe deplin.

Trimite-mi un PM cu ce vrei ,la ce vrei, mai exact .

 

 

Pozitia 64,are o inima care se scoate(daca are gamalie exterioara se extrage ,daca nu are gamalie exterioara se impinge)dupa care se scoate cu grija clema/bradutul.... folosind o surubelnita.

 

pe-asta cu bradutul de carena spate / codita am inteles-o si multumesc frumos

 

la intrebarea cu ... cum ai montat lupa pe far... mai am un pic de inteles. Am sa fiu eu mai punctal cu intrebarile:

 

1. sistemul de montaj al lupei pe far (evident ca dupa ce desfaci farul)... este o prindere cu surub, o lipire permanenta? Si daca este lipire permanenta... cum ai facut ca raza/ fasciculul luminos sa fie directionat unde trebuie?

2. farul l-ai desfacut... presupun ca este capsat... cu ceva pistol de lipit, etc?

 

inca o data, merci!

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe-asta cu bradutul de carena spate / codita am inteles-o si multumesc frumos

 

la intrebarea cu ... cum ai montat lupa pe far... mai am un pic de inteles. Am sa fiu eu mai punctal cu intrebarile:

 

1. sistemul de montaj al lupei pe far (evident ca dupa ce desfaci farul)... este o prindere cu surub, o lipire permanenta? Si daca este lipire permanenta... cum ai facut ca raza/ fasciculul luminos sa fie directionat unde trebuie?

2. farul l-ai desfacut... presupun ca este capsat... cu ceva pistol de lipit, etc?

 

inca o data, merci!

Cauta pe youtube "Yamaha Fazer FZS 600 FZS1000 Bi xenon projector Mini H1 retrofit guide" si ai sa intelegi,eu am D2S(aduce cu H7) lupa si becul asta are H1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles! E destul de easy...

 

Lupele cu angel eyes cred ca se potrivesc astea... deci urmeaza cat de curand si la mine upgrade-ul

 

http://rd-xenon.ro/index.php?dispatch=products.view&product_id=29970

 

 

Multzam fain!


» Post actualizat in 09 Mar 2015 17:06

....

 

Tot pentru cei care s-au lovit de problema asta...

 

Diferenta dintre farurile pentru circulat in anglia vs restul europei este:

 

1. oglinda, respectiv dispersorul farului

 

2. rotatia becului cu halogen in far

 

Din cate am observat la mine (motocicleta este fabricata pt anglia)... lacasurile becurilor sunt rotite 10-15 grade intr-o directie (nu mai stiu in care)

 

Intreb asta pentru ca daca-mi montez kitul xenon-angel eyes si problema nu este doar din rotatia becului in far, ci si din oglinda/dispersor... risc sa-i omor pe cei de pe contrasens cu lumina mult mai puternica.

 

In domeniul auto, din ce-am gasit la prima mana pe net... nu ar fi numai rotatia becului in far, ci si oglinda farului cu dispersorul

Editat de navix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un xenon prin casa de la fazerul meu pe care nu il folosesc,sunt balasturile alea doua,daca reuseste careva sa le monteaze poate ma ajuta si pe mn dupa,as vrea si eu dar nu cu xenon

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un xenon prin casa de la fazerul meu pe care nu il folosesc,sunt balasturile alea doua,daca reuseste careva sa le monteaze poate ma ajuta si pe mn dupa,as vrea si eu dar nu cu xenon

Ai nevoie de balastrele alea pentru lupele tale, bat bine lupele cu xenon ,concentreaza bine lumina ,nu orbeste ceilalti particapnti la trafic si nu te ia politia pentru xenon ca ai lupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da dar nu am loc sa le mai montez din cauza unui clanxon minune :) ,asa ca o sa raman la becurile cu lumina normala daca e sa imi montez asa ceva :),daca e sa le vand,ce bani iau pe ele?postez poze in curand sa arat exact ce am

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nevoie de balastrele alea pentru lupele tale, bat bine lupele cu xenon ,concentreaza bine lumina ,nu orbeste ceilalti particapnti la trafic si nu te ia politia pentru xenon ca ai lupe.

 

Imi spui te rog daca cablurile si conectorii (balastului, xenon-ului, angel eyes-ului) pentru sistemul xenon pe care l-ai montat este compatibil cu conectorii prevazuti din fabrica ai motocicletei?

 

Adica sunt numa niste cabluri care se conecteaza unul cu altul, ca niste prelungiri ale sistemului electric default, sau trebuie taiat/lipit/adaptat?

» Post actualizat in 11 Mar 2015 07:56

Ei?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge montat un parbriz de 2006 2009 pe un 2002 daca tai eu partea de jos, cea ascutita ?

face cineva o verificare totusi daca are cum? ma intereseaza daca potrivesc gaurile.

Editat de Florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spui te rog daca cablurile si conectorii (balastului, xenon-ului, angel eyes-ului) pentru sistemul xenon pe care l-ai montat este compatibil cu conectorii prevazuti din fabrica ai motocicletei?

 

Adica sunt numa niste cabluri care se conecteaza unul cu altul, ca niste prelungiri ale sistemului electric default, sau trebuie taiat/lipit/adaptat?

» Post actualizat in 11 Mar 2015 07:56

Ei?

 

attachicon.gif20130904_125800 b.jpg attachicon.gif20130626_161655 2.jpg

Se gaseste o instalatie pentru fiecare bec H4 plug and play

 

face cineva o verificare totusi daca are cum? ma intereseaza daca potrivesc gaurile.

 

 

Ca sa fii sigur, roaga un posesor de fz1 sa masoare distanta intre gauri si faci comparatie cu a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit cu fotografia de la farul demontat. Se vede cum soclul becului are o inclinatie catre dreapta (axele rosii), fata de perpendiculara pe linia orizontului (galben)

Sunt curios daca la farurile pt europa farul H4 are inclinatie/ rotatie inversa. Ma ajuta cineva?

post-70685-0-02971700-1426329555_thumb.jpg

 


» Post actualizat in 16 Mar 2015 07:37

Anybody? Vreun posesor de Fazer cu faruri de mers pe dreapta drumului? Poate compara inclinatia becului in far cu fotografia mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce casti merge ti sau a ti mers ,vreau sa imi schimb casca si nu sunt hotarat.Vreau o casca pentru drumuri lungi , sa nu suiere ,sa nu se abureasca.Oscilez intre Schuberth s1 (s1 pro),Arai rx7 ,Shoei xr1000 sau xr1100.Eu folosesc un Shoeixr1000 care este cam uzat estetic si un Nolan n91 Flip pentru pasager care suiera unpic tipic flip up.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce casti merge ti sau a ti mers ,vreau sa imi schimb casca si nu sunt hotarat.Vreau o casca pentru drumuri lungi , sa nu suiere ,sa nu se abureasca.Oscilez intre Schuberth s1 (s1 pro),Arai rx7 ,Shoei xr1000 sau xr1100.Eu folosesc un Shoeixr1000 care este cam uzat estetic si un Nolan n91 Flip pentru pasager care suiera unpic tipic flip up.

s1 e deja la pensie de mult timp, s1 pro nu-i o casca rea dar tot pensionara, daca iti vine shoei perfect pe cap la masura ta, schubertul o sa te incomodeze putin iar aray-ul mai mult

 

schubert s2 , foarte foarte misto casca

shoei GT-air la fel sau mai buna , depinde de care iti vine mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu un gt air ca nou s la 1500 daca intereseaza pe cineva. pt mine e inca cam scumpa

mai poti incerca neotek. am avut eu. nici una din cele 8 casti pe care le-am avut nu ajunge la degetul mic al neotekului.

Editat de Florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...