Sari la conținut

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 21 ore, ®azvan a spus:

 

M-ai amuzat un pic. Cam care crezi tu, evident din citite, caci practic, evident nu stii despre ce e vorba, ca ar fi diferenta intre cele 2 tipuri de suspensii?

 

Din punctul meu de vedere, folosirea termenul "evident" urmat de negatia parerii celeilalte persoane intr-un dialog ignora dreptul de a avea replica, de a-si argumenta parerea si punctul de vedere. Evident ca nu am mai citit restul postului tau demn de o drama queen. Modificarile motocicletei tale sunt de admirat, sper sa te ridici la nivelul ei intr-o zi.

 

Ori poate vrei sa ne vinzi conversia la suspensii de R1 de-i faci atata reclama? In cazul asta, eu, nu sunt interesat.

 

 

Acum 22 ore, Florynn a spus:

da. celalalt avea alta toba si parbriz fumuriu. ai avut noroc. si pretu e ok daca e asa cum zici. sa o fol sanatos. 

cit despre ce poate cunosc ca am mai avut. 😀

 

Multumesc frumos!

 

 

In alta ordine de idei, are cineva de vanzare un parbriz mai inalt decat cel stock, pentru touring?

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chill @BigBigger. Ai citit-o de mai multe ori. Te-a mancat toata noaptea. Motivul pt care ai si raspuns, 22 ore mai tarziu. Dar deja o dam rau de tot offtopic. 

 

Revenind. FZ1 standard este un cazan. Mai este si depasit moral. Si nici macar cat s-a produs, nu a fost prea apreciata. De ce o fi asa? Hai sa o comparam acum cu o motocicleta fabricatie 2020, plina de electronica, imbunatatita tehnologic cu vreo 15 ani.

Incercam sa va deschid un pic ochii. Am avut cazanul, l-am alergat mult si bine (nu l-am impins, @BigBigger), si nu am fost deloc multumit de ciclistica si franele ei stock. Nu exista setup al suspensiilor, de la standard la reglaj pe greutatea mea, unde, pe franare violenta, roata spate sa-i ramana lipita de asfalt. Poate cu niste arcuri progresive pe fata as fi rezolvat partial problema. Voi aveti impresia ca o furca fata de R1 e mii de euro, va inselati. Le gasiti la 300-400 usd prin state, rulate 20k km, stare impecabila. Cu amortizorul spate este mai greu, el costa 70-80 usd second, problema este adaptorul care sa va permita montajul. Abia aici intri la cheltuiala, cumparand un amortizor aftermarket FZ1, care trece linistit de 500 eur, daca nu alegi varianta adaptorului CNC. Apoi pompa frana FZ1... praf. Etrierele, idem. Pune o radiala, si deja povestim altfel. Voi credeti ca daca aruncati niste conducte metalice sau placute de frana aftermarket, s-a facut primavara. A, si toba e marea vostra preocupare, impreuna cu parbrizul. Am mai zis-o si repet: si Dacia in '70 avea frane, dar pentru vremurile ei. Incearca sa mergi azi in trafic cu ea, la ora de varf, si poate te si grabesti un pic. Duminica dupamasa, cu strada goala, oricine poate.

 

Cat despre a ma ridica la inaltimea ei, dude, spune-mi ca scuterul este motocicleta cu care te simti confortabil si o lasam asa. Din afirmatiile tale evident ca aia e zona te de confort. 

 

Imi cer scuze daca v-am ofensat pe vreunul, m-am aprins doar pt ca, in loc sa spuneti "nu am bani", "nu vreau sa investesc", "imi ajunge pt ce am eu nevoie", afirmatii usor de inteles dealtfel, o dati in "R1 e pt circuit". Nu fratilor, R1, alaturi de toate concurentele ei la aceeasi clasa, nu reprezinta decat varful de gama dpdv al performantei, a ce poate o motocicleta ca ciclistica, frane, motor. Nimic mai mult. Dar pana la circuit, este cea mai dinamica motocicleta de strada. Si daca-i pui toate elementele pe un sasiu de FZ1, mult mai ridicat ca pozitie de mers, ai o motocicleta super manevrabila de oras si afara. Imbunatirile ii schimba radical ciclistica: nu o mai simti deloc grea. Din ce-mi aduc aminte, la inclinarea FZ1-ului stock ma luptam cu ea. In varianta noua, se inclina singura. 

 

O lasam asa. Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, ®azvan a spus:

Chill @BigBigger. Ai citit-o de mai multe ori. Te-a mancat toata noaptea. Motivul pt care ai si raspuns, 22 ore mai tarziu. Dar deja o dam rau de tot.

 

Adevărul este ca am citit-o de câteva ori cât timp eram ud la cojones pe TF. Te salut, împăratule!

 

 

20200728_114509.jpg

20200727_143148.jpg

20200728_114846.jpg

 

 

Acum sincer, nimeni nu-si pierde timpul sa citeasca cat scrii tu, nici tu nu ar trebui sa ti-l pierzi scriind, ai mai mult respect pentru timpul tau si nu-l mai pierde cu niste necunoscuti.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BigBigger Ai ajuns pe TF cu cazanul. Felicitari! Grija la gropi! Vezi ca altii il fac si cu scuterul. Da totusi, ce cauti imbracat in saci menajeri?

Timp am dude, mai ales pt saraci. Si daca nu am, imi fac. Imi place sa ajut. ;)

Acum 54 minute, BigBigger a spus:

Acum sincer, nimeni nu-si pierde timpul sa citeasca cat scrii tu,

Pai cum nu? Nu afirmai tu cu fix 4 posturi in urma exact asta? Intre timp devenira acri strugurii? Cata ipocrizie!

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici sa vreau nu am ce sa-ti vand. Inca o dovada ca citesti printre randuri. Pe acest topic, prin postarile mele ai o "reteta" buna, care functioneaza, ingredientele ti le cumperi si iti faci singur mamaliga. Vezi ca ceva parbriz se vindea pe pagina anterioara. Daca nu-ti place, netul e plin. Sau tu si la asta vrei saracie second? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți mulțumesc pentru rețetă, o ma ajute când voi vrea să mi transform cazanul în mămăligă.

 

Acum 13 minute, ®azvan a spus:

Vezi ca ceva parbriz se vindea pe pagina anterioara. Daca nu-ti place, netul e plin. Sau tu si la asta vrei saracie second? 

 

Acel parbriz este de pe aliexpress unde se vinde cu 50 de lei, colegul incearca să-l vândă cu 300.

 

Cu 350 îmi pot lua Givi +15 cm mai înalt față de stock, dar mai întâi astept poate are vreun coleg de vânzare și în felul ăsta ajut si comunitatea, cam cum faci tu cu rețetele dar la nivel de sarakii.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05

Georgica, tu despre mine vorbesti? Mi-e greu sa ma prind. Adica ma simt vizat de comentariul tau, caci doar de mine te-ai legat pe acest topic, dar sigur nu ma confunzi? Ce crezi ca mai stii despre mine? In alta ordine de idei, de cand te interesez atat de tare? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.06.2020 la 14:58, FuzzyLogic a spus:

Salutare, 

revin cu inca o problema... :D

Mi sa forfecar un surub in etrier (fata), nu am reusit sa-l scot si pana la urma am distrus filetul din etrier.

Stiti cumva daca postrivesc etrierii de pe alt model? Sau o reparatie cu o piulita trasa ar fii o solutie?

Alte idei?

Revin cu rezolvarea.

Nu am reusit sa scot surubul (am distrus 2 seturi de extractori si vreo 4 bituri), am dustrus si filetul.

In cele din urma am facut o gaura mai mare in etrier si un adaptor de tip bucsa filetata, vedeti poze :D .

IMG_20200630_093409.jpg

IMG_20200630_093426.jpg

IMG_20200630_093431.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05 Georgica, iarta-ma ca te-am neglijat ieri. Am fost un pic ocupat cu Transalpina. M-am gandit la tine tot drumul, gen, alea 2 motociclete ale tale din sopru, reusesc sa faca cam ce face a mea intr-una, si anume: pozitie de SM, putere de SS, frane si suspensii de SBK. Cred ca ti-ai fi dorit sa fii cu mine ieri, asfaltul ca-n palma, trafic spre zero, vremea a fost bestiala, motocicleta sta pe curbe ca pe sine... Iti dai seama? Sute de km de franeaza-inclina-accelereaza-repeta. Adevarul ca la una din ele ar fi trebuit sa mergi cu sticla de benzina in rucsac, la cealalta te-ar fi durut un pic antebratele. Pacat Georgica! Asta inseamna sa nu ai ce trebuie... Si tu care credeai ca fac touring. Pt touring s-au inventat scuterele, Georgica. Apropos, tie cum ti-a fost ziua?

 

Ontopic: motocicleta, in setup-ul actual este atat de bestiala, ca daca as putea-o clona in inca 2 bucati de rezerva, as face-o. Cu fiecare drum realizez ca, cel putin pentru mine, este motocicleta perfecta! 

 

Asflat uscat!

 

IMG_1285.thumb.JPG.29d7db8e2146b86e1f77f3324f65bc23.JPGIMG_1293.thumb.JPG.91690cda72628b1a1a1718be2f460fbc.JPGIMG_1297.thumb.JPG.f018d877a9b020b8fb3de50998da2a65.JPGIMG_1300.thumb.JPG.bf06088c1764223fcbadc169acf9f2d4.JPG

IMG_1301.thumb.JPG.4a12b688c87fc6899c2165d5a1865f03.JPGIMG_1349.thumb.JPG.193567078eddd8c007d6749389631dfa.JPGIMG_1359.thumb.JPG.3504e62556eb2401f644c6ec399a9735.JPGIMG_1365.thumb.JPG.766347ceb7f5c1d6c99bd8aa70aeb1fb.JPG

IMG_1367.thumb.JPG.4ac88d70067e670082af17830521fbf3.JPGIMG_1371.thumb.JPG.1049e5b80e0389cee56187737cb9f72e.JPGIMG_1392.thumb.JPG.1ea6ae5da627048dfe732f075025e334.JPGIMG_1315.thumb.JPG.189183972b67c22b22351ff316e40cc4.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai primit liber de acasa? Plata o faci retroactiv? 

 

Cât despre motoarele mele, indicat ar măcar sa dai un google înainte de a scrie, nu de alta dar ramane "negru pe alb" gradul scăzut de cunoaștere. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, tu stii ceva ce eu nu stiu. Cand ai timp si chef, lamureste-ma si pe mine, da in privat, ca deja o dam in balarii aici, rau de tot. Devii penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar tu cu primele 5 cuvinte din ultima propozitie ai impresia ca esti modest rau. S-ar putea sa te deranjeze la ceilalti niste lucruri pe care nu prea le suporti la tine. Doar zic.

Fugi si sparge niste lemne, vine iarna, si la tine acolo va fi grea. Curata si soba, deja incepi sa trippuiesti de la atata fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun drept, prazul l-am mancat prima data la 30 si ceva de ani, cand mi-a gatit nevasta-mea niste paste bestiale, ceva reteta de la nasa noastra, din Sicilia.

Vezi cum iar o dai pe langa? Ai si tu niste franturi, habar n-am de la ce coleg frustrat ca tine, care crede ca ma cunoaste, si ii dai inainte. Scenarita se cheama, Georgica, si suferi rau de tot de ea.

 

Get a life!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...