Sari la conținut

FZ1 Fazer / FZS 1000 Fazer


markyinxs
 Share

Postări Recomandate

Acum 9 minute, ®azvan a spus:

Chill @BigBigger. Ai citit-o de mai multe ori. Te-a mancat toata noaptea. Motivul pt care ai si raspuns, 22 ore mai tarziu. Dar deja o dam rau de tot.

 

Adevărul este ca am citit-o de câteva ori cât timp eram ud la cojones pe TF. Te salut, împăratule!

 

 

20200728_114509.jpg

20200727_143148.jpg

20200728_114846.jpg

 

 

Acum sincer, nimeni nu-si pierde timpul sa citeasca cat scrii tu, nici tu nu ar trebui sa ti-l pierzi scriind, ai mai mult respect pentru timpul tau si nu-l mai pierde cu niste necunoscuti.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@BigBigger Ai ajuns pe TF cu cazanul. Felicitari! Grija la gropi! Vezi ca altii il fac si cu scuterul. Da totusi, ce cauti imbracat in saci menajeri?

Timp am dude, mai ales pt saraci. Si daca nu am, imi fac. Imi place sa ajut. ;)

Acum 54 minute, BigBigger a spus:

Acum sincer, nimeni nu-si pierde timpul sa citeasca cat scrii tu,

Pai cum nu? Nu afirmai tu cu fix 4 posturi in urma exact asta? Intre timp devenira acri strugurii? Cata ipocrizie!

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici sa vreau nu am ce sa-ti vand. Inca o dovada ca citesti printre randuri. Pe acest topic, prin postarile mele ai o "reteta" buna, care functioneaza, ingredientele ti le cumperi si iti faci singur mamaliga. Vezi ca ceva parbriz se vindea pe pagina anterioara. Daca nu-ti place, netul e plin. Sau tu si la asta vrei saracie second? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți mulțumesc pentru rețetă, o ma ajute când voi vrea să mi transform cazanul în mămăligă.

 

Acum 13 minute, ®azvan a spus:

Vezi ca ceva parbriz se vindea pe pagina anterioara. Daca nu-ti place, netul e plin. Sau tu si la asta vrei saracie second? 

 

Acel parbriz este de pe aliexpress unde se vinde cu 50 de lei, colegul incearca să-l vândă cu 300.

 

Cu 350 îmi pot lua Givi +15 cm mai înalt față de stock, dar mai întâi astept poate are vreun coleg de vânzare și în felul ăsta ajut si comunitatea, cam cum faci tu cu rețetele dar la nivel de sarakii.

Editat de BigBigger
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05

Georgica, tu despre mine vorbesti? Mi-e greu sa ma prind. Adica ma simt vizat de comentariul tau, caci doar de mine te-ai legat pe acest topic, dar sigur nu ma confunzi? Ce crezi ca mai stii despre mine? In alta ordine de idei, de cand te interesez atat de tare? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.06.2020 la 14:58, FuzzyLogic a spus:

Salutare, 

revin cu inca o problema... :D

Mi sa forfecar un surub in etrier (fata), nu am reusit sa-l scot si pana la urma am distrus filetul din etrier.

Stiti cumva daca postrivesc etrierii de pe alt model? Sau o reparatie cu o piulita trasa ar fii o solutie?

Alte idei?

Revin cu rezolvarea.

Nu am reusit sa scot surubul (am distrus 2 seturi de extractori si vreo 4 bituri), am dustrus si filetul.

In cele din urma am facut o gaura mai mare in etrier si un adaptor de tip bucsa filetata, vedeti poze :D .

IMG_20200630_093409.jpg

IMG_20200630_093426.jpg

IMG_20200630_093431.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george05 Georgica, iarta-ma ca te-am neglijat ieri. Am fost un pic ocupat cu Transalpina. M-am gandit la tine tot drumul, gen, alea 2 motociclete ale tale din sopru, reusesc sa faca cam ce face a mea intr-una, si anume: pozitie de SM, putere de SS, frane si suspensii de SBK. Cred ca ti-ai fi dorit sa fii cu mine ieri, asfaltul ca-n palma, trafic spre zero, vremea a fost bestiala, motocicleta sta pe curbe ca pe sine... Iti dai seama? Sute de km de franeaza-inclina-accelereaza-repeta. Adevarul ca la una din ele ar fi trebuit sa mergi cu sticla de benzina in rucsac, la cealalta te-ar fi durut un pic antebratele. Pacat Georgica! Asta inseamna sa nu ai ce trebuie... Si tu care credeai ca fac touring. Pt touring s-au inventat scuterele, Georgica. Apropos, tie cum ti-a fost ziua?

 

Ontopic: motocicleta, in setup-ul actual este atat de bestiala, ca daca as putea-o clona in inca 2 bucati de rezerva, as face-o. Cu fiecare drum realizez ca, cel putin pentru mine, este motocicleta perfecta! 

 

Asflat uscat!

 

IMG_1285.thumb.JPG.29d7db8e2146b86e1f77f3324f65bc23.JPGIMG_1293.thumb.JPG.91690cda72628b1a1a1718be2f460fbc.JPGIMG_1297.thumb.JPG.f018d877a9b020b8fb3de50998da2a65.JPGIMG_1300.thumb.JPG.bf06088c1764223fcbadc169acf9f2d4.JPG

IMG_1301.thumb.JPG.4a12b688c87fc6899c2165d5a1865f03.JPGIMG_1349.thumb.JPG.193567078eddd8c007d6749389631dfa.JPGIMG_1359.thumb.JPG.3504e62556eb2401f644c6ec399a9735.JPGIMG_1365.thumb.JPG.766347ceb7f5c1d6c99bd8aa70aeb1fb.JPG

IMG_1367.thumb.JPG.4ac88d70067e670082af17830521fbf3.JPGIMG_1371.thumb.JPG.1049e5b80e0389cee56187737cb9f72e.JPGIMG_1392.thumb.JPG.1ea6ae5da627048dfe732f075025e334.JPGIMG_1315.thumb.JPG.189183972b67c22b22351ff316e40cc4.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai primit liber de acasa? Plata o faci retroactiv? 

 

Cât despre motoarele mele, indicat ar măcar sa dai un google înainte de a scrie, nu de alta dar ramane "negru pe alb" gradul scăzut de cunoaștere. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, tu stii ceva ce eu nu stiu. Cand ai timp si chef, lamureste-ma si pe mine, da in privat, ca deja o dam in balarii aici, rau de tot. Devii penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar tu cu primele 5 cuvinte din ultima propozitie ai impresia ca esti modest rau. S-ar putea sa te deranjeze la ceilalti niste lucruri pe care nu prea le suporti la tine. Doar zic.

Fugi si sparge niste lemne, vine iarna, si la tine acolo va fi grea. Curata si soba, deja incepi sa trippuiesti de la atata fum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti spun drept, prazul l-am mancat prima data la 30 si ceva de ani, cand mi-a gatit nevasta-mea niste paste bestiale, ceva reteta de la nasa noastra, din Sicilia.

Vezi cum iar o dai pe langa? Ai si tu niste franturi, habar n-am de la ce coleg frustrat ca tine, care crede ca ma cunoaste, si ii dai inainte. Scenarita se cheama, Georgica, si suferi rau de tot de ea.

 

Get a life!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand ne-am cunoscut ti-am dat eu de inteles ca locuiesc cu altcineva in afara de nevasta-mea? Pe-aia cu socrii de unde ai scos-o? Imi pare rau, dar nu imi aduc aminte de tine. Sa fi fost atunci la Lorand in curte? 

 

FZ-ul l-am reparat/modificat dupa ce am uitat ca am suspensiile si franele stock, (suspensii/frane pt care fac lobby sa scape toti de ele ca-s praf) si m-am luat dupa 2 baieti cu niste Ninja-uri de 1000cc, pe Meses, la urcare. Dar probabil stii asta, ca aici vroiai sa ajungi. Ca sa continuam, poti sa si spui ce afirmau baietii in ziua aia despre mine: ma dadeam cam tare. Asta, gadilandu-ma un pic la orgoliu, inseamna, ca nu o imping touring cum crezi tu, ci ca o cam duc spre limita. Intamplarea a facut ca pe franare, si nu de la 80/h, ci de la mai mult mai mult (am pe gps toate datele incidentului, din 100 in 100 de metri), sa-mi topaie spatele si sa am o frana/trasa atat de ineficienta incat sa prefer, pe ultimii metri, decat sa intru intr-un impact lateral cu o masina care cobora pe sensul opus, in acel moment pe trasa mea, sa culc motocicleta. Avarii: tampon lateral, jugul inferior stramb, jamba dreapta stramba, discul de frana drept stramb, si janta fata, punct de atingere cu janta spate a autoturismului, la fel, stramba, iar toba, scarite zgariate. Subtire de vara. Mi-aduc dealtfel aminte ca atunci cand au inceput sa apara primii din spate la locul accidentului, eram in picioare, povesteam cu soferul masinii. M-am dat si eu un pic pe asfalt, mare fas. De eram pe circuit, o ridicam si plecam mai departe. Cati rateaza curbele acolo, si nu din cauza franelor naspa?

 

Ca reparare/ modificare aveam de ales: il aduc din nou la stadiul de cazan sau il modific?

 

Ce nu stii tu este, cu mult inainte, cautam un pretext sa-l modific. Nu eram deloc multumit de motocicleta, in stadiul stock. Vroiam mai mult de la ea. Nu spun ca mi-as fi cautat-o deliberat, doar ca aveam in plan sa fac ceva cu ea. Deci oricum urma. Nu am facut public acest eveniment de 2 lei nu pt ca am vreun secret, ci pt ca baietii din ziua aia ma sfatuisera sa tac, ca asa se practica. Cica ajuta la revanzare. Un fas, oricum daca as vrea vreodata sa vand agregatul, am un hdd plin de poze si toate hartiile de cand am achzitionat-o, chiar si dinainte de asta. Si nu cred ca am dat vreodata impresia ca as fi vreun bisnitar. Imi place transparenta. te asigur eu: ala care va cumpara de la mine, va sti pana la ultimul surub ce cumpara.

 

De-atunci au trecut cat? 4 ani? Peste 20000 km? Cei mai multi, nici macar prin tara. Si f multi dintre ei la un stil de pilotat cu mult peste ce faceam inainte. S-a mai intamplat ceva? Absolut nimic. Si crede-ma, am dus-o de multe ori la limita. A mai fost culcata? Nu!

 

Fericit Georgica? Ce mai vrei sa stii?

 

Acum e randul tau vis a vis de mine: ce probleme ai? Te deranjeaza ca pe un topic dedicat incerc sa le deschid oamenilor ochii, cand isi cumpara saracii cate-un cazan cu vopseaua originala ca nu e nimic altceva decat un cazan, si ca pot scoate/cere mult mai mult din ele? Adica FZ1 este o platforma f buna de modificat. Si ca, atunci cand primesc cate-un raspuns de-ala gen "eu nu vreau R1" in loc de "nu vreau sa investesc acum", devin usor arogant? Ok, nu este frumos din partea mea, dar nici ei nu sunt sinceri. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) nu e problema ca nu-ți aduci aminte de mine. 

2)când te dai tare, nu cazi. Când te dai tare și prost, da. 

3)daca tu crezi despre tine ca o duci cam la limita pe strada motoreta ta, bravo. Oricum din ce scrii bag de seama ca ai o impresie foarte bună legata de "skill-urile" tale de "reisar". Bănuiesc ca nu ai fost vreodată pe circuit. 

4) te-a rugat cineva sa ii deschizi ochii pe aici? Sau doar îți place ție să-ți acorzi importanta necesara(sa ma exprim frumos) pt a-ți "gadila orgoliul" de Hristos al FZ-ului? 

5)cat despre ultima replica a ta, parafrazez, "știu ca nu e frumos sa fiu arogant dar nici săracii nu sunt sinceri", parca ești rămas în clasa a 4a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...