Sari la conținut

Mz Rt 125. Ala Nou :-)


danutgalati81
 Share

Postări Recomandate

"salut dragi tovarasi si pretini"

ma bate gandul sa stang niste bani de avans si la primavara-vara(cand 'oi lua carnetul) sa-mi iau motocicleta (in rate/leasing). trebuie sa fie musai noua, nu-mi trebuie viteza, nu-mi plac choperele, enduro sau carenatele.

dupa multe cautari pe internet pot sa zic ca imi face cu ochiul mz-ul nou rt 125 desi ma gandeam la un 250 (ar mai fi si altele dar nu se importa- nighthawk de ex sau hyosung 250, cbx/cbf 250).

stie cineva ceva concret despre motocicleta asta(in afara de caracteristicile tehnice pe care le stiu pe derost). a atins-o, a mers cineva cu ea, imi poate da un sfat.

 

*1.rog nu mutati la 125cmc ca ai au doar rs,mito si cbr in cap

*2.rog nu mutati la incepatori ca in loc sa mi se raspunda vor incerca baietii sa-mi vanda sh-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca mai mult se merita un Minsk nou, cu motor 4T cu licenta Honda. Costa putin peste 1000 de euro.

 

 

Ai un link si catre noul Minsk? Asta ca sa putem face si noi o comparatie intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

"salut dragi tovarasi si pretini"

ma bate gandul sa stang niste bani de avans si la primavara-vara(cand 'oi lua carnetul) sa-mi iau motocicleta (in rate/leasing). trebuie sa fie musai noua, nu-mi trebuie viteza, nu-mi plac choperele, enduro sau carenatele.

dupa multe cautari pe internet pot sa zic ca imi face cu ochiul mz-ul nou rt 125 desi ma gandeam la un 250 (ar mai fi si altele dar nu se importa- nighthawk de ex sau hyosung 250, cbx/cbf 250).

stie cineva ceva concret despre motocicleta asta(in afara de caracteristicile tehnice pe care le stiu pe derost). a atins-o, a mers cineva cu ea, imi poate da un sfat.

 

*1.rog nu mutati la 125cmc ca ai au doar rs,mito si cbr in cap

*2.rog nu mutati la incepatori ca in loc sa mi se raspunda vor incerca baietii sa-mi vanda sh-uri

 

Io nu stiu ca cineva din Coltul Comunistelor sa aiba o astfel de motocicleta, iar de calarit nu am calarit un RT mai nou de 1961 :burnout: (care te asigura ca metre' traznet si are un sunet inconfundabil), dar iti recomand sa iei legatura cu reprezentanta:

SC Adler Prodimpex SRL

importator unic MZ in Romania

 

Adresa: Calea Traian Vuia nr. 178

Cluj-Napoca, 400397

 

Telefon/Fax: 0264 - 416.771

 

 

Persoane de contact:

Kovacs Jeno - director general

 

E-mail: office@mz.ro

Web: www.mz.ro, www.adlermoto.ro

 

 

Nu stiu daca mai merge firma asta insa poti sa suni si sigur baietii de acolo iti pot da relatii despre vreun fost client cu care te poti consulta.

 

Si Jawa Sport de 125 arata fosrte bine cam la acelas pret :

 

post-6260-1164352419_thumb.jpg

 

sau Jawa Dandy 125

 

Poti sa iei de asemenea lagatura cu reprezentanta : http://www.jawa.ro/home/home.html

 

Bafta!

post-6260-1164352464_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de noul minsk stiam dinaintea voastra ;) ca doar sunt din galati dar parca nu prea-mi pare asa inchegata e mai insipida la fel si jawa.

mai e o prob: mz-120km/h vs 90(minsk) vs java(100-105)

 

plus ca la nemti e o adevarata nebunie cu motocicleta asta (curse, cluburi). se vinde in draci si cica ar fi destul de fiabila(cel putin). totusi la ei e dezv reteau de dealeri si service pe cand la noi, nop. daca stau 2 luni pt nush ce piesa banala (chiar cu garantia aia de 2 ani parca) mai bine nu.

asta ma intereseaza mai mult - cat de serios e dealerul si pareri de la cine o cunoaste.

 

pretul de revanzare cred ar f mic (am vazut ca afara isi tine valoarea f bine dar la noi nu cred) dar nu ma intereseaza pt ca daca-i buna o voi tine destul de mult

 

speedy.k:

intr-adevar ~3600 euro sunt totusi 1.5 first bikuri :burnout: sau un junghi de s.h.

in banii astiar ar mai fi noi enduro/cross/sm wannabe-uri dar nu-mi plac deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

de noul minsk stiam dinaintea voastra :D ca doar sunt din galati dar parca nu prea-mi pare asa inchegata e mai insipida la fel si jawa.

mai e o prob: mz-120km/h vs 90(minsk) vs java(100-105)

 

plus ca la nemti e o adevarata nebunie cu motocicleta asta (curse, cluburi). se vinde in draci si cica ar fi destul de fiabila(cel putin). totusi la ei e dezv reteau de dealeri si service pe cand la noi, nop. daca stau 2 luni pt nush ce piesa banala (chiar cu garantia aia de 2 ani parca) mai bine nu.

asta ma intereseaza mai mult - cat de serios e dealerul si pareri de la cine o cunoaste.

 

pretul de revanzare cred ar f mic (am vazut ca afara isi tine valoarea f bine dar la noi nu cred) dar nu ma intereseaza pt ca daca-i buna o voi tine destul de mult

 

speedy.k:

intr-adevar ~3600 euro sunt totusi 1.5 first bikuri :burnout: sau un junghi de s.h.

in banii astiar ar mai fi noi enduro/cross/sm wannabe-uri dar nu-mi plac deloc

 

Oamenii de la MZ sunt faorte seriosi (ca doar sunt ardeleni din CJ ;) ), dar suna acolo pentru ca din auzite stiu ca au avut ceva probleme si nu stiu daca mai pot face comenzi, insa relatii despre 125 sigur pot sa-ti dea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii de la MZ sunt faorte seriosi (ca doar sunt ardeleni din CJ :burnout: ), dar suna acolo pentru ca din auzite stiu ca au avut ceva probleme si nu stiu daca mai pot face comenzi, insa relatii despre 125 sigur pot sa-ti dea

 

Stiu ca majoritatea ardelenii sunt seriosi (ca doar am stat 5 ani in sibiu) dar daca nu stiai, in cluj s-au dat cele mai mari tepe din tara (cred ca intrece bucurestiul la tepe/ cap de locuitor ;) ). oricum asta e alta discutie.

 

deci, sa inteleg ca firma ar fi ok? (oricum e cam aiurea ca e asa departe de galati. credeam ca e din bucuresti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa o iei. :D

 

datele de pe hartie arata foarte bine, e un motor nemtesc al unei firme cu traditie, e nou, ai garantie, iti place, e usor - bun pt cineva care de'abia si'a luat carnetul de A.

 

pe aici degeaba intrebi pt ca nu cred ca a condus cineva un RT mai nou de 1961-1962 :burnout: (nu vreau sa jignesc pe nimeni - nu sariti cu parul ;) ). asa ca ar trebui sa urmaresti mai degraba forumurile straine decat cele romanesti... evenual intreaba dealerul (ADLER parca) cate motociclete de tipul ast a vandut in Ro.

 

la noi nu prea a prins modelul pt ca pustimea de azi doreste doar aparenta (o motocicleta carenata care sa semene cu suratele mai mari - aprilia rs, af1 futura, cbr-ul de 125 ) si mai putin utilitate, fiabilitate, placere la condus. prin europa lumea e mai normala cu capul...

 

parerea mea este ca e o motocicleta polivalenta, pe care o vei indragi. chiar daca sunt sigur ca vei vrea mai multa putere curand :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai parca intr-un ML de acu vre-o doua luni am vazut o reclama la MZ cu importator Ural Moto... :burnout:

Adler mai vinde MZ?

 

Tot cam pe atunci am intrebat si eu la 125 daca stie cineva ceva... n-am primit nici o informatie, numai ceva poze de pe net...

Editat de cios
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

de noul minsk stiam dinaintea voastra :bow: ca doar sunt din galati dar parca nu prea-mi pare asa inchegata e mai insipida la fel si jawa.

mai e o prob: mz-120km/h vs 90(minsk) vs java(100-105)

 

plus ca la nemti e o adevarata nebunie cu motocicleta asta (curse, cluburi). se vinde in draci si cica ar fi destul de fiabila(cel putin). totusi la ei e dezv reteau de dealeri si service pe cand la noi, nop. daca stau 2 luni pt nush ce piesa banala (chiar cu garantia aia de 2 ani parca) mai bine nu.

asta ma intereseaza mai mult - cat de serios e dealerul si pareri de la cine o cunoaste.

 

pretul de revanzare cred ar f mic (am vazut ca afara isi tine valoarea f bine dar la noi nu cred) dar nu ma intereseaza pt ca daca-i buna o voi tine destul de mult

 

speedy.k:

intr-adevar ~3600 euro sunt totusi 1.5 first bikuri :bow: sau un junghi de s.h.

in banii astiar ar mai fi noi enduro/cross/sm wannabe-uri dar nu-mi plac deloc

 

Scuze, de-abia acum am vazut replayul

Daca mai conteaza: pai la 3600 de coco iei un Virago 535 sh in stare perfecta. Ti-o spune "fratili tau". Daca vrei iti spun si de unde si-ti dau si o poza. Repet YAMAHA de 500 (si). Nu stiu de unde ai scos-o cu "junghi". Da', ma rog, stiu ca informatia e cea mai scumpa marfa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi el nou, o fi el nemtesc, dar 3600 si ceva de euroi nu merita

La banii astia iti iei motocicleta ca lumea, nu tartareata de 125

Dar sunt banii tai, faci ce vrei cu ei

Vorba ta, iarna e lunga, ai timp sa-ti revii :bow:

Editat de Nick61
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...

Salut! As vrea sa va rog sa-mi dați și mie ceva detalii despre acest Mz RT125 după 2001, pentru că îmi place cum arată și as vrea sa cumpăr unul sh pentru băiatul meu. Recomandati? Eu dețin si un MZ ES 175 din 1961, pe care nu-l mai folosesc, dar care încă imi place si deseori mi-e dor sa mai ies la cate o plimbare. Modelul acesta nou mai este la fel de bine construit? Cam de la ce înălțime minim ar fi în regulă să mergi pe el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...