Sari la conținut

Accident mortal aproape de Severin


Phoenix_Harley
 Share

Postări Recomandate

Salut! Acum am vazut pe FB pe o pagina dedicata motociclistilor din Craiova.

Stiu ca in general cei din zona Craiova-Severin nu prea scriu pe aici dar daca are cineva mai multe detalii...

Este vorba de un tanar de 19 ani (o mare speranta a scrimei romanesti) ce conducea o Yamaha R6. Am aflat doar ca venea de la Severin si mergea spre Craiova. Incidentul s-a intamplat foarte aproape de Severin. Este o zona cu serpentine si este un loc preferat de foarte multi motociclisti. Baiatul era in grup cu mai multi motociclisti craioveni, a ramas in urma grupului (din cate am inteles sa mai faca acele serpentine odata) si nu se stie cum a ajuns cu motocicleta in prapastie.

 

Toate cele relatate mai sus le stiu dintr-o singura sursa. Poate reuseste cineva sa vina cu mai multe detalii.

Cateva detalii si aici: http://www.gds.ro/Sport/2013-09-23/Scrima+%28m%29+-+Leonard+Mateita%2C+de+la+CSU+Craiova%2C+si-a+pierdut+viata+in+urma+unui+accident+de+motocicleta

 

Sper doar ca cei de varsta lui care o sa citeasca aici sa traga o concluzie din asta.

RIP :(

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum pe final de sezon,gumele nu mai au aceeiasi aderenta ca vara si de aici se intampla multe cazaturi,mai ales la un mers sportiv.Cuplat si cu lipsa de experienta si neputinta de a interpreta semnalele pe care ti le transmite motoreta...ce tinea asta vara la 30-35 de grade nu mai tine acum.

rip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a depasit tot grupul chiar la inceputul sepentinelor. Unul era mai inrarziat. La 3 curbe dupa ce m-a depasit si ultimul l-am vazut oprit pe dreapta, destul de agitat, aruncand manusile pe jos. Erau si doua masini oprite. Toti se uitau in jos, in prapastie. Nu mi-am imaginat ca s-a intamplat ceva asa grav.

Cand m-au depasit nu aveau o viteza foarte mare iar conditiile meteo erau bune.

 

Condoleante famiei si prietenilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am plecat ieri din drobeta pe la 1, am aburit-o in iarba vreo 2 ore si am alergat inspre bucuresti. au trecut un sir de vitezisti dar au facut-o spre drobeta.

paote dupa aia au luat-o inapoi, I-am dat si eu si nu m-a deposit nimic din spate, dar n-am vazut nici un accident pana la bucuresti unde am ajuns pe la 7:30.

 

oricum curbele alea.. curbele alea... sunt miere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a depasit tot grupul chiar la inceputul sepentinelor. Unul era mai inrarziat. La 3 curbe dupa ce m-a depasit si ultimul l-am vazut oprit pe dreapta, destul de agitat, aruncand manusile pe jos. Erau si doua masini oprite. Toti se uitau in jos, in prapastie. Nu mi-am imaginat ca s-a intamplat ceva asa grav.

Cand m-au depasit nu aveau o viteza foarte mare iar conditiile meteo erau bune.

 

Condoleante famiei si prietenilor.

 

din pacate nimeni nu a vazut EXACT cum s-a intamplat, ce s-a intamplat.

am pierdut un prieten....

 

Odihneste-te in pace Leo :rose: :rose:

 

sa va povestesc ce stiu:

 

Duminica au plecat la plimbare el cu inca 5 prieteni. au plecat din Craiova si au mers pana la statuia din parcarea pana in Orsova. Au oprit acolo, au stat putin si au plecat spre 'vapor' sa manance. El tot zicea ca nu-i place, ca mai bine ramanea sa priveasca la televizor. La 'vapor' au observat ca el avea cauciucul de spate mai rece decat toti. Au hotarat sa plece spre Craiova si chiar el a intrebat daca se mai opresc pe Balota sa se dea pe curbe dar au hotarat ca nu, sa tina direct drumul spre Craiova. Erau 3 in fata lui si 2 in spatele lui. El a cazut iar cel din spatele lui, care era cu o curba in spate, nu a vazut nimic ! A disparut de pe sosea ! Ultimul din coloana venea ceva mai din spate si a oprit cand niste persoane cu o masina oprita acolo i-au facut semne sa opreasca. Atunci l-a vazut cazut in rapa cu motocicleta. Avea casca, geaca si manusi dar impactul cu copacii a dus la leziuni interne. A venit smurdul si l-au dus la spital la Severin, care este la cativa km de locul accidentului. L-au tinut o perioada pe aparate dar degeaba, Leo a incetat lupta :(

El mai are un frate mai mare care este si el motociclist si a zis sa venim pe motoare la inmormantare, care va fi miercuri, ca asa i-ar fi placut lui Leo.

Am fost aseara la el acasa si l-am vazut. Nu-mi venea sa cred ca sta acolo fara suflare prietenul meu, care era mezinul grupului si faceam o gramada de glume cu el.

Tragic...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yep ei erau inseamna cand au trecut pe langa mine spre drobeta, ma pregateam sa ma culc in iarba ca eram inghetat dinspre belgrad, ne-am salutat, cred ca vorbeam la telefon intr-o parcare in camp. dupa 2 ore am plecat spre bucuresti si nu m-a luat nici un vehicul din spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP, se pare ca pana la urma Balota si-a luat tributul, asfaltul nu mai este ce era acum 4-5 ani, pe drum au aparut crapaturi, mult pietris, + ca sunt zone unde soarele nu incalzeste asfaltul suficient in perioada asta....pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce viteza avea?

eu cred ca avea 380 si era in franare...evit sa scriu pe astfel de topicuri dar cadeti dintr-o extrema in alta si ar trebui sa intelegeti ca cei care au motoare sport isi doresc un pic de viteza, o altfel de ciclistica si de abordare a virajelor care ti-o ofera acest tip de motor...lipsa de experienta si un motor destul de agresiv au dus la acest accident si nu este neaparat nevoie sa fi avut viteze astronomice ca sa pierda controlul...asta ar trebui retinut de aici..

 

Si cica circuitul costa prea mult.

Jagi, cu tot respectul..nu la toti le place sa se dea pe circuit...eu unul nu mi-as pierde timpul sa ma invart in jurul cozii..prefer sa fac 400-500 km in fiecare duminica sa-mi clatesc ochii, sa ma bucur de peisaj si de motor.

On topic..Dumnezeu sa-l odihneasca..avea toata viata inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput, e foarte periculos "mersul cu prieteni"!

Dar, vezi tu, se poate intampla si mergand singuratic.

Numai el stie ce s-a intamplat A platit pretul suprem.

Pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi, cu tot respectul..nu la toti le place sa se dea pe circuit...eu unul nu mi-as pierde timpul sa ma invart in jurul cozii..prefer sa fac 400-500 km in fiecare duminica sa-mi clatesc ochii, sa ma bucur de peisaj si de motor.

On topic..Dumnezeu sa-l odihneasca..avea toata viata inainte.

da rob, dar cand te crezi pe circuit si esti pe sosea...

tu-ti clatesti ochii, ei senzatiile

eu ma surprind intre cele 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami.. pt cei care confunda soseau cu circuitul, mai devreme sau mai tarziu, se va produce inevitabilul...dar in acest caz cu siguranta nu a fost vorba despre asa ceva...singura concluzie de tras in acest caz, asa cum am spus-o si mai sus, la 19 ani nu ai ce cauta pe R6 sau pe alta vitezana...nu din cauza vitezei ci din faptul ca nu ai reflexele formate sa o controlezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yep la 19 ani putini au experienta pentru asa ceva, doar cei care fac sport motociclismul viteza..

 

eu as merge mai departe..

daca e nevoie de reflex sa "te scoti", mergi cam tare..

anul asta n-a fost nevoie de nici unul la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rob_debruce , normal ca nu-ti place, dar nu ma adresam tie sau acelora ca tine, tinta erau cei ce pleaca sa se dea race pe curbe(marginea prapastiilor, pline de prapeti de fier, indicatoare rutiere, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am 19 ani , tot incepator pe GSX R 600 , dar am stiut sa fiu calculat. pacat , trebuie avut mare grija . Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

 

de cand pana cand? :huh:

 

Drumul ala nu are parapet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...