Jump to content
Sign in to follow this  
m4mihai

Masinuta de oras, o caruta in care sa nu ploua ieftinica.

Recommended Posts

Salutare tuturor,

am si eu nevoie de niste pareri, chiar sfaturi pentru achizitionarea unei conserve ieftine. De preferat pareri pertinente de la posesori, fosti posesorim sau persoane care chiar se pricep (greu de gasit pe forum... aici toti ne pricepem :blink: )

Modelele in cauza sunt:

Golf 3 - musai exagerat de ieftin... pe care in vara sa o pot duce la fier vechi fara sa plang dupa banii dati pe ea

Fiat Punto (generatia 2000-2003) - la un pret decent (800 - 1000euro)

Sau orice varianta pana in 1500euro (dar totusi preferabil cat mai ieftin, nefiind o solutie pentru viitor, ci doar una de moment)

Nu sunt interesat de modele exagerat de mici, vreau sa aiba musai 4 locuri (chiar daca in spate nu se va sta comod).

Astept chiar si anunturi, oferte de vanzare, barfe despre preturile la care se vand diferite modele (pretul de vanzare... nu cel cerut de samsari)... etc..

Deja vad ca e o greseala in titlu... scuzati eventualele greseli.

Edited by m4mihai

http://www.tocmai.ro/daewoo-tico-12571161.html

http://www.tocmai.ro/passat-1-9-tdi-ac-taxa-platita-12564667.html

Voila...

In principiu tu cauti o pleasca. NU o sa gasesti o masina buna si...moca :)

In locul tau as cauta o berlina in stare cat de cat decenta :)

Spor la pescuit.

Edited by Gixu.

Da, ceve de genu... o pleasca am sa astept cam 2, 3 saptamani, apoi voi cauta o masina la pret corect, nu supraevaluata (in targ am constatat ca preturile sunt cu 1000e mai mult decat pe net).

Pentru recomandari, 1 in tico nu cred ca incap nici ghemuit :D, iar pasatul acela este o masina depasita din toate punctele de vedere.

Dacia de orice fel :) O Supernova sau chiar si o berlina banala isi fac treaba o iarna.

Chiar ai spus in primul post ceea ce-ti trebuie, golf 3, piese destul de ieftine, consum bun... si ai loc chiar si 5... cam greu dar intra . modelul de 1.4 sau 1.6 , 75,90 cai... sau varianta diesel 1.9 parca 90 cai ... nu sunt subiectiv, nu detin una, dar imi face si mie cu ochiul una pentru a trece mai bine iarna decat pe 2 roti...

preturi, undeva la 1300-1500 modele chiar bune, inmatriculate.

Edited by edu.

Daciutele, in afara de Logan, care este la un pret decent, restu mi se par scumpute la ce ofera, plus ca se plateste taxa de mediu. Ca optiuni pana in momentul de fata ar fi Fiat Punto, si Golf 3.

preturi, undeva la 1300-1500 modele chiar bune, inmatriculate.

Pentru mine 1300-1500euro mi se par preturi exagerate pentru modelul in cauza. Sper sa gasesc ceva pe BG, cu acte pana in vara, sau cu 3 randuri de nr rosii.

vezi opel agila, o masina foarte ok pentru oras, cu micile ei probleme :) gasesti in stare ok pe la 1000 si un pic, e buna de pastrat daca gasesti una in stare ok.

Manevrabilitate foarte buna pe zapada/gheata, are rotile inguste si e inaltuta, depinde si cum e iarna pe la voi :).

Nu stiu in ce masura poate sa te intereseze, dar iti dau link oricum /index.php?/topic/697908-vand-sau-schimb-hyundai-getz-2004-2000-euro/

Masina are acum un consum de 9-10 in oras si se simte o lipsa de putere. la service au zic ca e un joc la arborele cotit sau ceva si deruteaza un senzor.

Pretul e de 1200 euro!

Opel Vectra-B , primul set de numere rosii valabil pana in 05.10.2013, motor 2.0 benzina 134 cai , angel eyes , climatronic , servo , abs , tcs , volan reglabil , geamuri electrice fata , oglinzi electrice si incalzite , jenti al , bord plasma in 2 culori , pilot automat , etc. Pret: 1700 Euro usor negociabil.

post-73565-0-52577200-1379970699_thumb.jpg

post-73565-0-15195500-1379970704_thumb.jpg

post-73565-0-72138100-1379970712_thumb.jpg

post-73565-0-64723000-1379970716_thumb.jpg

post-73565-0-72562300-1379970725_thumb.jpg

post-73565-0-43044400-1379970733_thumb.jpg

post-73565-0-11283400-1379970740_thumb.jpg

iar pasatul acela este o masina depasita din toate punctele de vedere.

Hahaha, Passatul ala ingroapa multe masini mai noi. Sau ce crezi, ca o Solenza sau Matiz mai noi cu 10 ani sunt mai bune? :)))) Dream on! Mai degraba mi-as lua o masina de 20 de ani care a fost si este masina decat o "tigaie" din 2003 - 2004. Bine, acu' tre sa te si pricepi sa nu iei vreo teapa :P

Edited by Lupu

Renaul Twingo , 1.2 , 16 v , full option ( cu de toate ) an 2001 - 2002 pana in 1500 de Eur.

Nevasta-mea are una din 2007 si chiar isi merita banii masinuta asta . ]

Da, ceve de genu... o pleasca am sa astept cam 2, 3 saptamani, apoi voi cauta o masina la pret corect, nu supraevaluata (in targ am constatat ca preturile sunt cu 1000e mai mult decat pe net).

Pentru recomandari, 1 in tico nu cred ca incap nici ghemuit :D, iar pasatul acela este o masina depasita din toate punctele de vedere.

intra intr-un tico, o sa ramai uimit cat de mult spatiu ai in el! :) despre passat-ul ala crede-ma ca nu e depasit. cel putin nu de masinile care se invart la limita de sus a bugetului tau! :)

TICO! nu ramane impotmolit, consum nesimtit de mic, "baga" caldura aproape instant si orice piesa e chiar mai ieftina decat la dacie...

:agree:

Subscriu si eu.

Am mers cu un prieten 5 ani la fac cu un Tico.Era masina lui nu a mea,dar l-am mai condus si eu din cand in cand.Pt masina de oras-naveta,inegalabila.Raport calitate-pret-performante nu gasesti ceva mai bun.Amicul meu avea 1.88m si peste suta si eu cam de proportii asemanatoare.Am mers si 6 in ea,dar cu 4 oameni se descurca onorabil.

Avantaje : consum mic in oras (4-5% REAL),in afara sub 4,caldura instanta,fiabilitate extraordinara (in 5 ani amicul meu a schimbat doar consumabilele si sabotii pe spate pt ca facea piruete cu frana de mana :P),piese ieftine in caz de ceva,loc destul in fata si ok in spate,viteza maxima 160 exact da pe ac (testata!),comportament de drum de kart,foarte fasneata,trage mai bine ca dacia din toate punctele de vedere,stabilitate foarte buna,frane extraordinare comparabile cu ale masinilor sport,greutate in talon 625kg :wink:.Am vazut ca se vand acum de la 600e pana pe la mie,ceea ce mi se pare un pret fantastic pt ce stie masinutza asta.

Ce dezavantaje vad eu - finisaje de masina coreeana,acuma na,ma enerva ca nu are turometru ci doar vitezometru,dupa 4-5 ore de stat/mers in ea te cam dor salele de la scaune si faptul ca arata ca o cutie.In rest,nota 15.Daca gasesti una buna (neindoita) nu mai sta pe ganduri.Daca prinzi si modelul cu AC si mai bine.

Alte variante ar mai fi un Opel micutz (Corsa,Agila,etc) sau o Solenza.

Nu as recomanda golf 3 din ce cauza : sunt prea vechi.Ele sunt masini bune,dar sunt gata.

Iarasi nu as recomanda masini mari Passat sau chiar Vectra,etc.Pt ca sunt mari,matahaloase,numa de oras nu sunt.

Un Opel Astra 1.7tdi da.

Ca idee generala eu iti recomand sa nu iti iei diesel pentru oras.. mai ales pentru cerintele tale. La un diesel vechi pot aparea mai multe probleme, se incalzeste mai greu iarna si pe distante mici in oras nu o sa mearga motorul in parametrii optimi - nu cred ca merita din prisma consumului. Eu mi-as lua in cazul tau un 1.2, 1.4, 1.6 benzina, cat mai usoara, opel sau ford si normal an cat mai bun si stare tehnica ok

Nissan Micra (k11) 1000 cmc recomand cu mana pe inima

Am avut modelul asta (fabricata in 1995) un an de zile, consum f mic 4% afara si in jur de 6% in oras, destul de spatioasa, banchete rabatabile, distributie lant, piese si intretinere mica.

Nu m-a dezamagit niciodata, am bagat-o si prin noroaie, zapada si alte drumuri proaste.

Am facut toata tara in lung si lat fara nici macar o problema, pe autostrada mergi lejer cu 120- 130 km/h in depasiri si mai mult :D

Cand am vandut-o dupa un an nu am pierdut mare lucru la ea. Am cumparat-o cu 1100 euro si a plecat de la mine cu 1000 in mana la 3 ore dupa ce am postat anuntul.

Aceasta a fost a mea

Eu am fost nevoit sa o vand deoarece m-am casatorit si a venit o masina mai noua in familie dar daca ar fi sa cumpar o masina ieftina as alege Micra fara retineri

La tico vei plati taxa de prima inmatriculare, majoritatea sunt inmatriculate in Romania inainte de 2000.

Mare grija cand cumperi o masina inmatriculata in Romania dupa 2007 (parca) sa ceri de la ultimul proprietar si certificatul/ hartia scoasa de la ANAF ca nu s-a recuperat taxa auto, sa nu ai vreo surpriza. Oricum asta se cere mai nou la inmatriculare.

Bafta multa orice ai alege!

Edited by PepsiMan

Pentru o iarna recomand :

VW Lupo sau Polo

Opel Corsa

Matiz ,,,,Tico

Dacia Solenza........pe benzina 1.2 , 1.4 + cauciucuri de iarna noi sau macar all season ( M+S )

Oricare din ele vei trece cu brio peste iarna numai daca ai cauciucuri foarte bune de iarna. Cumpara o masinuta cu 1000eur si vreo 300 baga in cauciucuri si nu vei avea probleme. Daca gasesti un garaj sau la cineva sau curte o poti tine peste vara si sa circuli cu ea doar iarna ... Bafta

Dacia de orice fel :) O Supernova sau chiar si o berlina banala isi fac treaba o iarna.

mai ales la capitolul "dezaburire" ;)

Ford ka. Ieftina. Fiabila. Spațiu în spate ok pt 2 pers nu prea mari. Eu ieri am vândut-o cu 1300 euro. 2002 cu dotări multe.

Micra e fara discutie peste Golf, Polo, Corsa. Dar la ce iti trebuie tie se descurca cu brio si un Tico si e la jumatate de pret chiar.

Eu nu inteleg de ce sa cumperi o rabla care te poate lasa oricand doar pentru ca e ieftina. Anul viitor nu-ti mai trebuie masina? Vara nu-i necesara?