Sari la conținut

Accident Mamaia


silvinio
 Share

Postări Recomandate

In toate pozele pe care le-am vazut nu am observat urme de franare iar macaraua era mutata din pozitia initiala a impactului asa ca e totusi posibil ca al nostru coleg sa nu fi avut posibilitatea sa franeze ci doar sa incerce sa faca o manevra de evitare ( lucru care in opinia mea l-a ferit totusi de o eventuala decapitare )

Este plina Constanta de soferi idioti ... tot ieri pe la ora pranzului m-am oprit la mai putin de o jumatate de metru de o idioata cu un Clio care nu s-a asigurat cum trebuie in intersectie ( avea stop eu fiind pe drum cu prioritate) , a intrat in intersectie si cand m-a vazut ( sau a auzit claxonul meu ) a franat in mijlocul intersectiei exact pe banda mea ... + ca din sens opus venea o masina care si aia de abia a apucat sa franeze. Norocul meu a fost ca totusi am anticipat reactia ei idioata si de la vreo 55km cat aveam, in momentul in care m-am suit pe frane redusesem pe la vreo 40 . Inca mai franeaza bine batranica mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum, cu toata compasiunea de care pot da dovada, ma bucur ca nu a fost mai rau , nu ma asteptam ca braincap-urile sa faca ceva in caz de accident, din nou, sa speram ca arsurile nu sunt atat de grave pe cat spun ziarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca nu trebuia ala sa intoarca acolo, eu zic, el, stiind cat e de firav.. tebuia sa se astepte.

si, pentru asta e forumul aici, ca cei care citesc sa invete cat sunt de fragile si ca EI trebuie sa-i fereasca pe cei care nu respecta regula.

cine e de vina, asta nu mai e treaba lor. treaba lor este sa se chinuie indeplinindu-si un vis, sa ramana in viata.

:10:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multiple fracturi costale, pneumotorax, traumatism SEVER cranio-facial si arsuri pe o anumita suprafata a corpului. E o vorba, cand e sa vina, nu ai unde sa mai fugi.

 

20 ani,copil.

 

@Tsunami : sa-i fie rusine ca a indraznit sa-ti incalce codul rutier/moral. Cu cat citesc mai mult din ceea ce vomiti, pardon postezi, cu atat sunt mai convins de faptul ca forumul si motorul sunt pentru tine o metoda cvasi-eficienta de a scapa de trolul din tine, pardon de a-l elibera. Mergi in continuare in lumea ta, sper totusi ca in viata reala nu esti 0-ul de pe forum ;) Sa-ti fie rusine ba, esti atat de mizer incat nici toata apa din Dunare nu-ti poate spala seul ce-ti acopera gandurile.

 

In alta ordine de idei, m-am aflat acum 3 ani in fata unui accident similar...Cand o masina iti intoarce in scurt, poti sa ai mama BMW-ului cu Abs si alte sisteme ajutatoare iar la ghidon sa fii mai zeu decat Tsunami, nu faci mare branza. Norocul meu a fost ca era vb de o masina mai mica, un papuc prin spatele caruia am putut sa ma strecor partial si m-am ales doar cu 2 saptamani in gips.

 

Ma bucur totusi cand vad cata solidaritate exista pe forumul asta, o mare gasca de carcotasi, pusi pe misto si nimic altceva. NU carcotasi, pardon, semizei ai motociclismului :)

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, am observat ca toate replicile astea vin in urma unui MAAAREEE factor: deculpabilizare.
Stiu ca atunci cand se intampla un accident cu un motosticilist, toti(nu chiar) vrem sa sarim in ajutor, plm, si mie imi vine sa fac la fel.
Problema e ca nu ajuta pe nimeni treaba asta(mai ales pe forum). Deci, pentru simplul fapt ca omul n-a fost atent si putea sa evite, ajungem la o gramada de contre si in cele din urma la jigniri. Adevarul e ca multi dintre noi nu au skill-ul necesar sa mearga cu motocicleta in jungla asta. Parerea mea e ca orice accident pe care-l ai pe motocicleta este din vina ta. Pentru cei care ma vor contrazice, o sa le dau dreptate, nu toate, ci 99,99%, daca aducem in vorba avioanele care-ti pot cadea in cap sau accidentul lui Tibi, la podul Baneasa. Daca adunam toate accidentele dintr-un an, spre exemplu din anul curent, sunt sigur ca n-avem niciunul de tipul celor 0,01%, deci ajungem la 100% accidente din vina noastra.
Se mai spune ca omu' era sofer profesionist, ca daca se uita in oglinda il vedea. Cred ca "bat" spre 500000 km adunati cu masina, n-am avut accident cu alta masina niciodata in viata asta(10 ani de B si 6 ani de A), un lucru e sigur, motocicletele NU se vad in oglinda la fel ca masinile. Oricat de tare ai fi si de smecher esti, daca mai vorbim si de o motocicleta cu lumini slabe, care se integreaza destul de bine cu brackground-ul, si care mai merge si tare(nu vorbesc de cazul de fata), ai sanse foarte mari sa n-o vezi.

Cine e constient de treaba asta, are sanse maxime de supravietuire in "jungla". Inca ceva, merg zilnic pe centura cu motocicleta, din Bucurestii noi pana la Metro Militari, 80% dintre soferii pe langa care trec(fara nicio exagerare), poate chiar mai mult, vorbesc la telefon. Am zis ca atunci cand o sa am bani de GoPro o sa fac un reportaj pe treaba asta. Nu va mai certati intre voi, ca nu are rost. Bagati bine la cap regulile ELEMENTARE pentru mers cu motocicleta in orasul asta de "zombies".

Cam atat pentru moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii urez multa sanatate si putere in aceste momente dificile atat motociclistului cat si familiei . Din respect ptr un om aflat intr-un moment delicat al vietii , ma rezum doar la atat . Sa auzim doar de bine . O zi placuta tuturor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai frate , ce se intampla???????????????????????????????????????

astia si-au propus sa reduca numarul motoristilor !!!!!!!!!!!!!!! ieri in cta azi la braila

http://observator.tv/social/motociclist-lovit-in-plin-in-braila-109691.html

Sa ne pazeasca Dumnezeu

 

Aoleu, iar in Braila? Abia mai fusese unul... dar pe Calea Calarasilor (? - cred) se circula aiurea in general, motociclistul trebuia sa franeze cand a vazut ca masina scoate botul...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, iar in Braila? Abia mai fusese unul... dar pe Calea Calarasilor (? - cred) se circula aiurea in general, motociclistul trebuia sa franeze cand a vazut ca masina scoate botul...

mai oameni buni,mai fratilor , terminati cu autoflagelarea asta - ati urmarit filmul, de ce e de vina un motociclist care merge regulamentar fata de un dobitoc care l-a vazut , a oprit dupa care s-a razgandit nitel. acum sa-mi spuneti ca motociclistul avea viteza mai mare decat autoturismul care pleca in tromba .....haida frate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, iar in Braila? Abia mai fusese unul... dar pe Calea Calarasilor (? - cred) se circula aiurea in general, motociclistul trebuia sa franeze cand a vazut ca masina scoate botul...

 

e semafor acolo?

asta chiar e ca dracu..

si dupa ce l-a lovit a mai facut 1-2m..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata intre orele 7-9 va rugam sa veniti la spitalul de urgenta Floreasca pentru a dona sange .Avem nevoie de sange pentru fratele nostru motociclist Paul Alexandru Pavel ( cel cu accidentul din Mamaia).Cei care vin sunt rugati sa nu consume in aceasta seara alcool .Nu pot dona cei care au facut tatuaj in ultimele 6 luni precum si cei care au avut hepatita, tbc.Va multumim pentru ajutorul acordat. Va rugam distribuiti mai departe.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Se mai poate dona si intrunirea de la Comana,Calugareni, va fi un laborator acolo!

 

Va multumim!



Se mai poate dona si la intrunirea de la Comana, Calugareni!



Cristian Ionescu Dinamita Pot dona si cei din alte zone ale tarii, sa specifice la punctul de donare sau spital pentru Paul Alexandru Pavel cel cu accidentul din Mamaia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni,mai fratilor , terminati cu autoflagelarea asta - ati urmarit filmul, de ce e de vina un motociclist care merge regulamentar fata de un dobitoc care l-a vazut , a oprit dupa care s-a razgandit nitel. acum sa-mi spuneti ca motociclistul avea viteza mai mare decat autoturismul care pleca in tromba .....haida frate

 

Mai soro (ca si eu tot fata sunt), am urmarit filmul si am recunoscut strada, am locuit in Braila si stiu orasul ala cu ochii inchisi. Nu e nicio autoflagelare - pe Calea Calarasilor ies multi de pe stradute laturalnice, cu vizibilitate proasta. Unii forteaza si intra tare pe banda 1 si daca nu ai noroc chiar pe 2. E o strada pe care mergi cu atentie, sunt si ceva treceri de pietoni, se mai trezesc sa traverseze si aiurea (nu pe trecere) si trebuie sa fii pregatit sa ii vezi ca doar nu dai in ei... Daca nu stiam despre ce vorbesc nu imi dadeam cu parerea... Din ce am vazut din filmulet, motociclistul trebuia sa franeze cand vedea masina ca iese in continuare, era clar ca nu il vede... bine ca nu avea viteza dar nu e pacat? Putea sa franeze in siguranta, facea eye contact cu soferul, il injura si trecea mai departe...

 

Sa lasam acum accidentul din Braila (sau sa facem topic separat?) si sa-i tinem pumnii baiatului din Mamaia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj din partea lui Rados :

 

Avem nevoie de sange pentru fratele nostru motociclist Paul Alexandru Pavel , internat in spitalul Floreasca din Bucuresti. Cei care doneaza sunt rugati sa nu consume alcool in seara dinainte donarii .Nu pot dona cei care au facut tatuaj in ultimele 6 luni precum si cei care au avut hepatita, tbc.

Oricine poate dona, din orice localitate. Trebuie sa verificati care este programul centrului de transfuzii local. Neaparat mentionati numele Pavel Paul Alexandru si spitalul la care este internat, Spitalul Floreasca! Va multumim pentru ajutorul acordat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce vor sa doneze sange,ne intalnim luni dimineata,la ora 7,in fata Centrului de transfuzie,de la Spitalul Judetean Constanta.Trebuie specificat ca este pentru Pavel Paul Alexandru,internat la Spitalul de Urgenta Floreasca,din Bucuresti.Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cerinte pentru a fi donator:

- – varsta intre 18 si 60 de ani;
- sa fii hidratat si sa fi mancat usor inainte de recoltare!
- sa ai minim 57 kg (fete) si 60 kg (baieti);
- o stare de sanatate buna;
- sa nu fi consumat alcool in ziua dinaintea donarii;
- sa nu (fi) avut boli transmisibile (HIV, TBC, hepatita, etc);
- sa nu fi bolnav (racit, etc.);
- persoanele de sex feminin sa nu fie la menstruatie;
- sa nu fi suferit o operatie (inclusiv interventii dentare sau tatuaje) in ultimele 6 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez ce a spus un membru al familiei lui Paul pe comunitatea moto Constanta:

Bogdan Pavel

" Paulica este nepotul meu de 20 de ani si acum este la spitalul Floreasca din Bucuresti. Doar ce am venit de la el. Este intubat si cuplat la tot felul de aparate. Asteptam. In timpul asta, cel care a intors macaraua in drum sta acasa cu familia lui si probabil se uita la Suleiman magnificul. Ca sa puteti intelege ce fel de om este macaragiu', va scriu ce mi-au spus mai multi oameni care au ajuns la locul accidentului dupa 1-2 minute si care sunt dispusi sa dea declaratii despre ce s-a intampla. Paulica ardea pe jos si el muta macaraua pe marginea drumului ca sa declare mai tarziu ca de fapt el nu are nicio vina. Fara cuvinte... Noroc cu un om care a oprit masina si a sarit sa-l stinga cu stingatorul si noroc cu un echipaj SMURD care tocmai trecea din zona."

"Maine dimineata mergem sa donam sange, nu organe cum spun unii. Tot maine in Bucuresti vine o armata de motociclisti din tara si ei tot sa doneze sange. Au fost si ieri si probabil vor fi acolo altii si poimaine."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...