Jump to content

NOMAZI IN BANAT

Recommended Posts

Celebrul cap de lup dacic sau "Draco" a fost o inventie a dacilor sau venea din timpuri mai indepartate?
Haideti sa aflam impreuna raspunsul vineri 27 septembrie incepand cu orele 20.30 la Rabbit Club
.

Licori traditionale din partea casei.

post-5472-0-58314800-1380199943_thumb.jpg

• Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

BTW

Daca peste vreo 2300 de ani arheologii vor gasi fosile/seminte/urme de praz pe teritoriul Banatului actual sau in locul fostelor compactoare ale supermarket-urilor de acum.. s-ar putea sa disparem din istorie ca entitate.. ca banateni...

Edited by TM96UFO

Cine stabileste ca sarmatii iazigi sunt mai vechi decat dacii, cine stabileste legatura de rudenie dintre sciti, sarmati, geti (Sarmis e get usa) , traci si poate nu stiati ca si macedonenii aveau cap de lup cu coada de balaur apoi cavaleria bizantina. Geografic vorbind in miezul acestor popoare erau getii/dacii.
Unicul popor care mai foloseste acest simbol in mod curent este cel român http://www.europanovafestival.eu/wp-content/uploads/2013/08/les-aroumains-un-peuple-qui-s-en-va-nicolas-trifon.gif Am si eu acasa un dracu vechi de 100 de ani de la un cioban român din Albania.

Banat este Romania si iata cum a stat treaba la vecini http://www.zajednicavlahasrbije.com/wpimages/wp0e7ddf63_06.png

Edited by Aleko

Ce nu e clar? In ce limba vrei sa iti traduc?

In romana domnule voievod

Se anunta un topic incendiar. Totul e sa nu se lase cu vorbe aruncate in vant si jigniri. de urmarit!

he he...tare asta...un ungur va modera divergentele pe teme istorice pur romanesti....sa speram ca nu o sa impuna solutia ca tiganii au fost primii nomazi...

de ce nu e romania ?

fiindcă nu este! aşa cu Kosovo nu e Serbia dar măcar kosovarii aceia au avut curajul de a îşi declara independenţa (lucru recunoscut de majoritatea ţărilor din Europa şi USA dar nerecunsocut de România, logic de ce: că situaţia este în oarecare măsură similară)

Edited by GoogleBoy

Mi-am facut popcorn . Mai vrea cineva , ca-i musai aici :) . On topic : putina istorie ar face lumina in aceasta dilema . Banatul a avut si va avea un plus fata de celalalte regiuni la multe capitole .

Edited by Arthur TM

fiindcă nu este! aşa cu Kosovo nu e Serbia dar măcar kosovarii aceia au avut curajul de a îşi declara independenţa (lucru recunoscut de majoritatea ţărilor din Europa şi USA dar nerecunsocut de România, logic de ce: că situaţia este în oarecare măsură similară)

asta/i ca aia cu de ce Honda-i mai buna...deoarece si pentru ca Honda-i Honda.... Din pacate si Banatu ala tot Romania e, unde te uiti numa peturi si gunoaie...vai de pwla noasta...

asta/i ca aia cu de ce Honda-i mai buna...deoarece si pentru ca Honda-i Honda.... Din pacate si Banatu ala tot Romania e, unde te uiti numa peturi si gunoaie...vai de pwla noasta...

Păi şi de unde dracu au plecat toate relele? Nu de la guvernarea de la BuKUReşti? Nu acolo se fac legile mizerabile ce se aplică pe întreg teritoriul al aşa zisei Românii? Nu spre acolo pleacă banii de aici? În loc să existe o administraţie autonomă, să rămână banii aici şi să se facă ceva cu ei aici, ei trebuie trimişi la BuKUReşti ca să-i redistribuie apoi şi dacă mai ajung 10% înapoi atunci e bine. Că deh... trebuie să facă drumuri la moldoveni şi să dea la alţii ce-s incapabli sau le este lene să muncească.

Multe greşeli s-au făcut şi în istorie... ireparabile momentan din păcate.

Edited by GoogleBoy

he he...tare asta...un ungur va modera divergentele pe teme istorice pur romanesti....sa speram ca nu o sa impuna solutia ca tiganii au fost primii nomazi...

De unde stii ca sunt ungur? Ungurii n-au voie sa modereze? Spre linistea ta Kato e o porecla. Prietenii stiu de ce.

Păi şi de unde dracu au plecat toate relele? Nu de la guvernarea de la BuKUReşti? Nu acolo se fac legile mizerabile ce se aplică pe întreg teritoriul al aşa zisei Românii? Nu spre acolo pleacă banii de aici? În loc să existe o administraţie autonomă, să rămână banii aici şi să se facă ceva cu ei aici, ei trebuie trimişi la BuKUReşti ca să-i redistribuie apoi şi dacă mai ajung 10% înapoi atunci e bine. Că deh... trebuie să facă drumuri la moldoveni şi să dea la alţii ce-s incapabli sau le este lene să muncească.

Hai ma las-o ca macane...Da, fix de la Bucuresti aveti voi tigani, clanuri mafiote care detin tot centrul istoric si gunoaie in Timisoara.,,Stai flex, ca Bucurestiul nu se finanteaza din bugetul Banatului. Aveti pretentia sa va respecte tot poporul dar voi aruncati cu rahat in tot ce misca. Din partea mea, sa se autofinanteze fiecare oras, comuna, sat si ulita, Revenim la triburi preistorice. Asa o sa puta mai putin a basini...

De unde stii ca sunt ungur? Ungurii n-au voie sa modereze? Spre linistea ta Kato e o porecla. Prietenii stiu de ce.

:cheers:

Inainte de a acuza moldovenii de lene sau altele similare gandeste-te ca au dus de unii singuri niste razboaie, in timp ce ei erau arsi de turci in Banat era liniste si pace se facea comert sau infloreau artele. Cat despre "tiganii" din Regat, asta-i o alta prostie....acei "tigani" in definitiv au trecut muntii si i/au facut sefi pe romanii din Ardeal sau Banat. sau crezi ca pe vremea imperiului austro-ungar ramaneau toti banii la romanii din Timisoara? Asa-i in toate tarile zonele bogate finanteaza pe cele sarace (la nemti vestul cu estul, la italieni nordul cu sudul)...asta e...Stai sa vezi cand le vin la moldoveni ajutoarele din Basarabia...o sa mai lipeasca 10 vagoane la "trenul foamei" :)

PS..io-s ardelean, asa ca nu ma poti acuza de opinie partinitoare....

Edited by bradu

Hai ma las-o ca macane...Da, fix de la Bucuresti aveti voi tigani, clanuri mafiote care detin tot centrul istoric si gunoaie in Timisoara.,,Stai flex, ca Bucurestiul nu se finanteaza din bugetul Banatului. Aveti pretentia sa va respecte tot poporul dar voi aruncati cu rahat in tot ce misca. Din partea mea, sa se autofinanteze fiecare oras, comuna, sat si ulita, Revenim la triburi preistorice. Asa o sa puta mai putin a basini...

De la Bucureşti avem legi ineficiente gândite cu curu. Şi nu am zis că bucureştiu se finanţează din bugetul de aici ci la bucureşti se face împărţirea banilor pe criterii politice cel mai adesea astfel încât cei mai mulţi merg la moldova şi pe proiecte gen... autostrada transilvania şi multe alte aberaţii. Astfel din ce se trimite la voi nu se mai întoarce înapoi nici 10%.

Cum dracu se face că un oraş vecin din apropiere, Szeged la numai 100 de kilometri de Timişoara are tramvaie noI, centru reabilitat complet, o gară de ţi-e mai mare dragul să mergi cu trenu sau măcar să o vezi ca şi monument arhitectural, aqua park şi multe altele? Sau ce, 100 de kilometri fac o astfel de diferenţă?

România nu este nici pe departe ceea ce pare; este practic formată din 3 ţări în care 2 o sponsorizează pe a treia (scoţând oraşul Bucureşti din discuţie).

:cheers:

Inainte de a acuza moldovenii de lene sau altele similare gandeste-te ca au dus de unii singuri niste razboaie, in timp ce ei erau arsi de turci in Banat era liniste si pace se facea comert sau infloreau artele. Cat despre "tiganii" din Regat, asta-i o alta prostie....acei "tigani" in definitiv au trecut muntii si i/au facut sefi pe romanii din Ardeal sau Banat. sau crezi ca pe vremea imperiului austro-ungar ramaneau toti banii la romanii din Timisoara? Asa-i in toate tarile zonele bogate finanteaza pe cele sarace (la nemti vestul cu estul, la italieni nordul cu sudul)...asta e...Stai sa vezi cand le vin la moldoveni ajutoarele din Basarabia...o sa mai lipeasca 10 vagoane la "trenul foamei" :)

PS..io-s ardelean, asa ca nu ma poti acuza de opinie partinitoare....

Întâmplător am ceva rude îndepărtate pe acolo şi când am văzut ce le poate capu şi ce trăndăveală pe ei şi le-am zis s-au supărat pe mine; ei acolo-s obişnuiţi să li se dea, să li se facă, să primească dar n-ar mişca un pai.

Austro-Ungarii au avut un rol de culturalizare a ţinuturilor pe care le-au avut în stăpânire; nedreptăţi erau şi atunci, oameni săraci erau şi atunci dar per total influenţa lor a fost una pozitivă; dovadă stau numeroasele vestigii, castele, băi termale, construcţii, clădiri, pieţe etc. Iar în timp ce pe actualul teritoriu al Austriei şi Ungariei de azi şi chiar şi al Croaţiei aceste valori s-au conservat şi valorificat, ce a rămas pe teritoriul românesc s-a dus dracu: ex. Staţiunea Băile Herculane sau Buziaş sau altele... unde s-a furat şi distrus TOT. Parţial aceeaşi distrugere s-a întâmplat şi prin Slovakia deşi nu la nivele asemănătoare României.

Cât despre ce spui tu cu Italia, o parte din zona de nord (regiunea Bolzano) are statut semiautonom astfel încât la statul italian se dă numai 20% din venituri, restul rămân local pentru investiţii.

Cât despre Basarabia, atâta timp cât au ţara lor mai bine ar pune un pic cotu la muncă decât să tânjească la ce nu au.

Edited by GoogleBoy

Întâmplător am ceva rude îndepărtate pe acolo

Nimic nu e intamplator :))....nu se poate generaliza cum vrei tu, asa cum in Banat nu-s doar japonezi tot asa si-n Moldova nu/s numai negri.

Edited by bradu

moldova şi pe proiecte gen... autostrada transilvania şi multe alte aberaţii. Astfel din ce se trimite la voi nu se mai întoarce înapoi nici 10%.

România nu este nici pe departe ceea ce pare; este practic formată din 3 ţări în care 2 o sponsorizează pe a treia (scoţând oraşul Bucureşti din discuţie).

Austro-Ungarii au avut un rol de culturalizare a ţinuturilor pe care le-au avut în stăpânire dovadă stau numeroasele vestigii, castele, băi termale, construcţii, clădiri, pieţe etc.

Cât despre Basarabia, atâta timp cât au ţara lor mai bine ar pune un pic cotu la muncă decât să tânjească la ce nu au.

Nu inteleg de unde atat ura? Am banuiala ca invrajbirea cultivata de cei ce ne conduc de 20 de ani functioneaza.

Nu iti spun cu suparare dar incerca sa gandesti cu creierul tau nu cu ce iti toarna in urechi conducatorii. Stii treaba aia cu dezbina si stapaneste? Se pare ca la tine functioneaza.

Te gandesti ca moldovenii pe care ii acuzi de toate relele din tara asta sunt fratii nostrii? Sunt romani ca si tine ca si mine.

Cum poti sa spui mai romane ca banatul nu e Romania? E ca si cand ti-ai renega mama care te-a nascut.

Spui ca austro-ungarii au fost oameni civilizati ca au facut niste constructii? Ai impresia ca moldovenii nu au avut si ei? Au avut si moldovenii cetati, au avut si scoli si nu erau cu nimic mai prejos decat fratii lor de dincolo de munti.

Nu pleca urechea la prostiile spuse de altii.

Dai exemple cu regiuni autonme din italia. Ei bine cei ce locuiesc in acele regiuni isi spun tot italieni

Poate ca Romania este formata din trei tari dar sunt un singur popor. Sa nu uiti asta niciodata.

Si eu sunt bucurestean. Sunt nascut si crescut in capitala din mama bucuresteanca si tata taran din Teleorman.

Nu stii cum e in Bucuresti cu moldovenii. E o gluma care spune ca Bucurestul se ridica cu 3 cm vinerea ca pleaca moldovenii acasa.

Moldovenii fug de la ei din sate si vin in Bucuresti sa munceasca. Asta inseamna ca nu sunt lenesi. Ne iau locurile de munca fiindca muncesc pe bani mai putini.

Si totusi eu nu ii urasc. Nu e vina lor ca la ei in moldova nu au ce sa munceasca ca sunt departe de granita si investitorii ajung mai greu.

Ca deaia li se face autostrada ca sa nu se mai planga cei ca tine ca vin moldovenii peste ei.

Guvernanti sunt ei tampiti dar uneori mai gresesc si mai fac si lucruri bune.

Sau va e frica de faptul ca or sa treaca investitori pe langa voi in drumul lor spre moldova? Si nu o sa mai faceti voi bani multi cu care sa sustineti moldovenii cei puturosi.

Faptul ca printr-un noroc aveti o asezare geografica ce a favorizat pana acum economia nu va face mai cu mot. Nu sunteti mai buni decat moldovenii doar ca totul a mers natural la voi fiind in drumul marfurilor atat la import cat si la export.

Asa ca mai usor cu pianul pe scari ca se varsa clapele. Am si prieteni moldoveni cat si ardeleni asa ca va stiu si cu bune si cu rele. Toti avem defecte si calitati.

De exemplu moldovenii fac un vin excelent dar si palinca voastra e buna de numa. Totusi as prefera oricand o moldovenca in locul unei ardelence fara suparare ok? :D

Am si prieteni moldoveni cat si ardeleni asa ca va stiu si cu bune si cu rele. Toti avem defecte si calitati.

De exemplu moldovenii fac un vin excelent dar si palinca voastra e buna de numa. Totusi as prefera oricand o moldovenca in locul unei ardelence fara suparare ok? :D

atentie...Banat is not Ardeal!...hehehe

dezbatere placuta vineri seara!

Edited by TheFatBob