Jump to content

NOMAZI IN BANAT

Recommended Posts

oameni buni,

Discutiile astea se reduc la cultura. Cei care sustin pareri de genul "banatul nu e romania", "moldovenii sunt lenesi", etc. ar trebui sa povesteasca cum au luat nota de trecere la istorie (si poate si la geografie pe anumite considerente).

Fiecare zona a tarii noastre a avut un rol important in istorie. Studiati putin si o sa vedeti ca fara Moldova si Muntenia - perioade lungi din istoria europei occidentale ar fi aratat complet altfel sub influenta migratiei din asia. In acelasi timp faptul ca Transilvania a fost ferita de prezenta turcilor, a tatarilor perioade lungi de timp i-a permis sa se dezvolte pe alta cale si sa asimileze elemente de cultura dinspre vest este un lucru de valoare pentru intreaga Romanie.

Exista la ora actuala Republica Moldova. Este o tara cu popor romanesc. Daca si cand vor intra sub aceeasi organizare e un subiect ce trebuie gestionat cu atentie datorita mecanismelor economice (vezi ce s-a intamplat cu germania - au trebuit 20 ani desi punctul de plecare era mai putin complex).

Difereenta intre noi si rusi este ca noi dam din gura pe cand aia se misca. In regiunea transnistreana rusii detinatorii de cetatenie rusa primesc 10 mii de dolari pentru fiecare nou nascut. Ghici ce se intampla si dece usor usor procentul de romani scade acolo. Ghici dece zona este tinuta intr-un con de umbra economica.

Republica moldova a inceput sa se miste. Deja se pregatesc de UE si din punct de vedere economic aprox 5% din joburile din IT pe piata noastra sunt in Chisinau. In 3- 5 ani multe companii se vor muta acolo.......

Referitor la ardelence si moldovence - mie imi plac ambele stiluri, impreuna cu cel al muntencelor. Va rog, cate una din fiecare + 2 kile de vin rosu. Promit sa va povestesc detalii cand dau trezirea cu toiu de palinca

• Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Lasand gluma si revenind on topic : ati cautat sa vedeti despre ce este vorba in afisul acestui topic ? Nu vorbea nimeni de moldoveni , de unguri sau de rusi . Acordati mai multa atentie afisului :) . O zi faina la toata lumea .

P.S : Angola is not Romania ! Amu sa vad iures :)

Edited by Arthur TM

Păi şi de unde dracu au plecat toate relele? Nu de la guvernarea de la BuKUReşti? Nu acolo se fac legile mizerabile ce se aplică pe întreg teritoriul al aşa zisei Românii? Nu spre acolo pleacă banii de aici? În loc să existe o administraţie autonomă, să rămână banii aici şi să se facă ceva cu ei aici, ei trebuie trimişi la BuKUReşti ca să-i redistribuie apoi şi dacă mai ajung 10% înapoi atunci e bine. Că deh... trebuie să facă drumuri la moldoveni şi să dea la alţii ce-s incapabli sau le este lene să muncească.

Multe greşeli s-au făcut şi în istorie... ireparabile momentan din păcate.

ca tot te pricepi la politica, vezi ca banatul are reprezentanti in parlament, in guvern. oameni votati de voi. astia contribuie la legile alea de rahat.

io-s curios ce afaceri invarti tu si cati bani virezi la bugetul de stat. asta ca tot vorbesti de banii care pleaca spre moldova si despre lenesi. (si apropos de lenesi, familia ta nu ne prea intereseaza, dar e hilar sa comentezi despre moldoveni si putori, cand ai exemple din astea chiar in familia ta).

si daca tot va place asa de mult in ungaria, de ce nu va mutati acolo? cum spuneai, szeged e la numai 100 km. are gara frumoasa, te poti muta in ea linistit.

Edited by gabyshor

du-te ba la psiholog daca esti special.

Dragule rumegator de carnati din vrancea, sincer nu face parerea ta nici ca o foita de hartie de toaleta ZEWA, aia mai buna. Dar ca sa ramai si tu cu ceva de pe urma orelor petrecute pe acest forum, ia de aici : Din astia ca tine au drept de vot, din pacate, sunteti multi, liberi, si cei 2 neuroni spalaciti nu va vor ajuta sa pricepeti dedesubturile unei fraze nu prea complicate.

Mi-am facut popcorn . Mai vrea cineva , ca-i musai aici :) . On topic : putina istorie ar face lumina in aceasta dilema . Banatul a avut si va avea un plus fata de celalalte regiuni la multe capitole .

Nu ai cu cine din nou, citeste numai acest topic sa vezi cu cine stam de vorba :) Din acest motiv,printre altele mi-am luat si cetatenie maghiara sa nu ma fac de ras pe afara cu buletinul romanesc.

ca tot te pricepi la politica, vezi ca banatul are reprezentanti in parlament, in guvern. oameni votati de voi. astia contribuie la legile alea de rahat.

io-s curios ce afaceri invarti tu si cati bani virezi la bugetul de stat. asta ca tot vorbesti de banii care pleaca spre moldova si despre lenesi. (si apropos de lenesi, familia ta nu ne prea intereseaza, dar e hilar sa comentezi despre moldoveni si putori, cand ai exemple din astea chiar in familia ta).

si daca tot va place asa de mult in ungaria, de ce nu va mutati acolo? cum spuneai, szeged e la numai 100 km. are gara frumoasa, te poti muta in ea linistit.

Din pacate banii judetului Timis ca si banii restului judetelor pleaca sa sustina inaltpreasfintitul bucuresti in maretia sa stralucitoare, amin. Stiai ca buCURestiul consuma de 3 ori mai mult decat produce? Prin urmare fara aportul provinciei, mai cu seama a judetelor precum Timis,Arad,Cluj etc toti mancatorii de rahat de acolo ar merge la lucru pe jos, nu cu masini de firma. Normal ca deranjeaza acolo ideea de descentralizare pt ca judetele mai sus mentionate impreuna cu altele prospere ar inflori cu mult peste altele centrale, nordice si sudice - acestea cazand in saracie si mai mare decat cea in care se scalda acum. NOI caram in spate capusa numita buCUResti,deci pliscul mic din partea celor ce provin de acolo.

Cand ne va hrani pe noi miticimea, mai discutam,pana atunci mucles acolo in loje in spate.

semiautonomia sau chiar autonomia regiunii banat ar fi o soluţie similară regiunii semiautonome din nordul Italiei - Bolzano (sau Tirolul de sud). Practic acea regiune face parte tot din Italia dar numai 20% din venituri sunt *donate* la statul Italian pentru a sponsoriza sudul mafiot. În cazul României însă... şi 20% ar fi prea mult să plece din Banat pentru a sponsoriza sărăcimea.

ce am spus s-ar putea aplica şi în cazul altor regiuni precum ţinutul secuiesc sau transilvania şi atunci toată lumea ar fi împăcată - mai puţin ce obişnuiţi să sugă de pe urma sponsorizărilor primite de la regiunile în cauză, respectiv fostul regat.

Edited by GoogleBoy

Ca sa lamurim putin lucrurile:

TRACII sunt stramosii nostri, iar restul de denumiri sunt nume de triburi tracice. Grecii ii numeau "geti", romanii ii numeau "daci", dar tot un popor era, asa cum scriitorii antici spuneau ei insisi.

Este exact cum intre romanii de astazi exista denumiri de genul banatean, ardelean, oltean, muntean, moldovean, dar si unele mai specifice de genul dobrogean, bucovinean, maramuresean, etc.

Referitor strict la subiectul " care-o fo', ma, primu' pe tarlaua lu' bunicu' ": dupa toate cunostintele istoriografiei primii au fost tribul tracic al Agatârșilor.

Ca au mai trecut si alte popoare prin Banat, inrudite sau nu cu tracii, se stie: celti (asezati de prin secolul 3 BC pe aici), sarmati, avari, bulgari, slavi, gepizi, huni... aveti de unde alege, asa ca nu va ciondaniti aiurea-n cucuruz.

Cum o fost la happening?

Dragule rumegator de carnati din vrancea, sincer nu face parerea ta nici ca o foita de hartie de toaleta ZEWA, aia mai buna. Dar ca sa ramai si tu cu ceva de pe urma orelor petrecute pe acest forum, ia de aici : Din astia ca tine au drept de vot, din pacate, sunteti multi, liberi, si cei 2 neuroni spalaciti nu va vor ajuta sa pricepeti dedesubturile unei fraze nu prea complicate.

Nu ai cu cine din nou, citeste numai acest topic sa vezi cu cine stam de vorba :) Din acest motiv,printre altele mi-am luat si cetatenie maghiara sa nu ma fac de ras pe afara cu buletinul romanesc.

Din pacate banii judetului Timis ca si banii restului judetelor pleaca sa sustina inaltpreasfintitul bucuresti in maretia sa stralucitoare, amin. Stiai ca buCURestiul consuma de 3 ori mai mult decat produce? Prin urmare fara aportul provinciei, mai cu seama a judetelor precum Timis,Arad,Cluj etc toti mancatorii de rahat de acolo ar merge la lucru pe jos, nu cu masini de firma. Normal ca deranjeaza acolo ideea de descentralizare pt ca judetele mai sus mentionate impreuna cu altele prospere ar inflori cu mult peste altele centrale, nordice si sudice - acestea cazand in saracie si mai mare decat cea in care se scalda acum. NOI caram in spate capusa numita buCUResti,deci pliscul mic din partea celor ce provin de acolo.

Cand ne va hrani pe noi miticimea, mai discutam,pana atunci mucles acolo in loje in spate.

Nu imi sta in caracter sa jignesc deoarece am primit o educatie buna insa , ,,prietene'' , esti INAPT rau! Mi-e scarba ca traiesc in aceeasi tara cu oameni ca tine! Vorbesti sa te afli in treaba si scoti numai tampitisme din tine! Te rog, fa-ti un bine si muta-te in Ungaria deoarece vad ca esti in suferinte aprige! Te salut!

Cu foarte putin respect,

Un Bucurestean deranjat de dobitoci.

Scuze de poluarea inutila a acestui topic!

mai ai doi pasi:

1) renunta la cel romanesc, dupa semena declarate eu zic ca nu il meriti

2) schimba domiciliul 100 km spre vest - in felul asta banii tai vor merge la budapesta, nu la Bucuresti.

Nu imi sta in caracter sa jignesc deoarece am primit o educatie buna insa , ,,prietene'' , esti INAPT rau! Mi-e scarba ca traiesc in aceeasi tara cu oameni ca tine! Vorbesti sa te afli in treaba si scoti numai tampitisme din tine! Te rog, fa-ti un bine si muta-te in Ungaria deoarece vad ca esti in suferinte aprige! Te salut!

Cu foarte putin respect,

Un Bucurestean deranjat de dobitoci.

Scuze de poluarea inutila a acestui topic!

Vad ca am folosit limbajul adecvat pt cei ca tine. Nu cunosti semnificatia cuvantului "inapt" ( nu e nimic, poti sa termini gimnaziul si vezi ca mai e si liceu dupa), inventezi cuvinte: "tampitisme" (probabil s-a scapat vali vijelie in vreo manea).

PS: prostia nu se scuza

mai ai doi pasi:

1) renunta la cel romanesc, dupa semena declarate eu zic ca nu il meriti

2) schimba domiciliul 100 km spre vest - in felul asta banii tai vor merge la budapesta, nu la Bucuresti.

1) momentan nu pot din pacate pt ca as avea probleme legislative, avand in vedere ca mai detin cate ceva in RO, altcumva l-as face cadou unui infometat din chisinau sau unui imigrant mongol ( sau unei alte rase care nu a vazut vestul)

2) Il schimb dar la mai multi km in vest. Si daca era sa fie Ungaria, nu sponsorizam Budapesta, deoarece la ei tara e impartita in regiuni care se autointretin, de mult, la fel ca si capitala. Acolo s-a evoluat, nu domina sistemul comunist centralizat.

Daca n-ar fi macar un dram de adevar, in afirmatiile banatenilor, nu s-ar agita atatia "straini" pe aici si n-ar iesi scantei. Se agita pt. ca e adevarat si doare.

Pana cand am facut armata, al naibii treaba tocmai in Bucale, credeam si eu ca banatenii mei exagereaza si ca-s prea extremi uneori in opinii. In stagiul militar am realizat ca au dreptate.

Banat is neither Romania, nor Serbia, nor Hungary, nor any other motherfuckin' country!

BANAT IS MY HOMELAND!

Cum a fost la happening-ul din deschiderea topicului, totusi?

O harta corecta a Daciei lui Burebista, ca prea luam de bun orice rahat de pe Wikipedia, sau din alte surse ieftine:

imperiul-geto-dacic.jpg

Iar teritoriul populat de stramosii nostri este unul mult mai intins, decat Dacia lui Burebista.

Nu de pomana scria Herodot si alti istorici greci, ca tracii sunt cel mai numeros popor dupa inzi. La fel cum insusi Iulius Cesar scria ca padurea Herciniana, care se intindea de la dreapta Rinului (Germania de astazi, mai exact landul Baden-Würtemberg) pana pe Dunarea de jos (Romania de astazi), este populata de daci.

Daca tot e off topic, macar sa fie corect.

nu am vrut initial sa ma bag in discutia asta dar nu mai pot sa rezist cand vad atata ipocrizie. Eu sunt un om nascut in oltenia crescut in Pitesti, am stat 3 ani in Cluj, de un an stau in Timisoara si sunt casatorit cu o moldoveanca. Pot spune ca stiu destul de bine despre cam toate regiunile din tara asta si am calatorit si in lung si in lat prin ea.

Parerea mea este ca toate zonele sunt la fel. Toate au bune si rele si nu cred ca este o zona mai buna decat alta. In orice parte te-ai duce o sa vezi toate tipurile de oameni care incearca sa supravietuiasca in saracia asta care ne loveste pe toti.

Sa zici ca tu din regiunea X, sa zici ca muncesti ca sa supravietuiasca ala din regiunea Y e o tampenie. Nu stiu daca Bucurestiul consuma mai mult decat produce dar e cert ca banii care sa presupunem ca s-ar duce acolo nu se duc in buzunarul lui X sau al lui Y ci la stat iar de acolo in buzunarul unora care nu au nici o treaba cu bucurestenii. In "statul" asta sunt lichele din toate zonele tarii. Spre exemplu Boc a mutat acolo toate rudele de la Cluj.

probleme sunt in toate judetele tarii. De exemplu eu in Timisoara am o problema mare cu faptul ca sunt multi romi galagiosi, ca trebuie sa stau 5 minute la un semafor ca nu se pleaca cand s-a pus verde, ca nu se iau masuri in legatura cu continentalul ala imputit, ca nu sunt paduri aproape deloc in jurul Timisoarei, ca e plica de ciori (pasari) etc.

Parerea mea e ca toate aceste frustrari nu sunt referitoare la cei care traiesc intr-o zona sau alta ci sunt referitoare la cine este la conducerea tari asteia (fie de la PSD, PDL sau mai stiu eu ce alt pardit) si atata vreme cat noi nu o sa luam masuri si nu o sa protestam impotriva lor nimic nu se va schimba. Sa zicem ca o sa aveti independenta, ce o sa rezolvati? Tot niste lichele or sa va conduca...si in loc sa se duca bani in buzunarul alora care va conduc acum or sa se duca la altii. tot prost o sa trăim.

Am vazut acum ceva vreme pe unu care avea numere de bucuresti (probabil leasing) si pe luneta masinii scria ca nu e mitic. Chestia asta mi-a placut foarte tare. Presupun ca omu a gresit in trafic, cineva l-a claxonat si l-a injurat si a ajuns sa puna chestia aia. Acum ca o are nu mai e injurat. Ce inteleg eu din asta ca daca esti din Bucuresti si gresesti trebuie sa fi injurat dar daca esti din Timisoara ai voie sa gresesti sau sa fi nesimtit in trafic.

Edited by Mihaif2000

Pai parca Burebista era prin 300 BC harta ce am pus-o eu e din 82 BC.

Ba nu pare se ca prin 82 BC rula.

Edited by TM96UFO

Pai parca Burebista era prin 300 BC harta ce am pus-o eu e din 82 BC.

Ba nu pare se ca prin 82 BC rula.

Ceva mai recent de 82 BC a creat regatul. Vorbim despre aceeasi perioada istorica.

nu am vrut initial sa ma bag in discutia asta dar nu mai pot sa rezist cand vad atata ipocrizie. Eu sunt un om nascut in oltenia crescut in Pitesti, am stat 3 ani in Cluj, de un an stau in Timisoara si sunt casatorit cu o moldoveanca. Pot spune ca stiu destul de bine despre cam toate regiunile din tara asta si am calatorit si in lung si in lat prin ea.

Parerea mea este ca toate zonele sunt la fel. Toate au bune si rele si nu cred ca este o zona mai buna decat alta. In orice parte te-ai duce o sa vezi toate tipurile de oameni care incearca sa supravietuiasca in saracia asta care ne loveste pe toti.

Sa zici ca tu din regiunea X, sa zici ca muncesti ca sa supravietuiasca ala din regiunea Y e o tampenie. Nu stiu daca Bucurestiul consuma mai mult decat produce dar e cert ca banii care sa presupunem ca s-ar duce acolo nu se duc in buzunarul lui X sau al lui Y ci la stat iar de acolo in buzunarul unora care nu au nici o treaba cu bucurestenii. In "statul" asta sunt lichele din toate zonele tarii. Spre exemplu Boc a mutat acolo toate rudele de la Cluj.

probleme sunt in toate judetele tarii. De exemplu eu in Timisoara am o problema mare cu faptul ca sunt multi romi galagiosi, ca trebuie sa stau 5 minute la un semafor ca nu se pleaca cand s-a pus verde, ca nu se iau masuri in legatura cu continentalul ala imputit, ca nu sunt paduri aproape deloc in jurul Timisoarei, ca e plica de ciori (pasari) etc.

Parerea mea e ca toate aceste frustrari nu sunt referitoare la cei care traiesc intr-o zona sau alta ci sunt referitoare la cine este la conducerea tari asteia (fie de la PSD, PDL sau mai stiu eu ce alt pardit) si atata vreme cat noi nu o sa luam masuri si nu o sa protestam impotriva lor nimic nu se va schimba. Sa zicem ca o sa aveti independenta, ce o sa rezolvati? Tot niste lichele or sa va conduca...si in loc sa se duca bani in buzunarul alora care va conduc acum or sa se duca la altii. tot prost o sa trăim.

Am vazut acum ceva vreme pe unu care avea numere de bucuresti (probabil leasing) si pe luneta masinii scria ca nu e mitic. Chestia asta mi-a placut foarte tare. Presupun ca omu a gresit in trafic, cineva l-a claxonat si l-a injurat si a ajuns sa puna chestia aia. Acum ca o are nu mai e injurat. Ce inteleg eu din asta ca daca esti din Bucuresti si gresesti trebuie sa fi injurat dar daca esti din Timisoara ai voie sa gresesti sau sa fi nesimtit in trafic.

Ideea e ca esti liber sa pleci, daca nu-ti place.

Ce ma deranjeaza este amestecul strainilor intr-o discutie a banatenilor, care nu avea deloc ca subiect disputa de fata. De ce nu va vedeti de treaba?

E mult mai interesant subiectul happening-ului din postul de deschidere, decat "a cui e mai lunga si mai groasa".

Edited by Walhaz

Chiar daca nu suntem cu nimic deosebiti fata de restul tarii , noua asa ne place sa credem iar reactiile unora ne intaresc convingerile . Toata tara asta a fost calcata in lung si-n lat de toate natiile ce au avut sau nu drum pe aici . Fiecare cultura a lasat o amprenta asupra locurilor si a oamenilor . Noi am preluat si am pastrat influentele imperiului Austro - Ungar . Asa ne-a fost dat . Sa fie ei ultimii . Era altfel situatia daca ultimii ar fi fost turcii . Poate deasupra Timisoarei ar fi dainuit minarete aurite . Dar nu a fost asa si noi nu avem cum sa schimbam asta . Asa cum am fost crescuti asa vom educa si noi mai departe , la randul nostru . O zi faina .

Poate deasupra Timisoarei ar fi dainuit minarete aurite .

Din pacate dainuiesc.Si nu le-au ridicat moldovenii(sic!),ungurii sau turcii.Ironic,nu crezi?

Edited by Emperor

Doar ceea ce-i frumos poti distruge. Uratul nu merita efortul.

Cat despre "vulpi si struguri acri" (comentatorii din afara Banatului): nu-i asa ca in sinea voastra v-ati dori sa fie invers si va oftica faptul ca nu-i?

Edited by Walhaz