Jump to content

NOMAZI IN BANAT

Recommended Posts

Mai, eu nu prea ma pricep la chestii de astea, nu ma bag in discutie, dar eu locuiesc in Timisoara; pe strazi insa am vazut ca dupa numerele de inmatriculare cu TM pe locul 2 sunt cele de MH, si la conserve si am vazut si la moto, din hartile acele nu prea reiese, dar cei cu MH sunt banatani?

Edited by Clasic
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asa-i, chiar as vrea si eu sa ma lovesc zilnic de oameni care traiesc doar in lumea lor ,,perfecta''.

As vrea sa pot purta zinlic o conversatie cu interlocutori care nu accepta altceva in afara de parerea lor

As vrea sa am si eu palmieri in centrul orasului.

As vrea ca si in alte zone spitalele si cladirile istorice sa fie detinute de clanuri tiganesti.

As vrea ca si in alte regiuni sa existe campii roditoare cum numai in Banat gasesti...

As vrea ca si in alte regiuni sa fiu numit mitic de catre oameni care nu au fost macar o data in Bucuresti.

Lauda asta de sine e cam penibila. Cred ca ar fi mai ok daca v-ar face altii complimente pentru calitatile pe care le detineti decat sa va laudati singuri intre voi...

Edited by Nocturnus85

Asa-i, chiar as vrea si eu sa ma lovesc zilnic de oameni care traiesc doar in lumea lor ,,perfecta''.

As vrea sa pot purta zinlic o conversatie cu interlocutori care nu accepta altceva in afara de parerea lor

As vrea sa am si eu palmieri in centrul orasului.

As vrea ca si in alte zone spitalele si cladirile istorice sa fie detinute de clanuri tiganesti.

As vrea ca si in alte regiuni sa existe campii roditoare cum numai in Banat gasesti...

As vrea ca si in alte regiuni sa fiu numit mitic de catre oameni care nu au fost macar o data in Bucuresti.

Lauda asta de sine e cam penibila. Cred ca ar fi mai ok daca v-ar face altii complimente pentru calitatile pe care le detineti decat sa va laudati singuri intre voi...

Io as vrea sa fim ca ungurii,daca se tot vehiculeaza subiectul asta.

Pe aici li se cam spune ''cap de lemn''.Dar au in ei un sentiment de mandrie nationala bun de luat exemplu.Nu conteaza ca sta in centrul Budapestei,pe malul lacului Balaton,sau in judetul Harghita.Ei sunt mandri ca sunt unguri.

Si mai vreau sa fim ca sarbii.In Banat se spune ''ai vazut cal verde si sarb destept?''.Dar ii depasesc pe unguri in nationalism.

Daca ar fi romanii la fel,poate ca si tara asta ar functiona mai bine.

Asta asa,foarte off topic.

Exemple negative din Ungaria :

- autostrada construita si finalizata : M7

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M43 ( nu se poate finaliza ptr ca ar insemna sa cazi de pe pod la intrare in Romania unde inca se mai fac exproprieri )

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M3

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M35

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M6

- intretinerea autostrazilor ( curatenie in parcari , curatenie pe marginea autostrazii ) : 24h din 24h , 7 zile din 7 , 365 de zile pe an indiferent de conditiile meteo .

Lista ar putea continua dar ne este mai usor sa ignoram ce se intampla la vecini . Vorbiti de sarbi ? Cat timp ar fi luat Romaniei sa se ridice la nivelul lor dupa un razboi civil ? In cat timp am fi refacut industria daramata de NATO ?

Nu este vorba de lauda de sine . Iti dau dreptate daca imi vei explica logica exodului dinspre Moldova si Oltenia spre Banat sau Ardeal atat in perioada comunista cat si post comunista .

P.S : unde vezi lauda in " Banat nu este Romania " ?

Arthur,eu vorbeam doar de faptul ca noi,romanii,in loc sa cultivam sentimentul de mandrie nationala,staruim in a ne jigni reciproc,in funtie de zona geografica din care facem parte.

Era un exemplu de cat de uniti sunt altii.

De asta la altii le merge bine,iar noi continuam sa ne dezbinam intre noi.

Iar exodul mai sus mentionat...Moldova a fost defavorizata la maxim,datorita vecinatatii cu fostul URSS.Oltenia,gratie politicii cretine din perioada comunista,s-a axat doar pe agricultura.Peste toate,mirajul occidentului a functionat foarte bine in ''epoca de aur'',iar Banatul a fost cea mai vestica regiune a tarii.

Trenurile alea,numite peiorativ ''ale foamei'',chiar erau ale foamei.Aici,in Banat,oamenii s-au descurcat mai bine tot timpul.

Ca,pe langa cei care au venit incoace manati de foame,au mai venit si prapaditi,era inevitabil.Dar,marea majoritate a venit strict pentru ''mancare la copii''.

Nu ai prins epoca comunista,dar in zonele ''hulite'' mai sus,oamenii chiar faceau foamea,la propriu.

Noi trebuie doar sa trecem peste sabloane si sa incercam sa fim o natie unita.

In fond,la noi in buletin,la toti,scrie ''ROMAN''.

Exemple negative din Ungaria :

- autostrada construita si finalizata : M7

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M43 ( nu se poate finaliza ptr ca ar insemna sa cazi de pe pod la intrare in Romania unde inca se mai fac exproprieri )

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M3

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M35

- autostrada in constructe si aproape de finalizare M6

- intretinerea autostrazilor ( curatenie in parcari , curatenie pe marginea autostrazii ) : 24h din 24h , 7 zile din 7 , 365 de zile pe an indiferent de conditiile meteo .

Lista ar putea continua dar ne este mai usor sa ignoram ce se intampla la vecini . Vorbiti de sarbi ? Cat timp ar fi luat Romaniei sa se ridice la nivelul lor dupa un razboi civil ? In cat timp am fi refacut industria daramata de NATO ?

Nu este vorba de lauda de sine . Iti dau dreptate daca imi vei explica logica exodului dinspre Moldova si Oltenia spre Banat sau Ardeal atat in perioada comunista cat si post comunista .

In era comunista repartizarea locurilor de munca se facea aleatoriu. Puteai primi sa spunem un loc de profesor in orice regiune a tarii. De ex, de la Constanta la Gheorgheni. Nu cred ca a fost exod din toate regiunile spre Banat cum nu cred ca e nici acum. Este normal ca oamenii sa migreze dintr-un loc in altul crezand ca se vor implini financiar. Cred ca mult mai multi moldoveni vin in Bucuresti decat in Timisoara insa nici aici nu se poate vorbi de exod.

Legat de lauda, uita-te mai sus. Nu ma refeream la ,, Banat is not Romania'' ,cu toate ca nu inteleg acest lucru si nu mi-a explicat nimeni de unde separatismul acesta. Ma refeream la faptul ca unii oameni din Banat au impresia ca acolo salasuieste leaganul civilizatiei,al bunului simt, al dezvoltarii si al bunastarii iar in restul tarii umbla hoarde dobitoace de cotropitori primitvi care nu au altceva de facut in afara de a atenta la paradisul banatean.

In era comunista repartizarea locurilor de munca se facea aleatoriu. Puteai primi sa spunem un loc de profesor in orice regiune a tarii. De ex, de la Constanta la Gheorgheni. Nu cred ca a fost exod din toate regiunile spre Banat cum nu cred ca e nici acum. Este normal ca oamenii sa migreze dintr-un loc in altul crezand ca se vor implini financiar. Cred ca mult mai multi moldoveni vin in Bucuresti decat in Timisoara insa nici aici nu se poate vorbi de exod.

Legat de lauda, uita-te mai sus. Nu ma refeream la ,, Banat is not Romania'' ,cu toate ca nu inteleg acest lucru si nu mi-a explicat nimeni de unde separatismul acesta. Ma refeream la faptul ca unii oameni din Banat au impresia ca acolo salasuieste leaganul civilizatiei,al bunului simt, al dezvoltarii si al bunastarii iar in restul tarii umbla hoarde dobitoace de cotropitori primitvi care nu au altceva de facut in afara de a atenta la paradisul banatean.

In perioada comunista a fost ''exod catre Timisoara''.Asa cum am spus mai sus,nu din motive gen ''aici era rasa superioara'',ci pentru ca am fost favorizati de pozitia geografica.Nu vreau sa dezvolt subiecul cu ''pasapoarte micul trafic'',''Comtim'',ideea e ca,intr-adevar,multi din cei care au venit aici,au venit in speranta unui trai mai bun.Dincolo de statistici si citate pompoase,in viata reala oamenii cautau doar sa puna mancare pe masa familiei.Aici a fost ceva mai bine decat in restul tarii.Atat.

Eu nu discut pe tema ''Banatul nu e Romania'',mi se pare o chestie extremista.

Noi,ca si popor,trebuie sa invatam sa fim uniti si sa fim mandri de radacinile noastre de ROMANI.Abia atunci va fi bine.

Ce nu e clar? In ce limba vrei sa iti traduc?

De la asta a inceput tot. Daca fiinta asta superioara (voievodul DucatiMeccanica) ar fi raspuns mai binevoitor, topicul nu ajungea la trei pagini.

sa-lam tza! reggaeton tza!

Ai dat tonul la scandal acum :))

Pai nu a zis nimeni vreo lauda, toti au zis ca acest slogan este o stupiditate, inclusiv dintre timisoreni.

Pai nu a zis nimeni vreo lauda, toti au zis ca acest slogan este o stupiditate, inclusiv dintre timisoreni.

Basarabia e Romania ? :))))))

Stau in pat si rad de nebun, si mai tare asta :)))))

De la asta a inceput tot. Daca fiinta asta superioara (voievodul DucatiMeccanica) ar fi raspuns mai binevoitor, topicul nu ajungea la trei pagini.

Raspunsul a fost pe masura intrebarii. Din cand in cand ma mai cobor si eu la nivelul interlocutorilor. Cam atat, argat Leviatan, esti liber.

Basarabia e Romania ? :))))))

Stau in pat si rad de nebun, si mai tare asta :)))))

Raspunsul a fost pe masura intrebarii. Din cand in cand ma mai cobor si eu la nivelul interlocutorilor. Cam atat, argat Leviatan, esti liber.

Intrebarea a fost una normala si fara a jigni vreun banatean, nu inteleg unde ai coborat? Ti-a mai spus cineva, mergi la un control caci suferi de ceva (pe langa grandomanie).

copiii mici traiesc astfel de basme, se baga sub pat si se cred intr-o pestera (in fine, ati prins ideea)

concluzia? astia respectivii cu "banatul nu e in ro" pot crede ei mult si bine asta, daca deschid ochii vor constata - na belea - ca .....este in romania!

:lol:

stiu stiu, aveti dreptate (cum si copilul de sub pat crede ca are dreptate :grinbandit: )

va pup!

ps. ca tot sunteti baicari, ia vedeti voi ca apar acolo la numar doua litere micute, alb pe fond albastru...ce sa este oare? :D

No amu si vedeti ce sfadeala o iesi :)

Cred ca-i din cauza ploii, pana miercuri ne intindem nervii pe aici. Dupa aceea iesim la o plimbare si ne revenim :)

Nenea Frigider, Braila este Romania?

Edited by Leviatan

Un pic de sarcasm indreptat spre Goagleboy si Ducatimeccanica :)

http://www.piticigratis.com/?s=timisoara

Aaa era sa uit. Ca a pastram focul viu al separatismului danubian:

Plescoi is not Romania!

P.S. blogul nu-mi apartine.

4fb8e0938b2cf.jpg