Sari la conținut

accident grav pe Dudesti (Bucuresti)


anonymous
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 219
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

hmmm, deci ai gasit garniturica buclucase, credeam ca iti vand un secret :P

hai sa ne oprim ca poluam topicul...



DREPTUL LA REPLICA

 

eeee, heeee, raiderii taichii cum incercati voi s-o scaldati...

ma suna azi un amic sa imi povesteasca ce s-a intamplat deoarece nu i s-a activat contul pe motociclism.ro si nu a putut scrie pe topic...

deoarece il cunosc foarte bine si stiu ca este un om celebral am acceptat sa postez in numele lui. e drept ca ce o sa cititi seamana foarte tare cu ce am presupus eu, adica o incercare de depasire in forta (se pare ca erau doua masini care cedau trecerea tuaregului) si se mai pare si ca trozneala a fost pe contrasens...

 

 

"Ma numesc Ionut vin de pe alt forum de profil, club4x4 (cunoscutii ma stiu de Yonutz), sunt multi motociclisti sau fosti motociclisti care au imbracat celalalt hobby si ma stiu... Scriu aici ptr ca persoana in cauza (blonda cu Tuaregu) o cunosc, este ruda cu mine.
Intrucat s-au aruncat cuvinte grele pe aici si nu e cazul ...va prezint filmul accidentului asa cum l-am inteles eu:
Patratul albastru - un RR care era in momentul producerii accidentului pe linia de tramvai oprit. La limita dintre sensuri cu rotile din stanga pe axul drumului, asa cum chiar el a spus.
Patratul verde - o masina de scoala care era in momentul producerii accidentului pe prima banda (si singura)
oprit.
Ambele dadeau prioritate "la invoiala" patratului rosu (tuaregul) care intentiona sa faca virajul la stanga de pe strada laterala, unde avea cedeaza trecerea, de pe care iesise.
S-a asigurat in dreapta, absolut normal as spune ... dar nu s-a uitat si in stanga, in mod normal, intr-o tara normala nu se prea circula pe contrasens ...dupa care ...
Linia mov (1), fata motociclista (n-am inteles daca depasea coloana oprita pe contrasens sau pe axul drumului), a lovit direct in aripa stanga fata Tuaregul, s-a mulat pe toata partea stanga a masinii dupa care a ricosat in fata masinilor oprite, pe sensul corect. Exact asa cum se vede in poza.
Linia mov (2) nu stiu ce a incercat sa faca (probabil ca nici el) a lovit frontal Tuaregul in partea stanga fata, cazand de pe motor si intrand sub masina.
Pe durata producerii acestui accident, cred ca la interval de 2-3 secunde Tuaregul a fost oprit ...fara a se deplasa intr-o directie sau alta. Ptr ca doamna de la volan, chiar nu stia cum sa reactioneze in acest caz. Si foarte bine a facut ptr ca altfel acum ... unul dintre motociclisti era infipt in vreo casa si al doilea sa dadea acum pe 4 roti (un scaun cu rotile).
Cine-i de vina ...vor stabili organele care cerceteaza cazul.
Iar cu facutul cartilor ...nu e chiar asa cum credeti voi. Militianu care se ocupa de caz intai A AMANAT si apoi a INTARZIAT (pe motiv ca intra in tura deabia dupa o saptamana) judecarea faptelor ...din motive doar de el stiute. Eu nu pot decat sa va asigur ca nu s-a intervenit in vreun fel in acest sens ...
Nu pot sa va doresc decat ADERENTA ...si nu in ultimul rand CREIER ...ptr ca nu de fiecare data conducatorii auto sunt inzestrati cu aptitudinea de a va proteja si evita in trafic...Si tampiti pe doua roti sunt ...DESTUI!
In acelasi timp doresc insanatosire grabnica celor doi, iar daca s-au vindecat, sa circule cu prudenta si aceasta sa le serveasca a fi drept o lectie si o a doua sansa de a lua sub buci saua celor doua roti. Barbosu a doua oara nu iarta ... si poate ca in locul blondei de la volan va fi cu totul altcineva ...si in loc sa ne vorbim acum la forum om cu om ...poate ca ne vom vedea la un parastas cu coliva si sarmale cu orez. Ceea ce evident, nu ne dorim!
Cu consideratie ptr motociclisti (ADEVARATII MOTOCICLISTI),
Ionut "


acum daca mai punem si poza postata de Gabytza..... se cam face lumina in sat, zic eu....

post-1864-0-72168200-1381690936_thumb.jpg

post-1864-0-47777800-1381691203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Damn...eu am fost implicata in accident ( Honda 600rr ) . S-a intamplat in felul urmator: Noi mergeam pe Calea Dudesti, spre Dristor..pe linia de tramvai .....Doamna aceea Blonda a iesit de pe straduta din dreapta, unde avea cedeaza si a vrut sa vireze stanga :) Nu s-a asigurat pentru ca, spune ea, cineva de pe prima banda a lasat-o sa treaca iar ea nu s-a asigurat daca mai vine cineva din stranga, de pe contrasens nu venea nimeni. Eu am intrat in lateral, am apucat sa o evit putin, prietenul meu care era fix in spate a vrut sa ne evite si a virat stanga, iar doamna blonda a mers mai in fatza cum ar venii, probabil credea ca are timp sa faca stanga, iar prietenul meu a intrat fix in fatza pe partea stanga...

Eu am reusit sa ma ridic si cand m-am intors l-am vazut pe el, a fost foarte grav, probabil socul de la impact. Vorbeam cu el si nu raspundea, dar respira...M-am speriat foarte tare :( Intre timp si -a mai revenit putin, l-am intrebat daca ma aude...a zis ca Da. Acum este in stare buna, sub subravegherea medicilor, eu am scapat mai usor, ma dor toate cele acum dar sunt pe picioarele mele.

 

In accident au fost implicate : Honda 600rr (eu) , Yamaha r1 (el) si Blonda aia cu "Jipanul ei" . Sper sa va abtineti de la comentarii off-topic.

 

Grija mare tuturor, sa incheiati sezonul cu bine, ca la noi nu e tocmai placut

 

Insanatosire grabnica, e urat sa se intample asa pe final de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, deci ai gasit garniturica buclucase, credeam ca iti vand un secret :P

hai sa ne oprim ca poluam topicul...

 

DREPTUL LA REPLICA

 

eeee, heeee, raiderii taichii cum incercati voi s-o scaldati...

ma suna azi un amic sa imi povesteasca ce s-a intamplat deoarece nu i s-a activat contul pe motociclism.ro si nu a putut scrie pe topic...

deoarece il cunosc foarte bine si stiu ca este un om celebral am acceptat sa postez in numele lui. e drept ca ce o sa cititi seamana foarte tare cu ce am presupus eu, adica o incercare de depasire in forta (se pare ca erau doua masini care cedau trecerea tuaregului) si se mai pare si ca trozneala a fost pe contrasens...

 

 

"Ma numesc Ionut vin de pe alt forum de profil, club4x4 (cunoscutii ma stiu de Yonutz), sunt multi motociclisti sau fosti motociclisti care au imbracat celalalt hobby si ma stiu... Scriu aici ptr ca persoana in cauza (blonda cu Tuaregu) o cunosc, este ruda cu mine.
Intrucat s-au aruncat cuvinte grele pe aici si nu e cazul ...va prezint filmul accidentului asa cum l-am inteles eu:
Patratul albastru - un RR care era in momentul producerii accidentului pe linia de tramvai oprit. La limita dintre sensuri cu rotile din stanga pe axul drumului, asa cum chiar el a spus.
Patratul verde - o masina de scoala care era in momentul producerii accidentului pe prima banda (si singura)
oprit.
Ambele dadeau prioritate "la invoiala" patratului rosu (tuaregul) care intentiona sa faca virajul la stanga de pe strada laterala, unde avea cedeaza trecerea, de pe care iesise.
S-a asigurat in dreapta, absolut normal as spune ... dar nu s-a uitat si in stanga, in mod normal, intr-o tara normala nu se prea circula pe contrasens ...dupa care ...
Linia mov (1), fata motociclista (n-am inteles daca depasea coloana oprita pe contrasens sau pe axul drumului), a lovit direct in aripa stanga fata Tuaregul, s-a mulat pe toata partea stanga a masinii dupa care a ricosat in fata masinilor oprite, pe sensul corect. Exact asa cum se vede in poza.
Linia mov (2) nu stiu ce a incercat sa faca (probabil ca nici el) a lovit frontal Tuaregul in partea stanga fata, cazand de pe motor si intrand sub masina.
Pe durata producerii acestui accident, cred ca la interval de 2-3 secunde Tuaregul a fost oprit ...fara a se deplasa intr-o directie sau alta. Ptr ca doamna de la volan, chiar nu stia cum sa reactioneze in acest caz. Si foarte bine a facut ptr ca altfel acum ... unul dintre motociclisti era infipt in vreo casa si al doilea sa dadea acum pe 4 roti (un scaun cu rotile).
Cine-i de vina ...vor stabili organele care cerceteaza cazul.
Iar cu facutul cartilor ...nu e chiar asa cum credeti voi. Militianu care se ocupa de caz intai A AMANAT si apoi a INTARZIAT (pe motiv ca intra in tura deabia dupa o saptamana) judecarea faptelor ...din motive doar de el stiute. Eu nu pot decat sa va asigur ca nu s-a intervenit in vreun fel in acest sens ...
Nu pot sa va doresc decat ADERENTA ...si nu in ultimul rand CREIER ...ptr ca nu de fiecare data conducatorii auto sunt inzestrati cu aptitudinea de a va proteja si evita in trafic...Si tampiti pe doua roti sunt ...DESTUI!
In acelasi timp doresc insanatosire grabnica celor doi, iar daca s-au vindecat, sa circule cu prudenta si aceasta sa le serveasca a fi drept o lectie si o a doua sansa de a lua sub buci saua celor doua roti. Barbosu a doua oara nu iarta ... si poate ca in locul blondei de la volan va fi cu totul altcineva ...si in loc sa ne vorbim acum la forum om cu om ...poate ca ne vom vedea la un parastas cu coliva si sarmale cu orez. Ceea ce evident, nu ne dorim!
Cu consideratie ptr motociclisti (ADEVARATII MOTOCICLISTI),
Ionut "

 

acum daca mai punem si poza postata de Gabytza..... se cam face lumina in sat, zic eu....

 

Te rog sa imi explici si mie cine e patratul albastru, ce inseamna " RR " , initial credeam ca e vorba de Honda RR....dar cred ca m-am inselat. Poate gandesc mai greu in momentul asta...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

DREPTUL LA REPLICA

 

eeee, heeee, raiderii taichii cum incercati voi s-o scaldati...

ma suna azi un amic sa imi povesteasca ce s-a intamplat deoarece nu i s-a activat contul pe motociclism.ro si nu a putut scrie pe topic...

deoarece il cunosc foarte bine si stiu ca este un om celebral am acceptat sa postez in numele lui. e drept ca ce o sa cititi seamana foarte tare cu ce am presupus eu, adica o incercare de depasire in forta (se pare ca erau doua masini care cedau trecerea tuaregului) si se mai pare si ca trozneala a fost pe contrasens...

 

 

"Ma numesc Ionut vin de pe alt forum de profil, club4x4 (cunoscutii ma stiu de Yonutz), sunt multi motociclisti sau fosti motociclisti care au imbracat celalalt hobby si ma stiu... Scriu aici ptr ca persoana in cauza (blonda cu Tuaregu) o cunosc, este ruda cu mine.
Intrucat s-au aruncat cuvinte grele pe aici si nu e cazul ...va prezint filmul accidentului asa cum l-am inteles eu:
Patratul albastru - un RR care era in momentul producerii accidentului pe linia de tramvai oprit. La limita dintre sensuri cu rotile din stanga pe axul drumului, asa cum chiar el a spus.
Patratul verde - o masina de scoala care era in momentul producerii accidentului pe prima banda (si singura)
oprit.
Ambele dadeau prioritate "la invoiala" patratului rosu (tuaregul) care intentiona sa faca virajul la stanga de pe strada laterala, unde avea cedeaza trecerea, de pe care iesise.
S-a asigurat in dreapta, absolut normal as spune ... dar nu s-a uitat si in stanga, in mod normal, intr-o tara normala nu se prea circula pe contrasens ...dupa care ...
Linia mov (1), fata motociclista (n-am inteles daca depasea coloana oprita pe contrasens sau pe axul drumului), a lovit direct in aripa stanga fata Tuaregul, s-a mulat pe toata partea stanga a masinii dupa care a ricosat in fata masinilor oprite, pe sensul corect. Exact asa cum se vede in poza.
Linia mov (2) nu stiu ce a incercat sa faca (probabil ca nici el) a lovit frontal Tuaregul in partea stanga fata, cazand de pe motor si intrand sub masina.
Pe durata producerii acestui accident, cred ca la interval de 2-3 secunde Tuaregul a fost oprit ...fara a se deplasa intr-o directie sau alta. Ptr ca doamna de la volan, chiar nu stia cum sa reactioneze in acest caz. Si foarte bine a facut ptr ca altfel acum ... unul dintre motociclisti era infipt in vreo casa si al doilea sa dadea acum pe 4 roti (un scaun cu rotile).
Cine-i de vina ...vor stabili organele care cerceteaza cazul.
Iar cu facutul cartilor ...nu e chiar asa cum credeti voi. Militianu care se ocupa de caz intai A AMANAT si apoi a INTARZIAT (pe motiv ca intra in tura deabia dupa o saptamana) judecarea faptelor ...din motive doar de el stiute. Eu nu pot decat sa va asigur ca nu s-a intervenit in vreun fel in acest sens ...
Nu pot sa va doresc decat ADERENTA ...si nu in ultimul rand CREIER ...ptr ca nu de fiecare data conducatorii auto sunt inzestrati cu aptitudinea de a va proteja si evita in trafic...Si tampiti pe doua roti sunt ...DESTUI!
In acelasi timp doresc insanatosire grabnica celor doi, iar daca s-au vindecat, sa circule cu prudenta si aceasta sa le serveasca a fi drept o lectie si o a doua sansa de a lua sub buci saua celor doua roti. Barbosu a doua oara nu iarta ... si poate ca in locul blondei de la volan va fi cu totul altcineva ...si in loc sa ne vorbim acum la forum om cu om ...poate ca ne vom vedea la un parastas cu coliva si sarmale cu orez. Ceea ce evident, nu ne dorim!
Cu consideratie ptr motociclisti (ADEVARATII MOTOCICLISTI),
Ionut "

 

acum daca mai punem si poza postata de Gabytza..... se cam face lumina in sat, zic eu....

 

Salut,

 

N-ai dreptate prietene Ionut, am fost si eu acolo. Stiu ca esti ruda cu soferita si vrei sa-i iei apararea, dar n-a fost asa cum zici tu.. A fost doar o clipa de neatentie si incredere intr-un alt sofer dobitoc ce face cu mana.

 

Daca te uiti atent in poza citata de tine o sa vezi doi politai undeva in spate, ca se uita la ceva incercuit cu rosu. Acolo sunt resturi de semalizator, far si alte plastice.

Motoarele nu erau pe contra sens, ci pe sina de tramvai si putin pe banda 1 (probail in incercarea de a evita).

 

Tipei din Tuareg i s-a factut semn de un sofer dintr-o masina de pe banda 1 sa treaca, nu a vazut motoarele ca erau "mici" asa ca s-a asigurat in dreapta cu piciorul pe acceleratie. Astfel Moto Verde (al lui Gabytsa) a intrat in portiera stanga-spate iar baiatul a intrat exact in far.

 

Motocicleta a fost tarata pana in locul in care apare in poza. Viteza nu a fost foarte mare dar socul da..

 

N-am vazut impactul dar am ajuns exact cand masina dadea cu spatele sa-l poata scoate SMURDul pe baiat.

 

Marea gresala a acestul accident a fost ca Gabytsa a mutat motocicleta dupa impact. Stiu, a fost socul, motorul bloca tot bulevardul dar in cazul in care accidentul este cu victime sau daca in accident sunt implicate mai mult de 2 vehicule NU trebuie miscat nici unul pana nu solicita acest lucrul organul de cercetare (exceptand cazurile in care vietile sunt puse in pericol). Daca motorul era lasat acolo pe banda 1 nu mai apareau discutii.

 

Cum se simte baiatul, are ceva rupt?

 

Numai bine,

Alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

N-ai dreptate prietene Ionut, am fost si eu acolo. Stiu ca esti ruda cu soferita si vrei sa-i iei apararea, dar n-a fost asa cum zici tu.. A fost doar o clipa de neatentie si incredere intr-un alt sofer dobitoc ce face cu mana.

 

Daca te uiti atent in poza citata de tine o sa vezi doi politai undeva in spate, ca se uita la ceva incercuit cu rosu. Acolo sunt resturi de semalizator, far si alte plastice.

Motoarele nu erau pe contra sens, ci pe sina de tramvai si putin pe banda 1 (probail in incercarea de a evita).

 

Tipei din Tuareg i s-a factut semn de un sofer dintr-o masina de pe banda 1 sa treaca, nu a vazut motoarele ca erau "mici" asa ca s-a asigurat in dreapta cu piciorul pe acceleratie. Astfel Moto Verde (al lui Gabytsa) a intrat in portiera stanga-spate iar baiatul a intrat exact in far.

 

Motocicleta a fost tarata pana in locul in care apare in poza. Viteza nu a fost foarte mare dar socul da..

 

N-am vazut impactul dar am ajuns exact cand masina dadea cu spatele sa-l poata scoate SMURDul pe baiat.

 

Marea gresala a acestul accident a fost ca Gabytsa a mutat motocicleta dupa impact. Stiu, a fost socul, motorul bloca tot bulevardul dar in cazul in care accidentul este cu victime sau daca in accident sunt implicate mai mult de 2 vehicule NU trebuie miscat nici unul pana nu solicita acest lucrul organul de cercetare (exceptand cazurile in care vietile sunt puse in pericol). Daca motorul era lasat acolo pe banda 1 nu mai apareau discutii.

 

Cum se simte baiatul, are ceva rupt?

 

Numai bine,

Alex.

 

Eu dupa ce am cazut m-am ridicat imediat si m-am intors spre soferita....apoi mi-am dat seama ca am lasat cheia in contact si m-am intors sa o iau, era deja prea multa lume acolo. Cand am luat cheia un baiat mi-a ridicat motorul si m-a ajutat sa il mut, eu nu am realizat pe moment ca nu este bine , dar intr-adevar blocam tot bulevardul. Am considerat ca nu sunt victima si stiam ca pot muta motorul, dar asta cu mai mult de doua vehicule nu o stiam, merci, de acum o sa stiu .... :)))

El se simte bine, din fericire nu a avut nici o fractura.. :)

 

Mai am o poza..!! Unde se vede exact locul in care am lovit eu masina.... euuuu_masina.jpg

 

 

Daca eu eram pe contrasens intram frontal in ea, eventual in partea dreapta a masinii, Iulian era acolo pt ca nu a vrut sa intre cu motorul peste mine, inspiratie de moment..... ce se mai vede pe masina e doar noroi..! :)))))))) Nu sunt urme de la mine, eu nu am "sters" masina, am intrat exact unde am facut desenul pe poza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Sau ca sa ma exprim si in alt mod: Impactul dintre mine si ea nu a fost acolo unde este masina in poza..eu asa am inteles ca a zis ea din ce a scris Ionut...ca si cum ea statea pe loc, intrase pe banda ei si noi am venit din fatza, pe contrasens si am intrat frontal in ea....ceea ce e TOTAL GRESIT!

 

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

DREPTUL LA REPLICA

Pe durata producerii acestui accident, cred ca la interval de 2-3 secunde Tuaregul a fost oprit ...fara a se deplasa intr-o directie sau alta. Ptr ca doamna de la volan, chiar nu stia cum sa reactioneze in acest caz. Si foarte bine a facut ptr ca altfel acum ... unul dintre motociclisti era infipt in vreo casa si al doilea sa dadea acum pe 4 roti (un scaun cu rotile).
N-am nimic cu tanti care a produs accidentul si nici cu skillul motoristilor... dar sa stea masina pe loc... si sa intre amandoi in ea ... si la interval de 3 secunde .... mie nu prea imi vine a crede.
Editat de LadyRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati daca scriu prostii , dar topicul asta a luat-o razna ca si multe altele . Incepem cu o vorba si terminam cu totul altceva . Eu am vorbit cu cel de pe tramvai si mi-a spus ca motoretele era pe linia de tramvai din contra sens . Nu ai ce cauta pe linia de tramvai , inseamna depasirea coloanei , implicit 30 zile suspendare dreptul de a conduce . Era coloana era blocata strada , cei care stateau cu masinile i-au facut semn Jipului ,,treci,, si aia prosta ca nu a cascat ochii , dar nici motoretele nu aveau ce cauta pe linia de tramvai . Iertati-ma dar poate sa va scoata culpa comuna si atunci fiecare isi repara fieratania . Daca aia cu jipul are un avocat bun asa se va intampla . Stiu aici pe forum toata lumea spune,,moarte conservarilor,, dar se pare ca si noi mai gresim . Gata stop acum toti o sa-mi sariti in cap ca cica tin cu ..ursu".. Nu,,,,,, ar trebui sa ne mai potolim si noi astia cu motorete in privinta vitezei prin oras . Va urez o zi buna fara incidente neplacute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma iertati daca scriu prostii , dar topicul asta a luat-o razna ca si multe altele . Incepem cu o vorba si terminam cu totul altceva . Eu am vorbit cu cel de pe tramvai si mi-a spus ca motoretele era pe linia de tramvai din contra sens . Nu ai ce cauta pe linia de tramvai , inseamna depasirea coloanei , implicit 30 zile suspendare dreptul de a conduce . Era coloana era blocata strada , cei care stateau cu masinile i-au facut semn Jipului ,,treci,, si aia prosta ca nu a cascat ochii , dar nici motoretele nu aveau ce cauta pe linia de tramvai . Iertati-ma dar poate sa va scoata culpa comuna si atunci fiecare isi repara fieratania . Daca aia cu jipul are un avocat bun asa se va intampla . Stiu aici pe forum toata lumea spune,,moarte conservarilor,, dar se pare ca si noi mai gresim . Gata stop acum toti o sa-mi sariti in cap ca cica tin cu ..ursu".. Nu,,,,,, ar trebui sa ne mai potolim si noi astia cu motorete in privinta vitezei prin oras . Va urez o zi buna fara incidente neplacute

 

Esti pe langa subiect...in cazul asta chiar nu este vorba de viteza (din fericire) sau viraje cum a zis cineva pe aici .... :)

Editat de Gabytsa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a relatat Ionut. Aceeasi poveste o stiam si eu. Prin RR s-a referit la Roverul de pe banda 2(adica linia de tramvai). Dupa cum spune si Gabytsa, "in cazul asta chiar nu este vorba de viteza (din fericire)", pentru ca daca ar fi fost viteza, niciunul din rideri nu ar fi stat prea bine la capitolul integritate fizica. Inclin sa cred ca motociclistii s-au rupt din coloana spre a ajunge mai in fata la semafor... pe contrasens. Poate asa se explica si viteza nu foarte mare de care spunea si Gabytsa. Dar este doar parerea mea. Sanatate riderilor si bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of mai mai. Si cu chestia de mai jos cum ramane?

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm articolul 103:

 

Art. 103. – Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axul drumului, conducătorii de vehicule pot folosi aceasta bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

 

Ma iertati daca scriu prostii , dar topicul asta a luat-o razna ca si multe altele . Incepem cu o vorba si terminam cu totul altceva . Eu am vorbit cu cel de pe tramvai si mi-a spus ca motoretele era pe linia de tramvai din contra sens . Nu ai ce cauta pe linia de tramvai , inseamna depasirea coloanei , implicit 30 zile suspendare dreptul de a conduce . Era coloana era blocata strada , cei care stateau cu masinile i-au facut semn Jipului ,,treci,, si aia prosta ca nu a cascat ochii , dar nici motoretele nu aveau ce cauta pe linia de tramvai . Iertati-ma dar poate sa va scoata culpa comuna si atunci fiecare isi repara fieratania . Daca aia cu jipul are un avocat bun asa se va intampla . Stiu aici pe forum toata lumea spune,,moarte conservarilor,, dar se pare ca si noi mai gresim . Gata stop acum toti o sa-mi sariti in cap ca cica tin cu ..ursu".. Nu,,,,,, ar trebui sa ne mai potolim si noi astia cu motorete in privinta vitezei prin oras . Va urez o zi buna fara incidente neplacute

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

N-am nimic cu tanti care a produs accidentul si nici cu skillul motoristilor... dar sa stea masina pe loc... si sa intre amandoi in ea ... si la interval de 3 secunde .... mie nu prea imi vine a crede.

Dar ce are? Mie un nebun (ca sa vezi, tot cu touareg), nu mi-a iesit in fata si s-a oprit, lasandu-mi juma de banda? Si eram ditamai masina cu farurile aprinse...Ce sa mai ocolesti? Am avut noroc ca am fortat si l-am luat doar cu aripa spate. (chiar asa am declarat amandoi la amiabila, ca el era oprit)

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi eu nu inteleg de ce ati depasit, atata timp cat ati vazut ca doua masini sunt oprite paralel in fata voastra?

din lipsa de experienta ?!?

daca deja erau doua masini in paralel e clar ca motociclistii mergeau pe contrasens.

cand vezi ca unii franeaza sau stai pe loc logica de bun simt zice ca trebui sa franezi si sa te apropii usor pana ai vizibilitate sa vezi de ce au oprit ceilalti. daca RR e un range rover e clar ca n-au avut vizibilitate spre dreapta din cauza lui.

eu trec zilnic pe acolo de multi ani (am ajuns sa stiu fiecare gropicica de pe strada aia). acolo la intervale de 2-3 minute maxim intra sau iese o masina de pe straduta aia. cu motocicleta , maxima aroganta pe care mi-o permit e sa merg pe langa bordura pentru ca daca mergi pe contrasens, risti sa te dea pe jos si vreun evetual viteaz care vrea sa evadeze din coloana (unii vor sa depaseasca toata coloana pana la semafor , altii vor sa faca stanga pe stradutele de pe langa autosoft )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of mai mai. Si cu chestia de mai jos cum ramane?

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm articolul 103:

 

Art. 103. – Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axul drumului, conducătorii de vehicule pot folosi aceasta bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Asta nu stie aproape nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu stie aproape nimeni.

Multe nu stiu astia ai nostri. Ma surprind de multe ori in mod neplacut colegii de trafic. Prioritate de dreapta, prioritate pt. autobuzul care pleaca din statia cu alveola, etc. nu se respecta. Prioritatea de smecher, de mama cu copchil, de gabarit depasit, astea sunt la putere!

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of mai mai. Si cu chestia de mai jos cum ramane?

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm articolul 103:

 

Art. 103. – Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axul drumului, conducătorii de vehicule pot folosi aceasta bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

perfect legal daca folosesti PRIMA LINIE DE TRAMVAI. Daca te afli pe a doua linie esti pe contrasens ;)

 

 

N-am nimic cu tanti care a produs accidentul si nici cu skillul motoristilor... dar sa stea masina pe loc... si sa intre amandoi in ea ... si la interval de 3 secunde .... mie nu prea imi vine a crede.

interval de 3 secunde... cred ca exagerezi, e un timp muuuult prea mare pentru a nu putea frana/evita... chiar si la viteze foarte mari.

 

@ Gabitza: RR= range rover

 

nu ii tin partea nimanui dar daca apare ca martor conducatorul RR-ului implicit voi depaseati pe contrasens... a mai zis cineva mai sus ca v-a vazut si cel de pe tramvai....

 

eu eram ala cu virajele :D dar se pare ca in privinta asta m-am inselat.

 

asta e, se mai intampla, o comiti, bine ca nu se stramba decat fiarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of mai mai. Si cu chestia de mai jos cum ramane?

 

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm articolul 103:

 

Art. 103. – Pe drumul public cu cel mult două benzi pe sens şi cu o a treia bandă pe care este amplasată linia tramvaiului lângă axul drumului, conducătorii de vehicule pot folosi aceasta bandă, cu obligaţia să lase liberă calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Multumesc pentru informatii dar tramvaiul care era prin poze nu a fost implicat in accient si nici nu venea vreun tramvai cand noi circulam pe acolo, deci aceasta lege nu am incalcat-o :)

 

Si inca ceva: 1. Martorul acela cu scoala de soferi vad ca a fost pozitionat asa strategic pe prima banda, exact in fatza.. Unii nu se gandeau la cum sa adune martori de pe strada pt ca, nu stiu daca a observat cineva dar era un om intins pe jos care nu se misca, dar unora nu le pasa, se gandesc doar la.............(nu ma mira)

2. Cred ca a pozitionat RR acolo ca sa spuna ca nu a avut vizibilitate din cauza lui, cred eu , dar problema e ca nu a iesit doar cu botul masinii, asa as fi inteles, e perfect normal: pe mine cand ma lasa cineva sa trec ma asigur de 3 ori in stanga, de 3 ori in dreapta si apoi trec, nu ma bag direct pt ca nu toti opresc sa acorde prioritate daca ei circula pe drumul cu prioritate. Prim pozitionarea acestui RR va dati singuri de gol, desi cred ca nu ar trebui sa va spun...de ce? Pentru ca daca era ala acolo cel cu scoala de soferi care nu avea un Jeep la fel de mare, nu avea cum sa ne mai vada pe noi de unde am venit. Si de aici fiecare trage concluzii singur...cine are cap, gandeste.

 

Eu stiam ca e pe undeva un articol care spune ca atunci cand iesi de pe un drum fara prioritate, acorzi prioritate vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate...

 

 

Daca era Salvarea pe contrasens ce facea...? Dau si eu un exemplu....nu dau cu parul , doar intreb :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"pe mine cand ma lasa cineva sa trec ma asigur de 3 ori in stanga, de 3 ori in dreapta si apoi trec" - perfect de acord cu tine...dar cand ti se permite trecerea si de cel de pe banda 1 si de cel de pe banda 2 (strada avand 2 benzi pe sens), rar te gandesti ca pe contrasens ar putea veni cineva.

"Daca era Salvarea pe contrasens ce facea...?" - din cate stiu, masinile speciale au dreptul sa circule pe contrasens, sa treaca pe rosu s.a.m.d. doar in cazurile cand sunt in misiune, iar atunci cu siguranta au semnalele acustico-luminoase pornite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul nu era pentru tine ci pentru cel de deasupra mea, care zicea ca "n-ai voie pe linia de tramvai".

 

Voi ati incalcat alta lege. Acolo e o singura banda pe sens pentru auto si una pentru tramvai. Erau oprite doua masini in paralel - una pe banda 1, cealalta pe linia de tramvai. Voi erati pe contrasens cat China.

 

Multumesc pentru informatii dar tramvaiul care era prin poze nu a fost implicat in accient si nici nu venea vreun tramvai cand noi circulam pe acolo, deci aceasta lege nu am incalcat-o :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul nu era pentru tine ci pentru cel de deasupra mea, care zicea ca "n-ai voie pe linia de tramvai".

 

Voi ati incalcat alta lege. Acolo e o singura banda pe sens pentru auto si una pentru tramvai. Erau oprite doua masini in paralel - una pe banda 1, cealalta pe linia de tramvai. Voi erati pe contrasens cat China.

 

Pentru cei ce nu-ntelege..! Dati click pe poza si numarati liniile de tramvai. Ce Rover?! Daca apar 2 martori (ale celor 2 masini implicate) ma las de meserie.. A sarit Gaby cu honda peste Rover si peste masina de scoala de pe contrasens fix pe banda 1.

 

 

post-49506-0-83083500-1381846201_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"peste Rover si peste masina de scoala de pe contrasens fix pe banda 1" - nu peste, ci prin fata celor 2 masini... cam pe acolo pe unde a iesit Tuaregul, dupa cum bine zice si Gabytsa intr-un post anterior "Eu am ajuns de pe banda 2 sa zic asa (linia tramvai) pe banda 1...atat am reusit sa evit si am atins-o in lateral. " Acolo unde tu metionezi "resturi impact", de fapt s-a oprit motocicleta fetei, dupa impact.

Editat de mariusEL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum sar avocatii de kur in sus. Bah tata: e o singura banda acolo. Erau doua masini in paralel, una pe banda, una pe linia de tramvai. Ia explica-mi tu mie unde erau ei daca alea doua locuri erau ocupate. Imi pui poza cu locul unde a ajuns mobra pe post de loc de impact si te astepti ca eu sa inghit rahatul asta? Te inseli.

 

ERAU PE CONTRASENS. Conform propriei ei declaratii, roverul A DAT INAPOI ca sa iasa baiatul de sub masina, deci locul de impact a fost in fata rover-ului, asa cum apare el in poza pusa de tine, adica la conul ala pe care scrie 3.

 

Pentru cei ce nu-ntelege..! Dati click pe poza si numarati liniile de tramvai. Ce Rover?! Daca apar 2 martori (ale celor 2 masini implicate) ma las de meserie.. A sarit Gaby cu honda peste Rover si peste masina de scoala de pe contrasens fix pe banda 1.

 

 

attachicon.gifpoza.JPG

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...