Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005


Kristian K
 Share

Postări Recomandate

Salutare,


am nevoie de un sfat in legatura cu achizitia unei aprilia pegaso strada. Sunt 99% sigur pe acest motor dar am citit un review si m-a cam speriat. Si anume, eu am 1,90 m si 97 kg ( constitutie sportiva-picioare lungi) si am citit ca nu se adreseaza persoanelor peste 1.88. Pana acum am fost innebunit dupa honda hornet si cand m-am asezat pe ea am fost dezamagit de pozitie=picioarele loveau rezervorul, stateam prea jos etc. Va rog sa ma ajutati pentru ca vreau sa o iau cat mai repede sa nu pierd vara. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Salutare,

am nevoie de un sfat in legatura cu achizitia unei aprilia pegaso strada. Sunt 99% sigur pe acest motor dar am citit un review si m-a cam speriat. Si anume, eu am 1,90 m si 97 kg ( constitutie sportiva-picioare lungi) si am citit ca nu se adreseaza persoanelor peste 1.88. Pana acum am fost innebunit dupa honda hornet si cand m-am asezat pe ea am fost dezamagit de pozitie=picioarele loveau rezervorul, stateam prea jos etc. Va rog sa ma ajutati pentru ca vreau sa o iau cat mai repede sa nu pierd vara. Multumesc!

In teorie, poti sa 'probezi' aici mai multe motociclete sa vezi cum stai pe ele, in functie de unghiul la genunchi si cel de inclinare http://cycle-ergo.com/ . In practica, pot sa-ti spun cu eu am un Trail si la 1.87 si 90 de kile, imi 'vine' bine. Diferenta de la 'recomandarea' de 1.88 la 1.90 a tai e totusi doar de 2 cm. Cel mai sigur ar fi sa gasesti una si sa te sui pe ea, dar nu cred ca-ti spun nimic nou aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un mic research iar modelul Factory are saua cu 40 mm mai inalta din fabrica decat modelul strada. Ma indrept spre acest model :D

Editat de TitiX88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare,

am nevoie de un sfat in legatura cu achizitia unei aprilia pegaso strada. Sunt 99% sigur pe acest motor dar am citit un review si m-a cam speriat. Si anume, eu am 1,90 m si 97 kg ( constitutie sportiva-picioare lungi) si am citit ca nu se adreseaza persoanelor peste 1.88. Pana acum am fost innebunit dupa honda hornet si cand m-am asezat pe ea am fost dezamagit de pozitie=picioarele loveau rezervorul, stateam prea jos etc. Va rog sa ma ajutati pentru ca vreau sa o iau cat mai repede sa nu pierd vara. Multumesc!

tocmai mi-am inaltat 5 cm Tenere ul ... "piticul" de pe creier a disparut, acum ma uit dupa un parbriz mai inalt pt ca vantu bate mai tare, am 186 cm . Motorizarea este identica, dar bicicleta este putin mai enduro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut un mic research iar modelul Factory are saua cu 40 mm mai inalta din fabrica decat modelul strada. Ma indrept spre acest model :D

Gresit!

Atat Strada,Fun(Strada 2),cat si Factory au 780 mm la sa!

» Post actualizat in 20 May 2015 20:18

Mergeti voi cu Victor saptamana asta la Sighisoara, iar saptamana viitoare ne vedem noi la Vatra Dornei :)

Corect!

Saptamana asta Sighisoara si saptamana viitoare Vatra Dornei sau Lacul Rosu!Asta votez! :peace:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci care este diferenta intre Strada si Factory????

 

Gresit!

Atat Strada,Fun(Strada 2),cat si Factory au 780 mm la sa!

» Post actualizat in 20 May 2015 20:18

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strada si Fun(Strada 2)are elemente multe din plastic(protectiile cadru,scutul motor,aripa de fata,codita de sub numar,protectia de la galeriile de esapament),frana fata normala Brembo cu 4 pistonase,ghidon de 22,colorit diferit(negru,rosu,galben si argintiu),jante OZ din aliaj,cu anvelope tubeless.

Factory are toate elementele de mai sus din paranteza,din carbon-nu din plastic,frana fata radiala EBC,ghidon de 28,colorit negru+rosu,jante San Remo din aluminiu eloxat auriu cu spite,camere+anvelope!Ceva kile mai putin decat modelele de sus!

Prima poza este Factory,celelalte sunt restul!


Specificatii Factory:http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_pegaso_650_factory%2007.htm

Specificatii Strada:http://www.motorcyclespecs.co.za/model/aprilia/aprilia_pegaso650_strada%2007.htm

 

Specificatii Trail:http://www.bikez.com/motorcycles/aprilia_pegaso_650_trail_2012.php

 

Cred ca asta doresti,la ce dimensiuni corporale ai:o Yamaha XT660Tenere din 2008 in sus:

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_xt660z_tenere_2008.php


» Post actualizat in 20 May 2015 21:05

PS:Strada este euro 2,iar Fun(Strada 2)si Factory este euro 3.

Trail-ul este si euro 2 pana in 2007 si euro 3 dupa!

 

Yamaha XT660Tenere din 2008 in sus este euro 3.


» Post actualizat in 20 May 2015 21:09

tocmai mi-am inaltat 5 cm Tenere ul ... "piticul" de pe creier a disparut, acum ma uit dupa un parbriz mai inalt pt ca vantu bate mai tare, am 186 cm . Motorizarea este identica, dar bicicleta este putin mai enduro.

Incearca un supliment de wind deflector,acea inaltare reglabila ce se adauga la parbriz.Poate e mai ok decat sa schimbi parbrizul cu totul!

post-41801-0-18398600-1432155147_thumb.jpg

post-41801-0-81034300-1432155156_thumb.jpg

post-41801-0-18296900-1432155162_thumb.jpg

post-41801-0-67582900-1432155168_thumb.jpg

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai mi-am inaltat 5 cm Tenere ul ... "piticul" de pe creier a disparut, acum ma uit dupa un parbriz mai inalt pt ca vantu bate mai tare, am 186 cm . Motorizarea este identica, dar bicicleta este putin mai enduro.

posteaza niste poze apropiate cu parbrizul si niste dimensiuni.Daca am timp iti confectionez un supliment de parbriz pe care sa-l atasezi la cel existent fara sa-l deteriorezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sarind de la una la alta, Cristi ce parerea ai de astea?

attachicon.gifCAM01354.jpg

Ca-s cel putin la fel de faine ca originalul!

» Post actualizat in 21 May 2015 05:04

conform site-ului de care ti-am zis, se pare ca modelul Trail e castigator, la ce cauti tu :)

Clar,asta e din gama Pegaso din 2005 in sus!

 

Pentru sambata asta la Sighisoara,suntem:Alin,Victor si cu mine.

Marius,vii pana la urma?

Sorine,am inteles ca tu nu.

Altcineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de sfaturi!

cum reusesc sa incalec un Trail? degeaba tot ma amagesc cu Strada si Factory ca sunt prea mici ( chit ca as vrea sa ma urc pe una sa ma conving) In zona Cluj sunt posesori de Trail Strada? Dau o bere!!!

 

PS bugetul maxim pentru motor este de 2.200 euro ( stiu ca este putin dar nu imi permit sa dau mai mult pe un motor)

Editat de TitiX88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma pastrez pentru Vatra Dornei :)

Bun si asa!

» Post actualizat in 21 May 2015 07:08

multumesc de sfaturi!

cum reusesc sa incalec un Trail? degeaba tot ma amagesc cu Strada si Factory ca sunt prea mici ( chit ca as vrea sa ma urc pe una sa ma conving) In zona Cluj sunt posesori de Trail Strada? Dau o bere!!!

 

PS bugetul maxim pentru motor este de 2.200 euro ( stiu ca este putin dar nu imi permit sa dau mai mult pe un motor)

Eu sunt posesor de Strada,dar am montat kit de coborare pe el,deci nu cred ca te ajuta.

La pretul oferit de tine,ai sa gasesti o Aprilica cu km dati peste cap("20 si ceva de mii"!!!)si vai de mama ei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la tot poporu.

Am intrat si eu in clubul posesorilor de Aprilia Pegaso Trail. A mea e fabricatie 2010, dar topic pt.ele nu este,asa ca sunt pe capul vostru.

Pt.Titix88, eu am 1,98 inaltime si ma simt foarte bine pe Trial.Daca ajungi pe la Mures, poti face o proba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. Km: 800, inca fac rodaj. Pret: 3100 EURO, nu vroiam neaparat Trial dar a fost o conjunctura favorabila si nu am stat pe ginduri. Coincidenta e mai mult decit fericita. O sa pun si citeva poze in curind. Apropo, probabil o sa iau protectiile acelea de la tine daca se potrivesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la tot poporu.

Am intrat si eu in clubul posesorilor de Aprilia Pegaso Trail. A mea e fabricatie 2010, dar topic pt.ele nu este,asa ca sunt pe capul vostru.

Pt.Titix88, eu am 1,98 inaltime si ma simt foarte bine pe Trial.Daca ajungi pe la Mures, poti face o proba.

Bine ai venit in club,Aline.

E Pegaso Trail,nu Trial.Ai cumparat-o pe aia din Predeal(an 2010,cu 455 de km la bord)?

 

Sambata ne intalnim cativa Pegasisti la Sighisoara.Vii?

» Post actualizat in 21 May 2015 15:35

Felicitari si s-o stapanesti sanatos. Sa nu uiti de poze...

Chiar asa, :pics: !!!

Apropos Mariuse,vii sambata cu Victor la Sighisoara?

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un raspuns favorabil! Daca la 1.98 stai ok atunci pt mine nu trebuie sa fie probleme. Pretul este foarte bun.. daca mai are cineva ponturi de acest gen i'm all ears( and eyes!)

 

Sa o stapanesti sanatos!

 

Sper sa gasesc pe cineva in Cluj cu Strada/Factory/Trail sa calaresc una ca sa fiu sigur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Sper sa gasesc pe cineva in Cluj cu Strada/Factory/Trail sa calaresc una ca sa fiu sigur!

...

» Post actualizat in 22 May 2015 05:52

Cred ca n-ai citit ce am postat mai sus!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care dintre posturi? ca nu stiu exact la care te referi:)

La faptul ca m-am oferit sa-ti dau sa te sui pe Aprilica mea,chiar daca are kit de coborare.Eu am si kit standard si kit de urcare la ea!

Eu maine merg spre Sighisoara si trec prin Turda.Deci?

» Post actualizat in 22 May 2015 06:41

Ar trebui sa gasesti un Trail sa-l incerci, ala e cel mai inalt. Degeaba incerci altceva, o sa-ti para prea 'mic' probabil :)

E clar ca Trail-ul e cel mai inalt din familia Pegaso,820 mm la sa,fata de 780 mm la Strada,Factory si Fun(Strada 2)!

» Post actualizat in 22 May 2015 07:37

Ca loc de intalnire maine in Sighisoara,propun benzinaria OMV,ora 12:30.

E ok?

Daca nu propuneti si voi ceva.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sunt pe santier la o lucrare pe langa Ramnicu Valcea pana in 29 luna aceasta..De aceea nu mi-am dat seama despre ce post era vorba. Alta data.. :(

Daca are cineva drum prin apropiere sau pe drumul Ramnicu Valcea-tg Jiu ne putem intalni :)

 

Nu iau absolut nicio decizie pana cand nu ma urc pe motor sa vad ca ma simt bine

 

PS nu mai stau in Turda, m-am mutat in Cluj dar in principiu doar in weekenduri sunt acolo cu toate santierele

Editat de TitiX88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Nu mai stau in Turda, m-am mutat in Cluj dar in principiu doar in weekenduri sunt acolo cu toate santierele

Ok,aveai trecut sub avatar la locatie Turda.Eu sunt in Cluj,oferta ramane valabila!

» Post actualizat in 22 May 2015 12:27

...

Ca loc de intalnire maine in Sighisoara,propun benzinaria OMV,ora 12:30.

E ok?

Daca nu propuneti si voi ceva.

Poate fi 12:15 sau 12:45!Nu-i stres sau graba!Care ajunge primul,suna pe ceilalti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 Strada,Factory si Trail din 2005
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...