Jump to content
Sign in to follow this  
KNO3

Merita un claxon mai serios?

Recommended Posts

eu am wolo cumparat de aici d epe site, cu tot cu releu si cabluri, si chiar merita toti banii. normele acelea despre care vorbeste tsunami sunt valabile doar in cazul in care soferii nu merg cu muzica blana sau/si telefonul la ureche.

@ccalugaru: si nu numai.

cand iti vezi prietenul adunat de pe jos, sub motiv de "nu te-am vazut...nu te-am auzit" incepi sa fii mai pragmatic, nu doar defensiv.

numai bine.

DA, merita. eu am schimbat inca de anul trecut cel stock cu un airhorn Stebel Nautilus pro, se foloseste acelasi buton, dar datorita puterii trebuie inlocuite firele cu unele adecvate. plus releu separat.

chiar daca motorul meu e mare, greu, cu o gramada de optionale adaugate iar eu nu sunt un teribilist, pana acum in bucuresti mi-a salvat viata de 2 ori. scenariile la indigo: sambata/duminica dimineata, intre 9-11, domnitze la volan de 4x4, cu telefonul in ureche, facand stanga de pe banda 1 pe blvd cu 3 benzi... dat un claxon prelung, scapat telefoanele din mana.

Nu stiam ca trebuie schimbate firele si releul. Asta complica putin lucrurile.

simplu: daca lasam firele vechi, mai subtiri, si fara releu, la prima atingere a circuitului vechi se ardeau.

cauta pe net airhorn stebel nautilus pro si vezi ca au si un kit de fire si releul afferent. la vtx-ul meu, pastrand o locatie a claxonului astfel incat sa dea cei 139 Db (parca) pe partea stanga fata, deasupra heel/toe, sub crash barul de 2", firele din respectivul kit le-am prelungit cu 15 cm. toata jucaria mi-a adus-o razvan de la metricmotion.

kury clamp 3 pieces chrome am folosit pt prindere, dar la motorul meu se presta respectiva clema.

numai bine.

M

Nu stiam ca trebuie schimbate firele si releul. Asta complica putin lucrurile.

Multumesc. Ai cumva niste poze cu claxonul montat, sa-mi fac o idee cum arata? Am impresia ca e destuld e mare si pe naked-ul meu nu prea e loc sa-l ascund.

Da , chiar as vrea si eu sa vad cum arata si unde l-as putea monta pe panzerul meu

post-53440-0-25832300-1382516241_thumb.jpg

mai degraba al meu panzer, al tau panther !!! la cilindree, la overall avem sanse sa fim tare apropiati.

nu am poze, dar daca vine kno3 sa il vada, il rog sa ti le dea si tie. asta daca nu esti din buc...

daca nu, vad cand gasesc o fereastra de timp si rezolvam.

Da , chiar as vrea si eu sa vad cum arata si unde l-as putea monta pe panzerul meu

attachicon.gifFotografie-0007.jpg

nu mai bine vii diseara pe la un 7 trecute fix, la garajul unde tin motorul, sa il vezi live? si faci si pozele care iti trebuie (pe care evident eu nu le am facute)??? poate il si auzi cum suna - s-ar putea sa nu iti placa octavele lui, cine stie....

Multumesc. Ai cumva niste poze cu claxonul montat, sa-mi fac o idee cum arata? Am impresia ca e destuld e mare si pe naked-ul meu nu prea e loc sa-l ascund.

Iti scriu un pm

daca ai nevoie sa fii auzit, atunci.. e o problema, care nu claxonul o va rezolva.

sunt limite de intensitate sonora. n-ai nevoie de nimic peste limita aia.

uite chiar de limitele acustice ne pasa noua acum! muahahaha!

on-topic: la real gasiti la ~90 de lei goarne cu compresor. suna ca tiru'! :)) mi-am pus asa ceva, sunt destul de mici ca sa intre sub carene, cam 10 cm cea scurta si cam 15 cea lunga. vin cu releu cu tot. diametrul maxim undeva la 40, respectiv 60 mm. dupa ce l-am pus vreo 2 saptamani m-am distrat speriind babele pe la semafoare si nu numai! :))

Daca nu filmezi reactile, nu te credeam ca poti sa faci asa ceva. :eek: :crack:

uite chiar de limitele acustice ne pasa noua acum! muahahaha!

on-topic: la real gasiti la ~90 de lei goarne cu compresor. suna ca tiru'! :)) mi-am pus asa ceva, sunt destul de mici ca sa intre sub carene, cam 10 cm cea scurta si cam 15 cea lunga. vin cu releu cu tot. diametrul maxim undeva la 40, respectiv 60 mm. dupa ce l-am pus vreo 2 saptamani m-am distrat speriind babele pe la semafoare si nu numai! :))

un model/marca ceva? intreb pt ca aceleasi chinezarii de prin real/carrefour etc le gasesti pe net mult mai ieftine... si macar sa stiu dupa ce sa ma uit, ca tot am nevoie de unul

nu mai stiu ce marca. ceva gen "haifanfan" sau "tiompingtiondes". un singur model au/aveau.

uite exact asa: http://www.okazii.ro/accesorii-auto/claxon/goarna-cu-compresor-claxon-auto-cu-2-goarne-releu-suruburi-si-lamele-fixare-pret-40-lei-a125055634. io am dat de mai mult de 2 ori pe aceleasi mizerii! :))))

beton, merci :) o sa comand si eu mai la iarna un set

D-asta avea si astia ai mei de la munca, pe duba, e zgomotoasa. Din pacate la ei nu a tinut mult. De fapt la ei nimic nu prea tine mult timp...

Edited by DaSchmutz