Sari la conținut

probleme furca


arshan
 Share

Postări Recomandate

bagi tija in tub la maxim si ii faci plinul

Pe bune? :eek:

 

Colegu', cauta pe louis.de la bikedatabase si vezi acolo cat iti trebuie, daca nu ai sau nu vrei sa te uiti in manualul modelului,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o problema cu furca fata am schimbat semeringurile si nu stiu ce ulei sa pun si ce cantitate am o honda mtx 80 cc

Daca este mai noua de '87, atunci 352 ML/jamba , SAE 7,5W

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagi tija in tub la maxim si ii faci plinul

si cand te gandesti ca eu am pus la marele fix, cu seringa, sa nu depasesc 1ml... pacat ca n-am dat de un expert ca tine inainte, m-am chinuit degeaba :))))

scuze de offtopic, nu m-am putut abtine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, eu am incercat sa ajut omul cu gandul ca poate chiar nu se gasesc date referitoare la furca lui pe nicaieri. Daca aveti curiozitatea data viitoare cand schimbati uleiul, incercati si metoda mea, apoi scoateti tot uleiul masurati-l si comparati valoarea cu cea din manual.

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, eu am incercat sa ajut omul cu gandul ca poate chiar nu se gasesc date referitoare la furca lui pe nicaieri. Daca aveti curiozitatea data viitoare cand schimbati uleiul, incercati si metoda mea, apoi scoateti tot uleiul masurati-l si comparati valoarea cu cea din manual.

sti, curiozitatea asta poate sa vina la pachet cu doua maini rupte daca esti asa istet ;)

NU INCERCA PROSTIA ASTA CE E NASOL!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma baieti, eu am incercat sa ajut omul cu gandul ca poate chiar nu se gasesc date referitoare la furca lui pe nicaieri. Daca aveti curiozitatea data viitoare cand schimbati uleiul, incercati si metoda mea, apoi scoateti tot uleiul masurati-l si comparati valoarea cu cea din manual.

 

nu e un sfat bun. intr-adevar, nici ca mine, sa masori ca maniacul si ultimul ml, dar nici sa pui "la ochi"... dupa metoda ta intra prea mult ulei in furca.

 

multam am mai cautat pe aici pe colo si am gasit e vorba de ulei w5 si intra 245/250 in fiecare jamba multumesc tuturor si ne mai auzim daca p[ot si stiu ceva va- ajut multam.

 

fix atat am bagat si eu, 245ml. manualul (cauta-l si consulta-l, gasesti in el toate informatiile) meu da in sistem metric (245ml), sistem imperial englez si sistem imperial us, ultimile 2 dand cantitati putin mai mari (cativa ml). eu am pus dupa cel metric, 245ml, si furca e f ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e un sfat bun. intr-adevar, nici ca mine, sa masori ca maniacul si ultimul ml, dar nici sa pui "la ochi"... dupa metoda ta intra prea mult ulei in furca.

Ba e bine ma. E bine sa le si speli inainte, le lasi la uscat. E prea bine sa fii tipicar ca tine uneori! Unde mai pui ca tu ai si rabdare...

 

PS: Trimite-mi pe pm adresa sa iti dau aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si nivelul nu e cantitativ? furca se goleste complet (si maniacii o demonteaza si curata fiecare piesa) si se pune ulei cat spune producatorul. daca manualul zice 245ml, atunci aia e cantitatea de ulei "la nivel".

 

@DaSchmutz iti dau un mesaj pe tel, sa iti fie mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand schimbi doar uleiul din furca, nu sti exact ce cantitate de ulei ramane in ea, asa ca cea mai sigura metoda e sa masori nivelul( exista procedura in manual). Nu ai cum sa gresesti asa nici daca o dezmembrezi complet(uscata) si nici daca schimbi doar uleiul. (da da, se schimba si uleiul la furca, nu doar cand se duc semeringurile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si nivelul nu e cantitativ? furca se goleste complet (si maniacii o demonteaza si curata fiecare piesa) si se pune ulei cat spune producatorul. daca manualul zice 245ml, atunci aia e cantitatea de ulei "la nivel".

 

@DaSchmutz iti dau un mesaj pe tel, sa iti fie mai usor.

 

E cea mai precisa masuratoare si e preferabila umplerii cu volumul de ulei. La umplerea cu un volum de ulei, foarte rar ai aceeasi inaltime a coloanei de aer in ambele jambe.

Air gap functioneaza ca un arc. E important atat acest air spring cat si grija care trebuie a vuta pentru ca suspensia fata sa nu faca bottoming daca e prea mic air gap-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca vorbim de acelasi lucru, dar ne exprimam diferit :)) nu tin sa intru in detalii pe care nu le stiu... ideea mea era ca daca manualul spune 245ml de ulei / jamba, atat pun, nici mai mult, nici mai putin. eu am masurat cu seringa de 20ml... mai mare n-am gasit, iar in pahar gradat n-am avut incredere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sticla de la biberon.

 

ulterior verifici(cu subleru') perna de aer



ma baieti, eu am incercat sa ajut omul cu gandul ca poate chiar nu se gasesc date referitoare la furca lui pe nicaieri. Daca aveti curiozitatea data viitoare cand schimbati uleiul, incercati si metoda mea, apoi scoateti tot uleiul masurati-l si comparati valoarea cu cea din manual.

 

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

asa mi-a recomandat un prieten dar imi pare cam moale furca nu am de unde sa stiu cum a fost inainte pt ca era o epava motocicleta o sa adaug niste poze sa vada si ochiu vostru cu arata si cum arata refacuta de la 0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Model rarut, exclusiv pentru Europa, prea putine informatii pe net.

Singura varianta pe care o vad e de trial and error:

- daca ti se pare prea moale furca in configuratia actuala, schimbi uleiul cu unul mai gros (15w, de exemplu, daca ai pus 10w) si mareste-i nivelul cu 5mm.

- daca asa e prea tare, ii mai scazi nivelul putin (putin, adica aia 5 mm).

- daca tot e prea tare, incerci o combinatie de ulei 10W cu 15W (50% cu 50%)

 

Practic faci cateva incercari cu diferite vascozitati si niveluri ale uleiului pana ajungi la un rezultat satifacator pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...