Sari la conținut

Doua anotimpuri intr-o zi


glucian
 Share

Postări Recomandate

Superb! Frumoase peisaje :D Urmeaza sa dam si noi maine o tura si sa profitam de weekendul frumos. Se pare ca mai sunt locuri unde predomina zapada pe asfalt...ai intampinat dificultati , au fost portiuni mari de traseu cu zapada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti pt ca merita. Au fost portiuni cu zapada batatorita, zone cu petice de gheata, mult nisip si multa umezeala dar daca se merge cu atentie nu e problema. Maine ma gandesc ca o sa fie mai bine avand in vedere vreamea calda. Temperatura la ora 15 era de -2 grade la Balea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

superrrrrr

 

si mai ziceau unii ca sub 10 grade nu mai e placere sa te dai cu motocicleta

zapada multa pe sosea??? zona transfagarasan.?????

mai multa pe curtea de arges sau pe sibiu?

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte reusita tura ta. In asta consta plimbarile cu motocicleta. Frumusetea si placerea de a pilota pe asemenea trasee e de nedescris. Te-ai rasfatat si ma bucur pentru asta. Cateva poze descarc si eu, Cu placere le voi revedea oricand. La cat mai multe iesiri de acest fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bagati acum cat se mai poate

eu am luat lopatica de interventie si am plecat azi

SI NU MI A PARUT RAU ....

sa vedem si de la tine!

@glucian: o parte din pozele tale ai putea sa juri ca sunt facute in Alpi...

@toti: atentie pe TF/TA la gheata/zapada/polei, mai ales in zonele in care nu bate soarele nici ziua, stiu caz concret care ieri a pus-o jos...nimic grav!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări, foarte sculă sculă pilotezi, să te ţină cu zâmbetul pe buze timp îndelungat! Mulţumesc pentru poze.

Am fost astăzi pe TF, este destul de mult nisip pe partea de Argeş ( l-am verificat cu crashbarul ), mai puţin nisip dar totuşi zone cu zăpadă/gheaţă pe partea de Sibiu ( serpentinele de sus ), după care în ambele direcţii este asfaltul uscat, numai bun de plimbat după gusturile fiecăruia.

N-am prea văzut motociclişti, am întâlnit numai un naked de MH şi pe Ovideu ( FX650 ), or fi fost mai mulţi de dimineaţă probabil, am ajuns la Bâlea pe la ora 15.

 

Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he...tocmai ce am ajuns...noi suntem aia ce ne plimbam pe la ora 15...cu siguranta au mai fost... de colegii din brasov m-am despartit in giratoriul unde faci stanga spre TF , ei alegand SB ca si destinatie.. :peace:

glucian, multumesc inca odata ptr acest topic..!!

Editat de ovideu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseu: pentru a 3-a oara in 3 luni - Transfagarasanul pe varianta Bucuresti-Ploiesti-Valenii de Munte-Cheia-Brasov-Fagaras-Cartisoara-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti.

 

Bravo! Ai prins vreme brici, mai ales pentru fotografiat, chiar daca au fost temperaturi negative la Balea. Pozele cu Fagarasul inzapezit sunt cireasa de pe tort. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări, foarte sculă sculă pilotezi, să te ţină cu zâmbetul pe buze timp îndelungat! Mulţumesc pentru poze.

Am fost astăzi pe TF, este destul de mult nisip pe partea de Argeş ( l-am verificat cu crashbarul ), mai puţin nisip dar totuşi zone cu zăpadă/gheaţă pe partea de Sibiu ( serpentinele de sus ), după care în ambele direcţii este asfaltul uscat, numai bun de plimbat după gusturile fiecăruia.

N-am prea văzut motociclişti, am întâlnit numai un naked de MH şi pe Ovideu ( FX650 ), or fi fost mai mulţi de dimineaţă probabil, am ajuns la Bâlea pe la ora 15.

 

Noroc!

UNII pleaca de dimineata ca au de mers ... nu s asa norocosi ca ALTII sa stea langa munti

 

bucuresti pitesti/TEAPA curt de arg balea cartisoara fagaras codlea rasnov poiana bv cheia ploiesti snagov padure bucuresti....

asa de TRISTETE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@ glucian: superba motereta, s-o stapanesti sanatos.

 

superbe pozele, superb traseul........ felicitari.


Ce gume ai pe ea? Conti Road attack 2 ? Sunt un fel de Roadsmart 2 / Pilot Power 3? Cu asta vine incaltata din fabrica?

 

Apropos,cum te-ai descurcat pe portiunile cu zapada/gheata. Sincer, doar zonele alea mi-ar baga panica,atat.... Presupun ca ar fi suicid cu orice alt cauciuc in afara de touring/sport-touring.

 


BMW ul cum s-a comportat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glucian , am plecat in acelasi timp din Bucuresti, am mers realtiv impreuna pana la rondul de la centura Ploiestiului.

:crack: ce te-ai luat cu 200 dupa Porsche - ul ala de Politie, ii placea politistului, radea ala in masina cu o poftaa :10:

 

Frumoase poze !

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian:


A vent din fabrica incaltata cu aceste Conti Road attack 2 de care eu nu sunt foarte multumit - pe ploaie mi-a alunecat de cateva ori fara sa fortez iar de cand s-a racit vremea imi face figuri spatele daca ma inclin prea tare (in Bulgaria, pe Shipka era sa ma trimita pe contrasens, am ramas cu fundul in aer…), nu mai am incredere in ele si abia astept sa le schimb la primavara. E drept, vara pe uscat nu am avut probleme. Acum sunt deja spre sfarsitul vietii - 12 mii km si patratzite. Urmeaza Pirelli Angel GT sau Pilot Road 3.



Cat despre portiunile cu zapada/gheata… am supravietuit. Jur ca nu am pus genunchiul jos in curbe. :) Am avut ochii cat cepele sa nu ratez vreo portiune periculoasa si am folosit doar frana spate de cele mai multe ori. Mi-am propus sa nu dau mobra pe jos si am mers ca atare.



BMW-ul se comporta excelent la drum, parerea mea. La turele din perioada asta protectia la vant pana la casca, manerele incalzite si ABS-ul sunt priceless. Singurul lucru neplacut e lipsa de incredere pe curbe din cauza anvelopelor… Asta vara parca eram pe sine...



@Bigfoot:


Cat de bine suna boxer-ul ala. Ia spune, iti incalzeau picioarele cilindrii aia?? :) Mi-a placut mult cum mergeai. Boxer o sa aiba si urmatoarea mea motocicleta - GS 1200.


Editat de glucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti incalzesti picioarele deloc sau eu unul nu simt caldura mai ales acum la 15 grade temeperatura abianta, e relaxant asa sa mai stai din cand in cand cu picioarele pe boxer daca te plictisesti de pozitia normala.

Nu stiam ca se aude toba mea :D Ma bucur ca primesc feedback pozitiv. Eu credeam ca motocicleta mea suna ca un "Ford Fiesta" cu toba stock.

Si eu am observat mersul fluent continuu pe care il ai, fara fluctuatii mari nice riding too!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...