Sari la conținut

Intrebare parte electrica


Ulita
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Am si eu o mica nesiguranta in ceea ce am facut.Mai exact am montat pe un Suzuki GSR un set de lumini de zi DRL care au un consum de 20W.Intrebarea mea este,poate afecta intr-un fel instalatia electrica,mai exact releul de incarcare?.

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uitai pe becul vechi,vedeai cat wati are,cel putin 35w,raspunsul era simplu :),

 

sunt separate ale omului :) deci ori se aduna la consumul becului, ori consuma mai putin. orice ar fi, motoretele au si rezerva de putere.

 

nu iti afecteaza cu nimic , modulul DRL funtioneaza doar pe faza lunga , insa nu ofera becului 12v ci doar undeva la 8-9v , astfel nu te orbeste

 

"un set de lumini" inseamna separate... si nu vad rostul scaderii voltajului (care la 9 v pentru un bec de 60w inseamna aproximativ 38.5w) cand faza scurta are 55w...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Eu sunt deschis sa invat de la fiecare.

Raspunsul tau nu este tocmai bun. De ce? Pentru ca alimentarea unui bec de putere mai mica face sa cresca curentul de punerea la masa a regulatorului de tensiune... adica creste solicitarea lui (cu 30W probabil asta-i diferenta inte cele 2 becuri). Evident in timp poate sa reziste sau poate sa crape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau nu este tocmai bun. De ce? Pentru ca alimentarea unui bec de putere mai mica face sa cresca curentul de punerea la masa a regulatorului de tensiune... adica creste solicitarea lui (cu 30W probabil asta-i diferenta inte cele 2 becuri). Evident in timp poate sa reziste sau poate sa crape.

Deci eu inteleg asa din ce ai spus:

Cu cat sunt mai putini consumatori o sa creasca si mai mult " curentul de punere la masa a regulatorului de tensiune" te-am citat.

Atunci dupa logica mea daca nu aprind nici o lumina se arde releul,corect?

 

PS. Eu sunt mecanic nu electrician, asa ca vreau sa invat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Am si eu o mica nesiguranta in ceea ce am facut.Mai exact am montat pe un Suzuki GSR un set de lumini de zi DRL care au un consum de 20W.Intrebarea mea este,poate afecta intr-un fel instalatia electrica,mai exact releul de incarcare?.

Va multumesc!

Daca faci o adunare cu toti consumatorii electrici pe care-i are motorul tau si compari cu puterea generata de generatorul de curent montat pe motorul tau o sa vezi ca ai o rezerva bunicica intre curentul generat si cel consumat de toti consumatorii . Asta din cauza ca exista o "rezerva " de curent tocmai pentru a nu suprasolicita generatorul cu al sau releu de incarcare , si pentru a permite montarea de consumatori auxiliari gen priza electrica, un proiector , etc. Deci poti sa montezi lumini suplimentare dar fara sa depasesti "puterea instalata" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Cu cat sunt mai putini consumatori o sa creasca si mai mult " curentul de punere la masa a regulatorului de tensiune"...

Exact!

Aici este vorba despre un macnetou. Sa nu-l confunzi cu un alternator!

- In primul caz puterea este maxima tot timpul(atat cat poti obtine din turatie), stabilizarea tensiunii se face prin punere la masa a surplusului.

- In al doilea caz puterea este controlata de curentul de excitatie, generandu-se exact cat ai nevoie.

Sunt doua principii constructive diferite...

Ca sa nu ma repet citeste aici: http://cristi57.blogspot.ro/2013/02/alternatorul-magnetic-nefinalizat.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setul de lumini DRL sunt separate si se aprind odata cu pozitia.Ma interesa cel mai mult sa stiu daca afecteaza releul de incarcare,dar se pare ca pot sta linistit.

manerele de 35w sunt un unele cazuri la limita "bunului simt" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau nu este tocmai bun. De ce? Pentru ca alimentarea unui bec de putere mai mica face sa cresca curentul de punerea la masa a regulatorului de tensiune... adica creste solicitarea lui (cu 30W probabil asta-i diferenta inte cele 2 becuri). Evident in timp poate sa reziste sau poate sa crape.

Tu nu ai înțeles. Nu a înlocuit un bec cu altul mai mic ci a adăugat pur și simplu 20w la consumul total.

În plus, aproape sigur DRL nu consumă 20W ci mai puțin pt că așa dau ei specs urile și întotdeauna am văzut puterea electrică mai mică (dacă măsori curentul) decât cea declarată.

De ex un DRL ca cel din poză de 12W compus din 12 leduri 5050 și un cree led de 5W cu lupă consumă 4.5 W, pe măsurate - 0.38A .

post-39353-0-71166700-1382985497_thumb.jpgpost-39353-0-40156400-1382985506_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul se raporteaza la puterea debitata de generator. Ex, pentru un CBR 500 , puterea generatorului este de 300W, daca admitem tensiunea debitata 14V, rezulta un curent maxim de 21A, adica valoare maxima din toate circuitele/consumatorii. In toate cazurile este o rezerva suficienta de curent si implicit putere, curentul este cerut/consumat in functie de puterea consumatorului, acesta absoarbe o valoare data de raportul dintre putere si tensiunea de la borne. In cazul tau, 20W, implica max. 1,4 A, nu sunt probleme. Situatiile dificile apar in cazul consumatorilor de puterea mare, curentul absorbit creste si exista pericolul incalzirii conductoarelor, se recurge la relee de conectare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci poti sa montezi lumini suplimentare dar fara sa depasesti "puterea instalata" !

Va multumesc mult de tot pentru informatii!

Eu unul va spun ca sunt varza la tot ceea ce tine de partea electrica,dar oricum sunt foarte interesat sa invat cate ceva.Nu stiu daca intreb bine,oare cat este puterea instalata la un Suzuki GSR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...