Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ba da, mai ales daca schimbi permisul cu cel elvetian.

Poti merge o perioada foarte scurta cu numarul de Romania apoi platesti taxele si o treci pe CH daca vrei s-o folosesti.

Nu stiu exact taxele, cam 10% din valoare cred asta aproximand eu ca la un Peugeot 508 "nou" au cerut aproape 3.000 de franci taxa, adica vama.

Problema e cu "RAR"-ul lor :) Te cauta si-n c%# ca la valoare nu-i o avere.

Iar s-o iei pe la aia pe camp si prin paduri de capul tau stil "enduro" ca la noi nici pomeneala :)

La noi INCA e RAI pentru enduristi, am putea face turism pe segmentul asta :D

 

Sper insa sa pot face rost si de esapamentul original

 

Si ontopic o poza cand era saraca dezbracata:

post-37279-0-77733100-1385100194_thumb.jpg

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca se dezbraca repede, adica tot ce se vede acolo... 6 suruburi.

(Incluzandu-le pe cele doua de la sa, ca i-am reparat si al doilea surub la sa, cand am luat-o unu era sarit si i-am repus "filetul" metalic ce tine contra cu poxipol si am refacut plasticul sarit. Tine foarte bine acum.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ajung in situatia s-o iau in Elvetia si nu o pot inscrie (cu esapamentul asta :(... si fara cel original sa-l remontez ) o s-o scot la vanzare obligat cu tot regretul.

Bre, poti sa cumperi o toba omologata pentru strada si o inmatriculezi cu toate demersurile de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, poti sa cumperi o toba omologata pentru strada si o inmatriculezi cu toate demersurile de rigoare.

Ai drepate,dar costa o groaza de bani!

Pe langa asta,am inteles ca avea o intelegere cu fostul proprietar sa-i dea si toba originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi e plecat in Anglia.Am sa iau legatura cu el cand revine in tara. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio problema.Dar de Aprilicile astea ce le are militia greaca ce zici?

post-41801-0-51683300-1385578962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu dar eu ieri intamplator am dat peste o motocicleta de mi-a ramas gandul la ea: Yamaha XT 660 Rally Raid.

Dupa Tricker o sa-mi caut ceva de genul asta.... fireste Trickerul voi incerca sa-l pastrez

 

post-37279-0-64612400-1385595442_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vorbit cu Gabi,a spus ca te suna sa vorbiti sa va lamuriti dilema cu toba de esapament! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorina din prima sticla se duce pe lant pana la pinion si de acolo pica... oricum e foarte practic Kettenmaxul si asa. Apoi i-am dat cu spray de curatat apoi de uns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorina din prima sticla se duce pe lant pana la pinion si de acolo pica... oricum e foarte practic Kettenmaxul si asa. Apoi i-am dat cu spray de curatat apoi de uns.

Cunosc aparatul de spalat.

Eu amestec 750 ml de motorina cu 250 ml de benzina,ca lichid de spalare.

Ma refeream la faptul ca a curs zama aia direct pe jos.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai citit pe topicul ala cu "inretinerea lantului" si nu am folosit benzina deloc sa nu "atace" ceva pe acolo.

 

Intai dau cu aparatul de spalat cu presiune, apoi suflu cu compresorul si las sa se usuce, apoi ma apuc de lant dau cu motorina o sticla sa se duca jegul, apoi bag curatator, spray de la Louis si la sfarsit dau cu spray de uns, tot de la Louis, se albeste lantul.

 

Zeama aia n-am cum s-o evit. Directia lantului e din fata spre spate cand il curat si din aparat iese lantul cu motorina pe el si cand ajung zalele la pinion mai picura. Era si udatura pe jos deja ca mai spalasem eu ceva pe betonu ala si pare mai grav :)

 

E a doua oara de cand e la mine cand o curat insa tot nu se duce rugina aia de tot si pinionul spate pare jegos asa desi am frecat la el separat cu spray de curatat si cu perie.

 

Mai trebuie sa o bibilesc pe unde au mai sarit pietre si au aparut puncte de rugina, sa-i schimb sau sa-i reconditionez surubaraia... cand mai trec pe la garaj pana la primavara.

 

Dar pana una alta e ok, poate sa doarma linistita.

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina,motorina,vaselina sunt medii petroliere.Normal o-ring-urile nu ar trebui sa fie atacate de ele.Am vazut pe altii curatand lantul cu spray de curatat discurile de frana!

Daca pui benzina si motorina in amestec,cum ti-am scris mai sus,ajuti zvantarea motorinei mai repede si dizolva anumite depuneri dintre zalele lantului,unde motorina nu are acelasi efect.Am schimbat kitul de lant la aproape 37.000 de km(cel de fabrica),eu am facut aproape 9.000 din km astia,iar proprietarul anterior a spalat lantul cu motorina+benzina.

Acuma fiecare face cum crede de cuviinta.

 

Vad ca tot te risti cu acele gume obosite!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cand ies din garaj, ies direct in padure, nu bat soselele ca n-o tin in Bucuresti o tin unde am o casa langa Bucuresti.

Fac plimbari mici pe coclauri nu fac ture. Acum la ultima iesire pe noroiala dansa original ce-i drept :D

Nu le-am schimbat pentru ca de acum n-o mai scot si nu as vrea sa stea peste iarna pe cauciucuri noi.

In primavara insa ii pun altele obligatoriu inainte de orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok! :peace:

 

Acum daca a venit zapada,n-ai mai iesit?

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...