Sari la conținut

Varsta minima pasager scuter


Sofeanu
 Share

Postări Recomandate

Nu exista categoria scuter in legislatia RO/UE. Exista moped la tot ce e sub 50 cmc si motociclu la tot ce e peste 50.

Scuter e varianta in care tii picioarele apropiate, motociclu e cand stai incalecat pe sa si picioarele nu se pot apropia.

 

Atat la moped, cat si la motociclu, pasagerul trebuie sa aiba minim 14 ani. Se poate transporta si in atas daca e copil pana in 7 ani si e tinut in brate sau daca are sub 14 ani.

(La auto pentru locul din fata trebuie sa aiba peste 12 ani.)

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un pic mai ciudat. Exista OUG nr. 195/2002, Actualizata 2019, privind circulatia pe drumurile publice. Republicata, care e legea in sine si exista Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

In lege nici eu nu am gasit dar in regulamentul de aplicare este specificat asta cu 14 ani si atas.

 

Poti intreba un politist de la rutiera, de obicei au la ei carnetelul cu regulamentul si cu sanctiunile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutari,

Din ce am vazut in codul rutier nu este specficata varsta minima de la care se poate lua un pasager pe motocicleta. Am fost azi personal la serviciul politie rutiera si am intrebat. Mi-au raspuns verbal ca nu este specificat si citez " doar nu o sa-l duceti pe motocicleta la un an".

Am intrebat: in afara de constiinta si logica ce ma impiedica sa-l duc la 2 ani de exemplu, daca nu este precizat nicaieri?

Politistul a dat din umeri. Mi-e greu sa cred ca un aspect asa important nu este reglementat. Daca totusi exista vreun articol  in vigoare care specifica clar varsta minima va rog sa-l puneti aici.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, MirceaB a spus:

Salutari,

Din ce am vazut in codul rutier nu este specficata varsta minima de la care se poate lua un pasager pe motocicleta. Am fost azi personal la serviciul politie rutiera si am intrebat. Mi-au raspuns verbal ca nu este specificat si citez " doar nu o sa-l duceti pe motocicleta la un an".

Am intrebat: in afara de constiinta si logica ce ma impiedica sa-l duc la 2 ani de exemplu, daca nu este precizat nicaieri?

Politistul a dat din umeri. Mi-e greu sa cred ca un aspect asa important nu este reglementat. Daca totusi exista vreun articol  in vigoare care specifica clar varsta minima va rog sa-l puneti aici.

Multumesc

Nu este specificat clar pentru mopede. Doar pentru motociclete.

 

ART. 98
    (1) Se interzice transportul pe motociclete şi pe mopede a mai multe persoane decât locurile stabilite prin construcţie, precum şi al obiectelor voluminoase.
    (2) Copiii în vârsta de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai în ataşul motocicletelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa pui si linkul unde ai vazut articolul. Pe asta l-am vazut si eu, dar este abrogat de mult. In OUG nr. 195/2002 actualizata 2019 la articolul 98 se vorbeste cu totul despre altceva.

Multumesc

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam mai sus. Este OUG 195 si mai este regulamentul de aplicare al codului rutier HG 1391. (http://www.clr.ro/rep_htm/HG1391_2006.htm). Art 98 postat mai sus este din regulament. Care nu stiu sa se fi actualizat.

Cred ca este la fel cum sunt o gramada de alte legi de pe la noi, daca dai peste un politist care scoate regulamentul de aplicare, te amendeaza ca duci copil mai mic de 14ani, daca dai peste unul care nu stie sau nu il intereseaza, nu iei amenda.

Editat de zo10000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, MirceaB a spus:

Te rog sa pui si linkul unde ai vazut articolul. Pe asta l-am vazut si eu, dar este abrogat de mult. In OUG nr. 195/2002 actualizata 2019 la articolul 98 se vorbeste cu totul despre altceva.

Multumesc

 

https://bpr.politiaromana.ro/ro/legislatie-rutiera/hg-1391-din-2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spuneam, imi era greu sa cred ca un astfel de aspect nu este reglementat in lege. Ce ma mira este ca politistul nu stia pe deplin legea. Una pe care se presupune ca este specializat sa o aplice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.11.2013 la 16:29, Proxi a spus:

La auto pentru locul din fata trebuie sa aiba peste 12 ani

Scuze de offtopic, dar la smarturi le cu 2 locuri cum se procedeaza in privinta copiilor ? Au voie pe locul din dreapta sau nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, mrrlr a spus:

Scuze de offtopic, dar la smarturi le cu 2 locuri cum se procedeaza in privinta copiilor ? Au voie pe locul din dreapta sau nu ?

Probabil ca nici la intrebarea asta nu stie sa raspunda politistul. 😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

salutare. dar pe triciclu ai voie sa transporti copilul ? eu am.mers cu fetita mea pe moto de la 4 ani prin cartier si ii place la nebunie. Am  avut pana ieri un Suzuki Intruder M1800 si o mai plimbat cand tinuta in fata cand pe spate cand a ajuns la scarite. Urmeaza sa iau un Piaggio Mp3 500 care este triciclu deci conform : (1) Se interzice transportul pe motociclete si pe mopede a mai multor persoane decat locurile stabilite prin constructie, precum si al obiectelor voluminoase.

(2) Copiii in varsta de pana la 7 ani, daca sunt tinuti in brate, precum si cei de pana la 14 ani se transporta numai in atasul motocicletelor.

legea se refera si la mopede si la motociclete 

Deci nu voi avea probleme cu el pe un triciclu . 

Eu de la 6 ani am avut scuterul meu si ne plimbam mereu inngasca mare de 20 de scutere . Eu aveam 7 ani sor-mea 12 si eram fiecare pe scuterul lui . Tata avea o motocicleta honda de 80 cc . Este adevarat ca era alt trafic prin 90 dar daca eu la 7 ani stiam si ma descurcam un copil cred ca se descurca si este constien sa se tina bine sa nu cada. Daca nu suna nimeni la politie nu cred ca se i-a cineva de tine . Eu am luat fetita de 6 ani si de la scoala odata pe motor pana acasa cam 5 km din Crangasi in Giulesti Sarbi . 

Asfalt uscat si nu va mai stresati ! 

20210626_115636.jpg

20200620_141502.jpg

20180814_115242.jpg

20180621_200321(0).jpg

20180621_195943.jpg

SmartSelect_20200827-033821_Facebook.jpg

SmartSelect_20200827-033814_Facebook.jpg

20221114_115058.jpg

20180610_181934.jpg

Editat de vali`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...