Sari la conținut

Concediu ... idei ... solutii .. planificari


SkyWay
 Share

Postări Recomandate

Dragilor, ca un gospodar de Ardeal deja ma bate capu la concediu de vara.. pentru sezonul 2014. Plecarea e din Maramures, Sighet si destinatia finala se vrea a fi Marea Neagra.. Am zis sa incerc la voi sa cer niste idei, ca sa nu caut eu manual prin fiecare oras puncte de atractie.In principal as vrea drumul pana la mare sa-l impart in 2 etape, sighet-valcea, pauza o zi, valcea-constanta. De aici poate ma ajutati cu cateva idei pe parcurs, prin orase pe traseu sau devieri de la traseu, dar nu exagerate... Sa am cu ce chinui nikon`u din dotare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca tot pleci din Sighet, ar fi pacat sa ratezi Transfagarasanul si Transalpina. Ai putea sa faci in prima zi Sighet - Ocna Sibiului, unde ai posibilitati de cazare de la cort pana la hotel de 4 stele. Faci o baie in lacurile sarate sau la strandul din baza de tratament (daca vrei sa vezi siliconate cu fitze :-) ). A doua zi pleci pe traseul indicat de mine, 375km, dupa care poti sa te opresti in zona Novaci. A treia zi poti sa te intorci in Valcea si de acolo sa continui spre mare. Acum depinde si cat chef de plimbare ai, ca de la Novaci poti sa o iei spre Orsova ca sa vezi Cazanele, dupa care sa o tai spre mare...

Transfagarasan si Transalpina.pdf

Editat de Andrei M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, super idee, doar ca pe langa al tau mi'a venit o idee, cred ca pe undeva pe langa sibiu e si centru romaniei, nu? O sa fac si transalpina si transfagarasan, cu masina le'am facut, da cu moto inca nu:)..am baraj la voineasa...super..alte atractii mai stii sa'mi spui de pe traseul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Transalpina este destul de pustiu. Interesanta ar fi biserica fortificata de la Calnic. Te abati cativa kilometrii de la soseaua Sebes - Sibiu, dar merita.

Pe Transfagarasan, in partea dinspre Curtea de Arges, poti vizita cetatea Poienari. O sa-ti iese plamanii din piept pana urci 1490 de trepte prin padure, dar n-o sa-ti para rau.

In Sibiu putem bea seara o bere in centrul istoric, iar a doua zi, daca pot sa-mi iau o zi libera, vin cu tine o buna parte din traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei M, tu așa vorbești de parcă mîine plecați la drum. Cum naiba poți zice "Pe Transalpina este destul de pustiu", deții mașina timpului și ai vizualizat deja vara lui 2014?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei M, tu așa vorbești de parcă mîine plecați la drum. Cum naiba poți zice "Pe Transalpina este destul de pustiu", deții mașina timpului și ai vizualizat deja vara lui 2014?

Dragule, ca beau cu omul o bere maine sau peste un an e strict problema noastra. Daca vrei sa te alaturi, esti binevenit oricand.

Ca sa intelegi raspunsul, tre sa citesti si intrebarea... Si intrebarea era ce se poate vedea pe traseul propus de mine. Raspunsul a fost ca pe Transfagarasan poti vedea Cetatea Poienari, iar pe Transalpina nu prea ai altceva de vazut decat peisaje interesante. Ca idee, daca te duci in Sahara impreuna cu alte 1000 de masini sau mobre, nu inseamna nu mai esti in pustiu...

Si da, detin masina timpului ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gargară, ai dat-o de gard cu pustietatea de pe Transalpina vara. Mulțumesc de invitație, dacă plusezi și cu o horincă (de la SkyWay) poate poate îi dau curs :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oi fi dat-o in gard, dar era o discutie intre mine si SkyWay. Macar am invatat o lectie din treaba asta: sa ma conversez pe PM...

Hai ca merge si o tuica de-a noastra, pana in 45 de grade, ca sa nu se termine seara prea repede, ca noi cand bem nu ne oprim asa usor :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci horinca`i baiu ? :)) daca ma ghidez bine cu bagajele .. poate strecor vre`o 2 litri pe undeva.. deocamdata is la faza de planificare de drum .. da keep in touch .. si o`m vedea daca "mancam prune de maramu" la vara :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salut... tot sabilind niste chestii am ajuns la concluzia ca as avea nevoie de top case si side cases... da am tras un ochi pe louis... si :eek: :eek: cu brackets cu tot, cadre si cutii, aproximativ 400, 500 de euro... pai da`le dracu de lucruri, chiar asa? l`a mai indignat pe careva preturile astea nesimtite, si a gasit o alta solutie? as fi foarte curios, pentru ca, dupa cum am spus am nevoie la bagajele ce le iau cu mine..

moto e un fz6 - 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bikeshop.ro

si nu mai faceti planuri de acum ca uitati unde vreti sa plecati, cind vine vremea, parca pregatiti plecarea pe luna...

sa va iasa concediul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca stiu mai bine ce am de facut..conceptia ta asupra concediului nu am cum sa ti'o schimb. Pe mine ma avantajeaza mai mult in felul asta...cat despre uitat...fiecare dupa cum il duce mintea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era vis a vis de remarca colegului "nu mai faceti planuri de acum" , deci cer idei pentru ce o sa fie, culeg, dupa aceea aleg, si estimez costuri .. eu cred ca`s destul de clar .. sau poate ma exprim mai greu ... :)

Ms de idee, transalpina si transfagarasan.. suna interesant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...