Sari la conținut

"iubiti si caini vagabonzi"


isdor
 Share

Postări Recomandate

In data de 03-11-2013 am iesit sa profit de vremea frumoasa de afara, dupa doua-tri ture de oras si imprejurimi ma retrageam acasa, cand de o data imi a pare un dulau in cale (mentionez ca eram pe a doua banda de sens si mergeam cu maxim 60, pt ca aveam nenea radaru in fata) toate bune si frumoase il iau in plin ma duc cativa metri tarasi si imi spuneam rugaciunea ca sa nu ajung pe contrasens, nu de alta dar venea un tir, Un domn foarte amabil, cel care era pe prima banda opreste si ma intreaba"esti bine, imi cer scuze dar am vrut sa claxonez dar nu am mai avut timp" RESPECT pt acel om ...din pacate nu am facut poze sa vedeti ce mia facut acel nenorocit de caine... deci prima si ultima zi din sezonul meu de conducator de motocicleta a inceput si sa incheiat groaznic...

 

Asfalt uscat si atentie la caini acesta ar trebui sa fie un nou indicator in ROMANIA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu da vina pe caini, daca nu era caine, poate era un pietroi sau ceva nisip sau mai stiu eu. Stii cum se zice "Nu belesti ochii, belesti ... "

daca erai la fata locului nu mai spuneai asta... nu aveai cum sa-l eviti...a iesit de dupa masina de pe prima banda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca erai la fata locului nu mai spuneai asta... nu aveai cum sa-l eviti...a iesit de dupa masina de pe prima banda...

Nu e vorba de evitat ci de condus preventiv. Te agiti prea mult si degeaba, presupun ca stiai ca sunt caini in zona aia, e bine sa fii foarte atent la ce se intampla in jurul tau. Sunt si eu patit cu cainii, dar in parcare, cand sa plec ... apucat de picior si tras, nu am mai avut ce sa pun jos si am cazut cu tot cu motor. Pe moment imi venea sa le rup capul dar nu cred ca ar fi rezolvat ceva.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce rai sunteti.....din cate am citit mai sus cred ca e prima lui zi ca motociclist. Oare cata experienta aveati voi in prima zi si puteati preconiza situatii neasteptate????

 

Oricum Isdor, zi mersi ca a fost doar atat. Bine ca nu aveai viteza si ai scapat doar cu motorul avariat.

 

Bafta pe viitor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cand ii vad pe astia care se dau expertii p****….experti la mancat c**** pe forum cu mii de coment-uri…..cum sa eviti un caine care-ti sare fix in fata dupa o masina.am patit acelasi lucru in vama veche , n-am avut timp nici sa zic au...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem? Sunt singurul care a postat ... Cata experienta sa ai sa mergi in prima zi cu 60 in oras(cred, mai rar am vazut caini in afara orasului), cand nici motorul nu il cunosti, nici nu esti invatat cu reactia celorlanti participanti la trafic.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem? Sunt singurul care a postat ... Cata experienta sa ai sa mergi in prima zi cu 60 in oras(cred, mai rar am vazut caini in afara orasului), cand nici motorul nu il cunosti, nici nu esti invatat cu reactia celor din jurlalti participanti la trafic.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratilor am tras-o si eu tot de la un caine ...

A naibi potaie ... Ne "salutam" de 2 sezoane ... El latra la roti eu ma faceam la el , toate bune si frumoase pana intr-o zi de vara cand potaia s-a hotarat ca tee sa actioneze : asa ca a venit ca deobicei sa latre la calcaie dupa care a zbughit-o in fata si a luat cu dintii de roata . Eu poate si datorita obisnuintei si a lipsei de vizibilitate in zona furcii datorate rezervorului nu am reusit sa anticipez ce va urma asa ca : potaia a fost luata de roata si dat cu ea de pamant in fata mobrei ... Mobra pe potaie si imediat eu pe jos .

Dezmodamant : potaia ... Ok

Mobra un pic zgariata dar nimic grav

Eu ... Umarul dislocat

Trageti voi concluzii

Ps : viteza undeva sub 20km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da vina pe caini, daca nu era caine, poate era un pietroi sau ceva nisip sau mai stiu eu. Stii cum se zice "Nu belesti ochii, belesti ... "

pietroaiele nu sar in fata ta si le poti evita.cainii sunt imprevizibili,si nu stiu cat de "preventiv"sa conduci sa nu patesti nimic,atunci cand animalul sare de dupa masina.

putem oare sa mergem cu 10km/h pe langa fiecare masina oprita,ca nu cumva sa iasa un caine de dupa ea?asta inseamna la tine sa conduci preventiv????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama cand ii vad pe astia care se dau expertii p****….experti la mancat c**** pe forum cu mii de coment-uri…..cum sa eviti un caine care-ti sare fix in fata dupa o masina.am patit acelasi lucru in vama veche , n-am avut timp nici sa zic au...

Eu zic sa te temperezi un pic

 

Bai fratilor am tras-o si eu tot de la un caine ...

A naibi potaie ... Ne "salutam" de 2 sezoane ... El latra la roti eu ma faceam la el , toate bune si frumoase pana intr-o zi de vara cand potaia s-a hotarat ca tee sa actioneze : asa ca a venit ca deobicei sa latre la calcaie dupa care a zbughit-o in fata si a luat cu dintii de roata . Eu poate si datorita obisnuintei si a lipsei de vizibilitate in zona furcii datorate rezervorului nu am reusit sa anticipez ce va urma asa ca : potaia a fost luata de roata si dat cu ea de pamant in fata mobrei ... Mobra pe potaie si imediat eu pe jos .

Dezmodamant : potaia ... Ok

Mobra un pic zgariata dar nimic grav

Eu ... Umarul dislocat

Trageti voi concluzii

Ps : viteza undeva sub 20km/h

Astea sunt chestii care se intampla ca s-au intamplat, cum ziceam mai sus ca am patit eu in parcare. Am patit si in trafic sa imi sara in fata si era sa ma vars de cateva ori dar, fie mergam tare desi stiam ca-s in zona caini, fie nu stiam zona, etc. In situatia de fata mi se pare ca si-a facut-o mai mult sau mai putin cu mana lui. La cati caini si cate motoare sunt ar fi trebuit sa fie mult mai multe persoane care sa fi patit asta, ori nu aud asta prea des.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cum sa dai exemplu o piatra sau nisip , elemente naturale care stau pe loc si iti lasa timp de reactie, fata de un caine kamikaze, doar ca sa-ti iasa tie comentu'… si sa-l pui pe saracu incepator patit intr-o lumina proasta… mai bine i-ai da un sfat concret…gen: pe viitor cand apuci sa vezi caini pe marginea sau in apropierea carosabilului ,redu din viteza si circula cu maxima prudenta pe viitor deoarece patrupedele sunt destul de imprevizibile.cat despre afara orasului…. si o vulpe te poate da jos fara probleme , un iepure etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de evitat ci de condus preventiv. Te agiti prea mult si degeaba, presupun ca stiai ca sunt caini in zona aia, e bine sa fii foarte atent la ce se intampla in jurul tau. Sunt si eu patit cu cainii, dar in parcare, cand sa plec ... apucat de picior si tras, nu am mai avut ce sa pun jos si am cazut cu tot cu motor. Pe moment imi venea sa le rup capul dar nu cred ca ar fi rezolvat ceva.

tu cum te asiguri la cainii de sub masini ca eu n-am nici vedere periferica atat de buna sa ma uit pe sub masina si nici oglinzi...camere video sau alte smecherii sa ma uit pe sub masini :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cum sa dai exemplu o piatra sau nisip , elemente naturale care stau pe loc si iti lasa timp de reactie, fata de un caine kamikaze, doar ca sa-ti iasa tie comentu'… si sa-l pui pe saracu incepator patit intr-o lumina proasta… mai bine i-ai da un sfat concret…gen: pe viitor cand apuci sa vezi caini pe marginea sau in apropierea carosabilului ,redu din viteza si circula cu maxima prudenta pe viitor deoarece patrupedele sunt destul de imprevizibile.cat despre afara orasului…. si o vulpe te poate da jos fara probleme , un iepure etc...

Si cainele nu e natural sau cum ? :)) Nu ti s-a intamplat sa nu ai vizibilitate dupa o curba stransa si sa te trezesti pe nisip sau cu gropi/pietroaie in fata?

Chestii de genu asta am patit si eu la inceputuri si mi le-am asumat nu am facut topicuri sa ma vait, ce lui i se pare iesit din comun mie mi se pare normal. Corect, nu e vina lui ca i-a sarit cainele in fata dar daca mergea mai incet, tinand cont tocmai de faptul ca e prima zi cand a iesit cu motorul si nu il cunoaste, nu se varsa.

 

tu cum te asiguri la cainii de sub masini ca eu n-am nici vedere periferica atat de buna sa ma uit pe sub masina si nici oglinzi...camere video sau alte smecherii sa ma uit pe sub masini :)

Deja exagerezi, un caine nu o sa sara de sub o masina, de unde nu are vizibilitate si certitudine vizavi de ceea ce se intampla in jurul lui. Nu-s chiar atat de prosti pe cat crezi. Asta e raspuns doar la situatia data de tine si nu are nici o legatura cu situatia descrisa de initiatorul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te temperezi un pic

 

Astea sunt chestii care se intampla ca s-au intamplat, cum ziceam mai sus ca am patit eu in parcare. Am patit si in trafic sa imi sara in fata si era sa ma vars de cateva ori dar, fie mergam tare desi stiam ca-s in zona caini, fie nu stiam zona, etc. In situatia de fata mi se pare ca si-a facut-o mai mult sau mai putin cu mana lui. La cati caini si cate motoare sunt ar fi trebuit sa fie mult mai multe persoane care sa fi patit asta, ori nu aud asta prea des.

nu auzi pentru ca nu toata lumea se plange aici,ca oricum nu are nici un rost,si pentru ca exista oameni ca tine care dau vina tot pe ei,si mai bine evita discutiile fara sfarsit si fara rezolvare.tu oricum nu o sa te opresti sa-i invinovatesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu auzi pentru ca nu toata lumea se plange aici,ca oricum nu are nici un rost,si pentru ca exista oameni ca tine care dau vina tot pe ei,si mai bine evita discutiile fara sfarsit si fara rezolvare.tu oricum nu o sa te opresti sa-i invinovatesti...

Corect, si forumul e singura mea legatura cu lumea moto din romania ... automat daca nu se scrie pe forum nu s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum o ora am evitat un caine ... nustiu cum... din intinct nu din stiinta..

a rasarit de pe marginea drumului din tufisuri.

extrem de naspa.

70 la ora, zona de 90 eram la plimbare, nu trageam...

 

ca naiba sa-ti sara o navra-n drum ca un dracusor din cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in poza e Radu (Vrajitoru') dupa ce a luat un caine pe la 60km/h. nu s-a ranit grav dar tot are ceva probleme cu umarul. discutiile astea ca tre' sa anticipezi ca iti iese potaia de undeva sunt degeaba. ies de unde nici nu te astepti si comporamentu nu e deloc predictibil. eu chiar ii ziceam...bah...mai bine iti luai o goarna ca a mea ca ii mai sperii...si el imi raspunde...da ce crezi ca am apuca sa vad de unde a tasnit ca sa ma apuc sa claxonez sau sa franez la timp ???

asta e treaba...daca apuci sa-l vezi in timp util poate mai reusesti sa faci ceva. altfel te tii zdravan de motoreta si te rogi sa nu cazi

uite si goarna , min 8:10

 

 

 

856622_435662136537649_1318987430_o.jpg

 

1383281_435662133204316_330072900_n.jpg

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da vina pe caini, daca nu era caine, poate era un pietroi sau ceva nisip sau mai stiu eu. Stii cum se zice "Nu belesti ochii, belesti ... "

Adica la mai multi caini, sau ce?

 

Am lovit (si) pe autostrata un dulau cu masina. Am spart bara, intercooler, mate pe parbriz, etc. Paguba de peste 2500 lei. Ar trebui sa mergem cu 10 km/h preventiv ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va respect pe cei cu sfaturile si asfalt uscat tuturor, nu stiu daca tipul(Domnul) cu loganul carosat(dubita, mcv) era motociclist sau ce drept avea sa opreasca(inafara de dreptu lcivic) dar sper ca omul sa ma contacteze sa-mi dea filmarea si dupaia sa vad "experimentai" cu vorbe spuse-n vant cu gen casca ochii



si daca e sa cazi cazi si in parcare.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...