Sari la conținut

"iubiti si caini vagabonzi"


isdor
 Share

Postări Recomandate

nu-s de acord cu "daca e sa cazi, cazi" sau "daca e sa mori, mori"... ce-ar fi sa mergi prin oras cu 300 la ora.. atunci devine "daca e sa cazi, mori"

nu merg in oras cu viteza decat pe drum drept unde cunosc drumul... in rest merg safe... dar eu merg pe un principiu spus de un om mare, "mai devreme sau mai tarziu toti suntem datori cu o moarte..."

 

Nu e vorba de evitat ci de condus preventiv. Te agiti prea mult si degeaba, presupun ca stiai ca sunt caini in zona aia, e bine sa fii foarte atent la ce se intampla in jurul tau. Sunt si eu patit cu cainii, dar in parcare, cand sa plec ... apucat de picior si tras, nu am mai avut ce sa pun jos si am cazut cu tot cu motor. Pe moment imi venea sa le rup capul dar nu cred ca ar fi rezolvat ceva.

mai exact zona se afla la iesire din bacau... e o zona din camp unde nu te astepti sa fie caini si nu exista nici treceri de pietoni... repet eram pe a doua banda si nu aveam vizibilitate pe acostament din cauza masini aflate pe prima banda... si nu dau vina pe masina care circula regulamentar si eu la fel... erau cativa km care mergeam in stilul asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"mai devreme sau mai tarziu toti suntem datori cu o moarte..."

omule, scoate-ti din cap aceste mari vorbe spuse de mari oameni ca nu te ajuta cu nimic... mai ales pe motor. Hai sa intram in pomi ca sa scapam de o datorie, nu ? sau hai sa ne drogam ca oricum nimic nu mai e sanatos in ziua de azi

Editat de rylalex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

mai exact zona se afla la iesire din bacau... e o zona din camp unde nu te astepti sa fie caini si nu exista nici treceri de pietoni... repet eram pe a doua banda si nu aveam vizibilitate pe acostament din cauza masini aflate pe prima banda... si nu dau vina pe masina care circula regulamentar si eu la fel... erau cativa km care mergeam in stilul asta....

 

Salut Isdor si imi pare rau ca ai inceput motociclismul atat de prost.

Nu lua in seama toti forumistii. Ei sunt mai motociclisti decat motociclistii asa ca filtreaza cu atentie ce citesti pe forumul asta. Din pacate calitatea discutiilor de pe acest forum este foarte scazuta.

Sa iti fie foarte clar ca nu e vina ta ca ai lovit cainele ala. Nu cred ca altii ar fi putut sa il evite in aceeasi situatie.

Diferenta este ca altii nu ar fi lasat sa se intample acea situatie. Adica cei care ar fi evitat situatia nu ar fi stat in paralel cu acea masina de pe banda 1.

Niciodata sa nu mai mergi in paralel cu un alt vehicul. Nici in oras, nici pe autostrada, nici, nici.

E ok sa mergi pe banda doi, trei dar putin mai in fata masinii de langa tine ori putin mai in spate.

In afara de faptu ca nu vezi ce se intampla dincolo de masina de langa tine exista riscul ca nici cel din masina sa nu te vada. Poti fi in unghiul mort si lui sa ii fie lene sa intoarca capul, ori poate avea oglinzile prost reglate, poate sa uite de tine ca esti langa el si sa ocoleasca o groapa venind pe banda ta. Masina de langa tine poate sa iti mascheze un pieton care vrea sa traverseze, ori un berbec cu alta masina care se baga la japca.

Intodeauna trebuie sa ai campul vizual cat mai larg pentru a putea anticipa manevrele celorlalti si sa iti ramana si tie spatiu de manevra.

Mai vorbeste si cu alti motociclisti si expunele diferite situatii. orice parere conteaza si daca acele pareri sunt bune incerca sa le aplici.

---------------------------------

Ai grija de tine in viitor si sper ca acest incident sa nu iti taie elanul. Daca inveti cum sa te feresti o sa vezi ca motociclismul este foarte frumos.

Editat de last
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Isdor si imi pare rau ca ai inceput motociclismul atat de prost.

Nu lua in seama toti forumistii. Ei sunt mai motociclisti decat motociclistii asa ca filtreaza cu atentie ce citesti pe forumul asta. Din pacate calitatea discutiilor de pe acest forum este foarte scazuta.

Sa iti fie foarte clar ca nu e vina ta ca ai lovit cainele ala. Nu cred ca altii ar fi putut sa il evite in aceeasi situatie.

Diferenta este ca altii nu ar fi lasat sa se intample acea situatie. Adica cei care ar fi evitat situatia nu ar fi stat in paralel cu acea masina de pe banda 1.

Niciodata sa nu mai mergi in paralel cu un alt vehicul. Nici in oras, nici pe autostrada, nici, nici.

E ok sa mergi pe banda doi, trei dar putin mai in fata masinii de langa tine ori putin mai in spate.

In afara de faptu ca nu vezi ce se intampla dincolo de masina de langa tine exista riscul ca nici cel din masina sa nu te vada. Poti fi in unghiul mort si lui sa ii fie lene sa intoarca capul, ori poate avea oglinzile prost reglate, poate sa uite de tine ca esti langa el si sa ocoleasca o groapa venind pe banda ta. Masina de langa tine poate sa iti mascheze un pieton care vrea sa traverseze, ori un berbec cu alta masina care se baga la japca.

Intodeauna trebuie sa ai campul vizual cat mai larg pentru a putea anticipa manevrele celorlalti si sa iti ramana si tie spatiu de manevra.

Mai vorbeste si cu alti motociclisti si expunele diferite situatii. orice parere conteaza si daca acele pareri sunt bune incerca sa le aplici.

---------------------------------

Ai grija de tine in viitor si sper ca acest incident sa nu iti taie elanul. Daca inveti cum sa te feresti o sa vezi ca motociclismul este foarte frumos.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Isdor si imi pare rau ca ai inceput motociclismul atat de prost.

Nu lua in seama toti forumistii. Ei sunt mai motociclisti decat motociclistii asa ca filtreaza cu atentie ce citesti pe forumul asta. Din pacate calitatea discutiilor de pe acest forum este foarte scazuta.

Sa iti fie foarte clar ca nu e vina ta ca ai lovit cainele ala. Nu cred ca altii ar fi putut sa il evite in aceeasi situatie.

Diferenta este ca altii nu ar fi lasat sa se intample acea situatie. Adica cei care ar fi evitat situatia nu ar fi stat in paralel cu acea masina de pe banda 1.

Niciodata sa nu mai mergi in paralel cu un alt vehicul. Nici in oras, nici pe autostrada, nici, nici.

E ok sa mergi pe banda doi, trei dar putin mai in fata masinii de langa tine ori putin mai in spate.

In afara de faptu ca nu vezi ce se intampla dincolo de masina de langa tine exista riscul ca nici cel din masina sa nu te vada. Poti fi in unghiul mort si lui sa ii fie lene sa intoarca capul, ori poate avea oglinzile prost reglate, poate sa uite de tine ca esti langa el si sa ocoleasca o groapa venind pe banda ta. Masina de langa tine poate sa iti mascheze un pieton care vrea sa traverseze, ori un berbec cu alta masina care se baga la japca.

Intodeauna trebuie sa ai campul vizual cat mai larg pentru a putea anticipa manevrele celorlalti si sa iti ramana si tie spatiu de manevra.

Mai vorbeste si cu alti motociclisti si expunele diferite situatii. orice parere conteaza si daca acele pareri sunt bune incerca sa le aplici.

---------------------------------

Ai grija de tine in viitor si sper ca acest incident sa nu iti taie elanul. Daca inveti cum sa te feresti o sa vezi ca motociclismul este foarte frumos.

Calitatea discutiilor scazuta auzi tu ...

 

Eu ce (cuvant urat) mananc ca nu avea ce cauta cu 60 in prima zi de mers cu un motor pe care nu il cunoaste, fara experienta ... nu mai zic de temperaturi scazute si aderenta ... voi nu batman, batman. Nu a zis nimeni ca e vina lui dar se putea evita treaba.

Daca ajungea prin cine stie ce ghinion sub masina de pe banda unu, va dadeati cu RIP-uri pe aici?

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calitatea discutiilor scazuta auzi tu ...

 

Eu ce (cuvant urat) mananc ca nu avea ce cauta cu 60 in prima zi de mers cu un motor pe care nu il cunoaste, fara experienta ... nu mai zic de temperaturi scazute si aderenta ... voi nu batman, batman. Nu a zis nimeni ca e vina lui dar se putea evita treaba.

Daca ajungea prin cine stie ce ghinion sub masina de pe banda unu, va dadeati cu RIP-uri pe aici?

 

Uite ca fix la acest tip de discutie faceam referire.

Mi se pare ca ai un ton putin cam agresiv. Si psihologic vorbind nimeni nu va reactiona bine la acest fel de conversatie.

Initiatorul topicului nu a cazut nici datorita vitezei si nici datorita aderentei scazute. Omul a lovit o jigodie de animal care nu avea ce sa caute pe strada.

Crezi ca daca avea viteza mai mica si lovea cainele nu mai cadea? Ori daca erau 40 de grade la umbra nu mai lovea cainele? Ca de franat nu a apucat sa franeze.

Din relatarea lui intelegem ca el adaptase viteza la conditiile de trafic. Lucru foarte bun as spune eu.

Cu motocicleta nu e recomandat sa mergi mai repede decat traficul din jur dar nu e recomandat nici sa mergi mai incet ca se urca toti pe tine si te preseaza. Se creaza disconfort daca esti depasit foarte des si iti scade concentrarea. In loc sa fii atent la drum esti atent si la cei care te depasesc ori care stau lipiti de tine in spate. Intervine oboseala si scade atentia.

Am banuiala ca omul are permis de auto de ceva timp si stie sa citeasca traficul. E doar o presupunere si e posibil sa ma insel.

Dar cred ca am explicat mai sus unde a gresit. Si e singura gresela din care sigur va invata ceva. Nici viteza si nici aderanta nu au fost un factor in acest accident. Doar pozitionarea gresita in trafic. Lucru la care nici un sofer nu se va gandi in veci decat cand se va urca pe motocicleta

Pot garanta ca altul in situatia lui ar fi patit acelasi lucru si repet: doar cei care ar fi evitat acea situatie, de a nu putea sa vada cainele venind, ar fi scapat.

Cand iti vine un obstacol cu viteza din lateral si apare brusc la 2-3 metri in fata ta garantat esti pe jos daca ai impact cu acel obstacol.

Eu ii inteleg pe iubitorii de maidanezi ca nu vor moartea acelor animale. Nici eu nu le doresc moartea. Dar uite cum putea sa se termine mult mai rau acest incident. Asa ca intre moartea maidanezilor si viata mea aleg ca eu sa traiesc.

Asa ca daca se vor mai face proteste pentru disparitia maidanezilor de pe strazi ma voi duce din nou. Nu vreau sa fie omorati, nu imi pasa ce se intampla cu ei. Vreau doar sa nu imi mai puna sanatatea ori viata in pericol.

Probabil ca si initiatorul topicului va veni la urmatorul protest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate raspunsurile legate de topicul asta si sunt perfect de acord cu ThunderByte (mai putin cu partea legata de calitatea discutiilor, pentru ca nu poti sa generalizezi). Mai mult decat atat chiar mi se parea aiurea ca in loc sa i se ofere lui Isdor niste sfaturi bune s-au gasit unii sa comenteze aiurea. Fratior ori il ajutati cu un sfat bun pe omul asta ori lasati topicul in pace.
Mi-a placut modul in care i-a explicat ThunderByte situatia si ar trebui sa vedem din ce in ce mai multe sfaturi de genu' acesta.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Isdor si imi pare rau ca ai inceput motociclismul atat de prost.

Nu lua in seama toti forumistii. Ei sunt mai motociclisti decat motociclistii asa ca filtreaza cu atentie ce citesti pe forumul asta. Din pacate calitatea discutiilor de pe acest forum este foarte scazuta.

Sa iti fie foarte clar ca nu e vina ta ca ai lovit cainele ala. Nu cred ca altii ar fi putut sa il evite in aceeasi situatie.

Diferenta este ca altii nu ar fi lasat sa se intample acea situatie. Adica cei care ar fi evitat situatia nu ar fi stat in paralel cu acea masina de pe banda 1.

Niciodata sa nu mai mergi in paralel cu un alt vehicul. Nici in oras, nici pe autostrada, nici, nici.

E ok sa mergi pe banda doi, trei dar putin mai in fata masinii de langa tine ori putin mai in spate.

In afara de faptu ca nu vezi ce se intampla dincolo de masina de langa tine exista riscul ca nici cel din masina sa nu te vada. Poti fi in unghiul mort si lui sa ii fie lene sa intoarca capul, ori poate avea oglinzile prost reglate, poate sa uite de tine ca esti langa el si sa ocoleasca o groapa venind pe banda ta. Masina de langa tine poate sa iti mascheze un pieton care vrea sa traverseze, ori un berbec cu alta masina care se baga la japca.

Intodeauna trebuie sa ai campul vizual cat mai larg pentru a putea anticipa manevrele celorlalti si sa iti ramana si tie spatiu de manevra.

Mai vorbeste si cu alti motociclisti si expunele diferite situatii. orice parere conteaza si daca acele pareri sunt bune incerca sa le aplici.

---------------------------------

Ai grija de tine in viitor si sper ca acest incident sa nu iti taie elanul. Daca inveti cum sa te feresti o sa vezi ca motociclismul este foarte frumos.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai incurcat treaba :) . last a explicat, si mi se pare o explicatie foarte buna, iar ThunderByte pune problema intr-un mod neplacut, desi ii inteleg punctul de vedere ;) .

 

Am citit toate raspunsurile legate de topicul asta si sunt perfect de acord cu ThunderByte (mai putin cu partea legata de calitatea discutiilor, pentru ca nu poti sa generalizezi). Mai mult decat atat chiar mi se parea aiurea ca in loc sa i se ofere lui Isdor niste sfaturi bune s-au gasit unii sa comenteze aiurea. Fratior ori il ajutati cu un sfat bun pe omul asta ori lasati topicul in pace.
Mi-a placut modul in care i-a explicat ThunderByte situatia si ar trebui sa vedem din ce in ce mai multe sfaturi de genu' acesta.

:10:

Editat de VlaDI87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu cat ma, mancatorule de (cuvant urat) ?

Daca mergea mai incet, automat era pe banda intai si ar fi vazut mai mult ca sigur cainele.

Va "suparati" aiurea pe mine, de ce ar trebui sa il dadacesc, asta e adevarul din punctul meu de vedere. Ce ar trebui acum sa nu mai iesim cu totii pe strada ca poate ne sare vre-un caine de nu stiu unde? Sti eu si altii din jurul meu au trecut prin faze de genu si rar s-a intamplat sa cada vreunu din cauza asta.

El nu avea ce cauta ca incepator in situatia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca ai incurcat treaba :) . last a explicat, si mi se pare o explicatie foarte buna, iar ThunderByte pune problema intr-un mod neplacut, desi ii inteleg punctul de vedere ;) .

yep ! Ai dreptate, scuzele mele.

Ideea ramane aceasi: mai multe raspunsuri cat mai constructive si folositoare pentru cel in cauza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in poza e Radu (Vrajitoru') dupa ce a luat un caine pe la 60km/h. nu s-a ranit grav dar tot are ceva probleme cu umarul. discutiile astea ca tre' sa anticipezi ca iti iese potaia de undeva sunt degeaba. ies de unde nici nu te astepti si comporamentu nu e deloc predictibil. eu chiar ii ziceam...bah...mai bine iti luai o goarna ca a mea ca ii mai sperii...si el imi raspunde...da ce crezi ca am apuca sa vad de unde a tasnit ca sa ma apuc sa claxonez sau sa franez la timp ???

asta e treaba...daca apuci sa-l vezi in timp util poate mai reusesti sa faci ceva. altfel te tii zdravan de motoreta si te rogi sa nu cazi

uite si goarna , min 8:10

 

... as mai avea ceva de adaugat.......

 

pe linga faptul sa deschideti ochi la caini si sa stati cu degetul pe claxon, NU faceti aceasi gresala ca in acest video incepind cu min 20:00

 

...adica: faptul ca in curbele de stinga circula atit de aproape de linia continua...

 

@Sergiu_Q: inchipuieti ca Sprinterul acela din imagine i-ti vine din fata,.... iar tu esti in centrul drumului si mai tinzi sa te lasi in curba

 

am vazut cu ochii mei cum au dat uni cu capul in sensul invers....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cainele nu e natural sau cum ? :)) Nu ti s-a intamplat sa nu ai vizibilitate dupa o curba stransa si sa te trezesti pe nisip sau cu gropi/pietroaie in fata?

Chestii de genu asta am patit si eu la inceputuri si mi le-am asumat nu am facut topicuri sa ma vait, ce lui i se pare iesit din comun mie mi se pare normal. Corect, nu e vina lui ca i-a sarit cainele in fata dar daca mergea mai incet, tinand cont tocmai de faptul ca e prima zi cand a iesit cu motorul si nu il cunoaste, nu se varsa.

 

Deja exagerezi, un caine nu o sa sara de sub o masina, de unde nu are vizibilitate si certitudine vizavi de ceea ce se intampla in jurul lui. Nu-s chiar atat de prosti pe cat crezi. Asta e raspuns doar la situatia data de tine si nu are nici o legatura cu situatia descrisa de initiatorul topicului.

ei nu sare .. sare ca te aude .. vede pe sub masina .. si unii chiar sunt atat de prosti .. am patit cu masina ...au sarit la roata sa latre, sau cel putin asta mi-am inchipuit eu ca vor face, in schimb au intrat ca mustele in ea :|

si nu e vorba neaparat de prostie..ieri era sa lovesc un caine care alerga sa traverseze strada .. a fost suficient de destept sa treaca pe trecerea de pietoni insa avea rosu.am apucat sa il vad cu 2 secunde inainte asa ca am avut timp sa reactionez ..franat-turat motorul si evitat..si ne-am vazut fiecare de drumul lui..daca aveam viteza mai mare un pic poate nu mai reuseam sa evit ..insa daca aveam viteza mult mai mare eram trecuta de el :)))

si tinand cont de faptul ca era prima zi pe motoreta chiar si la viteza mai mica zic eu ca ar fi cazut pt ca lipsa de experienta si-ar fi spus cuvantul si ar fi blocat fata

 

Corect, si forumul e singura mea legatura cu lumea moto din romania ... automat daca nu se scrie pe forum nu s-a intamplat.

pai daca e singura ta legatura ..de ce vb despre un lucru care nu il cunosti ...

 

Daca mergea mai incet, automat era pe banda intai si ar fi vazut mai mult ca sigur cainele.

Va "suparati" aiurea pe mine, de ce ar trebui sa il dadacesc, asta e adevarul din punctul meu de vedere. Ce ar trebui acum sa nu mai iesim cu totii pe strada ca poate ne sare vre-un caine de nu stiu unde? Sti eu si altii din jurul meu au trecut prin faze de genu si rar s-a intamplat sa cada vreunu din cauza asta.

El nu avea ce cauta ca incepator in situatia aia.

nici f incet nu are voie sa mearga ..isi poate lua amenda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ThunderByte, parerea ta e foarte subiectiva, prea partinitoare pentru maidanezi intr-o situatie pe care nu o cunosti in intregime. Si eu am luat un caine, si eram primul in coloana de la semafor, cainele in mijlocul bulevardului, lumina deloc, prima oara cand am vazut ca e ceva pe strada, la vreo 200 m de el, am crezut ca sunt niste crengi infipte in drum sa semnalizeze vreun crater, asa ca am incercat sa il ocolesc. am vazut ca e caine cand a incercat si el sa ma ocoleasca pe mine si deja era intins cu totul in fata mea. si reactii ca a ta am primit la urgenta, cand m-au intrebat daca mai traieste cainele. Sincer, daca mai traia il strangeam de gat, dar asistentele de la spital mi-au spus ca nu m-ar fi ajutat, ca am omorat "bietul" caine...

aveam viteza, cu ocazia asta am realizat ca poti sa cazi daca ai pana la 80km/h si sa scapi doar cu cateva julituri si vanatai, dar daca nu era cainele ala acolo, n-ar fi fost nimic sa ma puna in cap. pentru ca n-am intalnit foarte des bolovani pe bulevardele mari, asa, de nicaieri...si chiar daca, un bolovan sta pe loc atata timp cat nu actioneaza ceva asupra lui sa-l miste...cainii si copiii mici sunt imprevizibili, dar nici copii mici n-am vazut jucandu-se in poponeata pe banda a 2-a pe Vacaresti, la 8 seara. o sa fiu mai atent de acum incolo, ca tot am aflat de acest iminent pericol...

in fine...maidanezii sunt o problema, oricum ai privi situatia. daca nu sunt in mijlocul strazii, te poti trezi ca iti apar in fata cand esti pe vreun drum national si sa nu ii poti evita asa usor ca in oras, unde ai viteza mai mica, teoretic. deranjeaza si cand esti pieton, daca ai bicla sau caine, daca le incalci teritoriu sau cine stie ce alte mizerii...asa cum putem ucide mii de soareci sau sobolani pentru ca ne incalca proprietatea, asa cum putem taia gaini, porci, miei, vaci, cai...si orice alt animal pentru hrana, asa putem ucide si 65000 sau chiar 10000000 daca e nevoie, pentru ca nu e normal sa te impiedici peste tot de ei. parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mai devreme sau mai tarziu toti suntem datori cu o moarte..."

 

Las'ca vezi tu cum uiti de vorba asta dupa ce-ti rupi vreo citeva oase si stai cu perfuziiin tine si tipi de durere. Numai incepatorii nepatiti vorbesc asa, cunosc sentimentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersul preventiv este foarte bun si te scapa din multe situatii neplacute. Din multe dar nu din toate. Cine spune ca Thunderbyte ca daca mergi preventiv nu ti se poate intampla nimic, o spune, din punctul meu de vedere de frica. Vor sa se convinga singuri ca daca ei merg preventiv, nimic rau nu o sa se intample. Ar fi frumos sa fie adevarat, dar din pacate nu este. Foarte multe accidente se intampla si din vina motociclistului, dar sunt si unele care, din pacate nu pot fi evitate.

 

Din cum a povestit initiatorul (sau din ce am inteles eu) asta este una din situatiile care sunt foarte greu sau imposibil de evitat.

 

Inca o chestie. In legatura cu mersul in paralel cu alta masina, nu am inteles niciodata sfatul asta. OK nu trebuie sa mergi in paralel cu alta masina a la long. Dar daca se merge pe mai multe benzi si este si ceva trafic, inevitabil o perioada semnificativa de timp o sa ai ceva (masina tir etc) pe banda cealalta. Daca exact cand treci pe langa ea apare cainele prin fata ei, ce P...A mea de sfat e ala cu statul in lateralul masinii. Ce draq trebuie sa faci? Sa te teleportezi din spatele masinii in fata ei, ca sa nu stai in lateral? Geez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-0 ce de km, scuze kbiti facem pe forum!! Si cate situatii intalnim! Ipotetic vorbind, ca si km pe care ii fac unii ...doar pe site, i se poate intampla oricui, la 10km/h sau 200 km /h. Cainii sunt o problema nationala si nu numai in oras! Faptul ca au devenit, de foarte mult timp, si o problema de siguranta in trafic....toata lumea o stie dar, toata lumea se indoaie la inimioara in momentul in care cineva vrea sa ii omoare! Ii gasim si pe autostrada ( vedeti lesuri pe A1, A2,,,), si in afara orasului si mai ales in regatul lu'Oprea! Vreau sa vad sfatosii ce fac la peste 130/ h pe autostrada cand, din santul cel adanc si fara gard de protectie contra animalelor sare un cutu-cutu! Si nu cainii sunt singura prb...adevarat a grait cineva: camioanele care pierd pietris, microbuzele care opresc in curbe, babele care evita pe cutu-cutu, balegile de " Mercedesu cu sasa cai frumosi" care le gasesti si in zona suburbana ( Pipera, Tunari, etc) in piata Unirii sper sa nu avem parte!

Ideea e ca noi discutam, noi mai cadem, politia constata, mamele plang da'n piscotu' meu nimeni nu face nimic! Asta e problema! Daca vb de cutu-cutu, cainii vagabonzi NU MAI SUNT animale domestice, au aceleasi instincte ca cele salbatice si trebuie tratate ca atare( spun asta din postura unuia care hraneste 3 cutu-cutu in curte- nu urasc cainii). Hai sa ne gandim mai bine cum putem face ceva! De ex o organizatie non-profit ptr siguranta in trafic si sa cerem daune colosale ptr fiecare situatie in care ni se pune viata in pericol, etc....sa vedeti atunci caini pe strada!

Kbiti placuti si net uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ isdor - numai greseli faci: 1- iti iei mobra, 2- mergi cu ea prin oras, 3- te nasti incepator, 4- nu prevezi neprevazutul ..... etc. Cind am cazut prima data cu mobra (a-2-a zi pe o pata de nisip de pe harta Romaniei) un bun prieten mi-a spus ca nu-i nimic, ba chiar imi prinde bine, mai bine la inceput cu viteza mica, decit mai tirziu cu ......, si incepi sa ai mai multa grija. Si eu am cazut din cauza ciinilor dupa ceva ani buni de experienta, asta este se poate intimpla oricind, te ridici si continui cu o experienta in plus. Poate acum incep sa dispara ciinii incet, incet, si poate mai tirziu trecem si la spalat de strazi, etc. cu toate ca AZI par lucruri de neimaginat. Asfat uscat si multa bafta!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ isdor - numai greseli faci: 1- iti iei mobra, 2- mergi cu ea prin oras, 3- te nasti incepator, 4- nu prevezi neprevazutul ..... etc. Cind am cazut prima data cu mobra (a-2-a zi pe o pata de nisip de pe harta Romaniei) un bun prieten mi-a spus ca nu-i nimic, ba chiar imi prinde bine, mai bine la inceput cu viteza mica, decit mai tirziu cu ......, si incepi sa ai mai multa grija. Si eu am cazut din cauza ciinilor dupa ceva ani buni de experienta, asta este se poate intimpla oricind, te ridici si continui cu o experienta in plus. Poate acum incep sa dispara ciinii incet, incet, si poate mai tirziu trecem si la spalat de strazi, etc. cu toate ca AZI par lucruri de neimaginat. Asfat uscat si multa bafta!

nu cred ca am gresit prin achizitionarea unei mobre... asta e am cazut m-am ridicat si merg mai departe... nu am spus ca urasc cainii sau animalele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca am gresit prin achizitionarea unei mobre... asta e am cazut m-am ridicat si merg mai departe... nu am spus ca urasc cainii sau animalele...

Au fost glume omule, trateazale ca atare, cum sa fi de vina ca te nasti incepator? Te poti naste expert? Ok, hai sa fiu mai explicit - mai bine ca ai cazut acum (mai ales ca buba sint fiare/plastice), fruntea sus si asfalt uscat!

PS. Si cind am spus ca sper sa dispara ciini, ma refeream doar la "specia" asta de maidanez fara stapin de pe strada, atfel am si eu un maidanez, numai ca este in curtea mea, n-ai sa faci niciodata accident din cauza lui.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost glume omule, trateazale ca atare, cum sa fi de vina ca te nasti incepator? Te poti naste expert? Ok, hai sa fiu mai explicit - mai bine ca ai cazut acum (mai ales ca buba sint fiare/plastice), fruntea sus si asfalt uscat!

PS. Si cind am spus ca sper sa dispara ciini, ma refeream doar la "specia" asta de maidanez fara stapin de pe strada, atfel am si eu un maidanez, numai ca este in curtea mea, n-ai sa faci niciodata accident din cauza lui.

dah mi-am dat seama ca a fost o gluma sau ca vb ironic... dar nu terminasem mesajul si trebuia sa inchid dar nu am mai apucat... ori cum mersi pt comment si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc la firmele de asigurari,cum de nu iau masuri,Eu am lovit un caine care,practic,mi-a sarit sub masina,dintr-un sant, si am trecut peste el.Daunele erau minore si mai nimic vizual.Asiguratorul a platit 6000 ron.Cainele,din fericire ,nu a patit nimic.Era un dulau care mi-a rupt suportul de radiator ,niste cleme la bara(a trebuit sa fie schimbata bara),radiatorul zariat(l-au schimbat),niste plastice etc..Ei schimba oriucum tot e e atins la impact,chiar daca e perfect functional

Editat de EarthFish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pfuai... va rup cainii!

ei niciodata nu patesc nimic dar voi va tavaliti pe jos si va rupeti motoarele si masinile.,

in cazul meu am omorat 2 caini si un cocosel. fara daune pentru mine, masina sau motor. de fapt pt motor nu avea cum ca mi s-a intamplat cu masina.

tot asa mi s-a repezit unul sub masina, aveam cam 100 km/h veneam de la Giurgiu si i-am rupt gatul cu roata stanga fata. a murit pe loc evident. ma gandeam ca mi-o fi distrus bara fata (am oprit sa ma uit dupa aia) dar probabil a vazut masina in ultimul moment si s-a tupilat si a intrat sub bara... direct sub roata.

al doilea tot asa s-a repezit sub masina, l-am evitat cu rotile dar i-am rupt coloana cu tevile de sub masina... asta s-a chinuit un pic. primul a avut noroc.

deci din fericire, primul la care i-am rupt gatul cu roata a murit pe loc, l-am vazut in oglinda cum a ramas fara suflare pe asfalt.

alalalt, din nefericire sa zic asa... s-a mai zvarcolit ceva pe la marginea drumului...

iar cocoselul (e si el animal nu?!.. chiar daca are doar 2 picioare).. mi-a fugit si el sub masina, dupa vreao grauntza ceva ma gandesc si l-am executat cu roata spate (pe asta nici nu l-am simtit) dar in retrovizoare am vazut un norisor de fulgi si o tocanita pe asfalt.

 

LE> de furnici va mai povestesc sau ele nu merita atentie...



deci mentionez, din fericire, cocoselul nu s-a chinuit si probabil s-a trezit direct in paradisul gainilor (fiind prea tanar ca sa fi pacatuit)...

Editat de Eliadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...