Sari la conținut

Harley Davidson Street Glide cu atas


ciprian1975
 Share

Postări Recomandate

Salutare, va prezint si eu motocicleta (Harley) la care am visat 25 de ani, inca este in curs de modificare, voi reveni cu poze pe parcurs

 

flhx 2012 cumparat in martie din Germania, tobe supertrapp stout 4, power commander V, K&N, proiectoare, semnalizari led

zijspan (olandez) Lak lse 2 cu usa pentru pasager + frana de mana

roata atas schimbata cu roata spate flhx

aripa atas schimbata cu aripa spate flhx inclusiv stopul incorporat ( in curs de vopsire)

centura de siguranta sport - prindere in 4 puncte (in curs de montare)

sirena ( in curs de montare)

am si goarne de locomotiva electrica cu butelie de aer comprimat si ventil manual de declansare, dar inca nu m-am hotarat daca risc sau nu sa omor pe cineva

montajul atasului s-a facut la dealerul de Harley din Ungaria de la Hodmezovasarhely la aproximativ 100 km de Arad, astfel pot omologa motocicleta cu atas.

post-72333-0-25662300-1383598826_thumb.jpg
post-72333-0-56170200-1383598486_thumb.jpg
Editat de ciprian1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Kilograme aproximativ 500 = 370kg motorul + 120 kg atasul + 3kg sirena :tempted: + porcariile din coburi ( costume de ploaie, trusa prim ajutor, etc)

 

In COC -ul si ulterior in CIV-ul oricarui model din seria Touring de la Harley scrie ca este pregatit pentru montat atas. Daca montajul se face la un service specializat in speta la un service Harley, in baza adeverintei de montaj care certifica faptul ca si motorul si atasul si cuplajul e ok se face omologarea la RAR.

 

Ca modificari ma gandesc sa schimb jugul furcii ( Racked triple Tree ) este special pentru moto cu atas si se schimba ciclistica, dar nu-l mai poti conduce solo

flstf-w-o-raked-trees-copy.gifflstf-w-raked-trees-copy.gif



Alte modificari:

in curand extind sistemul audio, montez doua boxe si in atas

la vopsit, probabil la iarna, chestii de genul pinestripe

anul viitor doresc sa pun la cutie si treapta pentru mersul inapoi ( foarte scump), de util e utila, dar pretul .. no comment

Editat de ciprian1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dupa cum am scris in prima postare eu mi-am cumparat o motocicleta la care am visat 25 de ani, nicidecum nu am visat la Ural

Nu punem in acelasi cos mere si pere

 

Ural militar am comandat deja unul din Rusia pentru offroad

 

Asta pentru linistea voastra, dar sa nu divagam de la topic Harley cu atas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain,

pentru Street Glide, Road Glide sau Electra Glide sunt doar cateva atase care si arata bine in combinatie cu motocicleta, asta in opinia mea ( de exemplu in Ungaria multi au pus pe Harley atase Watsonian, pretul ar fi fost la jumatate, dar mie nu mi-au placut)

 

 

In afara de Lak sidecars din Olanda ar mai fi Liberty sidecars de la americani ( sunt mai inguste decat atasele de la Lak)

 

L.Koller%2010350.jpg

 

sau alte atase faine sunt cele de la firma germana V-triebwerk sidecars, dar astia nu mi-au raspuns la email si cred ca merg mai bine la Road King

 

V-Triebwerk__E-Glide_UC_rot_1.jpg



Altii producatori ok sunt sunt cei de la DMC sidecars, in poza e modelul Legend

 

legend-3.jpg



walter sidecars modelul freeway king

eglide-freewayk.jpg



Motorvation USA modelul spyder

motorvation_spyder_hd_springer_97spr1n2.



Watsonian GP 700

watso_gp700_1450-ultra-classic_72200_1.j

Editat de ciprian1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dupa cum am scris in prima postare eu mi-am cumparat o motocicleta la care am visat 25 de ani, nicidecum nu am visat la Ural

Nu punem in acelasi cos mere si pere

 

Ural militar am comandat deja unul din Rusia pentru offroad

 

Asta pentru linistea voastra, dar sa nu divagam de la topic Harley cu atas

 

Salut, superba motocicleta, ma intereseaza daca poti sa-mi spui doar cat a costat atasul (cu tot cu transp, etc) si separat costul montarii/omologarii in HU.

Sa stii ca nu pui mere cu pere amestecand Uralul cu Harleyul, eventual doar ceva mere mai de soi cu unele mai taranesti. Iar Ural militar (denumire generica, ca nu exista asa ceva) din Rusia nu trebuia sa comanzi, cred ca mai bine luai unul direct din reprezentanta din Romania, preparat pt off-road.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atas LSE2 cu toate optionalele, nou daca l-as comanda acum din Olanda de la Hans Lak ( un tip super ok , am discutat cu el de mai multe ori) ar fi 12.000 plus 760 transport la mine la usa, dar nu ai cine sa-l monteze in Romania, poate la Harley la Bucuresti

atasul eu l-am luat second de langa hamburg cu 6000 + 600 transport +3300 ( modificari + aripa, roata, semnalizari, centuri, rulmenti, sistem prindere - kit-ul de prindere original- de exemplu daca as fi luat kit nou de prindere pentru harley costa 1800 eur,telescop, priza de bricheta, etc+montaj+acte necesare omologarii) = aprox 10.000 dar a iesit cum am dorit eu



Ps uralul l-am comandat de la rusi-- because price, am avut acolo o oportunitate sa-l cumpar de la UM



ungurii de la Harley Hod au o varianta interesanta atas watsonian GP 700 Jubilee+ montaj+acte pentru omologare=6500 eur, dar mie nu mi-a placut, oricum baietii astia au multa experienta au montat si au reglat peste 10 atase pe Harley, iar Attila- patronul are peste 50.000 km facuti cu atas

2010_03_26_w_2_large.jpg

 

asta modificat cu roata de FLHX cred ca a fost vreo 7000 eur

Editat de ciprian1975
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu nu vreau sa pun vreun atas (acum) pe nici un motor, tinand cont ca am prin curte vreo 4 motociclete cu atas :).

 

Ma interesau doar costurile montajului plus omologarii la ei, sa fac o comparatie cu preturile de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ideea era sa fac o comparatie de preturi.

De ex, pana anul trecut, daca vroiai sa montezi un atas pe o motocicleta, costul omologarii la noi (RAR) ajungea undeva la 2000 de euro. Acum cica s-ar mai fi imblanzit si astia ai nostri, dar nu m-au lamurit exact care-s costurile la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...